Trzy nowe zawiadomienia ws. podsłuchów

Do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga trafiło już łącznie pięć zawiadomień ws. podsłuchów rozmów, upublicznionych przez "Wprost". W poniedziałek zawiadomienia do prokuratury skierowali: szef MSZ Radosław Sikorski, b. minister finansów Jacek Rostowski i prezes NBP Marek Belka.

"Platforma czuje odpowiedzialność za państwo". Klub "stoi murem" za premierem

- Wszystko jest jasne dla członków klubu. Platforma czuje odpowiedzialność za państwo i udziela poparcia premierowi i rządowi - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem w Sejmie wiceszef PO Cezary Grabarczyk, tuż po wyjściu z zebrania swojego klubu. W posiedzeniu uczestniczył premier Donald Tusk, a tematem spotkania była przede wszystkim sytuacja, powstała po opublikowaniu przez "Wprost" nagrań z podsłuchów rozmów polityków, w tym ministrów.

Piechociński po spotkaniu z prezydentem: może dojść do korekty składu rządu

- Kto wie, czy nie dojdzie do bardzo głębokiej korekty składu personalnego rządu - powiedział Janusz Piechociński po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Zdaniem szefa PSL, po ujawnieniu nielegalnych nagrań polityków, mamy do czynienia z "poważnym kryzysem polityki". - Oczekujemy od premiera i rządu szybkiego wyjaśnienia sprawy - mówił. W poniedziałek wieczorem poinformował, że we wtorek dojdzie do spotkania koalicyjnego PSL-PO.

Tusk jak Rajoy? Tak historia zakpiła z polskich polityków

Historia potrafi być wyjątkowo złośliwa. W nagranej rozmowie Marka Belki i Bartłomieja Sienkiewicza pojawia się wątek tego, jak hiszpański premier Mariano Rajoy świetnie poradził sobie z aferą w 2013 roku. Politycy zastanawiali się, co by się stało w podobnej sytuacji w Polsce. Paradoksalnie teraz Donald Tusk tłumaczył się ze "swojej" afery na wspólnej konferencji... właśnie z Rajoyem.

"Wprost" publikuje rozmowę Grasia z Krawcem

"Wprost" opublikował w poniedziałek wieczorem zapis rozmowy byłego rzecznika rządu Pawła Grasia z prezesem Orlenu Jackiem Krawcem. Rozmowa trwa ponad 50 minut. Jak poinformował tygodnik, wycięto z niej fragmenty dot. spraw osobistych. - Myślał, że sobie przyjdzie i stanie, kur**, w tej apaszce z papieroskiem i będzie OK. To teraz, kur**, się skończyło - mówi Paweł Graś o obecnym szefie MSW Bartłomieju Sienkiewiczu. Graś i Krawiec martwią się trudną sytuacją PO i zastanawiają nad tym, co będzie, gdy po nich przyjdą "oszołomy". Polityczną rzeczywistość w Polsce widzą jako "syf i folklor".

ABW sprawdzi, czy nagrania "Wprost" były montowane

Prokuratura przekazała Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nagrania rozmów opublikowane przez tygodnik "Wprost". - Sprawdzimy, czy nie były poprzycinane i montowane - mówi portalowi tvn24.pl Maciej Karczyński, rzecznik Agencji.

Palikot: 900 godzin taśm. Wszyscy w państwie zostali nagrani?

- Jeżeli prawdą jest, że nagranych jest kilka tysięcy takich rozmów, 900 godzin taśm, to znaczy, że wszyscy ludzie w państwie, pełniący wysokie funkcje, zostali nagrani. To jest coś niebywałego - powiedział w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot, szef Twojego Ruchu. Ocenił, że już sam fakt nagrania powinien zmusić rząd do dymisji.

MSW potwierdza, że Latkowski chciał się spotkać z Sienkiewiczem

Redaktor naczelny "Wprost" chciał spotkać się z ministrem Bartłomiejem Sienkiewiczem przed publikacją nagrań podsłuchanych rozmów, jednak szef MSW odrzucił tę propozycję z uwagi na to, że nagrania były przypuszczalnie nielegalne - oświadczył rzecznik MSW Paweł Majcher.

Koniec śledztwa ws. zestrzelenia polskiego samolotu. IPN: rozkaz dał Jaruzelski

Instytut Pamięci Narodowej umorzył śledztwo w sprawie zestrzelenia polskiego samolotu przez czechosłowackie myśliwce w 1975 roku. Zginął wówczas próbujący uciec na Zachód Dionizy Bielański. Jak ustalono "w sposób bezsporny", ogień otworzono na polecenie Wojciecha Jaruzelskiego. W związku z jego śmiercią sprawę zamknięto.

Sejm: w środę informacja rządu ws. podsłuchów

Posłowie wysłuchają w środę informacji rządu nt. ujawnionych przez "Wprost" nagrań podsłuchanych rozmów polityków - zdecydowało w poniedziałek Prezydium Sejmu. Poinformował o tym wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk (PO).

Chcieli wyłudzić 10 tys. złotych. Zareagowała pracownica banku

Czujność pracownicy banku w Łodzi pozwoliła na złapanie dwóch mężczyzn, którzy chcieli ukraść 62-latce 10 tysięcy złotych. Podając się za policjantów zażądali, aby kobieta wypłaciła z banku pieniądze, ponieważ chcą porównać je z tymi, które wcześniej zabezpieczyli. Mężczyznom grozi do 8 lat więzienia.

Palikot: Cimoszewicz na premiera, Rotfeld na szefa MSZ

- Jeżeli Donald Tusk jest odrobinę odpowiedzialny za nasz kraj, to musi się podać do dymisji - stwierdził Janusz Palikot na poniedziałkowej konferencji prasowej. Lider Twojego Ruchu wezwał prezydenta Bronisława Komorowskiego, by wskazał własnego kandydata na premiera technicznego, do czasu rozpisania przedterminowych wyborów. Zastrzegł, że nie poprze wniosku PiS o konstruktywne wotum nieufności.

Stracił nogę przez złe leczenie? Dwaj lekarze usłyszeli zarzuty

Zarzuty narażenie pacjenta na ryzyko utraty zdrowia lub życia i przyczynienie się ciężkiego kalectwa usłyszeli dwaj lekarze z Piotrkowa Trybunalskiego (woj. łódzkie). Mężczyzna niegroźnie zranił się w nogę widłami. W ranę wdała się gangrena i kończynę trzeba było amputować.

Ponadpartyjne konsultacje PiS. Techniczny rząd z premierem "spoza polityki"

- Każdy dzień rządów premiera Donalda Tuska jest szkodliwy dla naszego kraju - powiedział w poniedziałek szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak po spotkaniu z liderem Polski Razem Jarosławem Gowinem i posłanką Solidarnej Polski Beatą Kempą. PiS po konsultacjach zapowiedziało złożenie konstruktywnego wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska.

"Szkoda, ładnie rósł". Co o Nowaku mówili nagrani politycy

- Za dużo było tego lansiarstwa, to jednak kłuje w oczy. Kiedyś dzwoni do mnie: "Co robisz?". Ja kończę spotkania, dziesiąta wieczorem. "To wpadaj do nas, w Charlotcie". Co to, kur**, jest Charlotte'a? On się prowadzał po takich klubach - mówił w lutym prezes Orlenu Jacek Krawiec. Współczucie, ale także krytyka posła PO, była "tematem rozluźniającym" atmosferę podczas niejednej rozmowy bohaterów taśm tygodnika "Wprost".

Tusk: Nie będę wyciągał konsekwencji wobec polityków za niecenzuralne wypowiedzi

Nie będę wyciągał konsekwencji wobec polityków, których jedynym grzechem jest niecenzuralna wypowiedź w czasie poufnej rozmowy. Osoby, które zorganizowały podsłuchy, nie będę dyktować rządowi, co ma robić - oświadczył premier Donald Tusk. W jego opinii, wspólnym interesem jest zidentyfikowanie grupy, która zorganizowała proceder podsłuchiwania i "działa na rzecz destabilizacji Polski".

John Godson będzie kandydował na prezydenta Łodzi

Poseł John Godson będzie kandydował na stanowisko prezydenta Łodzi w jesiennych wyborach samorządowych. Wystawi też swoją listę kandydatów do rady miejskiej, na której będą działacze społeczni. Jako prezydent chce m.in. stworzyć więcej miejsc pracy i poprawić estetykę miasta.

Zmarła Małgorzata Braunek. Miała 67 lat

Małgorzata Braunek, znana z ról Oleńki w "Potopie" i Izabeli Łęckiej w "Lalce", zmarła w poniedziałek po długiej chorobie - poinformowano na oficjalnej stronie artystki na Facebooku. Miała 67 lat.

Nie tylko o sojuszu z USA i PiS. O czym jeszcze rozmawiali Sikorski i Rostowski

Z fragmentów nielegalnie podsłuchanej rozmowy Radosława Sikorskiego i Jacka Rostowskiego, które publikuje "Wprost", wynika, że politycy PO omawiali współpracę w forsowaniu swoich kandydatur na unijne oraz rządowe stanowiska. Są też m.in. niepochlebne słowa o Danucie Huebner, obawy, że Grzegorz Schetyna "się odwinie" oraz dyskusja o wadach premiera, który "nie jest geniuszem administrowania", a swoim ministrom zostawia za dużo swobody.