"Suwerenne, nowoczesne i sprawne państwo jest bezcennym dobrem" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. "Demokrację trzeba praktykować także i w ten sposób, że poznaje się jej zasady" - dodał.
Temat tegorocznej 59. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, w której co roku biorą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, brzmiał "Demokracja - istota, idea, cele i ich realizacja".
"Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym to nie tylko współzawodnictwo - to przede wszystkim wspaniała lekcja patriotyzmu i obywatelskości" - napisał prezydent, przekazując wyraz uznania i gratulacje organizatorom i uczestnikom konkursu.
Potrzebna edukacja
"Demokrację trzeba praktykować także i w ten sposób, że poznaje się jej zasady. Są Państwo na pewno dumni, że Polska ma tak świetne tradycje demokratyczne - wielowiekowe dziedzictwo parlamentaryzmu, rządów prawa, politycznej unii narodów, konstytucjonalizmu. Tradycje tolerancji, pokojowego współistnienia wielu religii i kultur, poszanowania zasady pomocniczości. Mamy do czego się odwoływać w zetknięciu z wyzwaniami XXI wieku" - napisał prezydent Duda.
"Demokrację pojmujecie nie jako abstrakcyjny proces, ale jako drogę do Rzeczypospolitej silnej, sprawiedliwej i solidarnej" - zaznaczył.
Prezydent ocenił też, że Polsce potrzebna jest "gruntowna edukacja i pogłębiona wiedza obywatelska". Zauważył, że obecnie coraz więcej osób dystansuje się wobec życia publicznego. "Słyszymy opinie, że bardziej twórcza i sprawcza od polityki jest ekonomia. Ludzie są przekonywani, że mogą więcej zdziałać jako konsumenci niż jako obywatele; że uczestnictwo w rynku jest ważniejsze niż uczestnictwo w demokracji. A przecież polityka - rozumiana jako zabieganie o dobro wspólne, jako służba publiczna - jest sferą ludzkiej podmiotowości, wpływania na otaczającą nas rzeczywistość" - przekonywał.
"Polska powinna być wśród aktywnych graczy na tej światowej szachownicy - tak abyśmy mieli wpływ na nasze otoczenie i na pozycję Rzeczypospolitej w przestrzeni międzynarodowej" - dodał prezydent, zaznaczając, że obecny świat jest "skomplikowany i niespokojny", choć lepszy od wcześniejszych epok.
Atrakcyjny partner
Przypominając o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości Andrzej Duda podkreślił również, że "bezcennym dobrem dla Polaków jest suwerenne, nowoczesne i sprawne państwo".
"Państwo, które pozwala na realizowanie naszych kluczowych interesów narodowych oraz potrafi prowadzić twórczy dialog z innymi, które jest atrakcyjnym partnerem w kształtowaniu przyszłości" - napisał prezydent.
Pełna treść listu do uczestników Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym znajduje się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.
Olimpiadę Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, której historia sięga 1959 roku, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej organizuje obecnie Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Olimpiada jest skierowania do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju. Jej uczestnicy muszą się wykazać wiedzą o strukturach życia politycznego w kraju i na świecie oraz przemian społeczno-politycznych. Laureatom i finalistom przysługują ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia.
„To nie tylko współzawodnictwo – to przede wszystkim wspaniała lekcja patriotyzmu i obywatelskości” - napisał Prezydent @AndrzejDuda w liście do finalistów Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. List odczytał minister @kplapinski.https://t.co/87JOmJKALU
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 18, 2018
Autor: lukl//now / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP