Polacy wracają z Tunezji. "Nie ma się czego bać" vs. "ten kraj nie jest przyjazny"

W ciągu ostatnich 24 godzin tylko z Susy wyjechało ok. 3 tys. zagranicznych turystów. Sytuacja Polaków wypoczywających nad Morzem Śródziemnym jest różna: część biur podróży przeprowadza ewakuację i podstawia samoloty, inne każą turystom czekać do końca turnusu. Powracającym z Tunezji towarzyszył specjalny wysłannik TVN24 Wojciech Bojanowski, a na miejscu w Susie jest Michał Tracz.

49 osób z podejrzeniem zatrucia w szpitalu. Obóz zawieszony

W związku z podejrzeniem zatrucia pokarmowego w poniedziałek rozwiązano młodzieżowy letni obóz Płockiego Uniwersytetu Ludowego w Gorzewie pod Gostyninem (Mazowieckie). Przebywało tam 319 osób. W niedzielę 49. uczestników obozu z objawami zatrucia trafiło do 7 szpitali.

Akt oskarżenia za korupcję w MSWiA gotowy. Nie ostatni w wielkiej aferze

Jest gotowy akt oskarżenia w jednej z największych korupcyjnych afer w historii Polski - dowiedział się portal tvn24.pl. Prokuratorzy oskarżają w sumie osiem osób. O przyjęcie łapówek o wartości niemal 3 mln złotych byłego dyrektora w komendzie głównej policji i ministerstwie spraw wewnętrznych, o pranie brudnych pieniędzy jego rodzinę. Menedżer z koncernu HP i Oracle jest natomiast podejrzany o wręczenie korzyści majątkowych.

Sikorski: wystarczy jeden koszarowy dowcip przy kielichu i eliminują cię z życia publicznego

- Ja grzecznym chłopcem nie byłem. Ani za komuny, ani w Afganistanie, ani w Angoli, ani wśród żołnierzy w MON. Więc jeżeli teraz standardem jest, że niezależnie od tego, co zrobiłeś, co potrafisz i jakie masz dokonania, wystarczy jeden koszarowy dowcip przy kielichu i eliminują cię z życia publicznego, to obawiam się, że ta cena jest zbyt wysoka - mówi w wywiadzie dla "Newsweeka" Radosław Sikorski.

Przegląd prasy. Jarosław Kaczyński: nie porównuję się do marszałka Piłsudskiego

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" zapowiada poważną reformę wymiaru sprawiedliwości po objęciu władzy. - Będziemy chcieli wprowadzić jawność oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów - mówi były premier. Zdradza szczegóły wyboru kanydatów PiS na prezydenta i premiera. Mówi też o własnych politycznych ambicjach.

"Zdecydowano, że trzeba go uciszyć, bo to jedyny sposób, żeby nie ujawnił swojej wiedzy"

- Z ustaleń świadków wynika, że Ziętarę najpierw próbowano przekupić, później próbowano go przestraszyć. W czerwcu 1992 zapadła decyzja, że trzeba go uciszyć - mówił we "Wstajesz i wiesz" Krzysztof Kaźmierczak, współautor książki "Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa". Jak dowiedziała się TVN24, jest akt oskarżenia ws. zabójstwa poznańskiego dziennikarza śledczego.

"Świat jest niebezpieczny, po coś te komunikaty MSZ są"

- Rzecznik Polskiej Izby Turystyki powiedział, że w sumie nic w Tunezji nie było do przewidzenia. Tak nie można mówić. Jeżeli był tak stanowczy komunikat MSZ, to ktoś to przewidywał, biura podroży powinny się z tym liczyć - mówił we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 radca prawny Piotr Cybula.

TVN24: były senator oskarżony ws. zabójstwa Ziętary

Jest akt oskarżenia ws. zabójstwa poznańskiego dziennikarza śledczego Jarosława Ziętary - dowiedziała się TVN24. Prokuratura Apelacyjna w Krakowie oskarża byłego senatora Aleksandra G. o podżeganie do zabójstwa Ziętary, do czego doszło w 1992 roku.

"Młodzi to pokolenie materialistów; wyjeżdżają ci, którzy chcą się rozwijać"

- Większość młodych osób jest szczęśliwych i spełnionych. To pokolenie hedonistów i materialistów. Osoby, które teraz emigrują nie trafiają na zmywak - mówił w "Debacie Faktów TVN - Pokolenie Młodych" - prof. Janusz Czapiński. Z kolei prof. Elżbieta Mączyńska oceniła, że "problemem w Polsce są niskie płace". - Wystarczy wyjechać "za miedzę" do Niemiec, aby zarabiać kilkukrotnie więcej - oceniła. Goście debaty rozmawiali o sytuacji młodych w Polsce.

"Polska jest dla mnie egzotyczna". Wyemigrowali i nie chcą wracać

To nie wysokie podatki, ani niskie zarobki są esencją problemu polskiej emigracji. Olbrzymim impulsem do wyjazdu jest "lepszy socjal", stabilna sytuacja, co pozwala na założenie rodziny - uważa Jakub Dymek z Krytyki Politycznej. Z kolei zdaniem Edyty Kośnik, która mieszka w Wielkiej Brytanii od dziesięciu lat, nawet na emigracji Polacy mogą wspierać polską gospodarkę.

"Polska jest obozem taniej siły roboczej dla Zachodu"

Drogie mieszkania, brak pracy i powszechne umowy cywilno-prawne ("śmieciowe") - to najważniejsze bariery, które sprawiają, że trudno nowemu pokoleniu wejść na rynek pracy i odnaleźć się na nim. Co zrobić, by je usunąć i by Polska przestała konkurować tanią siła roboczą?

"Debata Faktów – Polska młodych" już dziś wieczorem. Tuż po "Faktach"

Młodzi Polacy wybierają życie poza ojczyzną. Wielu z nich nie chce wracać. Dlaczego i jak to zmienić? Odpowiedzi na te pytania postara się znaleźć Grzegorz Kajdanowicz wraz ze swoimi gośćmi w czasie kolejnej "Debaty Faktów". Emisja ze względu na serię zamachów odbędzie się - nie jak pierwotnie planowano w piątek - lecz już w niedzielę, 28 czerwca - po "Faktach".

"Dzieci pytają, czy dziś też będziemy uciekać"

W jednym z hoteli w tunezyjskiej Susie dwa dni po zamachu, w którym zginęło 39 osób, zostali sami Polacy. To grupa około 100 osób - mówi w rozmowie z TVN24 pan Maciej, który przebywa w Tunezji. Polak tłumaczy, że przez rodzinę kontaktował się z MSZ w Warszawie, bo chciałby wrócić wcześniej do kraju, ale resort odesłał Polaków do kontaktowania się z biurem organizującym ich wakacje. Biuro z kolei każe czekać Polakom na wylot do czwartku - przekonuje rozmówca TVN24.

Kopacz: można zrobić dwa referenda tego samego dnia

Do ogłoszonego przez prezydenta referendum nie da się dołożyć kolejnych pytań, ale można w tym samym terminie zorganizować dwa plebiscyty - stwierdziła w niedzielę Ewa Kopacz. Premier skomentowała w ten sposób propozycje wyborcze PiS, by rozszerzyć formułę wrześniowego głosowania.

Ambasador Mull w Polsce co najmniej do jesieni

To, że prezydent USA desygnował Paula Wayne'a Jonesa na nowego ambasadora w Polsce, nie oznacza, że obecny szef amerykańskiej placówki w Warszawie Stephen Mull natychmiast ją opuści. Procedura jest długa: kandydatura wymaga jeszcze zatwierdzenia, konieczne są przesłuchania w amerykańskim Senacie.

PiS chce więcej pytań w referendum. "Twarde nie dla populizmu"

- Twarde nie dla populizmu i mamienia obywateli w Polsce. Twarde nie dla prowadzenia Polski w stronę Grecji - mówi w programie "Kawa na ławę" Adam Szejnfeld. Tak poseł PO komentuje pomysł Prawa i Sprawiedliwości, aby we wrześniowym referendum zapytać Polaków m.in. o wiek emerytalny i posyłanie 6-latków do szkół.

Balcerowicz: UE nie powinna ustępować Grecji

Unia Europejska powinna wyraźnie powiedzieć, że głosowanie za odrzuceniem propozycji, które zostały Grecji przedłożone, będzie jej wyjściem ze strefy euro - mówił w magazynie "Horyzont" w TVN24 Leszek Balcerowicz, przewodniczący Forum Obywatelskiego Rozwoju. Grecki parlament zgodził się w nocy z soboty na niedzielę na przeprowadzenie referendum w sprawie warunków programu pomocowego.