Kopacz: rząd otrzymał silny mandat do dalszych działań 

Marszałek Sejmu powiedziała w środę wieczorem po przegłosowaniu wotum zaufania dla rządu, że uzyskał on silny mandat do dalszych działań, zarówno w kraju, jak i za granicą. - I z tym silnym mandatem premier Donald Tusk pojedzie w czwartek do Brukseli - podkreśliła Ewa Kopacz. Szef klubu PO Rafał Grupiński zaznaczył, że wsparcie, którego udzielił Tuskowi Sejm "pomoże w prowadzeniu rozmów w Brukseli na temat najważniejszych spraw".

Ulga i oburzenie po głosowaniu. "To krwawienie będzie trwało" i "styl polityki przy policzkach wołowych i ośmiornicy"

Janusz Palikot podsumował środowe głosowanie, w którym rząd otrzymał od Sejmu wotum zaufania, słowami piosenki Kultu: "Utaplani w brudnej rozpuście, a na gębach fałszywy uśmiech". - Rząd ma mandat tych, którym odpowiada ten styl polityki przy policzkach wołowych i ośmiornicy faszerowanej kawiorem z anchois - ocenił z kolei Joachim Brudziński (PiS). - Im to na pewno smakuje, ich na to stać - dodał.

Afera podsłuchowa: Marek F. i Krzysztof R. na wolności

Zarzuty współudziału ws. nielegalnych podsłuchów prokuratura postawiła Markowi F. i Krzysztofowi R., zatrzymanym w związku z aferą podsłuchową. W środę wieczorem obu zwolniono za kaucją - podała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur. Są też objęci dozorem policyjnym.

RPO "zaniepokojona". Wzywa Seremeta do "dogłębnej oceny" legalności akcji we "Wprost"

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz napisała list do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, w którym wzywa go do "dogłębnej oceny zasadności i legalności działania prokuratorów" w redakcji tygodnika "Wprost" po ujawnieniu "afery taśmowej". Rzecznik pisze, że jest zaniepokojona tymi działaniami a jej szczególne wątpliwości budzi to, czy prokuratorzy właściwie przeanalizowali "kwestię proporcjonalności działań". PG zapowiada, że odpowiedzi udzieli najpewniej jeszcze w tym tygodniu.

Wystarczy sześciu niepokornych i po rządzie. PiS ma wrócić na salę

Jeszcze w środę posłowie zagłosują nad wnioskiem premiera o udzielenie Radzie Ministrów wotum zaufania. Rząd ma powody do niepokoju. Decydować mogą pojedyncze głosy. Wystarczy, że przy jednomyślności posłów opozycji sześciu parlamentarzystów koalicji PO-PSL zagłosuje wbrew wskazaniom swoich partii i rząd wotum zaufania nie uzyska. Chyba, że posłowie PiS, którzy po południu opuścili salę, już by na nią nie wrócili. Ale najprawdopodobniej jednak wrócą.

PiS złoży wniosek o wotum nieufności

- Wystąpienie Donalda Tuska nie odniosło się w żaden sposób do meritum - tak skomentował wypowiedź premiera w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński. - My złożymy wniosek o wotum nieufności, bo ta sprawa wymaga poważnej dyskusji, a nie dziesięciominutowych oświadczeń - dodał.

Biznesmena obciążyły trzy osoby, w tym menadżer restauracji. Nieoficjalne informacje ze śledztwa

To podejrzany o nagrywanie polityków menadżer obciążył zatrzymanego biznesmena. Łukasz N. z restauracji "Sowa & Przyjaciele" opowiedział śledczym, że to Marek Falenta zlecił mu nagrywanie - dowiedział się dziennikarz śledczy portalu tvn24.pl. RMF FM podało z kolei, że obciążające biznesmena zeznania złożyły łącznie trzy osoby. - Mój klient nie ma niczego do ukrycia i nie przyznaje się do udziału w tym procederze - powiedział nam adwokat Falenty.

"Zamieniacie Polskę w kupę kamieni". PiS wychodzi po wystąpieniu swojego posła

- To jest czas na dymisję rządu Donalda Tuska - powiedział Krzysztof Szczerski (PiS) w środowej debacie nad informacją rządu ws. podsłuchanych rozmów polityków, w tym ministrów. Jak dodał, to PO jest partią, która "systematycznie rozmontowuje Polskę, niszczy jej instytucje i żeruje na polskim majątku i polskiej pracy". - Zamieniacie Polskę w kupę kamieni, czyli w gruzowisko - stwierdził poseł. Po jego wystąpieniu PiS opuściło salę obrad.

Projekt Libeskinda do kosza? Władze miasta obwiniają opozycję

Sztandarowy projekt Nowego Centrum Łodzi i symbol zmian w - tym miała być Brama Miasta, zaprojektowana przez Daniela Libeskinda. Projekt może stać się symbolem fiaska. Inwestor chce się wycofać i nie kupi od magistratu działki. Magistrat zrzuca winę na opozycję.

Zaskakujący finał informacji o podsłuchach. Tusk złożył wniosek o wotum zaufania

Premier Donald Tusk przeprosił w środę w Sejmie za "bulwersujące, momentami skandaliczne, zachowania, język, niestosowne słowa", jakie zostały nagrane w czasie nielegalnego podsłuchiwania urzędników państwowych. Złożył też wniosek o wotum zaufania. - Od jutra w Brukseli muszę mieć pewność, że dysponuję większością, która pozwoli mi kontynuować prace w parlamencie i w rządzie - powiedział premier Tusk.

Na sali zabrakło dziesięciu posłów PiS. Błaszczak: nie zdążyli dojechać

Sejm udzielił w środę wotum zaufania rządowi Donalda Tuska, na sali w czasie głosowania zabrakło dziesięciu posłów PiS. Jak wyjaśnił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, posłowie nie zdążyli dojechać. - Zwracałem się do marszałek Kopacz, żeby głosowanie odbyło się w czwartek rano. Było to możliwe, ale jak widać bardzo się spieszyło pani marszałek, a więc i Donaldowi Tuskowi - ocenił Błaszczak.

"Pani kuchnia zaraz wybuchnie!". Załamani emeryci, oszuści pod sąd

- Przyszli i powiedzieli, że moja kuchnia może w każdej chwili eksplodować. Kuchnia miała być prawie za darmo, potem przyszły raty do spłacania - lamentuje pani Bożena z Łęczycy. Portal tvn24.pl ustalił, że w podobny sposób oszukanych miało zostać 25 innych starszych osób. Oszuści - 32 i 60-latek staną przed sądem.

Sikorski: nikt w Polsce nie jest ponad prawem

Nikomu nie uda się zatrzymać polskiego rządu w walce o polskie interesy gospodarcze - powiedział w środę w Brukseli szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, komentując sprawę podsłuchów. I dodał: nikt w Polsce nie jest ponad prawem.

"Kamieni kupa" i inne "murzyńskości". Zmyślne, efektowne, najważniejsze wypowiedzi podsłuchanych polityków

Może za kilka lat niewielu będzie pamiętało na co w VIP-owskiej sali jednej z restauracji umawiali się pewien minister i prezes któregoś z banków, ale rymowanka o "ch**u, du**e i kamieni kupie" zostanie. Tak, jak niewygodna dla nas, ale przyjemna dla nich, pozycja Polaków w kontaktach z Amerykanami, która nie przeszkadza nam tylko dlatego, że mamy w sobie "murzyńskość". Jakie jeszcze, podsłuchane przy dobrych winach i mlecznej jagnięcinie, zdania naszej polityczno-biznesowej elity mamy szansę zapamiętać? Zebraliśmy w jednym miejscu te najważniejsze, ale też najbardziej efektowne i barwne.

Eksperci: wiarygodność premiera do odzyskania

Realny i długofalowy program naprawczy oraz przesunięcie uwagi na sprawców podsłuchów mogą pomóc w odzyskaniu wiarygodności premiera Donalda Tuska - oceniają eksperci, komentując możliwe scenariusze działań rządu po publikacji nagrań prywatnych rozmów polityków.

Brudziński: państwo przypomina republikę bananową

W sprawie afery podsłuchowej premier próbuje zamknąć usta opozycji i dziennikarzom - stwierdził w "Jeden na jeden" Joachim Brudziński z PiS. - Niech Donald Tusk i jego doradcy pukną się w czoło, bo rolą opozycji jest mówić, że rządzą nami ludzie, którzy łamią konstytucję - dodał.

Ucieczka do przodu. Premier wymieni wszystkich ministrów?

W środę w Sejmie premier Donald Tusk ma przedstawić ważne informacje na temat podsłuchów. Dzień wcześniej najważniejszą z krążących w kuluarach informacji była planowana rekonstrukcja rządu. Czy do niej dojdzie? Materiał Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

Premier w Sejmie odpowie na pytania o podsłuchy

Dzisiejsze posiedzenie Sejmu zdominuje informacja premiera Donalda Tuska nt. ujawnionych przez "Wprost" nielegalnych nagrań członków jego gabinetu, polityków PO, biznesmenów i innych osób publicznych. Premier ok. 15 przedstawi informację w sprawie ujawnionych podsłuchów. Przewidziane są 10-minutowe wystąpienia klubów. Posłowie będą mogli również zadawać pytania.

Kolacja Sikorskiego z Rostowskim za 1,3 tys. zł. Na koszt MSZ

Zupa z dyni, krwista polędwica wołowa, foie gras i comber z królika - to dania, którymi raczyli się Radosław Sikorski i Jacek Rostowski w czasie kolacji. Politycy skusili się również na szampana i drogie wino. Jak przekazało MSZ portalowi gazeta.pl, rachunek wyniósł 1352,25 zł i został uregulowany z budżetu resortu.

Sikorski z Rostowskim o "niekompetentnym" Cameronie

Szef brytyjskiego rządu jest "niekompetentny" w sprawach europejskich, a Wielka Brytania powinna zacząć "martwić się swoją gospodarką". Takie opinie wygłasza Radosław Sikorski podczas rozmowy z Jackiem Rostowskim. Tygodnik "Wprost" opublikował fragment nagrania podsłuchanej rozmowy szefa polskiej dyplomacji i byłego ministra finansów.

Niesiołowski: państwo polskie ma się znakomicie

- Być może koalicja ma się bardzo dobrze. Problem w tym, że polskie państwo ma się dużo gorzej - ocenił w "Kropce nad i" Jarosław Gowin (Polska Razem), którego ugrupowanie zamierza poprzeć wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. - Państwo polskie ma się znakomicie - odpierał zarzuty Stefan Niesiołowski (Platforma Obywatelska).

"Zamachu stanu dokonało dwóch kelnerów i sfrustrowany biznesmen"

Chcemy wyjaśnić, gdzie jest źródło tego taśmociągu, to studio nagrań, bo inaczej będzie permanentna destabilizacja - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Bury z PSL, odnosząc się do afery podsłuchowej. - Jeśli rząd nie poda się do dymisji, albo nie uda się go odwołać w ramach konstruktywnego wotum nieufności, to będziemy mieli proces gnilny, który będzie trwał - przekonywał z kolei Jarosław Sellin z PiS. W opinii Julii Pitery z PO, afera podsłuchowa to przede wszystkim sprawdzian dla służb.