SLD złożyło wniosek o delegalizację Młodzieży Wszechpolskiej

SLD złożył w środę wnioski o delegalizację stowarzyszenia Młodzież Wszechpolska oraz o wyjaśnienie formalnego działania ONR - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski. SLD zwróci się też do premiera o "lustrację środowisk faszyzujących".

Kaczyński cieszy się ze spotkania z Gowinem. Minister: Rzeczowa rozmowa

- To była rzeczowa, konkretna dyskusja - podsumował spotkanie z Jarosławem Kaczyński, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Zapewnił, że premier wie, że odbywa standardowe spotkania ze wszystkimi przedstawicielami klubów ws. zmian w prawie karnym i nie ma w tym nic dziwnego. Prezes PiS nie ukrywał z kolei zadowolenia z rozmowy, która w jego opinii, przyniosła "praktyczne skutki".

Sondaż: 30 proc. młodych mogłoby zagłosować na ONR-MW

Aż 16 proc. Polaków wzięłoby pod uwagę głosowanie w wyborach na koalicję ugrupowań ONR-Młodzież Wszechpolska - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez MillwardBrown. Ten odsetek wśród najmłodszych wyborców wynosi 30 proc. Równocześnie 42 proc. wszystkich ankietowanych chciałoby delegalizacji tych organizacji, a 44 proc. jest temu przeciwnych.

Wieczorem decyzja ws. wniosku o areszt dla kolekcjonera zatrzymanego ws. planowanego zamachu

Dwaj zatrzymani przez ABW obok Brunona K. to kolekcjonerzy broni, którzy kontaktowali się z niedoszłym zamachowcem. Pierwszy z nich został zatrzymany 9 listopada - tego samego dnia co Brunon K. Drugi mężczyzna dopiero 20 listopada, w dniu, w którym prokuratura i ABW ujawniły sprawę planowanego zamachu na prezydenta, premiera i parlamentarzystów. Dziś wieczorem ma zapaść decyzja, czy prokuratura wystąpi o areszt dla niego.

Ogrodzą Sejm? "Posłowie nie powinni siedzieć w odosobnieniu"

O ewentualnym ogrodzeniu budynków parlamentu rozmawiać ma Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów. Marszałek Ewa Kopacz jest przeciwko. - Posłowie to nie jest grupa, która tutaj powinna siedzieć w odosobnieniu - powiedziała. Przypomniała też, że temat ogrodzenia budynku na Wiejskiej powracał już wielokrotnie; ostatnio sprzeciwił mu się konserwator zabytków.

Premier z prezydentem o zmianach w rządzie

- Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w środę rano z premierem Donaldem Tuskiem; tematem spotkania były planowane zmiany w rządzie - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

"Stara się wyjść ponad to, co prezentuje Tusk". PiS komplementuje Gowina

Jarosław Gowin stara się wyjść ponad to, co prezentuje premier Tusk, czyli nieufność i ataki wobec opozycji - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jednym z elementów spotkania ministra sprawiedliwości z prezydium klubu PiS będzie ustawa dotycząca polityki karnej, ale - jak zaznaczył Błaszczak - "PiS jest otwarty na wszystkie sprawy, jakie będzie chciał poruszyć minister Gowin".

BOR o Brunonie K. dowiedziało się 31 października

Informacja o zagrożeniu, jakie może stanowić Brunon K. dotarła do szefa Biura Ochrony Rządu 31 października i została potraktowana "poważnie". Generał Marian Janicki mówił w poranku "Wstajesz i wiesz", że na trasie marszu prezydenckiego 11 listopada "było przygotowanych kilka miejsc", gdzie najważniejsze osoby w państwie zostałyby szybko ewakuowane w razie zagrożenia.

Gowin spotka się z Kaczyńskim. "Jeśli byłby to tylko gest polityczny, to byłby to gest głupi"

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin spotka się dziś w Sejmie z Jarosławem Kaczyńskim i prezydium klubu PiS. Rozmowa ma dotyczyć zmian w Kodeksie Karnym oraz deregulacji zawodów - informuje ministerstwo sprawiedliwości. Rzecznik rządu spotkaniem zaskoczony nie jest, marszałek Sejmu mówi, że "minister bierze odpowiedzialność za to, co robi", a poseł Biernacki zastanawia się, czy Gowin uzgodnił to z premierem.

Rzecznik ABW: Przykro nam, że tak nas się ocenia

- Przykro nam, że tak nas się ocenia za coś, co zrobiliśmy w imię bezpieczeństwa nas wszystkich - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 rzecznik ABW Maciej Karczyński, odnosząc się do zarzutów, że o zatrzymaniu Brunona K. poinformowano zbyt wcześnie i bez pewności co do faktycznych zamiarów mężczyzny.

"Prokurator wyrządził ABW niedźwiedzią przysługę"

Prokurator na pewno chciał w jakiś sposób pochwalić agentów ABW, ale wyrządził służbom niedźwiedzią przysługę - stwierdził w programie "Jeden na Jeden" Marek Biernacki, członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Chodzi o słowa szefa krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej Mariusza Wrony, by nie ograniczać uprawnień śledczych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

"Ogromne zainteresowanie" sprawą Brunona K. w UE

- Informacja o zatrzymaniu mężczyzny przygotowującego zamach w budynku Sejmu zostanie przedstawiona na jednej z sesji spotkania ministrów spraw wewnętrznych grupy G-6 w Londynie - poinformował szef MSW Jacek Cichocki.

Całusów nie będzie. Pawlak odrzuca Piechocińskiego

Nowy prezes trochę cieplej, stary prezes trochę chłodniej, ale mimo wszystko zgodnie powtarzają, że żadnego konliktu na linii Janusz Piechociński - Waldemar Pawlak nie ma. Nie ma też jednak cienia chemii. A kto nie wierzył, mógł przekonać się podczas wtorkowego posiedzenia klubu PSL.

Agenci pod przykryciem? "Nie należy mówić o kuchni służb"

- Nie należy publicznie mówić o kuchni pracy służb - powiedział w "Kropce nad i" szef MSW Jacek Cichocki, pytany o sposób działania ABW w sprawie Brunona K. Odrzucił też tezy, że inwigilacja K. przez ABW miała kontekst polityczny. - To krzywdzące stwierdzenie. Żadna ze służb nie podejmuje interwencji politycznych - mówił.

"Chodzi o to, żeby wykryć wszystkie powiązania"

- Chodzi o to, by nie stało się tak, że ucinamy ręce, a zostaje głowa, która pracuje nad koncepcją - w ten sposób były szef UOP gen. Gromosław Czempiński tłumaczył dlaczego służby przez rok rozpracowywały niedoszłego zamachowca. - Chodzi o to, żeby sprawić czy jest grupa, struktura, inspiracja, skąd ma swoje źródła zaopatrzenia - wtórował mu były szef WSI gen. Marek Dukaczewski.

"Sprawa Brunona K. ma związek z aktem Breivika. To był zapłon"

Jest za wcześnie by wyciągać ostateczne wnioski z zagrożenia, jakie niosły ze sobą działania zatrzymanego przez ABW Brunona K. - tak twierdzi były szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Według posła Platformy "potrzeba więcej informacji, by to ocenić". - Ale jedno jest pewne. Miało to związek z aktem (Andersa) Breivika. To był zapłon dla chorej wyobraźni ludzi niestabilnych psychicznie - ocenia.

"Breivik popełnił błędy, ja będę lepszy". Jak ABW wpadła na trop Brunona K.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wpadła na trop niedoszłego zamachowca po jego ubiegłorocznych wykładach, na których mówił o swoim niezadowoleniu z państwa polskiego. Jego słowa zaniepokoiły słuchaczy. Ze śledztwa przeciwko Brunonowi K. wynika, że postanowił on ulepszyć plan zamachu autorstwa Andersa Breivika - dowiedział się tvn24.pl nieoficjalnie. Obserwując budynek Sejmu testował jakość połączenia radiowego, by zdalnie zdetonować ładunek.

ABW wykorzystała sprawę zamachu? Konflikt z premierem o uprawnienia

Podczas wtorkowej konferencji ABW i prokuratury ws. zatrzymania Brunona K. pojawiły się apele do rządzących o nieograniczanie uprawnień śledczych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Trzeba gruntownie przemyśleć działania ustawowe w tym zakresie - nawoływał szef krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej Mariusz Wrona. Reorganizacji ABW chce premier Donald Tusk. I ze swoich przemyśleń w tym zakresie nie zamierza się wycofywać.

Brunon K. - więzień pod specjalnym nadzorem

Podejrzewany o przygotowanie zamachu na prezydenta, Sejm i rząd Brunon K. przebywa w jednej z krakowskich jednostek penitencjarnych. Zakwalifikowano go jako więźnia stwarzającego poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa społecznego. Oznacza to, że K. jest pod specjalnym nadzorem - jego cela jest monitorowana i dodatkowo zabezpieczona, a on sam - kontrolowany częściej niż inni więźniowie.

"Stan podwyższonej gotowości" BOR. Specjalne środki na 11 listopada

Biuro Ochrony Rządu w związku z informacją o planach niedoszłego zamachowca Brunona K. wprowadziło stan podwyższonej gotowości - powiedział w rozmowie z tvn24.pl rzecznik prasowy mjr Dariusz Aleksandrowicz. W ramach tego w czasie obchodów Święta Niepodległości obowiązywały specjalne środki bezpieczeństwa.

Zamach na Sejm? Eksperci: im bardziej bezczelny pomysł, tym skuteczniejszy

- Skonstruowanie ładunku wybuchowego z dostępnych powszechnie materiałów nie jest trudne. Najważniejsza jest determinacja - mówią eksperci, komentując informację o zatrzymaniu Brunona K. Specjaliści zgodnie przyznają, że ilość materiałów, jakich miał zamiar użyć niedoszły zamachowiec jest gigantyczna i mogłaby poczynić ogromne szkody, a także zabić wiele osób.

"To jest zadziwiające". Posłowie PiS: Konferencja ws. zamachu przykrywką?

- Nie rozumiemy czemu miała służyć dzisiejsza konferencja. Oceniamy ją jako przedwczesną - podkreślają posłowie PiS zasiadający w komisji ds. służb specjalnych. I zastanawiają się, czy "bomba nie została odpalona już dzisiaj" jako "przykrywka tego, co się dzieje w PSL-u albo, co będzie działo się na szczycie Unii Europejskiej".