Mieszkańcy Libuszy w województwie małopolskim zbierają pieniądze na nowe boisko sportowe. Z ich inicjatywy ma nosić imię Dody, bo artystka pomoże w jego sfinansowaniu.

Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, Polacy najchętniej głosowaliby na Platformę Obywatelską - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Partia Donalda Tuska zanotowała wzrost poparcia o 1 punkt proc. i ponownie wyprzedza PiS (z 2-punktową stratą). Frekwencja spadła o 7 punktów proc. w porównaniu z lipcem, co oznacza, że niemal połowa Polaków zostałaby w domach.

Na autostradach nie powinno być ograniczenia prędkości, a na innych drogach limity powinny zostać podwyższone - uważają działacze PJN. Proponują też zniesienie zakazu rozmawiania przez komórkę podczas prowadzenia auta i obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa. - Chciałbym, żeby dorośli ludzie mogli samodzielnie decydować o tym, co uważają za bezpieczne, a co nie - podkreślił w "Tak jest" w TVN24 wiceszef PJN Marek Migalski. Insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji ma diametralnie inny pogląd.

Mieszkańcy Zielnowa (woj. zachodnio-pomorskie) krytykują pomysł zmiany nazwy wsi na Lepperowo. Tę zaproponował wójt. W rozmowie z TVN24 zapewnił jednak, że uszanuje wolę lokalnej społeczności. Chce zrobić głosowanie w tej sprawie.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie odkręconych śrub w kole auta, którym jechał Paweł Wojtunik, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Policja i prokuratorzy sprawdzają, czy ktoś celowo je odkręcił oraz czy Wojtunik był wystarczająco chroniony.

Prawo i Sprawiedliwość domaga się aktywnej pomocy rządu dla Polaków, którzy wzięli kredyty na mieszkania we frankach szwajcarskich - oświadczył we wtorek europoseł PiS Ryszard Czarnecki. PO odpowiada jednak, że skala problemu nie jest duża, bo zagrożonych jest tylko 3 proc. takich kredytów.

W Straconce koło Bielska-Białej 43-letni mężczyzna na widok policjantów, przelatującego śmigłowca i nadjedżającego na sygnale radiowozu rzucił się na ziemię. Myślał, że policja urządziła na niego obławę, bo był poszukiwany czterema listami gończymi. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

Publiczne znieważenie lub poniżenie konstytucyjnych organów RP o charakterze zbiorowym, czyli np. Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, Trybunału Konstytucyjnego, nie będzie karane - zdecydował we wtorek rząd. Natomiast organy jednoosobowe, np. policjanci, nauczyciele, będą chronieni na zasadach identycznych, jak inni funkcjonariusze publiczni i na podstawie przepisów dotyczących wszystkich obywateli. Ministrowie przyjęli projekt ustawy nowelizującej Kodeks karny.

"Główną przesłankę wymaganą do usunięcia proboszcza: 'sposób postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważną szkodę lub zamieszanie' uważam za aż nadto udowodnioną w księdza przypadku" - napisał w odpowiedzi na wniosek ks. Lemańskiego abp Henryk Hoser. I podtrzymał swoją decyzję o usunięciu księdza z urzędu proboszcza. Dokument opublikował na swojej stronie internetowej ks. Wojciech Lemański.

- Nie wiem, jaka informacja przyszła i w jakim obszarze, o której kwocie i z jakim uzasadnieniem mówimy. Mam nadzieję, że bardzo szybko minister Stanisław Kalemba odpowie na to pytanie - odpowiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński na pytanie o 30 mln euro, które Polska będzie musiała zwrócić Komisji Europejskiej.

W okresie wakacji budynek Sejmu przy Wiejskiej zamiera. Wygasają zacięte polityczne spory, nastaje czas rozluźnienia. Wybitnie unaocznia to poseł PO Andrzej Halicki, który przyprowadził na wycieczkę po swoim miejscu pracy psy. Prawdopodobnie złamał przy okazji przepisy.

- Referendum nie jest potrzebne. Po to są demokratyczne wybory, aby władza miała legitymację, by podejmować decyzje - stwierdził Paweł Olszewski z PO, komentując wniosek o przeprowadzeniu referendum ws. obowiązku szkolnego sześciolatków. W poniedziałek Sejm poinformował, że zweryfikował ponad pół miliona podpisów zgromadzonych pod wnioskiem. Decyzję o tym, czy referendum się odbędzie podejmą parlamentarzyści, którzy prawdopodobnie zajmą się tematem po wakacjach.

Prokuratura Rejonowa w Opolu zajmie się sprawą 14-latki, która w weekend urodziła córkę. Policja ustala, kto może być ojcem dziecka. Za obcowanie płciowe z osobą poniżej 15 roku życia sprawcy grozi od 2 do 12 lat więzienia.

Piętnastu chórzystów i chórzystek z Rudzienic koło Iławy przygotowuje się do wielkiego występu. A jest się do czego przygotowywać, bo młodzi wystąpią u boku samego lidera grupy Pink Floyd - Rogera Watersa. Młodzi artyści zatańczą i zaśpiewają z nim jeden utwór w trakcie jego koncertu w Warszawie.

Co najmniej przez cały wtorek będzie trwała naprawa kolejowej sieci trakcyjnej między wsią Pierściec a Wisłą Głębce (woj. śląskie). Pasażerowie trasy Katowice – Wisła będą musieli korzystać na tym odcinku z komunikacji autobusowej.