Przewodniczący komisji i kwestorzy. Co dla Polaków w nowym europarlamencie?

Europosłom Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przypadną stanowiska szefów trzech z 20 komisji europarlamentu: przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE), rolnictwa (AGRI) oraz spraw konstytucyjnych (AFCO). Ryszard Czarnecki (PiS) został jednym z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, Bogusława Liberadzkiego (SLD) i Karola Karskiego (PiS) wybrano z kolei na kwestorów PE. Jakie jeszcze stanowiska trafiły w ręce Polaków?

Debiut #KorwinMikke w sieci

Polityczny sezon ogórkowy nabrał w środę europejskich rumieńców. Hashtagi #Korwin i #KorwinMikke rozgrzały letnie o tej porze portale społecznościowe. Jak internauci przyjęli debiut Janusza Korwin-Mikkego w Parlamencie Europejskim?

Głosowanie za tydzień, Gliński bez prawa głosu. "Decyzja jest niezmienna"

W przyszłą środę, 9 lipca, Sejm zajmie się wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu PO-PSL, a także wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. PiS-owi nie podoba się, że nie zaplanowano debaty, tylko oświadczenia klubów. - Decyzja jest niezmienna - oświadczyła marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

"Matura nie będzie łatwiejsza, uczcie się". Resort edukacji przyjrzy się lekcjom matematyki

- Albo się człowiek nauczył, albo nie - stwierdziła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, sprzeciwiając się "przerzucaniu na zewnątrz" odpowiedzialności za słabe wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. W opinii minister, matury nie należy traktować jako formalności, bo jest to przepustka na studia i zdanie tego egzaminu musi wymagać odpowiedniej wiedzy.

Sarkozy szykanowany? "Prokuratura go nie lubi"

- Można się obawiać, że prokuratura nie lubi Sarkozy'ego - stwierdził w TVN24 Andrzej Jonas z "The Warsaw Voice". W jego ocenie mamy do czynienia z "jakimś rodzajem szykan" wobec byłego prezydenta Francji. Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu ocenił z kolei, że sposób zatrzymania polityka świadczy o tym, iż francuska prokuratura jest pewna zarzutów mu stawianych.

Drogowy absurd. Ekrany chronią przed hałasem pola pszenicy i cmentarze

Setki milionów złotych na budowę ekranów akustycznych przy autostradach i trasach zostały niepotrzebnie wydane - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która przeanalizowała te wydatki w okresie boomu budowlanego przed Euro 2012. Ekrany dźwiękochłonne budowano bez potrzeby, także tam, gdzie chronią przed hałasem... pola pszenicy lub cmentarze.

Miller: koalicja chce ukryć aferę podsłuchową. SLD nie będzie milczał

Nie przyłączymy się do hymnu "Polacy nic się nie stało", sprawa jest poważna i należy o niej mówić. SLD nie będzie milczał - stwierdził w "Faktach po Faktach" szef SLD Leszek Miller, odnosząc się do afery podsłuchowej. Dodał, że trzeba coś zrobić, aby te "naganne, skandaliczne zjawiska się nie powtórzyły", stąd współpraca z tak krytykowanym wcześniej przez Sojusz Twoim Ruchem.

Olbrychskiego nie razi język podsłuchanych ministrów. "Fredro się nie wstydził"

- Bardziej rażą mnie słowa Joachima Brudzińskiego z PiS o sitwie niż przekleństwa przy stole. Nie obchodzi mnie to, o czym politycy mówią prywatnie, ważne jest to, jak wypełniają swoje obowiązki, i to co mówią, gdy stają przed opinią publiczną - stwierdził w "Tak jest" aktor Daniel Olbrychski. Odniósł się w ten sposób do podsłuchanych rozmów ministrów, podczas których używano wulgarnego języka.

Ryszard Czarnecki jednym z wiceprzewodniczących europarlamentu

Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, został wybrany na jednego z czternastu wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Jego kandydaturę na stanowisko wystawiła frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS. - Będę pracował dla dobra ojczyzny, bo to jest mój główny cel w europarlamencie - deklaruje polityk.

PiS donosi na Tuska do prokuratury ws. Amber Gold

Prawo i Sprawiedliwość złożyło zawiadomienie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o możliwości popełnienia przestępstwa ws. Amber Gold przez premiera Donalda Tuska. PiS zarzuca szefowi rządu m.in. przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.

Unijny parlament rozpoczął pracę. Korwin-Mikke: czeka nas 300 dni gadaniny

- Teraz czekają nas trzy dni gadaniny, a potem 300 dni gadaniny - mówił Janusz Korwin-Mikke tuż po inauguracji ósmej kadencji Parlamentu Europejskiego. Wśród nowych europosłów znaleźli się m.in. Anna Fotyga (PiS) i Bogdan Zdrojewski (PO). - Żelazna zasada, to słuchać mądrzejszych od siebie - radził im Marek Migalski (PR), który pożegnał się z unijnym mandatem.

Sikorski z wężem w kieszeni. Kolacje "na pół", "darmowe" książki za pieniądze

Lubi luksus, ale jest skąpy - mówią o Radosławie Sikorskim inni politycy. O tym, że szef MSZ lubi trzymać się za portfel, świadczą m.in. proszone kolacje dzielone "na pół" albo opłacane z pieniędzy podatnika. Wszystko jedno, czy na rachunku widnieje drogie wino, czy jedna kawa. Skąpstwo Sikorskiego przez lata obrastało legendą, a na korytarzach sejmowych do dzisiaj wspomina się, jak minister rozdawał gościom swoją książkę, za którą później kazał im płacić.

Będzie wotum dla ministrów, może kandydat na premiera z lewicy. Zakończyło się spotkanie Millera z Palikotem

17 wspólnych inicjatyw zapowiedzieli dziś skłóceni jeszcze niedawno politycy, jednocząc się w sprawie "afery taśmowej". Partie Janusza Palikota i Leszka Millera złożą wniosek o wotum nieufności dla Radosława Sikorskiego i poprą ten dla Bartłomieja Sienkiewicza. Chcą także powołać wspólne komisje śledcze. Politycy nie wykluczają, że znajdą własnego kandydata na szefa rządu i złożą wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Tuska.

W niedzielę pożegnanie Małgorzaty Braunek

Pożegnanie Małgorzaty Braunek odbędzie się w niedzielę o godz. 19 w ewangelicko-augsburskim Kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Nabożeństwo w tradycji chrześcijańskiej zostało poprzedzone tygodniowymi uroczystościami buddyjskimi. Aktorka zmarła 23 czerwca.

Palikot: Sikorski? Zawsze był znany ze skąpstwa

- Przychodzą takie okoliczności, że największy nawet skąpiec w rządzie Donalda Tuska musi zapłacić za kolację - tak Janusz Palikot skomentował informację przekazaną przez rzecznika MSZ, że szef polskiej dyplomacji "zapłacił z własnych środków za zbyt drogie wino" podczas podsłuchanej kolacji z Jackiem Rostowskim.