"Pamiętam to tak, jakby było wczoraj". Agata Młynarska wspomina finał z 1993 roku

[object Object]
Agata Młynarska była gościem "Faktów po Faktach"tvn24
wideo 2/35

- Orkiestra to nie jest żadna organizacja. To ruch ludzi, którzy wierzą, że czynienie dobra jest czymś absolutnie ponadczasowym, ponad wszelkimi podziałami i różnicami poglądów - powiedział w "Faktach po Faktach" Bogdan Maruszewski z zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Agata Młynarska z TVN Style wspominała pierwszy Finał WOŚP, który prowadziła 27 lat temu.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.W niedzielę odbywa się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra zagra pod hasłem "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji".

"To jest o ludziach, którzy chcą być dobrzy"

Agata Młynarska wspominała pierwszy finał, który miała okazję poprowadzić w 1993 roku. W tym roku dziennikarka poprowadzi finał WOŚP w Gdańsku. - Pamiętam to tak, jakby było wczoraj. To było zupełnie niesamowite, weszliśmy do pustego studia, gdzie stały tylko choinki i były bardzo prostej konstrukcji półki, na której dostawiane były torebeczki z pieniędzmi. A później to małe studio, mało kolorowe, zaczęło się wypełniać ludźmi. To ci ludzie zbudowali tą atmosferę i właściwą scenografię WOŚP - opisywała Młynarska.

Jak powiedziała, WOŚP to historia o ludziach, którzy chcą być dobrzy. - Bo oczywiście chodzi o to, żeby było wesoło, kolorowo, fantastycznie, bo to nas unosi w jakieś wyższe rejony człowieczeństwa. Ale przede wszystkim to jest o ludziach, którzy chcą być dobrzy, którzy są dobrzy i chcą się dzielić tym dobrem - opowiadała dziennikarka.

"Niezniszczalni w misji dzielenia się dobrem"

Odniosła się również ubiegłorocznego 27. finału WOŚP, zakończonego tragicznymi wydarzeniami w Gdańsku. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zmarł dzień później. - W ubiegłym roku wszyscy się zatrzymaliśmy na chwilę, a nawet na dłużej w takim "nieuwierzeniu" w to, co się stało. Teraz spotykamy się, bo kontynuujemy tę myśl, która wtedy padła z ust pana prezydenta Pawła Adamowicza - "Gdańsk dzieli się dobrem". To były te słowa wypowiedziane ze sceny i my chcemy pokazać, że Gdańsk dzieli się dobrem - zaznaczyła.

Młynarska wspominała finały WOŚP-u w Trójmieście, które prowadziła. Stwierdziła, że od samego początku "czuło się niezwykłą atmosferę, fantastycznych i bardzo zaangażowanych ludzi". - I w tym roku oni przyjdą, żeby pokazać, że są niezniszczalni w tej misji dzielenia się dobrem. Mamy fantastyczne zespoły, wspaniałych kolegów, ale najważniejsze jest, w jaki sposób Gdańsk podszedł do tegorocznego finału. Widziałam scenę, robi wielkie wrażenie. Ale wiem, że największe wrażenie na ludziach robi to, że to trwa dalej, że Orkiestra nie przestała grać i nie przestanie - zaznaczyła.

Kupują nowy sprzęt i wymieniają ten, który kupili wcześniej

Również Maruszewski odniósł się ubiegłorocznej tragedii. - Była to chwila wielkiej zadumy, która pokazała i tydzień później i przez cały rok, jak ta tragedia, nieszczęście zostało zamieniona na wielką siłę solidarności. Mogę przytoczyć rekordową puszkę 16 milionów złotych i sprzęt medyczny, który trafił do czterech ośrodków w Gdańsku - przypomniał profesor.

I wymienił, co jeszcze udało się kupić za rekordową sumę 176 milionów złotych zebraną w czasie finału w 2019 roku: - W ciągu zaledwie czterech miesięcy zostało to zamienione na najnowocześniejszy sprzęt. Już w maju kupiliśmy za 106 milionów najwyższej światowej jakości ultrasonografy, 9 rezonansów magnetycznych, 13 tomografów komputerowych do specjalistycznych ośrodków dziecięcych. My nie tylko kupujemy nowy sprzęt, ale również wymieniamy ten, który został kupiony za pieniądze z poprzednich finałów - przekazał.

"Ruch ludzi, którzy wierzą, że czynienie dobra jest czymś ponadczasowym"

Maruszewski podkreślał też, że "orkiestra tworzą wszyscy ci, którzy wrzucają pieniądze do puszek i w ten sposób pokazują postawy solidarności". - To 120 tysięcy wolontariuszy, którzy znajdą się na ulicach polskich miast i wiosek. To jesteśmy my wszyscy. Orkiestra to nie jest żadna organizacja. To ruch ludzi, którzy wierzą, że czynienie dobra jest czymś absolutnie ponadczasowym, ponad wszelkimi podziałami i różnicami poglądów - opisywał.

Opowiedział też szerzej o tym, o co WOŚP gra w tym roku. - Mamy w Polsce 67 ośrodków chirurgii dziecięcej ogólnej, 9 ośrodków kardiochirurgii dziecięcej, 7 ośrodków neurochirurgii - poinformował. - Gramy w niedzielę dla zapewnienia tym ośrodkom najwyższych standardów wyposażenia w sprzęt. Sprzęt, który kupujemy to często sprzęt, na który nie stać państwa. To sprzęt, który dopiero się pojawił, który tworzy jakąś rewolucję, jakiś kamień milowy. W neurochirurgii dziecięcej jest potrzeba wprowadzenia nowych technik, zarówno diagnostycznych, jak i operacyjnych - dodał.

- Każda złotówka, każdy grosz zebrany w niedzielę będzie przeznaczony wyłącznie na zakup sprzętu medycznego - przypomniał na koniec profesor.

Autor: MP/adso/kwoj / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Mamy wszystkie powody, żeby stać się na nowo silną Europą. Polska jest przygotowana do tego zadania - oświadczył premier Donald Tusk. Dodał, że "Europa ma szczęście, że w tym bardzo trudnym momencie naszej historii to Polska będzie wypełniała misję prezydencji".

Donald Tusk na inauguracji prezydencji: Europa ma szczęście

Donald Tusk na inauguracji prezydencji: Europa ma szczęście

Źródło:
TVN24, PAP

- Brak zaproszenia dla ambasadora Węgier na inaugurację polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest "żałosną i dziecinną" decyzją - stwierdził węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

Szijjarto: decyzję polskiego ministra spraw zagranicznych można określić dwoma słowami

Szijjarto: decyzję polskiego ministra spraw zagranicznych można określić dwoma słowami

Źródło:
PAP

Nie ma podstaw do tego, żeby minister finansów podejmował jakąkolwiek decyzję - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Odniósł się w ten sposób do przyjęcia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego komitetu PiS, realizującego tym samym decyzję nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Jego zdaniem treść uchwały PKW w tej sprawie to "prawnicze kuriozum".

Profesor Safjan o "prawniczym kuriozum". "Wydaje się, że nie ma żadnej decyzji"

Profesor Safjan o "prawniczym kuriozum". "Wydaje się, że nie ma żadnej decyzji"

Źródło:
TVN24

Przez kilka miesięcy życie 31-latki przebywającej w szpitalu w Legnicy było podtrzymywane przez aparaturę, tylko po to, by ocalić życie jej dziecka. Kobieta we wczesnej ciąży doznała pęknięcia tętniaka mózgu. Dziewczynka właśnie została wypisana ze szpitala.

Lekarze utrzymywali przy życiu ciężarną kobietę. Udało im się uratować dziecko

Lekarze utrzymywali przy życiu ciężarną kobietę. Udało im się uratować dziecko

Źródło:
tvn24.pl

Członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce - stwierdziło Ministerstwo Finansów (MF). Resort przedstawił swoje stanowisko dotyczące europejskiej waluty w Polsce w corocznym opracowaniu "Monitor Konwergencji z Unią Gospodarczą i Walutową".

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatnich 20 lat 3 stycznia był dniem, w którym we Francji umierało najwięcej osób - podał portal stacji BFM TV, powołując się na dane Państwowego Instytutu Statystyki i Badań Ekonomicznych (INSEE). Przekazano, że średnia zgonów w tym dniu wyniosła 1900 przypadków, w porównaniu z 1600 zgonami dziennie na przestrzeni roku.

To dzień, w którym umiera tu najwięcej osób w roku. I tak od 20 lat

To dzień, w którym umiera tu najwięcej osób w roku. I tak od 20 lat

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda nie będzie obecny na oficjalnej inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Informację potwierdziła TVN24 szefowa jego kancelarii Małgorzata Paprocka. Poinformowała, że będzie on reprezentowany przez jednego z jego doradców. Podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska przekazała, że w sprawie zaproszenia prezydenta wszystko odbyło się "zgodnie z procedurami".

Inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE bez Andrzeja Dudy

Inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE bez Andrzeja Dudy

Źródło:
TVN24

Nowy de facto syryjski przywódca Ahmed al-Szara nie podał ręki na powitanie minister spraw zagranicznych Niemiec Annalenie Baerbock. Dłoń wyciągnął natomiast do ministra francuskiego Jeana Noela Barrota. Tę dysproporcję zauważyły media.

Ministrowi tak, ministrze nie. Dysproporcja przy powitaniu w Damaszku

Ministrowi tak, ministrze nie. Dysproporcja przy powitaniu w Damaszku

Źródło:
PAP, Reuters

Joe Biden zablokował przejęcie amerykańskiego koncernu stalowego US Steel przez japoński Nippon Steel. Zdaniem prezydenta USA oddanie tak wielkiego producenta stali stwarzałoby ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego. Wielkość transakcji miała wynieść około 15 miliardów dolarów.

Biden zablokował przejęcie giganta

Biden zablokował przejęcie giganta

Źródło:
PAP

Podczas gaszenia pożaru w Skale (Dolnośląskie) strażacy znaleźli skrępowanego mężczyznę z raną postrzałową. Okazało się, że sprawca ukrywa się wciąż na posesji. Do akcji wkroczyli kontrterroryści. Po wejściu do budynku znaleźli dwa ciała - sprawcy i jego sąsiada.

Postrzelił i skrępował wujka, sąsiada zastrzelił. Znaleźli jego ciało, miał przy sobie rewolwer

Postrzelił i skrępował wujka, sąsiada zastrzelił. Znaleźli jego ciało, miał przy sobie rewolwer

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Ławnicza Sądu Najwyższego zaapelowała o wprowadzenie "gruntownych zmian" w polskim sądownictwie. Rada oczekuje między innymi zlikwidowania dwóch izb SN, a także usunięcia z tego sądu wszystkich neosędziów. Rada uważa, że odpowiedzialność za "opóźnianie powrotu do stanu legalności" ponoszą prezydent Andrzej Duda oraz obecne kierownictwo Sądu Najwyższego.

Trzy uchwały i apel z Sądu Najwyższego o "jak najszybsze wprowadzenie gruntownych zmian"

Trzy uchwały i apel z Sądu Najwyższego o "jak najszybsze wprowadzenie gruntownych zmian"

Źródło:
PAP

Niemal 2,5 promila alkoholu miał mężczyzna, który w sylwestra w Zielonej Górze wszedł na czerwonym świetle na przejście dla pieszych i potrąciło go auto. Nowy Rok "świętował" w szpitalu ze złamaną nogą.

Wszedł na czerwonym na pasy, wjechało w niego auto. Był kompletnie pijany

Wszedł na czerwonym na pasy, wjechało w niego auto. Był kompletnie pijany

Źródło:
tvn24.pl

Kolejarze ogłosili przetarg na przebudowę mostu w Górze Kalwarii. Los przeprawy z lat 50. wydaje się przesądzony, choć wciąż jest w ewidencji zabytków. A co z kładką pieszo-rowerową?

Będzie nowy most kolejowy nad Wisłą. Jest szansa na kładkę

Będzie nowy most kolejowy nad Wisłą. Jest szansa na kładkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator wszczął śledztwo w sprawie przestępstwa "zdrady dyplomatycznej" byłego szefa MON Antoniego Macierewicza. Informację w tej sprawie przekazała Prokuratura Krajowa. Chodzi o wycofanie się kierowanego ówcześnie przez Macierewicza resortu z programu pozyskania tankowców powietrznych. Program nosił nazwę "Karkonosze".

Jest śledztwo w sprawie "zdrady dyplomatycznej" Antoniego Macierewicza

Jest śledztwo w sprawie "zdrady dyplomatycznej" Antoniego Macierewicza

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne doniesienia w sprawie możliwych nieprawidłowości w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach trafiły do prokuratury. Zawiadomienia dotyczą m.in. wykorzystywania sprzętu służbowego do przygotowywania materiałów kampanijnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach. - Przeraża ogrom tego, co się działo - mówi prezes WFOŚiGW.

W czasie pracy mieli przygotowywać materiały dla kandydatów PiS. Kolejne doniesienia do prokuratury

W czasie pracy mieli przygotowywać materiały dla kandydatów PiS. Kolejne doniesienia do prokuratury

Źródło:
PAP

Pani Aleksandra zapłaciła 350 złotych za przejazd z Dworca Wschodniego do centrum. Według taryfy przewoźnika jeden kilometr podróży wyceniony był na 60 złotych. Kobieta nie zgłosiła sprawy na policję, ale nie kryje rozgoryczenia tą sytuacją. - To naprawdę przykre, że można tak kogoś naciągnąć - powiedziała.

350 złotych za 11-minutowy kurs

350 złotych za 11-minutowy kurs

Źródło:
Kontakt24/tvnwarszawa.pl

W brytyjskiej Izbie Lordów wciąż zasiada grupa arystokratów, którzy odziedziczyli członkostwo w parlamencie. Premier Keir Starmer określa dziedziczenie prawa do miejsca w izbie wyższej jako zasadę "nie do obrony", a wskutek działań jego rządu tak zwani parowie dziedziczni już niedługo prawdopodobnie zawieszą zabytkowe szaty na kołku. Arystokraci są przeciwni zmianom.

Premier zapowiada kres "dziwacznej" tradycji. Arystokraci oburzeni

Premier zapowiada kres "dziwacznej" tradycji. Arystokraci oburzeni

Źródło:
Sky News, BBC, gov.uk, parliament.uk

Ambasada Ukrainy w Warszawie ostrzegła przed fałszywymi pismami, wzywającymi obywateli Ukrainy przebywających w Polsce do stawienia się do poboru wojskowego. Urząd do Spraw Cudzoziemców zapewnił w komunikacie, że nie jest autorem tych pism.

Doniesienia o "listach powołania do służby wojskowej obywateli Ukrainy w Polsce". Ambasada komentuje

Doniesienia o "listach powołania do służby wojskowej obywateli Ukrainy w Polsce". Ambasada komentuje

Źródło:
PAP

Nad Polską przemieszczają się trzy strefy opadów śniegu. Miejscami występują śnieżyce, które mocno ograniczają widzialności i pogarszają warunki na drogach. Wędrówce frontów i stref skłębionych chmur towarzyszy dość silny wiatr.

Śnieżne fronty nad Polską. Miejscami grzmi

Śnieżne fronty nad Polską. Miejscami grzmi

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Dla Polski ma to być "finisz wyjścia z okołorosyjskiej organizacji". Chodzi o obecność naszego kraju w Intersputniku. Historia ta sięga lat 70. ubiegłego wieku.

Ta umowa sięgała czasów PRL. Dopiero teraz została wypowiedziana

Ta umowa sięgała czasów PRL. Dopiero teraz została wypowiedziana

Źródło:
Konkret24

Brytyjska policja bada sprawę napaści na Urfana Sh., skazanego w ubiegłym roku na dożywocie za zabójstwo swojej córki, dziesięcioletniej Sary. Z doniesień medialnych wynika, że osadzony doznał ran ciętych szyi i twarzy.

Ojciec skazany za zabójstwo 10-letniej córki zaatakowany w więzieniu 

Ojciec skazany za zabójstwo 10-letniej córki zaatakowany w więzieniu 

Źródło:
Sky News, BBC, tvn24.pl

Trzęsienie ziemi nawiedziło w piątek rano miasto Kerkrade, położone na granicy niemiecko-holenderskiej. Miało magnitudę 2,4. Na terenach, gdzie wstrząsy były wyraźnie odczuwalne, mieszka 385 tysięcy osób. 

Ziemia zatrzęsła się na granicy niemiecko-holenderskiej. "Łóżko nagle zadrżało"

Ziemia zatrzęsła się na granicy niemiecko-holenderskiej. "Łóżko nagle zadrżało"

Źródło:
wdr.de, aachener-zeitung.de, bild.de, erdbebennews.de

Ośmioletni chłopiec przeżył samotnie pięć dni w pełnym dzikich zwierząt parku narodowym w Zimbabwe. Dziecko zabłądziło, oddalając się od domu. Chłopiec został odnaleziony cały i zdrowy, choć park, w którym się zgubił, znany jest ze szczególnie dużej populacji lwów.

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Źródło:
PAP, BBC

W koszarach 1. Warszawskiej Brygady Pancernej przyszło na świat dziecko. Jego matka jest żołnierką zasadniczej służby wojskowej i odbywa w Wesołej szkolenie specjalistyczne. Po porodzie wraz z noworodkiem trafiła do szpitala.

Poród w koszarach. Żołnierka urodziła córeczkę

Poród w koszarach. Żołnierka urodziła córeczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oszuści wysyłają fałszywe maile informujące potencjalnych klientów PKO BP o nagłej potrzebie aktualizacji danych konta bankowego - ostrzegł w piątek CERT Polska, dodając, że w ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane logowania.

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Źródło:
PAP

W 2024 roku dziewięć na dziesięć nowych samochodów sprzedanych w Norwegii to elektryki - pisze Reuters. Obiecujące dane przybliżają kraj do osiągnięcia celu, zgodnie z którym od 2025 roku nabywane przez Norwegów nowe auta mają być zasilane jedynie prądem.

"Będzie pierwszym takim krajem na świecie". Niesamowita statystyka

"Będzie pierwszym takim krajem na świecie". Niesamowita statystyka

Źródło:
Reuters

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA