Odstrzał czy aplikacja? Sposoby na walkę z ASF

[object Object]
Tomasz Zdrojewski o rozprzestrzenianiu się epidemii afrykańskiego pomoru świńtvn24
wideo 2/11

W sobotę rozpoczyna się odstrzał dzików w lasach w całym kraju. Temat wciąż wzbudza kontrowersje. W programie "Tak jest" w TVN24 o wadach i zaletach odstrzału rozmawiali Ewa Zajączkowska z serwisów wsensie.pl i światrolnika.pl oraz Tomasz Zdrojewski z koalicji Niech Żyją!.

Jak przyznał Tomasz Zdrojewski, stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie rozprzestrzeniania się wirusa ASF wywołującego afrykański pomór świń oraz odstrzału dzików w polskich lasach nie jest do końca jasne.

- Mamy dość enigmatyczną, nawet bardzo enigmatyczną wypowiedź kogoś z Komisji Europejskiej co do polskich działań w sprawie ASF, ale nie wiemy dokładnie których działań, ponieważ trzeba pamiętać o tym, że eksperci absolutnie są zgodni co do tego, ze różne strategie, sposoby radzenia sobie z epidemią, należy stosować na różnych etapach postępowania tej epidemii - stwierdził.

Bezskuteczne

Według Zdrojewskiego, strategia zmasowanych polowań, które trwają od 2015 roku, czyli od samego początku pojawienia się w Polsce wirusa ASF, nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Teraz plany eliminacji dzików dotyczą w szczególności wąskiego obszaru trzech obwodów łowieckich, które przedzielają teren występowania epidemii od pozostałych regionów Polski. Działanie ma stworzyć pewną barierę dla rozprzestrzeniania się wirusa.

- To, na co trzeba zwrócić uwagę, to próba drastycznego zmniejszenia populacji, właściwie wybicia całej populacji, bo mówimy o limicie 1/10 dla całego kraju - mówił Zdrojewski. - Coś takiego w rekomendacjach Europejskiego Biura do spraw Bezpieczeństwa Żywności w ogóle nie pada. To nie wynika z zaleceń Komisji Europejskiej. I tu mamy poważny problem, dlatego że mamy przepisy, które pozwalają na eksterminację gatunku - stwierdził.

Ewa Zajączkowska zauważyła, że zdanie jednej z rzeczniczek KE jest jasne - odstrzał dzików to najlepsza metoda na uchronienie się przed epidemią afrykańskiego pomoru świń.

- Mało tego, Komisja Europejska wskazuje, że nawet odstrzał prośnych loch jest właśnie dopuszczalny, ponieważ małe dziki są jeszcze większym zagrożeniem dla rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń - powiedziała Zajączkowska.

Plany planami, ilość ilością

Według danych przedstawionych przez Zajączkowską, działania eliminacyjne co roku dotyczą innej liczby zwierząt.

- Chociażby w ubiegłym sezonie łowieckim, czyli od marca do kwietnia kolejnego roku, tych dzików planowano odstrzelić ponad 300 tysięcy. I to nie jest tak, że to jest wybicie całej populacji, ponieważ ta populacja jest regulowana właśnie przez gospodarkę łowiecką. Jakby w ramach walki z ASF oraz w ramach tego, by populacja nie przekroczyła poziomu, z którym już potem ludzie sobie nie poradzą, jeśli chodzi o regulację - wyjaśniła.

- Eksperci Europejskiego Biura do spraw Bezpieczeństwa Żywności mówią o tym, że co do obecnego stanu wiedzy naukowej, po analizie krajów dotkniętych epidemią na obszarze krajów Unii Europejskiej nie da się ustalić progowej wartości zagęszczenia dzików, która rzeczywiście powstrzyma postęp epidemii - zaznaczył Zdrojewski.

Według niego, dzięki odstrzałowi dojdzie do rozregulowania przepisów dotyczących planów łowieckich. Ponadto masowa eliminacja może dać zupełnie odwrotne niż zamierzone skutki.

- Mieliśmy taką sytuację na koniec 2017 roku, żeśmy mieli 678 przypadków wirusa ASF u dzików i po intensywnych polowaniach w 2018 roku tych przypadków przybyło lawinowo ponad dwa tysiące. Jest to sytuacja mocno niepokojąca i wydaje się być działaniem przeciwko zaleceniom ekspertów - ocenił. Jak przyznał, według ekspertów pierwszym czynnikiem rozprzestrzeniania się epidemii afrykańskiego pomoru świń jest czynnik ludzki.

Kwestia rolnictwa

Zdrojewski wskazał na raport Najwyższej Izby Kontroli, według którego około 74 procent gospodarstw rolnych nie ma stosownych zabezpieczeń przed działaniem wirusa ASF. Zwrócił uwagę na problemy natury ekonomicznej, złego działania lub braku odpowiednich środków.

Według Zajączkowskiej, organizacje prozwierzęce zapominają, że wirus ASF przedostaje się do gospodarstw rolnych i atakuje hodowle trzody chlewnej. Padanie zwierząt hodowlanych wiąże się z ogromnymi stratami materialnymi, a nawet bankructwem.

- To jest tragedia rodzin i jak najbardziej zasady bioasekuracji powinny być przestrzegane, powinny być wprowadzane, szczególnie właśnie w tych rodzinnych gospodarstwach. Bo jakby w przemysłowych hodowlach trzody chlewnej (...) nie ma problemu z rozprzestrzeniającym się ASF (...). Problem jest właśnie w tych gospodarstwach rodzinnych, które może nie do końca są w stanie podołać finansowo wprowadzeniu zasad bioasekuracji - dodała.

Nie ma limitu

Zdrojewski zauważył, że liczba zwierząt, które mają zostać wyeliminowane, w skali całego kraju jest ogromna, tym bardziej, że wirus ASF występuje jedynie w niektórych regionach. Odstrzał ma odbywać się nawet na terenach parków narodowych. - Zestawmy to z tym, co powiedzieli naukowcy - nie ma limitu. Naukowcy mówią, że populację i owszem trzeba zredukować, nie może być niekontrolowana zupełnie. Trzeba zredukować i utrzymywać na stabilnym poziomie - ocenił Zdrojewski.

Nie tylko Polska

Afrykański pomór świń nie jest jedynie problemem Polski. Jak przyznała Zajączkowska, dotyczy również Rosji, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy czy Estonii.

- Pojawiają się już pewne ogniska na zachodzie, między innymi w Belgii. W Rumunii był przypadek, gdzie padło gigantyczne gospodarstwo rolne zajmujące się właśnie hodowlą trzody chlewnej, przez to że trafił tam dzik zarażony ASF. Dziki zarażone ASF mają to do siebie, że (...) występuje u nich gorączka, więc szukają ochłodzenia, szukają źródła wody. Ten dzik padł w rzece, Dunajem spłynął do Rumunii i gospodarstwo padło przez to, że pobierało właśnie wodę do napojenia świń z tej rzeki - dodała.

Zdrojewski zgodził się, że według ekspertów najskuteczniejszą metodą eliminacji epidemii jest ograniczenie rezerwuaru. Jednak jak przyznał, istnieją inne sposoby.

- Mamy teraz przepis, który umożliwia wynagradzanie myśliwych, służbę leśną, policję i wojsko za wynajdywanie padłych dzików, natomiast to są cały czas dość ograniczone działania, a jednocześnie mamy dla porównania przykład województwa lubelskiego, które z powodzeniem skutecznie wprowadziło taki program dla obywateli w ogóle. Z powodzeniem, ponieważ kilkaset dzików padłych zostało zgłoszonych dzięki temu. I mamy przykład Danii, gdzie nawet została wprowadzona aplikacja dla ludzi do zgłaszania takich przypadków. Jeżeli to uzupełnić jeszcze programem edukacyjnym, informacyjnym dla ludzi, to naprawdę może pomóc - ocenił Zdrojewski.

Całość rozmowy odsłuchasz tutaj:

Ewa Zajączkowska i Tomasz Zdrojewski o odstrzale dzików
Ewa Zajączkowska i Tomasz Zdrojewski o odstrzale dzikówtvn24

Autor: kw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami słoneczny, ale chłodny weekend. Temperatura maksymalna sięgnie miejscami zaledwie 10 stopni Celsjusza. - To nie będzie pogoda na letnie ubrania - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Czeka nas pogoda "fajnie wyglądająca przez okno"

Czeka nas pogoda "fajnie wyglądająca przez okno"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sobotni poranek przyniósł w Polsce spore ochłodzenie - w wielu miastach na termometrach pojawiły się wartości "na minusie", a w dzień zobaczymy na nich nie więcej niż 15 stopni. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski opowiadał w TVN24, skąd wziął się ten napływ zimnego powietrza i jak długo potrwa.

Arktyczne powietrze nad Polską. Ciepło "musi poczekać na swoją kolej"

Arktyczne powietrze nad Polską. Ciepło "musi poczekać na swoją kolej"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W północnej i centralnej Polsce utrzymuje się ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Alarmy IMGW dla dziewięciu województw

Alarmy IMGW dla dziewięciu województw

Źródło:
IMGW

Miłośnicy astronomii będą mieli okazję w czasie najbliższych nocy zobaczyć na niebie Drogę Mleczną. Jak przekazał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", warunki będą naprawdę sprzyjające.

"Przed nami najlepszy weekend w roku"

"Przed nami najlepszy weekend w roku"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 26.04 upłynie w całym kraju pod znakiem słonecznej aury. Termometry pokażą maksymalnie od 10 do 15 stopni.

Pogoda na dziś - sobota 26.04. Słoneczna aura będzie miała swoją cenę

Pogoda na dziś - sobota 26.04. Słoneczna aura będzie miała swoją cenę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org

W świetle najnowszych wyliczeń amerykańskiego modelu meteorologicznego GFS wyraźnie widać, że początek majówki będzie przyjemny, choć umiarkowanie ciepły. Potem w pogodzie ma zadziać się więcej.

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Źródło:
TVN24+

Archeolodzy odkryli w Peru szczątki zmarłej pięć tysięcy lat temu kobiety. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie należała do wyższych sfer w kulturze Caral, która rozwijała się tam równolegle ze starożytnym Egiptem czy Chinami.

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Źródło:
Reuters, PAP

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 200 razy interweniowały polskie służby w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Jak przekazał TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń.

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

Ogromny bolid pojawił się nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Według lokalnych ekspertów mógł to być największy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwają poszukiwania jego szczątków.

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Źródło:
CNN, TVN24, G1 Globo

Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Źródło:
TVN24+

Od soboty turyści ponownie będą mogli zwiedzać Jaskinię Mroźną w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Każdego roku to miejsce jest zamykane na okres zimowy, który przypada na okres od 1 listopada od 25 kwietnia. W tym czasie służy jako schronienie dla zimujących nietoperzy.

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Źródło:
PAP, TPN

Blisko 156 milionów Amerykanów żyje na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc. Prócz niepokojących danych eksperci zwracają też uwagę na ostatnie decyzje amerykańskiej administracji, które mogą pogłębić problem walki ze smogiem.

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Źródło:
ALAS, PAP, THE Guardian, NPR, CBS News

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl