Prezydent ma obowiązek otworzyć pierwsze posiedzenie Senatu, stąd nie może wziąć udziału w szczycie na Malcie - oświadczył w piątek po południu Krzysztof Szczerski. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta odniósł się w ten sposób do propozycji złożonej przez premier Ewę Kopacz, by to prezydent reprezentował Polskę na nieformalnym szczycie UE na Malcie. Tuż po jego wystąpieniu PiS zapowiedział, że złoży wniosek o przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu, tak by to jednak Kopacz mogła polecieć na szczyt.

- Na szczyt Rady Europejskiej może pojechać pani premier lub pan prezydent. Pani premier będzie podawała rząd do dymisji, w związku z tym nie pojedzie na szczyt. Jest pytanie teraz do pana prezydenta, czy jest skłonny pojechać i reprezentować interes Polski na Malcie - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski.

W Sejmie spór o podział foteli sejmowych. Okazuje się, że posłowie nie chcą siedzieć w ławach, które wcześniej zajmowała lewica. - My przejęliśmy gabinet po Januszu Palikocie. Musieliśmy odprawiać egzorcyzmy, więc nie dziwię, się, że nikt nie chce siedzieć na skrajnej lewicy - skomentował Adam Bielan ze Zjednoczonej Prawicy.

Był pobudzony, bełkotał, rozrzucał swoje rzeczy. Koledzy z akademika chcieli mu pomóc. 22-letni Manpreet Kanhaiya zamknął się jednak w pokoju. Po chwili wypadł przez okno. Tak według śledczych doszło do wypadku, po którym zginął student z Kanady. Prokuratorzy nie wykluczają, że mężczyzna mógł być pod wpływem dopalaczy.

Nie wyobrażam sobie, że w tym posiedzeniu nie będzie uczestniczył przedstawiciel Polski - oświadczyła Ewa Kopacz. W ten sposób odniosła się do zbliżającego się nieformalnego szczytu Rady Europejskiej na temat uchodźców. Po tym, jak prezydent na ten sam dzień wyznaczył pierwsze posiedzenie nowego Sejmu, powstało pytanie, kto będzie reprezentował Polskę.

Senator Michał Seweryński (PiS), a nie Barbara Borys-Damięcka (PO) poprowadzi jako marszałek senior pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji. Borys-Damięcka ze względu na stan zdrowia nie będzie mogła przewodniczyć posiedzeniu - poinformowała Kancelaria Senatu.

Na 25 listopada Trybunał Konstytucyjny wyznaczył datę rozpatrzenia wniosku PiS dotyczącego nowej ustawy o TK - w odniesieniu do trybu wyboru nowych sędziów Trybunału. Pozostała część wniosku ma być rozpoznana 21 grudnia. Kadencje trojga sędziów mijają dzisiaj. By wybrani w ich miejsce przez Sejm Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak zostali sędziami, musi ich zaprzysiąc prezydent Andrzej Duda.

- Szczyt był ustalony na początku roku - powiedział szef MSZ, Grzegorz Schetyna. Tak odpowiedział w piątek na pytania dziennikarzy, czy data zwołanego przez Donalda Tuska szczytu UE może być "psikusem" ze strony szefa Rady Europejskiej. Na ten sam dzień, 12 listopada, prezydent Andrzej Duda zwołał pierwsze posiedzenie nowego Sejmu. Decyzję tę ogłoszono w czwartek.

- Jeśli rzeczywiście Witold Waszczykowski jest kandydatem na ministra spraw zagranicznych, to jeszcze zanim został przedstawiony jako kandydat (...), powinien podać się do dymisji - powiedziała Agnieszka Pomaska (PO). Odniosła się do słów posła PiS, że na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej 12 listopada Polskę może reprezentować ambasador. - Waszczykowski nie wie, jakie procedury obowiązują w UE - krytykowała Pomaska.

- Na nieformalnym szczycie Unii Europejskiej Polskę może reprezentować jedynie premier lub prezydent - mówił w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski, przypominając zapisy Traktatu o Unii Europejskiej. Pytanie o polską reprezentację na szczycie pojawiło się w związku z tym, że tego samego dnia, 12 listopada, odbywa się pierwsze posiedzenie Sejmu, na którym premier Kopacz ma złożyć dymisję.

Decyzje dotyczące składu rządu zapadną może jeszcze dzisiaj, albo w poniedziałek - powiedział w "Jeden na jeden" Witold Waszczykowski z PiS. Dodał, że nie może potwierdzić, że zostanie szefem MSZ, ale jak powiedział: "wydaje się, że wszystko jest przesądzone".

Inżynierowie z Łodzi skonstruowali pierwszą taką polską amfibię. Dokładniej - amfibię z napędem śmigłowym, która ma służyć polskim strażakom. Na razie przechodzi testy, którym przyglądał się reporter programu „Polska i Świat”.