"Wolność ceny nie ma". Mike Pence wspomniał o "wielkim polskim bohaterze Lechu Wałęsie"

Aktualizacja:
[object Object]
W Belwederze odbyła się wspólna konferencja Andrzeja Dudy i Mike'a Pence'atvn24
wideo 2/11

Prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence wystąpili w środę po południu w Belwederze na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu w cztery oczy i oficjalnych polsko-amerykańskich rozmowach plenarnych. Wcześniej obaj przywódcy z żonami spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Podczas wizyty w Polsce, która potrwa do piątku, Pence weźmie udział w organizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej.

Podczas oficjalnej konferencji prasowej w Belwederze jako pierwszy zabrał głos prezydent Andrzej Duda.

- Mam nadzieję, że nasze wspólne wysiłki w kierunku zwiększenia obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce przyniosą wkrótce efekty - mówił. Zapowiedział, że "niedługo będą w tych sprawach zapadały pierwsze wiążące decyzje, tak się należy spodziewać". Prezydent wyraził zadowolenie z wcześniejszego spotkania z polskimi i amerykańskimi żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

- Bardzo miłe spotkanie, ale też i bardzo symboliczny element pokazujący amerykańską obecność militarną w Polsce, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i w ramach sojuszu między naszymi państwami - ocenił.

Nadzieja na amerykańskie inwestycje

Andrzej Duda mówił, że jednym z tematów spotkania z Mikiem Pence'em była współpraca energetyczna.

- Dzisiaj mamy już podpisany szereg umów na import gazu skroplonego, czyli LNG, do naszego terminalu w Świnoujściu. W tej chwili trwają prace nad zwiększeniem możliwości pojemnościowych tego terminalu - oświadczył prezydent.

Dodał, iż "mamy nadzieję, że prace te zakończą się i przyniosą efekt oczekiwany i planowany w postaci zwiększenia jego pojemności do ponad siedmiu miliardów metrów sześciennych gazu rocznie i że duża część tego gazu, który jest do Polski dostarczany, będzie dostarczana właśnie z USA". Podkreślił, że w tej kwestii planowane są dalsze działania inwestycyjne.

Jak przekazał Duda, innym tematem rozmów była współpraca biznesowa między Polską a USA.

- Polska rozwija się w tej chwili w bardzo dobrym tempie. Wyniki są lepsze, niż się spodziewaliśmy. Nawet lepsze, niż przewidywali analitycy z różnych światowych agencji, więc sytuacja jest bardzo dobra - ocenił.

Wyraził nadzieję, że dalsze inwestycje amerykańskie w Polsce i inwestycje polskiego biznesu w Stanach Zjednoczonych będą przyczyniały się do rozwoju tej współpracy.

Prezydent Duda o wyrzutniach HIMARS

Polski prezydent podkreślał również, że "minister Mariusz Błaszczak podpisał dzisiaj porozumienie w sprawie przyszłych dostaw do Polski systemów artylerii rakietowej HIMARS". Duda wyraził nadzieję, że są one "jednym z najważniejszych elementów tej rewolucji w polskiej infrastrukturze obronnej, militarnej, którą od kilku lat prowadzimy i którą nazywamy procesem modernizacji polskiej armii".

- To jest supernowoczesny sprzęt ze Stanów Zjednoczonych, który wierzę w to, że będzie służył dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa - zaznaczył Andrzej Duda.

13.02.2019 | Duda o wyrzutniach HIMARS: supernowoczesny sprzęt, który będzie służył dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa
13.02.2019 | Duda o wyrzutniach HIMARS: supernowoczesny sprzęt, który będzie służył dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa tvn24

Pence: nasze kraje są przyjaciółmi

Wiceprezydent USA Mike Pence podkreślił rolę więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jako ich przykład podawał aktywność Polonii amerykańskiej. - Nasze kraje są przyjaciółmi, ponieważ przyświecają nam te same wartości, a w świecie, który staje się bardziej nieprzewidywalny i na wiele sposób bardziej groźny od czasów upadku Związku Radzieckiego, nasz sojusz staje się coraz bardziej żywotny i ważniejszy niż kiedykolwiek - mówił. Dodał, że "dlatego nasze kraje współpracują ściślej razem w szerokim wachlarzu zagadnień, a dzięki polskiemu przywództwu i przywództwu prezydenta Trumpa dzisiaj relacje między Polską a USA są mocniejsze niż kiedykolwiek". Wiceprezydent USA podkreślił, że przekaże "przekonanie" prezydenta Andrzeja Dudy o potrzebie zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej na wschodniej flance NATO.

Pence: relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską są mocniejsze niż kiedykolwiek
Pence: relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską są mocniejsze niż kiedykolwiektvn24

"Dziękuję wszystkim Polakom"

Wiceprezydent USA zwrócił uwagę, że Polska wsparła Stany Zjednoczony w sposób bardzo znaczny w obecności w Iraku i w walce z tak zwanym Państwem Islamskim.

- W tym tygodniu Polska wzięła na siebie kolejną, bardzo istotną w skali światowej rolę i dzięki panu Polska jest gospodarzem pierwszej konferencji na poziomie ministerialnym promującej bezpieczną i pokojową przyszłość na Bliskim Wschodzie - mówił Mike Pence.

- Panie prezydencie, chcę serdecznie podziękować w imieniu prezydenta Trumpa i w imieniu narodu amerykańskiego Polakom i panu za zajęcie tak mocnego stanowiska w obronie pokoju, dobrobytu i praw człowieka w tym regionie - dodał wiceprezydent, zwracając się do polskiego prezydenta.

Pence zapewnił, że "dzisiaj, kiedy tutaj pan stoi, my stoimy z panem ramię w ramię".

- Ramię w ramię ze wszystkimi Polakami w naszych staraniach, żeby zapewnić Bliskiemu Wschodowi jaśniejszą i bezpieczniejszą przyszłość. Dlatego dzisiaj, panie prezydencie, mówię panu: dziękuję. Dziękuję panu i dziękuję wszystkim Polakom w imieniu amerykańskiego prezydenta i w imieniu wszystkich Amerykanów - oświadczył Pence.

Pence cytuje Wałęsę

Wiceprezydent USA zaznaczył, że "jesteśmy sojusznikami i jesteśmy przyjaciółmi, a nasza przyjaźń jest mocna, ponieważ znajduje fundamenty w wolności i demokracji". Jak dodał, "wspólnie będziemy dbać o bezpieczeństwo i dobrobyt obu naszych krajów".

- Tak jak wielki polski bohater, Lech Wałęsa, powiedział: "trzymamy głowy wysoko w górze, ponieważ mimo zapłaconej ceny wiemy, że wolność ceny nie ma". I dzisiaj w Stanach, tak samo jak ludzie w Polsce, trzymamy głowy wysoko, bo stoimy z wami ramię w ramię, broniąc bezcennego daru wolności - oświadczył Pence.

Kończąc wystąpienie, powiedział: - Niech Bóg błogosławi Polsce i Stanom Zjednoczonym.

Pence: nasza przyjaźń jest mocna, ponieważ znajduje fundamenty w wolności i demokracji
Pence: nasza przyjaźń jest mocna, ponieważ znajduje fundamenty w wolności i demokracjitvn24

Pence: bezpieczeństwo gospodarcze równie ważne jak narodowe

Wcześniej amerykański gość poruszył w swoim wystapieniu wątek współpracy energetycznej.

- Równie ważne jak bezpieczeństwo narodowe jest nasze bezpieczeństwo gospodarcze - podkreślił Pence. Wskazał, że w związku z tym "we wrześniu ubiegłego roku prezydent Trump i prezydent Duda ogłosili nowy amerykańsko-polski dialog strategiczny do spraw energii".

Jak mówił, dialog ten ma "zadbać o to, żeby żaden z naszych dwóch krajów i żaden kraj w Europie nie stał się zależny w tej dziedzinie od znowu agresywnej Rosji". Nawiązał w tym kontekście do kontraktów na dostawy gazu skroplonego z USA do Polski.

- Teraz nie możemy się doczekać współpracy w rozwijaniu innych źródeł energii, na przykład jądrowej - dodał.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił, że władze w Waszyngtonie, wraz z prezydentem Donaldem Trumpem, są "prawdziwie dumne i wdzięczne" w związku ze sprzeciwem Polski w stosunku do projektu gazociągu Nord Stream 2.

- USA doceniają partnerstwo Polski w naszych wysiłkach zmierzających do obrony naszego sektora telekomunikacyjnego przed Chinami - dodał Pence.

Jak powiedział, "niedawne działania przeciwko wysokiemu rangą pracownikowi Huawei i Polakowi oskarżonemu o współpracę z nim dowiodły, że nasze zaangażowanie w wysiłki chroniące nasz sektor komunikacyjny jest niezachwiane".

Pence wyjaśniał, że "chodzi o to, żeby ten sektor nie narażał na szwank bezpieczeństwa państwa".

Nawiązał tą wypowiedzią do aresztowania w styczniu Polaka i Chińczyka, którzy zostali oskarżeni o szpiegostwo.

"Donald Trump zrobił więcej, żeby stawić czoła Rosji, niż jakikolwiek inny prezydent"

Wiceprezydent USA zaznaczył, że "żadne niebezpieczeństwo nie jest bardziej namacalne niż widmo agresji ze Wschodu".

- Mimo całych lat negocjacji siły rosyjskie nadal zajmują znaczne części Gruzji i Ukrainy, a niedawno wbrew prawu zatrzymały trzy okręty ukraińskie, łącznie z ich załogami - mówił Pence. Odniósł się do konfliktu w Cieśninie Kerczeńskiej z listopada ubiegłego roku.

- Moskwa chce dzielić i zakłócać dzięki swoim zasobom ropy i gazu, nowym arsenałom broni jądrowej i wtrącaniu się w wybory w innych krajach - ocenił.

Pence dodał, że w obliczu tych prowokacji i "w solidarności z Polską i naszymi partnerami europejskimi prezydent Donald Trump zrobił więcej, żeby stawić czoła Rosji, niż jakikolwiek inny prezydent w naszej niedawnej historii".

Pence o "widmie agresji ze Wschodu"
Pence o "widmie agresji ze Wschodu"tvn24

Andrzej Duda o zakupie systemu HIMARS

Wiceprezydent Mike Pence wraz z małżonką Karen Pence przybył do Belwederu po 15. Został powitany przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damą Agatę Kornhauser-Dudę.

Wcześniej, niedługo po wylądowaniu w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence i jego małżonka Karen Pence udali się w towarzystwie polskiej pary prezydenckiej na spotkanie z polskimi i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

- Ogromnie się cieszę, że wizyta wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych wraz z delegacją w Polsce rozpoczyna się od tego ważnego i symbolicznego wydarzenia, od podpisania porozumienia otwierającego dla Polski zakup systemów artyleryjskich rakietowych HIMARS - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał, jest to "nowoczesny system amerykański, który w ogromnym stopniu doprowadzi do wzmocnienia nie tylko potencjału obronnego Polski, nie tylko potencjału bojowego polskiej armii, ale także przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa naszej części Europy jako części, a zarazem wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli NATO". - To ważne wydarzenie, które wpisuje się w od dawna zapowiedziany i przygotowywany program modernizacji polskiej armii - wskazywał Duda.

Jak mówił, "systemy artyleryjskie, rakietowe HIMARS, które zostaną nabyte dla polskiej armii, stanowią przejaw najnowocześniejszej, militarnej myśli technicznej, obronnej, a także - co bardzo mocno chcę podkreślić - są bronią, infrastrukturą militarną, wypróbowaną w warunkach bojowych, co niezwykle istotne". Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że polscy żołnierze będą "mogli służyć obronie ojczyzny, obronie wolnego świata, posługując się tak nowoczesną bronią". - Wierzę, że ten sprzęt będzie doskonale służył polskiej armii, wzmacniając także bezpieczeństwo naszych żołnierzy - oświadczył prezydent.

Czytaj więcej o systemie mobilnych wrzutni HIMARS >

Duda o zakupie systemu HIMARS
Duda o zakupie systemu HIMARStvn24

"Doskonała jakość współpracy politycznej"

Prezydent Duda podkreślił, że wspólna obecność żołnierzy polskich i amerykańskich pokazuje doskonałą jakość sojuszu Polski i USA oraz współpracy w dziedzinie obronności. Zwrócił się do Mike'a Pence'a, mówiąc, że "obecność pana wiceprezydenta pokazuje doskonałą jakość naszej współpracy politycznej".

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że wizyta przełoży się także na efekty gospodarcze oraz na pogłębienie więzi politycznych z Polską i Europą Środkową.

Swoje wystąpienie zakończył słowami: - God bless Poland and God bless America, Boże błogosław Polskę i Boże błogosław Amerykę.

Całość przemówienia Andrzeja Dudy
Całość przemówienia Andrzeja Dudytvn24

Karen Pence: siła naszego narodu pochodzi nie tylko od żołnierzy, ale i ich rodzin

Małżonka wiceprezydenta Karen Pence, zabierając głos podczas spotkania z żołnierzami, podkreśliła, że jest również matką amerykańskiego żołnierza.

- Siła naszego narodu pochodzi nie tylko od ludzi, którzy w mundurach bronią naszej wolności, ale też od żon, mężów, małżonków i dzieci, którzy dokonują wielkich poświęceń po to, żeby nasze narody mogły z tego korzystać - mówiła. Podkreśliła rolę małżonków żołnierzy, którzy - jak zaznaczyła - nie noszą mundurów, ale z honorem służą swojemu krajowi. - Ważne, żebyśmy dbali o naszych współmałżonków i dzieci po to, żeby nasi żołnierze mogli koncentrować się na swojej misji i byli gotowi walczyć o naszą wolność - dodała Karen Pence.

Karen Pence podczas spotkania z amerykańskimi i polskimi żołnierzami
Karen Pence podczas spotkania z amerykańskimi i polskimi żołnierzamitvn24

Wiceprezydent Pence: Ameryka zawsze będzie stała wraz z narodem polskim

Podczas uroczystości wiceprezydent USA Mike Pence podziękował "za to bardzo inspirujące powitanie w tym wspaniałym narodzie polskim". Dodał, że Polska jest bastionem wolności w Europie Środkowej.

Zwrócił się do żołnierzy, mówiąc, że "z całego serca w imieniu narodu amerykańskiego i wszystkich służących w Stanach Zjednoczonych, którzy ramię w ramię z wami służą, dziękuje im za to, że bardzo mocno bronią wolności".

- Nie mogę być bardziej dumny z tych wszystkich Amerykanów, którzy prawie w liczbie pięciu tysięcy służą w całej Polsce, są rozlokowani w ramach naszego bardzo mocnego i niezłomnego przymierza z Polską - dodał wiceprezydent USA.

Przekazał też swoim rodakom i przyjaciołom w całej Polsce pozdrowienia od prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który - jak mówił - "podziwia Polskę i polski naród", a także jest "przyjacielem Polski".

Pence podkreślił, że prezydent Trump od pierwszego swojego urzędowania podjął działania na rzecz wzmocnienia amerykańskich sił zbrojnych i realizuje strategię bezpieczeństwa, która pozwala na "propagowanie pokoju na świecie poprzez amerykańską siłę".

- Przywiozłem przesłanie zarówno ludziom w Polsce, jak i wszystkim miłującym pokój wszędzie: jesteśmy z wami, stoimy wraz z wami - mówił Pence. Zapewnił, że "Stany Zjednoczone Ameryki stoją ramię w ramię z Polską, jako częścią najbardziej udanego w historii świata przymierza wojskowego i zawsze tak będzie". Jak zaznaczył, za prezydentury Trumpa USA zawsze będą stawiały interes amerykański na pierwszym miejscu, ale "to nie znaczy, że Ameryka będzie samodzielnie to robiła". - Ameryka zawsze będzie stała wraz z narodem polskim - dodał wiceprezydent USA. Przypomniał, że w minionym roku przypadała setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, a w tym roku "będziemy obchodzić 100-lecie odnowionych dyplomatycznych stosunków pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi". - Jest to 100 lat związków tej niezłomnej przyjaźni - mówił Pence.

- Zawsze będziemy stali ramię w ramię z narodem polskim, żeby bronić wolności, demokracji, rządów prawa i poszanowania godności człowieka - oświadczył wiceprezydent USA.

Pence: Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z Polską
Pence: Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z Polskątvn24

Pence: wolny świat potrzebuje członków NATO

Mike Pence wskazywał, że "dzisiaj świat jest bardziej niebezpiecznym miejscem, niż od czasu upadku komunizmu ćwierć wieku temu".

- Stoimy dziś przed wyzwaniami i ludzie w Polsce i USA wiedzą: wolny świat potrzebuje członków NATO, żebyśmy byli mocni i zjednoczeni i tacy właśnie jesteśmy. Stoimy razem, broniąc naszego przymierza i wszystkiego co nam bliskie i drogie - mówił. Zdaniem wiceprezydenta USA "każdy naród ma swoją ważną rolę do odegrania, a ta poważna obietnica, która mówi, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich, jest ważna i wymaga poświęcenia, inwestycji i przygotowania po to, żeby tę deklarację wspólnej obrony wypełnić". Pence podkreślił, że w pierwszym roku urzędowania prezydenta USA Donalda Trumpa Polska była jednym z zaledwie czterech krajów NATO, które wypełniły swoje zobowiązania przeznaczania dwóch procent PKB na obronność.

- Panie prezydencie - powiedział, zwracając się do Andrzeja Dudy. - Macie za to nasz podziw i nasze podziękowanie. Dziękujemy za przywództwo w tym względzie i za zwiększone wydatki wojskowe.

"Nasza wspólna siła wojskowa jest niezrównana"

Pence przypomniał, że w zeszłym roku prezydent USA Donald Trump i prezydent Andrzej Duda podpisali - jak mówił - "strategiczną deklarację, która jest żelazną deklaracją naszego przymierza".

Jak dodał, Polska znajdzie się wśród najbardziej zdolnych do obrony krajów dzięki systemowi HIMARS, zakupionemu od USA.

- Możecie być pewni tego, że Stany Zjednoczone Ameryki nigdy nie będą wahały się wykonać deklaracji dotyczącej naszej wspólnej obrony. Będziemy mocni w naszym przeświadczeniu, że - jak powiedział prezydent Donald Trump - Zachód nigdy nie zostanie złamany, nasze wartości zwyciężą, a nasza cywilizacja zatriumfuje - powiedział Pence.

Ocenił, że "to jest nasza sprawa, to właśnie dlatego NATO istnieje, właśnie dlatego Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z Polską i polskim narodem dziś i każdego dnia".

Wiceprezydent USA zwrócił się także do polskich i amerykańskich żołnierzy. - Patrząc na was wszystkich, mówię z przekonaniem, że nasza wspólna siła wojskowa jest niezrównana, siła naszej broni jest niedościgniona, a nasze siły są gotowe do reagowania wszędzie na świecie - podkreślił.

- Dlatego w imieniu naszego głównodowodzącego mówię: bądźcie czujni, pamiętajcie o swojej misji i dbajcie o siebie wzajemnie oraz pamiętajcie o tym, że naród amerykański, a jestem przekonany, że i polski naród także, dziękuje każdemu z was za to, że mogą na was liczyć codziennie - dodał Pence.

Całość przemówienia Mike'a Pence'a
Całość przemówienia Mike'a Pence'atvn24

"To broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo"

Wcześniej o systemie HIMARS mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Do Wojska Polskiego trafią rakiety HIMARS. System HIMARS to broń nowoczesna, która jest wykorzystywana przez najpotężniejszą dziś armię na świecie - armię USA. To broń, która została kupiona poprzez procedurę związaną z rozmowami pomiędzy rządem USA, administracją prezydenta Donalda Trumpa i polskim rządem - podkreślił szef MON. Ja przekonywał, "to broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo, która zwiększy zdolności bojowe wojska polskiego, która przysłuży się do tego, że wschodnia flanka NATO będzie zabezpieczona". Błaszczak ocenił też, że zakup zestawów artylerii rakietowej HIMARS zwiększy pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Błaszczak: system HIMARS to broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo
Błaszczak: system HIMARS to broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwoTVN24 BiS

Plan wizyty wiceprezydenta USA

W obecności Dudy i Pence'a podpisana została w środę polsko-amerykańska międzyrządowa umowa na dostawę zestawów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS.

Umowa, w ramach programu Homar, dotyczy 20 wyrzutni z amunicją i sprzętu towarzyszącego. Wartość umowy to półtora miliarda złotych.

Wieczorem Mike Pence będzie przemawiał podczas powitalnej kolacji na Zamku Królewskim zorganizowanej dla uczestników dwudniowej konferencji bliskowschodniej.

W czwartek z wiceprezydentem USA spotka się premier Mateusz Morawiecki. W tym dniu Pence ma otworzyć na konferencji bliskowschodniej dyskusję poświęconą sytuacji humanitarnej w regionie.

15 lutego prezydent Duda i wiceprezydent Pence złożą wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Następnie wiceprezydent USA uda się do Monachium, gdzie weźmie udział w dorocznej konferencji bezpieczeństwa.

Kim jest Mike Pence? "Fakty o Świecie"

Mike Pence przyleciał do Polski. Nagranie z lotniska
Mike Pence przyleciał do Polski. Nagranie z lotniskatvn24

Autor: asty,akr/adso,rzw / Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W dotkniętej przez powodzie Bośni i Hercegowinie trwają poszukiwania zaginionych osób. Największe zniszczenia odnotowano w miejscowości Jablanica. Tam woda wyrzuciła w stronę zabudowań kilka tysięcy ton kamieni z pobliskiego kamieniołomu. W związku z prośbą o pomoc wystosowaną przez Bośnię i Hercegowinę, Polska jest gotowa wysłać grupę poszukiwawczo-ratowniczą MUSAR .

Ratownicy przekopują gruzy w poszukiwaniu ocalałych. Polscy strażacy oferują pomoc

Ratownicy przekopują gruzy w poszukiwaniu ocalałych. Polscy strażacy oferują pomoc

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Cierpiał na chorobę, która dotyka jedną osobę na kilkanaście milionów, wyglądał na o kilka dekad starszego niż w rzeczywistości, jednak potrafił podchodzić do siebie z dystansem, żartował nawet, że "trochę przypomina kosmitę". W wieku 28 lat zmarł Włoch Sammy Basso, który był najdłużej żyjącym człowiekiem na świecie zmagającym się z progerią Hutchinsona-Gilforda, powodującą znacznie szybsze starzenie się. Poinformowało o tym w niedzielę Włoskie Stowarzyszenie Progerii. "Nauczył nas wszystkich, że choć przeszkody życia mogą czasem wydawać się nie do pokonania, warto żyć jego pełnią" - napisano w komunikacie.

Czego nauczył nas Sammy Basso

Czego nauczył nas Sammy Basso

Źródło:
Reuters, New York Times

Twarde lądowanie na lotnisku w Las Vegas. Na nagraniu widać lądujący na płycie samolot, spod którego wydobywają się płomienie i dym. Natychmiast interweniowała straż pożarna. Pasażerowie zostali ewakuowani.

Twarde lądowanie i płomienie. Pasażerowie ewakuowani w Las Vegas

Twarde lądowanie i płomienie. Pasażerowie ewakuowani w Las Vegas

Źródło:
CNN, NBC News

Za kilka dni w Polsce będzie ponad 20 stopni, a to za sprawą atlantyckiego huraganu Kirk. Jak długo utrzyma się ciepła aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie ponad 20 stopni. Jak długo?

Pogoda na 16 dni: będzie ponad 20 stopni. Jak długo?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piosenkarka Roxie Węgiel poinformowała w mediach społecznościowych, że jest chora na cukrzycę typu 1. "Po minikoncercie zasłabłam i trafiłam do szpitala" - przekazała 19-latka. We wpisie zaapelowała do swoich fanów. "Błagam Was - nie bagatelizujcie zdrowia, badajcie się regularnie. Ta sytuacja sprawiła, że zrozumiałam powagę tego, co się wydarzyło i chcę, żeby Wam też dała do myślenia" - napisała Węgiel.

Roxie Węgiel odwołuje koncerty i apeluje do fanów

Roxie Węgiel odwołuje koncerty i apeluje do fanów

Źródło:
tvn24.pl

Dyskusje na ten temat trwają już od 200 lat. Archeolodzy szukają dowodów na to, że dawny gród w Czermnie (woj. lubelskie), na którego terenie zakończyli właśnie badania, można utożsamiać z Czerwieniem. Czyli głównym grodem Grodów Czerwieńskich, o które w X i XI wieku Królestwo Polskie toczyło boje z Rusią Kijowską. W ramach tegorocznych prac znaleziono drewniane belki i szkielety, które mogą pomóc rozwikłać zagadkę.

Znaleźli szkielety trzech osób. Mogą pomóc rozwikłać historyczną zagadkę

Znaleźli szkielety trzech osób. Mogą pomóc rozwikłać historyczną zagadkę

Źródło:
PAP

Białystok przymierza się do zmiany herbu miasta, bo ten obecny nawiązuje do nadanego w 1809 roku przez rosyjskiego zaborcę. Tak stwierdziła Komisja Heraldyczna przy resorcie spraw wewnętrznych i zarekomendowała herb, który nadał miastu w 1749 roku król August III Sas.

Gryf pogoni orła? Białystok szykuje się do zmiany. "Trzeba przywrócić miastu herb z XVIII wieku"

Gryf pogoni orła? Białystok szykuje się do zmiany. "Trzeba przywrócić miastu herb z XVIII wieku"

Źródło:
tvn24.pl

Papież Franciszek ogłosił w niedzielę, że mianuje 21 nowych kardynałów. Reuters pisze o "niespodziewanym ruchu", który ma wpłynąć na skład potężnej grupy zwanej zwyczajowo i historyczne "książętami Kościoła". Kardynałowie są najważniejszymi hierarchami zaraz po papieżu i decydują o jego wyborze.

Nowi "książęta Kościoła". "Niespodziewany ruch" papieża

Nowi "książęta Kościoła". "Niespodziewany ruch" papieża

Źródło:
Reuters, PAP

W warszawskim metrze rozpoczęła się wymiana listew, które pomagają w poruszaniu się osobom niewidomym. Ale pozytywną zmianę powinni odczuć wszyscy pasażerowie, bo niejednemu zdarzyło się w sezonie jesienno-zimowym wywinąć orła.

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się wiosną przyszłego roku. Wiadomo, na kogo postawi Konfederacja i Polska 2050, ale pozostałe partie pracują nad wskazaniem najlepszego kandydata do prezydenckiego wyścigu. Swojego kandydata mógłby też wskazać prezydent Andrzej Duda. Na taką sugestię odpowiedział w TVN24 doradca prezydenta Stanisław Żaryn.

Andrzej Duda "być może kogoś wskaże". Doradca prezydenta pytany o kandydatów w wyborach

Andrzej Duda "być może kogoś wskaże". Doradca prezydenta pytany o kandydatów w wyborach

Źródło:
TVN24

Od piątku w zachodniej Grecji mocno pada. Ulewy spowodowały podtopienia i liczne szkody. Jedna osoba zginęła. Front, który przyniósł obfite opady deszczu, przesuwa się na wschód i powoli słabnie - podkreślili w niedzielę meteorolodzy.

Woda porwała ochroniarza wraz z budką strażniczą. Nie żyje 52-latek

Woda porwała ochroniarza wraz z budką strażniczą. Nie żyje 52-latek

Źródło:
PAP, neoskosmos.com

Prom ze Świnoujścia do Trelleborga nie wypłynął w zaplanowany po północy rejs i wciąż stoi przy nabrzeżu. Od kilkunastu godzin trwa akcja policyjnych negocjatorów. W terminalu czeka kilkaset osób.

Kilkuset pasażerów nie może wypłynąć do Szwecji

Kilkuset pasażerów nie może wypłynąć do Szwecji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorek, na najbliższym posiedzeniu, rząd ma się zająć projektem zmiany ustawy o podatkach lokalnych. Projekt zawiera m.in. nowe definicje budynku i budowli oraz zmiany ujednolicające opodatkowanie garaży w budynkach mieszkalnych. Ministerstwo Finansów planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.

Ważne zmiany dla właścicieli domów i mieszkań. Rząd zreformuje podatki lokalne

Ważne zmiany dla właścicieli domów i mieszkań. Rząd zreformuje podatki lokalne

Źródło:
PAP

Nie żyje starsze małżeństwo z Jaworzna (woj. śląskie), które miało zatruć się czadem. Do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafili ich syn z żoną i dziećmi.

Zatrucie czadem. Nie żyją dwie osoby

Zatrucie czadem. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
tvn24.pl

Sztokholm znalazł się na szczycie rankingu najbardziej przyjaznych miast w Europie, opublikowanego przez magazyn "Traveller". Twórcy zestawienia wskazali, że Szwedzi zasługują na wspomniany tytuł ze względu na otwartość, uprzejmość oraz pogodę ducha. Na podium znalazły się jeszcze takie miasta jak Budapeszt oraz Walencja. W zestawieniu światowym 1. miejsce zajął Singapur.

Sztokholm i Singapur na szczycie rankingu  najbardziej przyjaznych miast

Sztokholm i Singapur na szczycie rankingu najbardziej przyjaznych miast

Źródło:
PAP

Policyjni "łowcy głów" z Lublina wytropili 43-latka poszukiwanego od 18 lat do odbycia kary za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Mężczyzna odsiedział dwa lata, wyszedł na warunkowe zwolnienie, a potem uciekł z Polski. Okazało się, że ukrywał się we Francji. Posługiwał się tam fałszywymi dokumentami. 

Szukali go przez 18 lat. Ukrywał się we Francji. Tam również był karany 

Szukali go przez 18 lat. Ukrywał się we Francji. Tam również był karany 

Źródło:
tvn24.pl

Do tragedii doszło na gminnej drodze w miejscowości Grabów Szlachecki (woj. lubelskie). 50-latka z nieznanych przyczyn wjechała na niestrzeżony przejazd i zderzyła się z pociągiem. Nie żyje. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku. Podkreślają, że choć tego dnia było pochmurno, to warunki na drodze nie były złe.

Zderzyła się z pociągiem, zginęła. "Auto zostało o kilkaset metrów przesunięte po torowisku"

Zderzyła się z pociągiem, zginęła. "Auto zostało o kilkaset metrów przesunięte po torowisku"

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Gniezna otrzymali sygnał z Interpolu o zagrożonym życiu i zdrowiu mężczyzny. W hostelowym pokoju, w którym miał przebywać, nikogo nie zastali. Znaleźli za to narkotyki. Wkrótce w ich ręce wpadł 29-latek.

Dostali sygnał z Waszyngtonu. W hostelu znaleźli worki pełne amfetaminy

Dostali sygnał z Waszyngtonu. W hostelu znaleźli worki pełne amfetaminy

Źródło:
tvn24.pl

Po jednym z najbrutalniejszych ataków gangów w ostatnich latach, w którym zginęło 70 osób, premier Haiti Garry Conille wyruszył w sobotę w podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kenii. - Jesteśmy atakowani na wszystkich frontach - powiedział przed wylotem. Szef haitańskiego rządu będzie zabiegał o pomoc w walce z przestępczością w swoim kraju.

Zamordowali 70 osób, w tym noworodki. Najkrwawszy atak gangów od lat

Zamordowali 70 osób, w tym noworodki. Najkrwawszy atak gangów od lat

Źródło:
PAP

Pytanie "czy Unia chce zakazać kawy?", przewija się ostatnio w wielu komentarzach w mediach społecznościowych. Poseł Konfederacji straszy nawet, że "niedługo będziemy mogli napić się co najwyżej kawy zbożowej". W tle tego manipulacyjnego przekazu jest pewna zmiana regulacji w Unii Europejskiej i chęć wykorzystania jej do wzmocnienia antyunijnych nastrojów w społeczeństwie.

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W naszą stronę zmierza Kirk, który obecnie jest huraganem. Na jego trasie znajdzie się Portugalia, Hiszpania, Francja, a w czwartek przemieści w stronę północnych Niemiec i Polski. Cyklon Kirk nie pozostanie bez wpływu na pogodę w naszym kraju.

Huragan Kirk zmierza w naszą stronę. Spowoduje duże zamieszanie w pogodzie

Huragan Kirk zmierza w naszą stronę. Spowoduje duże zamieszanie w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl
Do dna. "Byłam przedszkolanką. Codziennie wciągałam kreskę"

Do dna. "Byłam przedszkolanką. Codziennie wciągałam kreskę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Samiczka jednego z najmniejszych jeleni świata - pudu południowego - która urodziła się w warszawskim zoo, ma już imię. Wybrano je w internetowym głosowaniu.

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Źródło:
PAP

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium