Interpelacja o "włączenie żurawi do zwierząt łownych". Ekolodzy oburzeni, poseł się tłumaczy

[object Object]
Podglądanie żurawiyoutube.com/ShootGun180
wideo 2/9

Interpelacja posła Jana Dziedziczaka zatytułowana "W sprawie konieczności włączenia dzikiego ptactwa (żurawi) do zwierząt łownych", skierowana do Ministerstwa Środowiska, wzbudziła obawy, że poseł apeluje o redukcję populacji przez odstrzał.

Interpelacja posła Prawa i Sprawiedliwości wpłynęła w ubiegłym tygodniu do Sejmu. Mimo że jest już widoczna w sejmowym spisie (nr 29068, "w sprawie pomocy rolnikom dotkniętym szkodami wyrządzonymi przez żurawie"), jej treść nadal nie jest dostępna. Udało się do niej dotrzeć redakcji portalu leszno.naszemiasto.pl.

Jak informuje portal, powodem, dla którego poseł Jan Dziedziczak chciałby realizacji swojego postulatu, miałyby być straty ponoszone przez rolników.

"Rolnicy skarżą się na szkody w uprawach spowodowane przez żurawie. Ochrona gatunkowa tych ptaków przyczyniła się do wzrostu ich liczebności, a co za tym idzie zwiększenie żerowania na uprawach rolnych" - cytuje Dziedziczaka portal.

"Nie chodzi o szkodzenie tym pięknym ptakom"

Informacja o interpelacji wzbudziła oburzenie wśród ekologów. Pojawiły się przypuszczenia, że poseł występuje o zgodę na prowadzenie polowań na te ptaki. W niedzielę Dziedziczak odniósł się do sprawy.

"W związku z błędną interpretacją intencji mojej interpelacji pragnę podkreślić, że w moich pytaniach i apelu do Ministra nie chodzi o szkodzenie tym pięknym ptakom - wręcz przeciwnie - chodzi o wpisanie żurawi na listę zwierząt pod ochroną, za których szkody płaci odszkodowania Skarb Państwa. Obecnie na liście są bobry, rysie, wilki, żubry i niedźwiedzie" - czytamy w wyjaśnieniu.

Dziedziczak powołuje się na artykuł 126 Ustawy o Ochronie Przyrody. Dołączenie żurawi do wyżej wymienionych gatunków spowodowałoby, że rolnicy mogliby otrzymywać odszkodowania.

W dalszej części komunikatu poseł przytacza "dokładną treść" swojego apelu do ministra środowiska.

"Mając na uwadze troskę o rolników, których nierzadko jedynym źródłem utrzymania jest dochód ze zbiorów z pól uprawnych, zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania: 1. Czy w najbliższym czasie planowane jest podjęcie działań legislacyjnych, zmierzających do wpisania żurawi do ustawy o ochronie przyrody, tak aby rolnicy mieli możliwość uzyskania odszkodowania z tytułu strat w uprawach? 2. Czy Ministerstwo Środowiska na dzień dzisiejszy przewiduje inne formy pomocy dla rolników poszkodowanych poprzez żerowanie żurawi na uprawach?"

Dziedziczak zaznaczył, że treść jego interpelacji mogła być źle zrozumiana z powodu "zapoznania się jedynie z tytułem, który został wygenerowany jako opis postulatów rolników".

"Nieznajomość ekologii gatunku może doprowadzić do absurdów"

- Takie podejście do sprawy jest wysoce szkodliwe - wskazała Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w rozmowie z tvnmeteo.pl. - Trudno tutaj mówić o wielkich szkodach, które wywołuje żuraw. Nie da się wybronić postulatu, że żuraw niszczy uprawy - podkreśliła.

Jak zaznaczyła, o powodowanie szkód w rolnictwie można by zatem oskarżyć każdego ptaka, chociażby wróble, które wydziobują ziarna z pól. Klimowicz podkreśliła też, że ciężko jednoznacznie wskazać, co miał na myśli poseł Dziedziczak, mówiąc o szkodach wywoływanych przez żurawie.

- Trudno powiedzieć, o który szczegół z ekologii żurawi panu posłowi chodziło - powiedziała.

W Polsce jest około sześciu tysięcy par lęgowych żurawi. - Nie jest to ogromna populacja, żeby mogła dokonać jakichkolwiek szkodliwych działań w przyrodzie - podkreśliła Klonowicz. Dodała również, że odnotowano wzrost populacji tych ptaków. - Nie jest to jednak wzrost, który w jakikolwiek sposób mógłby zaszkodzić plonom rolników. Tym bardziej nie rozumiemy, jaki jest prawdziwy powód tej interpelacji - zaznaczyła.

Klimowicz podkreśliła, że w większości przypadków to nieznajomość ekologii gatunków - bazy pokarmowej, liczebności czy zachowania - prowadzi do obwiniania je o szkodliwość. - Nieznajomość ekologii gatunku może doprowadzić do absurdów, które rodzą się w głowach posłów - mówiła. Żurawie żywią się nie tylko pokarmem roślinnym, lecz także mięczakami i owadami, które znajdują się w glebie.

Żuraw jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną prawną. Jak zaznacza, powinien być chroniony sam ptak, ale też jego siedliska. - Jeśli zostaną podjęte jakiekolwiek kroki na niekorzyść żurawi, będziemy dochodzić praw w innych instancjach i chociażby w Unii Europejskiej - zapewniła przedstawicielka OTOP.

Zobacz materiał "Faktów" dotyczący odstrzału dzików

Masowy odstrzał dzików. Do lasu wybierają się nie tylko myśliwi
Masowy odstrzał dzików. Do lasu wybierają się nie tylko myśliwiFakty TVN

Trzy weekendy rzezi

To kolejna w ostatnich tygodniach sprawa, dotycząca ewentualnego lub faktycznego odstrzału zwierząt. Opinię publiczną i ekspertów najbardziej zelektryzowała kwestia masowego odstrzału dzików, co w opinii instytucji rządowych i Polskiego Związku Łowiectwa miało zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Odstrzał prowadzono w trakcie trzech ostatnich weekendów stycznia na terenie województw: lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego.

Ekolodzy i naukowcy jako kluczowy czynnik rozprzestrzeniania ASF wskazywali niezachowywanie przez ludzi zasad tzw. bioasekuracji (zachowywanie standardów higieny i bezpieczeństwa dla zminimalizowania przenoszenia się wirusa do gospodarstwa), a nie kontakty zarażonych dzików ze zdrowymi zwierzętami.

Zasadność i efektywność odstrzału jest wątpliwa. Czytaj więcej tutaj.

Spór o odstrzał dzików
Spór o odstrzał dzikówtvn24

Za dużo żubrów?

W styczniu Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na odstrzał 20 żubrów w Puszczy Boreckiej oraz 20 osobników z Puszczy Knyszyńskiej. Zezwolenie na odstrzał obowiązuje do 31 marca tego roku.

Leśnicy prawo do odstrzału argumentują przepisami programu ochrony żubra w Puszczy Boreckiej. Według nich liczebność stada na tym terenie nie powinna przekraczać 90 osobników. Według leśników głównym argumentem, który przemawia za odstrzeliwaniem żubrów, jest coraz częstsze pojawienie się nieuleczalnej w przypadku tych zwierząt gruźlicy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Żubry pod ostrzałem
Żubry pod ostrzałemtvn24

Autor: ao/map / Źródło: leszno.naszemiasto.pl, tvnmeteo.pl, dziedziczak.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 14.07 grzmi w wielu rejonach Polski. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą przelotne opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocniej wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocniej wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, którym towarzyszyć będą opady deszczu i silny wiatr.

Tu nadal obowiązują ostrzeżenia IMGW

Tu nadal obowiązują ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię. Już wkrótce będziemy mieli okazję zobaczyć jednocześnie na niebie Międzynarodową Stację Kosmiczną i kapsułę Dragon. To ostatnia możliwość zobaczenia Polaka nad Ziemią, dlatego warto jej nie przegapić.

Zbliża się ta godzina. Może zobaczysz kapsułę Dragon

Zbliża się ta godzina. Może zobaczysz kapsułę Dragon

Źródło:
TVN24

Burze pojawiają się w poniedziałek w części kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W najbliższych godzinach czekają nas zarówno pogodne, jak i nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne chwile. W wielu miejscach zagrzmi. Opady towarzyszące burzom będą intensywne, a porywy wiatru - silne.

Pogoda na jutro - wtorek, 15 lipca. Kolejny burzowy dzień, będzie goręcej niż na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą kontynuację gwałtownej aury. Burze, podczas których będzie obficie padać, pojawią się w wielu regionach kraju. Upragnionego spokoju nie widać.

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kapsuła Dragon Grace, na pokładzie której znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, została odłączona od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnym ważnym etapem powrotu na Ziemię będzie wejście w atmosferę, które zostało zaplanowane na wtorek.

Następny przystanek: Pacyfik. Misja Ax-4 opuściła ISS

Następny przystanek: Pacyfik. Misja Ax-4 opuściła ISS

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponad dwa tygodnie. Na nagraniu udostępnionym w poniedziałek, niedługo po opuszczeniu przez Polaka ISS, widać, jak wyglądało przyrządzanie posiłków w kosmosie.

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Źródło:
Axiom Space, Lyofood, tvnmeteo.pl

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Kapsuła Dragon Grace z czworgiem członków załogi misji Ax-4, w tym Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, bez komplikacji odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wyruszyła w drogę powrotną na Ziemię. Podróż potrwa 22 godziny. Statek z będzie można zobaczyć nad Polską dziś późnym wieczorem. Powrót polskiego astronauty relacjonujemy na bieżąco w tvn24.pl. 

O tej godzinie spójrzcie w niebo. "Będziemy mogli na 100 procent zobaczyć kapsułę Dragon"

O tej godzinie spójrzcie w niebo. "Będziemy mogli na 100 procent zobaczyć kapsułę Dragon"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Sławosz Uznański-Wiśniewski opuszcza ISS i wraca na Ziemię. Wbrew pozorom jest to najniebezpieczniejszy etap misji kosmicznej. Dlaczego? Wyjaśnia to doktor Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Kapsuła jak meteor. Scenariusze powrotu polskiego astronauty

Kapsuła jak meteor. Scenariusze powrotu polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek ma rozpocząć się powrót załogi Axiom-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła Dragon wejdzie w atmosferę z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Sprawdź, jak będą przebiegały poszczególne etapy powrotu Polaka na Ziemię.

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Hubert Kijek mówił na antenie TVN24, że powrót załogi misji Axiom-4 na Ziemię będzie niebezpiecznym i skomplikowanym manewrem. - Osłona termiczna nagrzeje się nawet do dwóch tysięcy stopni Celsjusza i stracimy łączność z nimi na sześć minut. Nie będziemy wiedzieli, co się będzie działo - opowiadał.

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się na powrót na Ziemię. W niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyła się ceremonia pożegnania załogi Axiom-4. - Niebo nie jest poza naszym zasięgiem - powiedział Polak.

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

W ostatnich dniach w Skandynawii panują wyjątkowo wysokie temperatury. Gorąco jest zwłaszcza w Norwegii - w sobotę w wielu rejonach kraju słupki rtęci pokazały ponad 30 stopni, a noc była miejscami tropikalna.

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Źródło:
nettavisen.no, vg.no

W ostatnim czasie nad Bałtykiem mocno wiało. Piasek zasypał jeden z barów na plaży w Jantarze, a wideo stamtąd obiegło media społecznościowe.

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Źródło:
tvnmeteo.pl, Na Mierzeję

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP

Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Źródło:
Reuters, NWS, Des Moines Register

Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Źródło:
PAP