W urzędach nowa jakość? Kopacz zapowiada zmiany

- Pozwólcie Polakom czuć się współgospodarzami ich urzędów - takimi słowami zwróciła się Ewa Kopacz do urzędników podczas obchodów 95-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Premier zapowiedziała zmiany, m.in. lepszy dostęp online do usług administracyjnych oraz odmrożenie płac w administracji. Jeszcze w tym roku ma także ruszyć program praktyk studenckich w urzędach.

Rolnicy chcą rozbić zielone miasteczko, ale nie przyjadą ciągnikami

Jeśli rząd nie podpisze porozumienia z rolnikami, w czwartek przed kancelarią premiera powstanie zielone miasteczko - poinformował w poniedziałek Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ. Jak mówił, rolnicy przyjadą do Warszawy autokarami, a nie ciągnikami. W proteście weźmie udział 10 tys. rolników. - Jeśli premier podpisze porozumienie, to wrócimy do domu, mamy co robić - powiedział.

CBOS: Zdecydowana przewaga Komorowskiego, 15 proc. dla Dudy

63 proc. ankietowanych, którzy zapowiadają głosowanie w wyborach prezydenckich, zamierza poprzeć ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego. Kandydat PiS Andrzej Duda może liczyć na 15 proc. głosów. Udział w wyborach deklaruje 70 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.

"Efekt motyla". Pożar mostu w Warszawie wyłączył telefony w Białymstoku

Negatywne skutki pożaru mostu Łazienkowskiego odczuli w poniedziałek nie tylko mieszkańcy Warszawy. Kłopoty mają także urzędnicy oddalonego o 200 km od stolicy Białegostoku. "Po pożarze mostu urządzenia firmy obsługującej połączenia telefoniczne Urzędu Miejskiego w Białymstoku zostały uszkodzone" - głosi komunikat na stronie tamtejszego magistratu.

Naciskali na świadków ws. Ziętary? Jest prokuratorskie śledztwo

- Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie wywierania nacisków na świadków zeznających w śledztwie dotyczącym zabójstwa Jarosława Ziętary – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty. Dzisiaj zapadła formalna decyzja w tej sprawie.

Żołnierze SEALs i GROM o walce z terroryzmem: trzeba połączyć siły

- Siły jednego kraju nie wystarczą do walki z międzynarodowym terroryzmem. Potrzebna jest ścisła współpraca - mówił w TVN24 "Drago", były komandos SEALs. Jak dodał Jacek Kowalik, były żołnierz GROM, bardzo ważne są informacje wywiadu, dzięki którym jednostki specjalne mogą działać "sprawniej i szybciej".

Pendolino nie dla osób o kulach? Ochojska nie weszła na pokład

- Dziś Pendolino Kraków-Warszawa o 8.03 nie wzięło mnie na pokład, ponieważ nie przysługuje mi wejście przez platformę - napisała na Twitterze Janina Ochojska, która porusza się o kulach. Zdaniem założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej, nowoczesny pociąg nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. - Winda, w którą wyposażony jest każdy pociąg Pendolino, jest dedykowana osobom, które poruszają się na wózkach - tłumaczy rzeczniczka PKP Intercity, Zuzanna Szopowska.

Biernat: nigdy nie wziąłem łapówki, nie podam się do dymisji

- Nigdy w życiu nie wziąłem od nikogo łapówki - powiedział w "Jeden na jeden" minister sportu Andrzej Biernat, komentując doniesienia medialne nt. swoich oświadczeń majątkowych, które bada CBA. Jak tłumaczył, oboje z żoną pracują i zarabiają "dosyć sporo jak na polskie warunki". - Nie mam powodu do dymisji - stwierdził Biernat.

Most Łazienkowski zniknął z mapy

Najpopularniejsza internetowa mapa Google Maps usunęła ze swojego planu warszawski Most Łazienkowski. To dlatego, że po sobotnim pożarze został on wyłączony z ruchu.

"Będą dwie tury wyborów". Kto w dogrywce?

- Do niedawna spodziewałem się jednej tury w wyborach prezydenckich, ale muszę zmienić zdanie. Sądzę, że będą dwie - powiedział w "Faktach po Faktach" socjolog Paweł Śpiewak, były poseł PO. - Ja byłbym ostrożny co do rokowań wyników wyborów prezydenckich, ponieważ mają one nieprzewidywalny czynnik osobisty - mówił z kolei Krzysztof Janik, były szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Obaj byli gośćmi Piotra Marciniaka w "Faktach po Faktach".

Kalisz o Ogórek: inteligentna kobieta, ale nie w swojej roli

- W przeważającej części było napisane przez starych wyjadaczy politycznych - ocenił sobotnie wystąpienie kandydatki SLD na prezydenta Ryszard Kalisz (Dom Wszystkich Polska). Jak wyjaśnił w "Faktach po Faktach", konwencja Sojuszu wydała mu się sztuczna i nienaturalna. - Wolałbym, żeby polska lewica wyglądała tak jak Magdalena Ogórek, a nie Leszek Miller - przyznał z kolei Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska).

Małgorzata Szumowska o nagrodzie w Berlinie: daje mi to kopa

- Na pewno daje mi to kopa. Do tego, żebym kręciła kolejne filmy i miała jeszcze większą pewność siebie w tym, co robię - powiedziała TVN24 Małgorzata Szumowska, która na jednym z najważniejszych festiwali filmowych na świecie zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera. Nagrodzono ją za film "Body/Ciało".

Magdalena Ogórek. Polityczna stażystka wchodzi na salony

W SLD przekonują, że Magdalena Ogórek ma wszystko, co potrzebne do rządzenia. Jest dla nich „symbolem nowoczesnej Polski” i szansą na zjednoczenie lewicy. Czy to możliwe, gdy nawet przedstawiciele lewej strony sceny politycznej widzą w niej, póki co, jedynie „inną formę paprotki”? Sama Ogórek na to pytanie nie odpowie, bo jej pomysł na kampanię wyborczą nie przewiduje rozmów z dziennikarzami.

Andrzej Duda. Kandydat wymyślony na lata

Według większości komentatorów wyborcza misja Andrzeja Dudy jest misją straceńczą, bo walki o prezydenturę z Bronisławem Komorowskim wygrać nie może. Ale czy rzeczywiście wytypowanie byłego bliskiego współpracownika Lecha Kaczyńskiego i wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS, było tak naiwne? Niekoniecznie, bo w PiS dominuje przekonanie, że kampania prezydencka Dudy zakończy się nie w maju tego roku, ale za pięć lat.

Bronisław Komorowski, czyli triumf polityka niecharyzmatycznego

To, co w przypadku Bronisława Komorowskiego polityczni zwolennicy nazywają dojrzałością i umiarkowaniem jest dla jego przeciwników "straconą szansą" i "pilnowaniem żyrandola". Ale to właśnie brak skłonności do szarżowania i podejmowania ryzykownych decyzji wyniósł Komorowskiego na urząd prezydenta i szczyty sondaży zaufania. W tych wyborach nie ma rywala, który mógłby mu realnie zagrozić.

Janusz Korwin-Mikke. Monarchista, aforysta, długodystansowiec

Przez ponad ćwierć wieku politycznej obecności Janusza Korwin-Mikkego wszyscy zdążyli przyzwyczaić się nie tylko do jego much, ale i do roli niegroźnego i inteligentnego wariata, jaką przez lata odgrywał. Nastrój wokół niego zmienił się kilka miesięcy temu, gdy Korwin-Mikke odniósł swój pierwszy wyborczy sukces w życiu. Nie przeszkodziły mu w nim ani wypowiedzi o homosiach, ani szydzenie z osób niepełnosprawnych. O tym nowy europoseł mówił chętnie i barwnie. Ale są historie - jak ta z nożem w jego brzuchu - do których wracać nie chce.

Grzegorz Braun. "Lustrator" o twarzy bulteriera w czasie próby. "Być może ostatniej"

„Dwóch jest prawdziwych lustratorów w IV Rzeczypospolitej. Macierewicz w Koronie i Braun na Dolnym Śląsku” – pisała kilka lat temu o prawicowym działaczu i reżyserze „Gazeta Wyborcza”. Dzisiaj Braun, który za swoje słowa o domniemanych agentach i zdrajcach, nie jeden raz musiał już tłumaczyć się w prokuraturach i przed sądami, zapowiada swoją kolejną walkę o „wywarcie istotnego wpływu na rzeczywistość”. – Kto wie, czy nie ostatnią – dodaje przy tym.