Narasta przemoc w szkołach. Alarmujący raport NIK

W polskich szkołach nasila się agresja słowna i fizyczna kierowana wobec rówieśników oraz nauczycieli, a także przemoc w cyberprzestrzeni. Najwięcej zachowań patologicznych odnotowuje się w gimnazjach - alarmuje NIK w nowym raporcie o patologii w szkołach.

Poniedziałek bez stania przed bramkami. Czy korki wrócą w weekend?

W ostatni weekend kierowcy wybierający się nad morze oraz ci, którzy wracali z letniego wypoczynku autostradą A1, musieli spędzić w korkach przed bramkami poboru opłat nawet godzinę. W poniedziałek - jak sprawdził reporter TVN24 - sytuacja wyglądała już dużo lepiej. Można się jednak obawiać, że w sobotę i niedzielę przed bramkami znów pojawią się sznury oczekujących na przejazd samochodów.

Jest skarga kasacyjna ws. izolacji Mariusza T.

Pełnomocnik Mariusza T. złożył skargę kasacyjną na orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, który w kwietniu br. uznał, że T. jest osobą zagrażającą innym i nakazał umieszczenie go w specjalnym ośrodku w Gostyninie. Skarga wkrótce trafi do Sądu Najwyższego.

Ks. Lemański już w nowym ośrodku

Ks. Wojciech Lemański podjął w poniedziałek obowiązki kapelana w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu i został przedstawiony personelowi tego ośrodka. Ksiądz powiedział, że będzie się starał pomóc pacjentom, a nie zaszkodzić.

Siemoniak: musimy być przygotowani na najgorsze warianty

- Rosja eskaluje konflikt, musimy być przygotowani na najgorsze warianty - powiedział we "Wstajesz i wiesz" szef MON Tomasz Siemoniak. Odniósł się w ten sposób do opublikowanych przez amerykańskich rząd zdjęć satelitarnych, które mają stanowić dowód, iż z terytorium Rosji wystrzeliwano pociski rakietowe na cele we wschodniej Ukrainie oraz, że granicę przekraczała ciężka artyleria przeznaczona dla prorosyjskich separatystów.

Al-Nashiri i Abu Zubajda szybko nie opuszczą Guantanamo

Szanse na wyjście z więzienia Guantanamo Al-Nashiriego i Abu Zubajdy, którzy - jak orzekł trybunał w Strasburgu byli torturowani w więzieniu CIA w Polsce - są mgliste, choć żadnego z nich dotąd nie skazano, a drugiemu nawet nie postawiono formalnie zarzutów.

Ziobro o więzieniach CIA: Polacy dali się wykorzystać 

- Z całą pewnością Polacy dali się wykorzystać. A może nie Polacy, a rząd Leszka Millera - ocenił decyzję o udostępnieniu Amerykanom ośrodka w Kiejkutach Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska). - Każdy inteligentny człowiek powinien się domyślać, że to może służyć celom niekoniecznie zgodnym z polskim prawem czy polską konstytucją - przekonywał. - Dzisiaj wszyscy jesteśmy mądrzy, natomiast 12 lat temu czułem napięcie wokół kraju - bronił tamtej decyzji Krzysztof Janik (SLD).

Abp Hoser otworzył kościół w Jasienicy

Kościół parafialny pw. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy - zamknięty od połowy kwietnia - został w niedzielę otwarty. Mszy św. po jego otwarciu przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser. Nowy proboszcz ks. Krzysztof Kozera, który zastąpił ks. Wojciecha Lemańskiego, przyznał, że nie boi się porównań z poprzednikiem. - W ogóle o tym nie myślę i nie mam takiego nastawienia - zapewnił.

"Trampolina wyborcza dla Macierewicza", "scenariusz pisany cyrylicą"

To scenariusz wypowiadany w języku polskim, ale pisany cyrylicą. Komisja ma być pałą na tych, którzy likwidowali WSI - przekonywali politycy PiS i Solidarnej Polski, komentując w "Ławie polityków" w TVN24 wniosek Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji WSI. Wątpliwości wyraził też Marek Sawicki z PSL. Przedstawiciele Twojego Ruchu i SLD przekonywali, że Antoni Macierewicz powinien odpowiedzieć za sposób przeprowadzenia likwidacji WSI.

NIK krytycznie o elektrowniach wiatrowych

Elektrownie wiatrowe powstawały często wbrew woli lokalnych społeczności, a wiatraki stawiane były na gruntach należących do radnych, burmistrzów, wójtów, pracowników urzędów gmin lub ich rodzin, czyli osób decydujących o ich lokalizacji - wynika z najnowszego raportu NIK, zaprezentowanego w "Faktach" TVN.

Gen. Dukaczewski: zeznawałbym przed komisją ds. likwidacji WSI

Gen. Marek Dukaczewski przyznał w "Faktach po Faktach", że gdyby powstała komisja śledcza ds. likwidacji WSI, zdecydowałby się przed nią zeznawać. - Pod warunkiem, że miałbym zgodnie z prawem zapewnione to, że informacje, które przekażę komisji pozostaną wyłącznie do wiedzy komisji - zastrzegł. Były szef WSI wyraził też opinię, że polski parlament stać na to, by do sprawy odnieść się "merytorycznie, a nie politycznie".

Pawlak nie zagroził Piechocińskiemu. Platforma się cieszy. PiS: to wygodne dla Tuska

- Nie ma potrzeby, aby dywagować o przywództwie w PSL, dziś potrzebna jest konsolidacja - przekonywał w "Faktach po Faktach" Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy (PSL). Odniósł się do sobotniego posiedzenia Rady Naczelnej PSL, podczas której, wbrew spekulacjom, nie padł wniosek o odwołanie prezesa stronnictwa, Janusza Piechocińskiego. - Po co zmiany, jak nie było ku nim powodu - skiwtował to, co dzieje się u koalicjanta Adam Szejnfeld z PO. Andrzej Duda z PiS stwierdził z kolei, że słabe przywództwo Piechocińskiego jest wygodne dla premiera.

Nieprawidłowości na budowie w Świnoujściu. Czy termin oddania gazoportu jest zagrożony?

Jest poważne zagrożenie, że terminal do rozładunku tankowców z katarskim gazem w Świnoujściu nie powstanie - jak zapowiada premier - do końca roku. Pogłębia się spór z generalnym wykonawcą, problemem jest również jakość prac na budowie kluczowej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycji. Portal tvn24.pl dotarł do dokumentów, które świadczą o długotrwałym konflikcie między stroną polską a inwestorem i o nieprawidłowościach na budowie terminalu.

Tragiczny początek weekendu nad wodą. Przybywa ofiar śmiertelnych

20-latek i jego o rok starszy kolega utonęli w jeziorze Czos w Mrągowie. Do tragedii doszło dziś ok. godz. 4 rano. Mimo szybkiej reakcji służb, na pomoc tonącym było jednak za późno. Dwie inne osoby utonęły w Zalewie Siemianówka w powiecie białostockim. Ich samochód wpadł do wody. W nocy w Nowem (woj. kujawsko-pomorskie) w czasie kąpieli w jeziorze utonęli z kolei 31-letnia kobieta i 28-letni mężczyzna.

Nad morze już bez korków. Z powrotem godzina stania na bramkach

Godzinę nad morze i pół godziny z powrotem - tyle musieli po południu czekać kierowcy przed bramkami poboru opłat jadący autostradą A1. Jak relacjonował reporter TVN24, przed godziną 16 sytuacja nieco się poprawiła, a właściwie odwróciła: teraz w cierpliwość muszą uzbroić się kierowcy znad morza wracający. Sznury samochodów stoją także na autostradzie A4 w okolicy Gliwic.