Po tym, jak nad ranem udało się uruchomić zablokowaną przez dwa dni przeprawę miejską w Świnoujściu, stanęła druga, działająca dotąd przeprawa Karsibór. Samochody i mieszkańcy kierowani są teraz na tę pierwszą - Warszów.

Nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu napadało w ostatnich dniach na południu Polski. Reporterzy 24 przesyłają nam mnóstwo zdjęć z zasypanych zakątków gór. A użytkownik "Icam" prognozuje, że przyjdzie odwilż. Zapowiadają to - zgodnie z ludową mądrością - spadające sople.

Zima wciąż nie odpuszcza. Na drogach w całym kraju panują trudne warunki jazdy, choć główne trasy są przejezdne. Opóźnienia zdarzają się też na kolei. Wieczorny pociąg relacji Zakopane-Warszawa przyjechał do stolicy z czterogodzinnym opóźnieniem. W piątek w wielu miejscach kraju spodziewane są dalsze opady śniegu.

To ma być rok zakończenia wielu ważnych inwestycji, m.in.: mostu Północnego, tras ekspresowych, łącznika kolejowego na Okęcie. – Chcemy zdążyć przed Euro – zapowiadają urzędnicy. Zanim jednak w Warszawie rozpocznie się piłkarskie święto, mieszkańcy będą musieli radzić sobie z wieloma utrudnieniami.

Przed każdym meczem na EURO 2012 odbędzie się 6-minutowy występ artystyczny - łączący symbolikę miasta-gospodarza, kraju i europejskiej federacji piłkarskiej. Artyści w niektórych miastach już przygotowują się do występów. W innych castingi dopiero się rozpoczną.

Młody, ambitny, często jest określany mianem "postaci numer dwa" w Ruchu Palikota. Andrzej Rozenek, były dziennikarz tygodnika "Nie" teraz robi karierę w polityce jako rzecznik prasowy Ruchu Palikota.

Zalegająca kra zablokowała przeprawę promową na rzece Świnie dzielącej Świnoujście. Mieszkańcy chcąc dostać się na drugą stronę muszą wybierać drogę dłuższą o siedem kilometrów. Jeśli lód zablokuje i ją, ich trasa wydłuży się do 200 kilometrów. Jedynym rozwiązaniem jest tunel, którzy politycy obiecują od kilku lat, ale jak dotąd śladu po nim nie ma.

Prokuratorzy prowadzący śledztwo ws. śmierci Andrzeja Leppera skarżą się do Komendanta Głównego Policji na opieszałość biegłych z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego. Eksperci od pół roku nie mogą skończyć badań genetycznych przedmiotów znalezionych w biurze b. lidera "Samoobrony". Brak opinii hamuje postępowanie i dlatego śledczy domagają się przyspieszenia prac. "Okres oczekiwania jest za długi" – zwracają uwagę w piśmie do szefa KGP.

Na ul. Chłopickiego samochód osobowy wpadł do rowu tuż obok torów. Kierowca zabrał tablice rejestracyjne i zostawił auto.

- Gowin - ideolog w ministerstwie sprawiedliwości, skandaliczna sytuacja. Mucha - kompromitacja za kompromitacją. Nowak - który potrafi tylko mówić, czego nie zrobi, co się nie uda i czego nie będzie - wyliczał w "Kropce nad i" w TVN24 Janusz Palikot. Polityk powiedział, że chciałby, by doszło do rekonstrukcji rządu. Możliwość takiego scenariusza w czwartek zasygnalizował premier Donald Tusk.

- Zjeżdżaliśmy wzdłuż tych szałasów i coś nam mignęło. Weszliśmy więc to sprawdzić. No i znaleźliśmy pana, który był wciśnięty w kąt. Pod samą strzechą - opowiada Jan Polak z Tatrzańskiego Parku Narodowego, który w górach odnalazł "tajemniczego" mężczyznę. W środę okazało się, że to najprawdopodobniej były podoficer, który służył w armii do 2006 r. W tym czasie był m.in. na dwóch zagranicznych misjach. Ministerstwo Obrony Narodowej zaoferowało już pomoc.

- Kapler nie powinien dostać tej premii, to jest skandal wyciągać rękę po takie pieniądze - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł PO Stefan Niesiołowski, komentując zamieszanie z premią dla byłego szefa NCS. Jego zdaniem kontrakt powinien być ujawniony, a ten kto dopuścił do jego podpisania powinien za to odpowiedzieć. - Za to powinien odpowiadać któryś z ministrów, ale nie pani Mucha - zaznaczył.

Na kary roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata skazał w czwartek Sąd Okręgowy w Krakowie izraelskie małżeństwo Mordechaja i Dominique P., oskarżonych o kradzież przedmiotów z byłego niemieckiego obozu Auschwitz i próbę wywiezienia ich za granicę. Oboje będą także musieli zapłacić po 4,2 tys. zł nawiązki na Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

- Dla mnie nie jest istotne pytanie: kto i dlaczego obiecał premie za wybudowanie i doprowadzenie imprezy do końca, tylko czy premia należy się za takie, a nie inne wykonanie obowiązków - komentował premier Donald Tusk przyznanie, a następnie zawieszenie premii dla byłego szefa Narodowego Centrum Sportu, Rafała Kaplera.

- To trochę mnie też kosztuje, to znaczy ja też po głowie obrywam, za to, że nie wszyscy moi ministrowie wykonują swoje zadania tak jak bym chciał, ale dotyczy to nie tylko pani minister Muchy - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Pytany, czy dopuszcza rekonstrukcję rządu, odparł, że dopuszcza ją każdego dnia.

Ruch Palikota nie wyklucza poparcia - pod pewnymi warunkami - dla rządowego projektu dotyczącego podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat - powiedział w Sejmie, po konsultacjach z klubami ws. reformy emerytalnej premier Donald Tusk. - Bardzo wyraźnie usłyszałem od przewodniczącego i jego posłanek i posłów, że nie wykluczają wsparcia - stwierdził Tusk. Podsumowując spotkanie z SLD i Ruchem Palikota powiedział, że to była "bardzo otwarta rozmowa".

Lider PSL, wicepremier Waldemar Pawlak kolejny raz przestrzega przed wprowadzaniem "zbyt radykalnych" rozwiązań emerytalnych. Jego zdaniem, reforma emerytalna to decyzja na wiele pokoleń, dlatego zadanie jej wprowadzania warto rozciągnąć na kolejne, przyszłe rządy.

W śledztwie o przeciek z akcji CBA w aferze gruntowej zasięgano opinii wróżki, badano też, czy miałem romans z Danutą Hojarską - zeznał w sądzie Janusz Kaczmarek, były prokurator i szef MSWiA, świadek w sprawie między Jarosławem Kaczyńskim a Romanem Giertychem.

Padający śnieg poważnie daje się we znaki kolejarzom na południu kraju. W Chabówce koło Rabki-Zdrój (woj. małopolskie) najpierw trasę kolejową zablokowała awaria jednego z pociągów, później pojawił się problem z osuwającym się na tory śniegiem. Po porannych problemach przejezdna jest już za to Zakopianka. Zanim pługi oczyściły trasę, na górskim odcinku drogi stały tiry, które nie mogły pokonać wzniesienia.

Poseł PiS Jan Tomaszewski nie uważa, by jego dowcip "jak zapłodnić krowę lodem", który według niego odzwierciedla sytuację Joanny Muchy, był niesmaczny i obraził minister sportu. - Nie mam żadnej krępacji co do tego, po prostu chciałem tylko uwypuklić problem, że pani minister sama sobie strzeliła w kolano - wyjaśnił w rozmowie z tvn24.pl. Słowami polityka oburzony jest Stefan Niesiołowski z PO. - Niebywałe chamstwo. To ćwok największego kalibru - komentuje poseł.

Trzydziestopięcioletnia kobieta urodziła w czwartek dziecko na korytarzu Powiatowego Urzędu Pracy w Sosnowcu. Pierwszej pomocy udzieliły jej urzędniczki. - Śliczny chłopczyk, zdrowy - powiedziała kierowniczka wydziału ewidencji i świadczeń Henryka Bratek.

Fundacja Ośrodka Karta, dokumentująca i upowszechniająca najnowszą historię Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, uzyska wsparcie z budżetu państwa. Fundacja, której istnienie jest zagrożone, dostanie 0,5 mln zł z resortu kultury i ok. 200-300 tys. zł z MSZ.

Zatrzymanie braci Winków z Włodowa przez policję było nielegalne i niezasadne - uznał olsztyński sąd. Niewykluczone, że mężczyźni, znani ze sprawy głośnego linczu, będą się teraz ubiegać o odszkodowanie.

Prawo i Sprawiedliwość atakuje rząd za nieprzygotowanie dróg na Euro 2012. - Okazało się, że będą produkty autostradopodobne. Teraz okazuje się, że i tego nie będzie, a więc cytując klasyka, to nie będzie niczego - mówił o budowie dróg szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Dwanaścioro kilkuletnich dzieci zostało poszkodowanych w wypadku busa, do którego doszło w czwartek przed południem w Żorach (woj. śląskie). Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący samochodem osobowym nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu busowi przewożącemu przedszkolaki, doprowadzając do zderzenia. Dzieci oraz 59-letni kierowca busa trafili do szpitala. Najprawdopodobniej nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Zdjęcia z miejsca wypadku przesłał nam Reporter 24 aprofide.

Na przełomie lutego i marca zapadnie decyzja w sprawie sprzedaży lub remontu boeinga, który 1 listopada lądował awaryjnie na Okęciu. Negocjacje właściciela maszyny – amerykańskiej firmy leasingowej – i grupy ubezpieczycieli są zaawansowane, ale problemem pozostają pieniądze. – Rozważane są różne scenariusze – mówi tvn24.pl rzecznik PLL LOT Leszek Chorzewski.

Pociągi muszą zwalniać na przejazdach kolejowych i łapią opóźnienia, a wszystkiemu winne są solarki. W czwartek od rana w Rembertowie i Wołominie kolejarze zmagają się z zimowymi usterkami. W środę najwięcej ich było na linii otwockiej. Tym razem nie chodzi jednak o pęknięte szyny czy zerwane sieci trakcyjne. Problemy spowodowała... sól.

- Choć czwartkowe opady śniegu nie są już tak obfite jak dzień wcześniej, to drogowcy mają pełne ręce roboty - wynika z informacji przekazywanych z poszczególnych regionów Polski. Na niektórych odcinkach dróg, zwłaszcza w górach ciężarówki mają ogromne kłopoty z jazdą. Dochodzi też do groźnych wypadków. W jednym z nich rannych zostało 12 dzieci i kierowca, który je wiózł, a w drugim - cztery osoby.

Łazienki Królewskie szykują się do 3-letniego remontu. W jego trakcie ma być poprawiona sypiącą się elewacja Pałacu na Wyspie oraz naprawiony dach i widownia amfiteatru, zaś asfaltowe alejki mają być zastąpione żwirowymi. Zostaną na ten cel wykorzystane pieniądze z Unii.

Awaria spowodowana pogodą odcięła na kilka godzin od wody Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku - największy szpital na Pomorzu. Po godz. 10 usterkę jednak usunięto. Jeszcze w trakcie jej trwania wicedyrektor placówki Tadeusz Jędrzejczyk zapewniał w rozmowie z TVN24, że sytuacja jest opanowana: szpital ma rezerwy wody, a dodatkowo podstawione są beczkowozy. Awaria ma zostać usunięta do południa.