Zamkowe korytarze zamienili na targowe hale. A tradycyjne fajerwerki na "tytkę z glancem na telefonie". W Poznaniu po raz pierwszy Orkiestra zagra na dwie hale, a prezydent Jacek Jaśkowiak weźmie udział w pojedynku na cztery szachownice naraz.
TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.
Do tej pory finały WOŚP w Poznaniu organizowano przed Centrum Kultury Zamek przy ul. św. Marcin. Tym razem będzie inaczej. Imprezę przeniesiono na Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP). - Chcemy, żeby jak najwięcej mieszkańców uczestniczyło w tym przedsięwzięciu. CK Zamek okazało się już trochę za małe, natomiast sztab WOŚP Ławica coraz bardziej się rozwijał i podjęliśmy decyzję, że spotykamy się w tym roku na targach – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
I to nie koniec zmian. W tym roku, w czasie światełka do nieba, nie zostaną wykorzystane fajerwerki. - Wybraliśmy ekonomiczne i ekologiczne światełko, w którym każdy może uczestniczyć. Będzie to tak zwana tytka z glancem, czyli papierowa torebka z naklejonym serduszkiem WOŚP. O godz. 20.00 założymy ją na telefon z włączoną latarką – wyjaśniła Tamara Birańska ze sztabu WOŚP Ławica.
Organizatorzy przygotowali 7 tys. papierowych torebek. - Mamy nadzieję, że wszyscy będą zadowoleni, przede wszystkim miłośnicy zwierząt. Było dużo próśb z ich strony. Staramy się wszystkich zadowolić – żeby było jasno, cicho i żeby było bezpiecznie – dodała.
Wielki finał na dwie hale
Impreza odbędzie się na MTP odbędzie się w dwóch halach. Mieszkańcy będą mogli wejść na targi przez dwie bramy naprzeciwko Dworca Zachodniego. Na scenie ustawionej przy hali nr 2 o godz. 12.45 rozpoczną się koncerty. Wystąpią m.in. Golden Life, Chłopcy z Placu Broni, a po godz. 20.00 Modesta Pastiche.
W tym roku finał WOŚP będzie miał status imprezy masowej. Dlatego wchodzący na teren MTP nie będą mogli wnosić ze sobą np. alkoholu czy napojów w szklanych opakowaniach.
Finał na dwie hale
Hala nr 1 zostanie podzielona na cztery strefy: zdrowia, warsztatową, sportową i animacyjną. Będzie w niej można m.in. zbadać wzrok, własnoręcznie ozdobić koszulkę metodą sitodruku czy poznać podstawy szycia. W hali odbędzie się spektakl "Księga dżungli" i różne pokazy taneczne. Przygotowano również rolkowisko, ściankę wspinaczkową czy boisko do hokeja. Zaplanowano także pokazy sztuk walki oraz turnieje szachowe i warcabowe.
O godz. 11.20 Jacek Jaśkowiak rozegra w hali symultanę szachową. Będzie to pojedynek z czterema graczami naraz. - To są cztery różne szachownice, czterej różni przeciwnicy i różne taktyki – podkreśliła Patrycja Danielewska ze sztabu WOŚP Ławica.
W hali nr 2 strażacy zaprezentują swoje pojazdy, a ratownicy medyczni będą uczyli m.in. podstaw pierwszej pomocy. - O godz. 17.00 strażacy potną w hali samochód i uratują z wraku zakleszczone osoby – powiedziała Danielewska, dodając, że będą też udzielane rady, np. jak wydostać się z auta po wypadku.
Szachownica, motocykl, książki z autografami
O godz. 12.00 w hali Poznań Congress Center rozpoczną się licytacje. Wśród przekazanych w tym roku WOŚP przedmiotów są m.in. szachownica z podpisami aktualnych mistrzów Polski, koszulka piłkarskiej reprezentacji Brazylii z autografem Pelego, książka autorstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z dołączonym listem i życzeniami z 2018 r., czy encyklopedie powstania wielkopolskiego z dołączonymi pamiątkowymi monetami wybitymi z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania.
Przygotowano również zabytkowy motocykl odrestaurowany przez poznańskich miłośników motoryzacji. - Żeby było ciekawiej, ofiarowała go nam osoba, która w zeszłym roku wylicytowała motocykl, który przeznaczyliśmy na Orkiestrę – podkreślił Michał Bydołek z Poznańskiej Grupy Motocykli Zabytkowych "Karburator". W ubiegłorocznych aukcjach w trzech poznańskich sztabach WOŚP zebrano łącznie ok. 160 tys. zł.
"Wiatr w żagle"
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 27 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad miliard złotych. Hasło 28. Finału brzmi: "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Od 1993 roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA 3.0