Wyniki sondażowe: PiS przed PO po prawie dekadzie. Prezydenci jeszcze powalczą, sprawdź, gdzie

Wybory samorządowe w skali kraju wygrało Prawo i Sprawiedliwość - zdobyło 31,5 proc. głosów w sejmikach wojewódzkich - wynika z sondażu IPSOS dla TVN24. Platforma Obywatelska zdobyła 27,3 proc. PiS i PO podzieliły między siebie województwa: w ośmiu wygrało PiS i w ośmiu Platforma. W Warszawie najprawdopodobniej odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, podobnie w kilku dużych miastach.

"Nie będziemy mówić, że ktoś sfałszował wybory". Kopacz gratuluje zwycięzcom

- My tych wyników nie będziemy kwestionować, nie będziemy mówić, że ktoś sfałszował wybory - powiedziała w niedzielę wieczorem premier Ewa Kopacz. Z sondażu IPSOS dla TVN24 wynika, że wybory samorządowe w skali kraju wygrało Prawo i Sprawiedliwość - zdobyło 31,5 proc. Na PO głosowało 27,3 proc. wyborców. - Gratulujemy zwycięzcom, tym, którzy w tych wyborach byli od nas lepsi. Co nie znaczy, że wszystko jest dane na zawsze - dodała premier.

Kaczyński odpowiada Kopacz: widzę, że pani premier w dobrym humorze

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, walcząc "w trudnej sytuacji" spowodowanej przez "działania ekskolegów" i dlatego to zwycięstwo jest tak cenne - powiedział kilka chwil po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów samorządowych prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Możemy wygrywać tylko, jeżeli będziemy czyści, cały czas czyści - powiedział.

Żuk wziął Lublin "w cuglach"

Mieszkańcy Lublina już w pierwszej turze wybrali prezydenta miasta. Walczący w wyborach o reelekcję Krzysztof Żuk z Platformy Obywatelskiej nie dał szans rywalom i według sondażu IPSOS dla TVN24, zdobył aż 59,5 proc. głosów. Za nim z duża stratą uplasował się kandydat koalicji partii prawicowych - Grzegorz Muszyński.

Hanna Zdanowska wygrywa w pierwszej turze

W Łodzi wyniki bez niespodzianki - w niedzielnych wyborach pewnie wygrała Hanna Zdanowska, dotychczasowa prezydent miasta. Sondażowe wyniki exit poll zrealizowanego przez IPSOS dla TVN24 dają kandydatce PO 54,2 proc. głosów. A to oznacza, że drugiej tury w Łodzi najpewniej nie będzie.

PKW: Frekwencja do 17.30 ponad 39 proc.

Do godziny 17.30 frekwencja wyborcza wyniosła 39,28 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Najwięcej wyborców poszło do urn w woj. świętokrzyskim, a najmniej w woj. śląskim. Jeśli chodzi o miasta, najwyższa frekwencja była w Rzeszowie, najniższa - w Zielonej Górze.

Przyszedł głosować, zasłabł. Drugi zgon w lokalu wyborczym

Na niespełna pół godziny przerwano głosowanie w obwodowej komisji wyborczej w miejscowości Siedliska Drugie (woj. lubelskie) z powodu śmierci mężczyzny, który przyszedł tam głosować. Lokal wyborczy przeniesiono do innego pomieszczenia w tym samym budynku. To już drugi przypadek śmiertelny podczas niedzielnego głosowania. Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w Zabrzu.

3 studia, 4 prowadzących, "kompletnie nowa formuła". "Czas decyzji" w TVN24

Pierwsze sondażowe wyniki, komentarze na gorąco zaproszonych do studia polityków, spotkanie zwolenników partii, a także śledzenie na bieżąco komentarzy dotyczących przebiegu i wyników wyborów w mediach społecznościowych - zapraszamy na specjalny program Wieczór Wyborczy w TVN24. Start w niedzielę o 20:30. Serwis specjalny także na portalu tvn24.pl.

Tusk: atmosfera wokół Rosji dramatycznie się pogarsza

Donald Tusk, który od grudnia przejmie obowiązki przewodniczącego Rady Europejskiej, powiedział w niedzielę w Sopocie, że atmosfera na świecie i Europie wokół Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie jest coraz gorsza i pogarsza się w dramatycznym tempie.

10 ton polskiej pomocy humanitarnej dla Kurdów

Kolejny samolot wojskowy z polską pomocą humanitarną dla uchodźców w północnym Iraku wylądował w niedzielę na lotnisku w Irbilu - informuje MSZ na Twitterze. W transporcie są namioty, koce, odzież, tabletki do uzdatniania wody i inne artykuły pierwszej potrzeby.

PiS wygrało z PO. Po raz pierwszy od 9 lat

PiS zdobyło najwięcej głosów w wyborach samorządowych wygrywając z PO po raz pierwszy od dziewięciu lat. Według wyników sondażu IPSOS dla TVN24, partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała 31,5 proc. głosów, a partia Ewy Kopacz 27,30 proc.

Lekarze dokonują cudów w walce z nowotworem

Pacjenci, którzy przeszli operacje usunięcia nowotworu, często muszą przechodzić kolejne operacje. Współczesna medycyna ma takim pacjentom wiele do zaoferowania. Lekarze mogą zrekonstruować fragmenty kręgosłupa, ale także piersi, policzków czy warg. Dzięki tym operacjom ludzie mogą wrócić do stosunkowo normalnego życia. Materiał "Faktów" TVN.

Małżeństwo wzięło "chwilówkę", straciło dom

Państwo Irena i Bogdan Dołowy potrzebowali 150 tysięcy złotych kredytu, jednak żaden bank nie chciał im udzielić pożyczki. Małżeństwo zdecydowało się skorzystać z oferty firmy udzielającej tzw. chwilówek. I dało się oszukać. Materiał "Faktów" TVN.

Putin izolowany na szczycie G20? "To musiał być dla niego szok"

Rosja chciałaby być trzecim światowym biegunem i wrócić do statusu superpotęgi globalnej - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef dyplomacji Andrzej Olechowski. Niestety wbrew swojej woli Putin odgrywa w ostatnim czasie wyłącznie rolę obserwatora, a nie głównego gracza. - To był zły tydzień dla Putina i Rosji - dodał polityk.

Tomaszewski: CBA nie jest państwem w państwie. Wojtunik odpowiada

Działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego wobec działaczy z Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jan Tomaszewski ostro skrytykował w "Piaskiem po oczach". - Jeśli (CBA) zatrzymuje człowieka publicznego, który jest wiceprezydentem światowej federacji, to ich psim obowiązkiem jest powiedzieć nam obywatelom, za co jest zatrzymany - mówił. Wywołany do tablicy szef CBA odpowiada Tomaszewskiemu.

Walki o polskie miliardy ciąg dalszy. Airbus atakuje Amerykanów

Nie ustają zawirowania wokół wielkiego przetargu na kilkadziesiąt śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska. Zamówienie warte 2,5 miliarda euro wywołało zaciętą walkę światowych koncernów. W najnowszej odsłonie koncern Airbus atakuje Amerykanów, którzy chcą opóźnić przeterg. W ocenie Airbusa to "zagraża żywotnym interesom Polski".

Co jadł mamut z Bełchatowa? Naukowcy pokazali prehistoryczne menu

Żył 300 tys. lat temu w pobliżu dzisiejszego Bełchatowa (Łódzkie). Po dwóch latach badań ekspertom PAN udało się ustalić, jak wyglądała dieta prehistorycznego mamuta włochatego. - Najczęściej były to trawy, ale zdarzały się też pędy drzew i krzewów - informują naukowcy.

Spór o Andrzeja Dudę. "Inteligentny", "nie ma szans"

- To jest inteligentny czlowiek, prawnik mający liczne zalety - powiedział w "Faktach po Faktach" o Andrzeju Dudzie, kandydacie PiS na prezydenta RP, Zbigniew Ziobro. Innego zdania był Stefan Niesiołowski, który stwierdził, że "ławka PiS jest zupełnie żenująca". - Nie ma najmniejszych szans, że zostanie wybrany - ocenił Niesiołowski.

Prezes PZPS z zarzutem korupcyjnym. Jest podejrzany o przyjęcie 400 tys. zł

Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław P. jest podejrzany o przyjęcie około 400 tys. złotych - dowiedział się portal tvn24.pl. CBA na zlecenie stołecznej prokuratury zatrzymało także pierwszego wiceprezesa PZPS w związku z aferą korupcyjną. Chodzi o Artura P., wiceprezesa zarządu do spraw działalności komercyjnej. Jeszcze dziś ma być dowieziony do prokuratury. Prawdopodobnie zostanie skonfrontowany z zatrzymanym prezesem.

"Jeśli nie wiemy na kogo głosować, porozmawiajmy o tym z rodziną, z przyjaciółmi, z sąsiadami"

- To są wyjątkowe wybory. Wybory, w których, szanując wszelkie sympatie politycznej natury, wszelkie różnice ideowe i partyjne możemy decydować o tym, co nas wszystkich, pomimo różnic łączy - powiedział w specjalnym orędziu prezydent Bronisław Komorowski. - Jeśli nie wiemy, na kogo głosować, porozmawiajmy o tym z rodziną, z przyjaciółmi, z sąsiadami, zajrzyjmy na strony internetowe. Pamiętajmy: mamy głos, mamy wybór, mamy udział w ważnej decyzji - apelował.