"Wolność ceny nie ma". Mike Pence wspomniał o "wielkim polskim bohaterze Lechu Wałęsie"

Aktualizacja:
[object Object]
W Belwederze odbyła się wspólna konferencja Andrzeja Dudy i Mike'a Pence'atvn24
wideo 2/11

Prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence wystąpili w środę po południu w Belwederze na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu w cztery oczy i oficjalnych polsko-amerykańskich rozmowach plenarnych. Wcześniej obaj przywódcy z żonami spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Podczas wizyty w Polsce, która potrwa do piątku, Pence weźmie udział w organizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej.

Podczas oficjalnej konferencji prasowej w Belwederze jako pierwszy zabrał głos prezydent Andrzej Duda.

- Mam nadzieję, że nasze wspólne wysiłki w kierunku zwiększenia obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce przyniosą wkrótce efekty - mówił. Zapowiedział, że "niedługo będą w tych sprawach zapadały pierwsze wiążące decyzje, tak się należy spodziewać". Prezydent wyraził zadowolenie z wcześniejszego spotkania z polskimi i amerykańskimi żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

- Bardzo miłe spotkanie, ale też i bardzo symboliczny element pokazujący amerykańską obecność militarną w Polsce, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i w ramach sojuszu między naszymi państwami - ocenił.

Nadzieja na amerykańskie inwestycje

Andrzej Duda mówił, że jednym z tematów spotkania z Mikiem Pence'em była współpraca energetyczna.

- Dzisiaj mamy już podpisany szereg umów na import gazu skroplonego, czyli LNG, do naszego terminalu w Świnoujściu. W tej chwili trwają prace nad zwiększeniem możliwości pojemnościowych tego terminalu - oświadczył prezydent.

Dodał, iż "mamy nadzieję, że prace te zakończą się i przyniosą efekt oczekiwany i planowany w postaci zwiększenia jego pojemności do ponad siedmiu miliardów metrów sześciennych gazu rocznie i że duża część tego gazu, który jest do Polski dostarczany, będzie dostarczana właśnie z USA". Podkreślił, że w tej kwestii planowane są dalsze działania inwestycyjne.

Jak przekazał Duda, innym tematem rozmów była współpraca biznesowa między Polską a USA.

- Polska rozwija się w tej chwili w bardzo dobrym tempie. Wyniki są lepsze, niż się spodziewaliśmy. Nawet lepsze, niż przewidywali analitycy z różnych światowych agencji, więc sytuacja jest bardzo dobra - ocenił.

Wyraził nadzieję, że dalsze inwestycje amerykańskie w Polsce i inwestycje polskiego biznesu w Stanach Zjednoczonych będą przyczyniały się do rozwoju tej współpracy.

Prezydent Duda o wyrzutniach HIMARS

Polski prezydent podkreślał również, że "minister Mariusz Błaszczak podpisał dzisiaj porozumienie w sprawie przyszłych dostaw do Polski systemów artylerii rakietowej HIMARS". Duda wyraził nadzieję, że są one "jednym z najważniejszych elementów tej rewolucji w polskiej infrastrukturze obronnej, militarnej, którą od kilku lat prowadzimy i którą nazywamy procesem modernizacji polskiej armii".

- To jest supernowoczesny sprzęt ze Stanów Zjednoczonych, który wierzę w to, że będzie służył dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa - zaznaczył Andrzej Duda.

13.02.2019 | Duda o wyrzutniach HIMARS: supernowoczesny sprzęt, który będzie służył dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa
13.02.2019 | Duda o wyrzutniach HIMARS: supernowoczesny sprzęt, który będzie służył dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa tvn24

Pence: nasze kraje są przyjaciółmi

Wiceprezydent USA Mike Pence podkreślił rolę więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jako ich przykład podawał aktywność Polonii amerykańskiej. - Nasze kraje są przyjaciółmi, ponieważ przyświecają nam te same wartości, a w świecie, który staje się bardziej nieprzewidywalny i na wiele sposób bardziej groźny od czasów upadku Związku Radzieckiego, nasz sojusz staje się coraz bardziej żywotny i ważniejszy niż kiedykolwiek - mówił. Dodał, że "dlatego nasze kraje współpracują ściślej razem w szerokim wachlarzu zagadnień, a dzięki polskiemu przywództwu i przywództwu prezydenta Trumpa dzisiaj relacje między Polską a USA są mocniejsze niż kiedykolwiek". Wiceprezydent USA podkreślił, że przekaże "przekonanie" prezydenta Andrzeja Dudy o potrzebie zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej na wschodniej flance NATO.

Pence: relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską są mocniejsze niż kiedykolwiek
Pence: relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską są mocniejsze niż kiedykolwiektvn24

"Dziękuję wszystkim Polakom"

Wiceprezydent USA zwrócił uwagę, że Polska wsparła Stany Zjednoczony w sposób bardzo znaczny w obecności w Iraku i w walce z tak zwanym Państwem Islamskim.

- W tym tygodniu Polska wzięła na siebie kolejną, bardzo istotną w skali światowej rolę i dzięki panu Polska jest gospodarzem pierwszej konferencji na poziomie ministerialnym promującej bezpieczną i pokojową przyszłość na Bliskim Wschodzie - mówił Mike Pence.

- Panie prezydencie, chcę serdecznie podziękować w imieniu prezydenta Trumpa i w imieniu narodu amerykańskiego Polakom i panu za zajęcie tak mocnego stanowiska w obronie pokoju, dobrobytu i praw człowieka w tym regionie - dodał wiceprezydent, zwracając się do polskiego prezydenta.

Pence zapewnił, że "dzisiaj, kiedy tutaj pan stoi, my stoimy z panem ramię w ramię".

- Ramię w ramię ze wszystkimi Polakami w naszych staraniach, żeby zapewnić Bliskiemu Wschodowi jaśniejszą i bezpieczniejszą przyszłość. Dlatego dzisiaj, panie prezydencie, mówię panu: dziękuję. Dziękuję panu i dziękuję wszystkim Polakom w imieniu amerykańskiego prezydenta i w imieniu wszystkich Amerykanów - oświadczył Pence.

Pence cytuje Wałęsę

Wiceprezydent USA zaznaczył, że "jesteśmy sojusznikami i jesteśmy przyjaciółmi, a nasza przyjaźń jest mocna, ponieważ znajduje fundamenty w wolności i demokracji". Jak dodał, "wspólnie będziemy dbać o bezpieczeństwo i dobrobyt obu naszych krajów".

- Tak jak wielki polski bohater, Lech Wałęsa, powiedział: "trzymamy głowy wysoko w górze, ponieważ mimo zapłaconej ceny wiemy, że wolność ceny nie ma". I dzisiaj w Stanach, tak samo jak ludzie w Polsce, trzymamy głowy wysoko, bo stoimy z wami ramię w ramię, broniąc bezcennego daru wolności - oświadczył Pence.

Kończąc wystąpienie, powiedział: - Niech Bóg błogosławi Polsce i Stanom Zjednoczonym.

Pence: nasza przyjaźń jest mocna, ponieważ znajduje fundamenty w wolności i demokracji
Pence: nasza przyjaźń jest mocna, ponieważ znajduje fundamenty w wolności i demokracjitvn24

Pence: bezpieczeństwo gospodarcze równie ważne jak narodowe

Wcześniej amerykański gość poruszył w swoim wystapieniu wątek współpracy energetycznej.

- Równie ważne jak bezpieczeństwo narodowe jest nasze bezpieczeństwo gospodarcze - podkreślił Pence. Wskazał, że w związku z tym "we wrześniu ubiegłego roku prezydent Trump i prezydent Duda ogłosili nowy amerykańsko-polski dialog strategiczny do spraw energii".

Jak mówił, dialog ten ma "zadbać o to, żeby żaden z naszych dwóch krajów i żaden kraj w Europie nie stał się zależny w tej dziedzinie od znowu agresywnej Rosji". Nawiązał w tym kontekście do kontraktów na dostawy gazu skroplonego z USA do Polski.

- Teraz nie możemy się doczekać współpracy w rozwijaniu innych źródeł energii, na przykład jądrowej - dodał.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił, że władze w Waszyngtonie, wraz z prezydentem Donaldem Trumpem, są "prawdziwie dumne i wdzięczne" w związku ze sprzeciwem Polski w stosunku do projektu gazociągu Nord Stream 2.

- USA doceniają partnerstwo Polski w naszych wysiłkach zmierzających do obrony naszego sektora telekomunikacyjnego przed Chinami - dodał Pence.

Jak powiedział, "niedawne działania przeciwko wysokiemu rangą pracownikowi Huawei i Polakowi oskarżonemu o współpracę z nim dowiodły, że nasze zaangażowanie w wysiłki chroniące nasz sektor komunikacyjny jest niezachwiane".

Pence wyjaśniał, że "chodzi o to, żeby ten sektor nie narażał na szwank bezpieczeństwa państwa".

Nawiązał tą wypowiedzią do aresztowania w styczniu Polaka i Chińczyka, którzy zostali oskarżeni o szpiegostwo.

"Donald Trump zrobił więcej, żeby stawić czoła Rosji, niż jakikolwiek inny prezydent"

Wiceprezydent USA zaznaczył, że "żadne niebezpieczeństwo nie jest bardziej namacalne niż widmo agresji ze Wschodu".

- Mimo całych lat negocjacji siły rosyjskie nadal zajmują znaczne części Gruzji i Ukrainy, a niedawno wbrew prawu zatrzymały trzy okręty ukraińskie, łącznie z ich załogami - mówił Pence. Odniósł się do konfliktu w Cieśninie Kerczeńskiej z listopada ubiegłego roku.

- Moskwa chce dzielić i zakłócać dzięki swoim zasobom ropy i gazu, nowym arsenałom broni jądrowej i wtrącaniu się w wybory w innych krajach - ocenił.

Pence dodał, że w obliczu tych prowokacji i "w solidarności z Polską i naszymi partnerami europejskimi prezydent Donald Trump zrobił więcej, żeby stawić czoła Rosji, niż jakikolwiek inny prezydent w naszej niedawnej historii".

Pence o "widmie agresji ze Wschodu"
Pence o "widmie agresji ze Wschodu"tvn24

Andrzej Duda o zakupie systemu HIMARS

Wiceprezydent Mike Pence wraz z małżonką Karen Pence przybył do Belwederu po 15. Został powitany przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damą Agatę Kornhauser-Dudę.

Wcześniej, niedługo po wylądowaniu w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence i jego małżonka Karen Pence udali się w towarzystwie polskiej pary prezydenckiej na spotkanie z polskimi i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

- Ogromnie się cieszę, że wizyta wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych wraz z delegacją w Polsce rozpoczyna się od tego ważnego i symbolicznego wydarzenia, od podpisania porozumienia otwierającego dla Polski zakup systemów artyleryjskich rakietowych HIMARS - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał, jest to "nowoczesny system amerykański, który w ogromnym stopniu doprowadzi do wzmocnienia nie tylko potencjału obronnego Polski, nie tylko potencjału bojowego polskiej armii, ale także przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa naszej części Europy jako części, a zarazem wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli NATO". - To ważne wydarzenie, które wpisuje się w od dawna zapowiedziany i przygotowywany program modernizacji polskiej armii - wskazywał Duda.

Jak mówił, "systemy artyleryjskie, rakietowe HIMARS, które zostaną nabyte dla polskiej armii, stanowią przejaw najnowocześniejszej, militarnej myśli technicznej, obronnej, a także - co bardzo mocno chcę podkreślić - są bronią, infrastrukturą militarną, wypróbowaną w warunkach bojowych, co niezwykle istotne". Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że polscy żołnierze będą "mogli służyć obronie ojczyzny, obronie wolnego świata, posługując się tak nowoczesną bronią". - Wierzę, że ten sprzęt będzie doskonale służył polskiej armii, wzmacniając także bezpieczeństwo naszych żołnierzy - oświadczył prezydent.

Czytaj więcej o systemie mobilnych wrzutni HIMARS >

Duda o zakupie systemu HIMARS
Duda o zakupie systemu HIMARStvn24

"Doskonała jakość współpracy politycznej"

Prezydent Duda podkreślił, że wspólna obecność żołnierzy polskich i amerykańskich pokazuje doskonałą jakość sojuszu Polski i USA oraz współpracy w dziedzinie obronności. Zwrócił się do Mike'a Pence'a, mówiąc, że "obecność pana wiceprezydenta pokazuje doskonałą jakość naszej współpracy politycznej".

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że wizyta przełoży się także na efekty gospodarcze oraz na pogłębienie więzi politycznych z Polską i Europą Środkową.

Swoje wystąpienie zakończył słowami: - God bless Poland and God bless America, Boże błogosław Polskę i Boże błogosław Amerykę.

Całość przemówienia Andrzeja Dudy
Całość przemówienia Andrzeja Dudytvn24

Karen Pence: siła naszego narodu pochodzi nie tylko od żołnierzy, ale i ich rodzin

Małżonka wiceprezydenta Karen Pence, zabierając głos podczas spotkania z żołnierzami, podkreśliła, że jest również matką amerykańskiego żołnierza.

- Siła naszego narodu pochodzi nie tylko od ludzi, którzy w mundurach bronią naszej wolności, ale też od żon, mężów, małżonków i dzieci, którzy dokonują wielkich poświęceń po to, żeby nasze narody mogły z tego korzystać - mówiła. Podkreśliła rolę małżonków żołnierzy, którzy - jak zaznaczyła - nie noszą mundurów, ale z honorem służą swojemu krajowi. - Ważne, żebyśmy dbali o naszych współmałżonków i dzieci po to, żeby nasi żołnierze mogli koncentrować się na swojej misji i byli gotowi walczyć o naszą wolność - dodała Karen Pence.

Karen Pence podczas spotkania z amerykańskimi i polskimi żołnierzami
Karen Pence podczas spotkania z amerykańskimi i polskimi żołnierzamitvn24

Wiceprezydent Pence: Ameryka zawsze będzie stała wraz z narodem polskim

Podczas uroczystości wiceprezydent USA Mike Pence podziękował "za to bardzo inspirujące powitanie w tym wspaniałym narodzie polskim". Dodał, że Polska jest bastionem wolności w Europie Środkowej.

Zwrócił się do żołnierzy, mówiąc, że "z całego serca w imieniu narodu amerykańskiego i wszystkich służących w Stanach Zjednoczonych, którzy ramię w ramię z wami służą, dziękuje im za to, że bardzo mocno bronią wolności".

- Nie mogę być bardziej dumny z tych wszystkich Amerykanów, którzy prawie w liczbie pięciu tysięcy służą w całej Polsce, są rozlokowani w ramach naszego bardzo mocnego i niezłomnego przymierza z Polską - dodał wiceprezydent USA.

Przekazał też swoim rodakom i przyjaciołom w całej Polsce pozdrowienia od prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który - jak mówił - "podziwia Polskę i polski naród", a także jest "przyjacielem Polski".

Pence podkreślił, że prezydent Trump od pierwszego swojego urzędowania podjął działania na rzecz wzmocnienia amerykańskich sił zbrojnych i realizuje strategię bezpieczeństwa, która pozwala na "propagowanie pokoju na świecie poprzez amerykańską siłę".

- Przywiozłem przesłanie zarówno ludziom w Polsce, jak i wszystkim miłującym pokój wszędzie: jesteśmy z wami, stoimy wraz z wami - mówił Pence. Zapewnił, że "Stany Zjednoczone Ameryki stoją ramię w ramię z Polską, jako częścią najbardziej udanego w historii świata przymierza wojskowego i zawsze tak będzie". Jak zaznaczył, za prezydentury Trumpa USA zawsze będą stawiały interes amerykański na pierwszym miejscu, ale "to nie znaczy, że Ameryka będzie samodzielnie to robiła". - Ameryka zawsze będzie stała wraz z narodem polskim - dodał wiceprezydent USA. Przypomniał, że w minionym roku przypadała setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, a w tym roku "będziemy obchodzić 100-lecie odnowionych dyplomatycznych stosunków pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi". - Jest to 100 lat związków tej niezłomnej przyjaźni - mówił Pence.

- Zawsze będziemy stali ramię w ramię z narodem polskim, żeby bronić wolności, demokracji, rządów prawa i poszanowania godności człowieka - oświadczył wiceprezydent USA.

Pence: Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z Polską
Pence: Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z Polskątvn24

Pence: wolny świat potrzebuje członków NATO

Mike Pence wskazywał, że "dzisiaj świat jest bardziej niebezpiecznym miejscem, niż od czasu upadku komunizmu ćwierć wieku temu".

- Stoimy dziś przed wyzwaniami i ludzie w Polsce i USA wiedzą: wolny świat potrzebuje członków NATO, żebyśmy byli mocni i zjednoczeni i tacy właśnie jesteśmy. Stoimy razem, broniąc naszego przymierza i wszystkiego co nam bliskie i drogie - mówił. Zdaniem wiceprezydenta USA "każdy naród ma swoją ważną rolę do odegrania, a ta poważna obietnica, która mówi, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich, jest ważna i wymaga poświęcenia, inwestycji i przygotowania po to, żeby tę deklarację wspólnej obrony wypełnić". Pence podkreślił, że w pierwszym roku urzędowania prezydenta USA Donalda Trumpa Polska była jednym z zaledwie czterech krajów NATO, które wypełniły swoje zobowiązania przeznaczania dwóch procent PKB na obronność.

- Panie prezydencie - powiedział, zwracając się do Andrzeja Dudy. - Macie za to nasz podziw i nasze podziękowanie. Dziękujemy za przywództwo w tym względzie i za zwiększone wydatki wojskowe.

"Nasza wspólna siła wojskowa jest niezrównana"

Pence przypomniał, że w zeszłym roku prezydent USA Donald Trump i prezydent Andrzej Duda podpisali - jak mówił - "strategiczną deklarację, która jest żelazną deklaracją naszego przymierza".

Jak dodał, Polska znajdzie się wśród najbardziej zdolnych do obrony krajów dzięki systemowi HIMARS, zakupionemu od USA.

- Możecie być pewni tego, że Stany Zjednoczone Ameryki nigdy nie będą wahały się wykonać deklaracji dotyczącej naszej wspólnej obrony. Będziemy mocni w naszym przeświadczeniu, że - jak powiedział prezydent Donald Trump - Zachód nigdy nie zostanie złamany, nasze wartości zwyciężą, a nasza cywilizacja zatriumfuje - powiedział Pence.

Ocenił, że "to jest nasza sprawa, to właśnie dlatego NATO istnieje, właśnie dlatego Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z Polską i polskim narodem dziś i każdego dnia".

Wiceprezydent USA zwrócił się także do polskich i amerykańskich żołnierzy. - Patrząc na was wszystkich, mówię z przekonaniem, że nasza wspólna siła wojskowa jest niezrównana, siła naszej broni jest niedościgniona, a nasze siły są gotowe do reagowania wszędzie na świecie - podkreślił.

- Dlatego w imieniu naszego głównodowodzącego mówię: bądźcie czujni, pamiętajcie o swojej misji i dbajcie o siebie wzajemnie oraz pamiętajcie o tym, że naród amerykański, a jestem przekonany, że i polski naród także, dziękuje każdemu z was za to, że mogą na was liczyć codziennie - dodał Pence.

Całość przemówienia Mike'a Pence'a
Całość przemówienia Mike'a Pence'atvn24

"To broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo"

Wcześniej o systemie HIMARS mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Do Wojska Polskiego trafią rakiety HIMARS. System HIMARS to broń nowoczesna, która jest wykorzystywana przez najpotężniejszą dziś armię na świecie - armię USA. To broń, która została kupiona poprzez procedurę związaną z rozmowami pomiędzy rządem USA, administracją prezydenta Donalda Trumpa i polskim rządem - podkreślił szef MON. Ja przekonywał, "to broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo, która zwiększy zdolności bojowe wojska polskiego, która przysłuży się do tego, że wschodnia flanka NATO będzie zabezpieczona". Błaszczak ocenił też, że zakup zestawów artylerii rakietowej HIMARS zwiększy pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Błaszczak: system HIMARS to broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo
Błaszczak: system HIMARS to broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwoTVN24 BiS

Plan wizyty wiceprezydenta USA

W obecności Dudy i Pence'a podpisana została w środę polsko-amerykańska międzyrządowa umowa na dostawę zestawów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS.

Umowa, w ramach programu Homar, dotyczy 20 wyrzutni z amunicją i sprzętu towarzyszącego. Wartość umowy to półtora miliarda złotych.

Wieczorem Mike Pence będzie przemawiał podczas powitalnej kolacji na Zamku Królewskim zorganizowanej dla uczestników dwudniowej konferencji bliskowschodniej.

W czwartek z wiceprezydentem USA spotka się premier Mateusz Morawiecki. W tym dniu Pence ma otworzyć na konferencji bliskowschodniej dyskusję poświęconą sytuacji humanitarnej w regionie.

15 lutego prezydent Duda i wiceprezydent Pence złożą wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Następnie wiceprezydent USA uda się do Monachium, gdzie weźmie udział w dorocznej konferencji bezpieczeństwa.

Kim jest Mike Pence? "Fakty o Świecie"

Mike Pence przyleciał do Polski. Nagranie z lotniska
Mike Pence przyleciał do Polski. Nagranie z lotniskatvn24

Autor: asty,akr/adso,rzw / Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Meksyku i Kanady już zapowiedziały cła odwetowe.

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

1074 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali Połtawę. Zabili siedem osób, a 14 - w tym dziecko - zostało rannych. MSZ Ukrainy skrytykowało i nazwało cynizmem kampanię reklamową rosyjskiego portalu Meduza, w której wykorzystano zdjęcia Ukraińców, dotkniętych przez wojnę z Rosją. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Źródło:
PAP

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl