O Owsiaku słyszeli wszyscy. A Kacper i Kuba słyszą także, jak gra Orkiestra, bo mieli TO badanie

[object Object]
Badania przeprowadzane są w pierwszych dniach życia Fakty TVN
wideo 2/34

Orkiestra robi wokół siebie dużo szumu. Brzmi kontrowersyjnie? A jeśli czytać to dosłownie? Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przerwała ciszę, na którą skazanych byłoby wiele dzieci, których nikt nie podejrzewałby o to, że grozi im głuchota. Gdzie byliby dziś Kacper czy Jakub, gdyby nie Owsiak?

Program ruszył w 2003 roku WOŚP

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Do 2003 roku w Polsce nie było powszechnych przesiewowych badań słuchu.

Słuch sprawdzano tylko u części noworodków. Zazwyczaj u tych, u których w rodzinie ktoś niedosłyszał.

Gdyby było tak dalej, to Julita i Bartosz pewnie otrzymaliby pomoc na czas, ale historie Kacpra i Jakuba mogłyby się skończyć zupełnie inaczej. "W ciszy".

Kacper, mała miejscowość w Wielkopolsce

Urodził się w 2004 roku.

Diagnoza: wada słuchu. Przyczyna: nieznana.

Leczenie: 7-miesięczny Kacper otrzymał obustronny aparat słuchowy. Gdy miał półtora roku, wszczepiono mu jednostronny implant ślimakowy.

"Kacper dynamicznie się rozwija. Uczęszczał do ogólnodostępnej szkoły podstawowej. Teraz kształci się w szkole branżowej. Ma wielu przyjaciół. Nie potrzebuje już rehabilitacji". *

Jakub, mała miejscowość koło Katowic

Urodził się w 2007 roku.

Diagnoza: wada słuchu. Przyczyna: niedotlenienie okołoporodowe.

Leczenie: obustronny aparat słuchowy od ósmego miesiąca życia, potem wszczepienie implantu ślimakowego OBUSTRONNIE.

"Jakub uczył się w zwykłym przedszkolu, teraz uczy się w szkole podstawowej integracyjnej (przez niepełnosprawność ruchową). Dobrze się uczy. Nie wyobraża sobie życia w ciszy, bez implantów". *

Rodzeństwo Julita i Bartosz, miasto koło Poznania

Julita urodziła się w 2007 roku.

Bartosz urodził się w 2008 roku.

Diagnoza: oboje mają wadę słuchu. Przyczyna: uwarunkowania genetyczne (dziadek dzieci ma głęboki niedosłuch).

Leczenie: obustronne aparaty słuchowe od szóstego miesiąca życia. Potem implanty ślimakowe.

"Rodzeństwo słyszy i mówi. Włada też językiem migowym. Oboje mają duży zasób słów, dobrze się uczą, są bardzo towarzyscy. Bartek jest największą gadułą w domu". *

"Świat dezinformacji"

Kacper, Jakub, Julita i Bartosz słyszą i prowadzą normalne życie w "świecie dźwięków".

Mają szczęście, bo osoby niesłyszące, które posługują się tylko językiem migowym, każdego dnia odbijają się od ściany, próbując załatwić podstawowe sprawy. Doskonale wie o tym Eunika Lech, sekretarz Towarzystwa Osób Niesłyszących w Poznaniu i tłumacz przysięgły języka migowego.

- Moim zdaniem niesłyszący nie żyją w świecie ciszy, a w świecie dezinformacji. Nawet jeśli posługują się językiem fonicznym, to nie w takim stopniu, jak reszta społeczeństwa. Wielu słów nie rozumieją ze względu na duży stopień abstrakcyjności języka - tłumaczy Eunika Lech.

- Załatwienie sprawy w urzędzie, wizyta u lekarza, zastrzeżenie karty w banku czy po prostu wezwanie karetki - te podstawowe zdaje się czynności są poza zasięgiem niesłyszących. Wiele razy otrzymuję od podopiecznych esemesy z prośbą o pomoc. Na przykład kiedyś napisała do mnie kobieta, która zaczęła rodzić i nie była w stanie wezwać lekarza - dodaje Lech.

"Bez słuchu nie ma rozwoju mowy, inteligencji i emocji"

Sześć milionów - tyle noworodków przebadano w ramach powszechnego programu badań przesiewowych słuchu. Programu, który w 2003 roku wraz z ekspertami uruchomiła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Polska stała się wtedy pierwszym krajem w Europie, który powszechnie realizował takie działania. Każdego roku, dzięki sprzętowi ufundowanemu przez WOŚP, we wszystkich polskich szpitalach udaje się przebadać od 96 do 99 proc. noworodków.

Badanie nie jest bolesne Fakty TVN

- Bez słuchu nie ma rozwoju mowy, inteligencji i emocji. Naszym celem jest zdiagnozowanie dzieci z wadami słuchu do szóstego miesiąca ich życia. Zazwyczaj udaje się to ustalić znacznie wcześniej. Ale to taka granica, którą sobie ustaliliśmy. Wszystko po to, żeby jak najszybciej można było odpowiednio zaopatrzyć takie dziecko i ustalić sposób leczenia. Im szybciej to się stanie, tym lepiej - tłumaczy prof. dr hab. Witold Szyfter, koordynator medyczny programu powszechnych przesiewowych badań słuchu noworodków.

Bo walka z niedosłuchem czy głuchotą to wyścig z czasem.

- Każdy z nas ma "złoty okres" rozwoju mowy, która trwa mniej więcej do czwartego roku życia. Jeśli dziecko z wadą słuchu nie zostanie na czas odpowiednio zaopatrzone, to dojdzie do trwałego ubytku w rozwoju inteligencji i mowy - tłumaczy prof. Szyfter.

W pierwszym półroczu życia noworodki wydają dźwięki odruchowo. Ponieważ dziecko z uszkodzeniem słuchu zachowuje się pod tym względem podobnie jak inne niemowlęta, rodzice mogą uważać, że słyszy, nawet jeśli czasem ich zaniepokojenie rodzi fakt, że niemowlę nie budzi się, gdy w pokoju pojawia się hałas. Pierwsze istotne różnice pojawiają się w drugim półroczu życia, kiedy prawidłowo słyszący maluch zaczyna świadomie naśladować dźwięki otoczenia. WOŚP

Włączają "pilot" i wszystko jest jasne

Urządzenie do badania słuchu jest małe i niepozorne. Przypomina pilot od telewizora, do którego ktoś "przykręcił" słuchawki. Ale ma wielką moc. Ratuje przed życiem w ciszy.

Badanie odbywa się w drugiej lub trzeciej dobie po narodzinach. Jest szybkie i bezbolesne. Przeprowadza się je w ciszy, gdy dziecko śpi.

Urządzenie wykorzystuje metodę otoemisji akustycznych. Na czym to polega?

- Każdy człowiek posiada komórki słuchowe, które "odpowiadają" na bodźce dźwiękowe. Wykorzystujemy to zjawisko. Podajemy do uszka malucha sygnał o intensywności 40 decybeli i rejestrujemy specjalnym głośnikiem odpowiedź - mówi prof. Szyfter.

Niebieski certyfikatNFZ Szczecin

"Jest odpowiedź - dziecko słyszy prawidłowo i otrzymuje niebieski certyfikat".

"Brak odpowiedzi - dziecko ma problemy ze słuchem. Dostaje żółty certyfikat, a badanie trzeba powtórzyć, zanim maluch opuści szpital".

- Jeśli ponowne badanie wyjdzie prawidłowo, to na tym poprzestajemy. Jeśli nie, to dziecko kwalifikujemy do kolejnego etapu badań. Rodzice otrzymują w szpitalu listę stu placówek z całej Polski, do których mogą się zgłosić - dodaje profesor.

Żółty certyfikatNFZ Szczecin

"17-latek" z dużym doświadczeniem

Program badań słuchu ma już 17 lat. WOŚP przekazał na ten cel łącznie 38 mln zł. W tym czasie w najnowocześniejszy sprzęt wyposażono 500 placówek.

- Ten program to wielki sukces. W dniu, w którym go wdrożyliśmy, podobne działania podjęto też w

W 3 proc. przypadków zdarza się, że wszczepienie implantu nie przynosi pożądanych efektów. Głównie przyczyny są dwie: awaria techniczna implantu lub zakażenie rany. prof. Witold Szyfter

Australii. Badanie przesiewowe słuchu prowadzono już i w Polsce, i na świecie, ale regionalnie, a nie powszechnie. Nam się to udało. - To wielki sukces Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, który finansuje procedury, implanty ślimakowe i aparaty słuchowe - wylicza prof. Szyfter.

- W przyszłym roku będziecie świętować "osiemnastkę". Jest coś, co jeszcze chcecie poprawić? Czy program badań słuchu to już dobrze naoliwiona maszyna, której tylko trzeba pozwolić dalej funkcjonować? - dopytuję.

- Nieustannie czuwamy nad programem. Medycyna cały czas się rozwija. Chcemy unowocześnić nasz program poprzez zakup sprzętu do badania AABR, które polega na rejestrowaniu słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu. I taki sprzęt zostanie zakupiony z środków zebranych podczas tegorocznego finału WOŚP. Otrzymają go wszystkie oddziały intensywnej terapii i neonatologii. To około 40-50 placówek. Dzięki temu nasze badawcze "sito" będzie jeszcze gęstsze - podkreśla profesor.

Koordynatorem medycznym programu jest Klinika Otolaryngologii i i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. Małgorzaty Wierzbickiej.

"Wiatr w żagle"

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 27 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad miliard złotych. Hasło 28. Finału brzmi: "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji". Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Od 1993 roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

* Informacje z biura koordynatora programu badań.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Aleksandra Arendt-Czekała/i/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz zadośćuczynienie w kwocie 28 tysięcy złotych - to wyrok dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych sześcioletnią dziewczynkę. W wypadku poszkodowane zostały również ciotka i młodsza siostra dziewczynki. Wymiar kary został uzgodniony z pełnomocnikiem pokrzywdzonych.

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Justin Timberlake został zatrzymany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości - informuje ABC News, powołując się na funkcjonariuszy policji. Informację potwierdzają też inne amerykańskie media.

Media: Justin Timberlake zatrzymany za prowadzenie w stanie nietrzeźwości

Media: Justin Timberlake zatrzymany za prowadzenie w stanie nietrzeźwości

Źródło:
ABC News

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelborna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie akcji protestacyjnej sieci Euronet - przekazał Urząd. Dodał, nie przesądza to, czy doszło do naruszeń, a UOKiK zbada sytuację przede wszystkim pod kątem przepisów ochrony konkurencji.

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? We wtorek 18.06 nad Polską pojawiają się frontowe wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w kolejnych miejscach, może padać grad

Gdzie jest burza? Grzmi w kolejnych miejscach, może padać grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W danych o wykonaniu budżetu państwa widać odbudowę wpływów z VAT, ale jest ona zbyt wolna, żeby osiągnąć zapisany w budżecie poziom wpływów z tego podatku - czytamy w komentarzu Banku Pekao. Według ekonomistów banku zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych.

"Zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych"

"Zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych"

Źródło:
PAP

Niemcy przyznali się do naruszenia procedur, przeprosili za to, był to wypadek przy pracy - powiedział na antenie Radia Zet, wiceminister MSWiA Maciej Duszczyk. Sprawa dotyczy incydentu, do którego doszło 14 czerwca na granicy polsko-niemieckiej. Niemiecka policja zatrzymała cudzoziemców, przewiozła ich do Polski w okolice Osinowa Dolnego koło Cedyni i tam pozostawiła. O sprawie rozmawiali szefowie polskiej Straży Granicznej i niemieckiej Policji Federalnej.

Niemieckie służby przewiozły do Polski rodzinę migrantów. "Przeprosili za to, to był wypadek przy pracy"

Niemieckie służby przewiozły do Polski rodzinę migrantów. "Przeprosili za to, to był wypadek przy pracy"

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP, Fakt.pl

Kontrolerzy resortu spraw zagranicznych przyjrzeli się Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi, stworzonemu jeszcze przez byłe kierownictwo ministerstwa. Według ich raportu "doszło do naruszenia procedur". Jak stwierdzono "złamane zostało wewnętrzne zarządzenie w sprawie pozyskiwania nieruchomości, a także regulamin organizacyjny MSZ".

"Nie zostawili suchej nitki". Kontrolerzy MSZ sprawdzili centrum wizowe

"Nie zostawili suchej nitki". Kontrolerzy MSZ sprawdzili centrum wizowe

Źródło:
PAP, Onet

Zarzuty doprowadzenia podstępem do poddania się tzw. innej czynności seksualnej oraz utrwalania i usiłowania utrwalenia wizerunku nagiej osoby bez jej zgody usłyszał 57-letni nauczyciel wychowania fizycznego z jednej ze szkół podstawowych w Sanoku (Podkarpacie), a zarazem trener w miejscowym klubie lekkoatletycznym. Poszkodowanych jest łącznie kilkanaście dziewczynek poniżej 15 roku życia.

Szokujące zarzuty dla nauczyciela i trenera. Poszkodowanych kilkanaście dziewczynek

Szokujące zarzuty dla nauczyciela i trenera. Poszkodowanych kilkanaście dziewczynek

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Dwie interwencje strażników granicznych w samolotach na Lotnisku Chopina. W pierwszym przypadku pasażer musiał opuścić pokład w asyście jeszcze przed wylotem do Madrytu. W drugim inny pasażer został wyprowadzony z samolotu, który przyleciał ze Stambułu.

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodził spokojnie przez ulicę, nagle podszedł do samochodu i potężnie uderzył z główki w przednią szybę. Po czym, równie spokojnie, poszedł dalej.

Nietypowe zachowanie pieszego. Głową uszkodził szybę w aucie

Nietypowe zachowanie pieszego. Głową uszkodził szybę w aucie

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjscy śledczy aresztowali i postawili zarzuty trzem osobom po tym, jak ponad 120 osób w Moskwie i dziesiątki w innych miastach zgłosiło się do lekarzy z powodu podejrzenia zatrucia pokarmowego.

Seria rzadkich zatruć w Moskwie i innych rosyjskich miastach

Seria rzadkich zatruć w Moskwie i innych rosyjskich miastach

Źródło:
Reuters

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. Na południu i wschodzie kraju we znaki da się nam męczące gorąco - termometry mogą pokazać wartości sięgające 32 stopni Celsjusza. W północnej i zachodniej Polsce niebezpieczeństwo stanowić mają burze.

IMGW ostrzega prawie cały kraj. Miejscami aż drugi stopień alarmów przed burzami i gorącem

IMGW ostrzega prawie cały kraj. Miejscami aż drugi stopień alarmów przed burzami i gorącem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Polak zaginął na oceanie w okolicach Wysp Kanaryjskich. Sprawę monitoruje MSZ. Konsul w Madrycie pozostaje w kontakcie zarówno ze służbami prowadzącymi poszukiwania, jak i z bliskimi podróżnika - poinformował rzecznik ministerstwa Paweł Wroński.

Polak zaginął na Atlantyku, nie dopłynął do portu. MSZ: monitorujemy sytuację

Polak zaginął na Atlantyku, nie dopłynął do portu. MSZ: monitorujemy sytuację

Źródło:
PAP, Kontakt 24

19-letni motocyklista przejechał przez główną ulicę w Piekarach Śląskich na jednym kole. Szybko zapłacił za ten popis, bo widzami okazali się policjanci z drogówki. - Cena przygody może być bardzo wysoka - ostrzegają policjanci.

Przejechał na jednym kole na oczach drogówki. Nagranie

Przejechał na jednym kole na oczach drogówki. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Skierowaliśmy do Adama Bodnara zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej - poinformował wiceminister obrony Cezary Tomczyk. - Rozpoczęły się dwa śledztwa, sprawa jest w prokuraturze - dodał.

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Do trzech lat więzienia grozi dwóm mężczyznom podejrzanym o uprowadzenie pięcioletniej dziewczynki. Ta szła z mamą chodnikiem, gdy obok podjechał samochód. Doszło do szarpaniny. Wszystko działo się w Łapach (woj. podlaskie). Mężczyzn zatrzymano na drugim krańcu Polski. Policja informuje, że jeden z nich jest ojcem dziewczynki.

Wysiedli z auta i porwali pięciolatkę. W pościg ruszyła policja w całym kraju. "Zatrzymaliśmy ich kilometr przed granicą" 

Wysiedli z auta i porwali pięciolatkę. W pościg ruszyła policja w całym kraju. "Zatrzymaliśmy ich kilometr przed granicą" 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mały, zapłakany, niemówiący po polsku, sam. Takiego chłopca zauważyła na peronie w Częstochowie zakonnica. Powiadomiła służby. Te zaś po nagraniach z monitoringu ustaliły, którym rodzina 10-latka odjechała pociągiem. A on wysiadł sam.

"Papa odjechał". 10-latek wysiadł sam z pociągu

"Papa odjechał". 10-latek wysiadł sam z pociągu

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli po zbadaniu działania Funduszu Patriotycznego złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Chodzi o dwóch pracowników zarządzającego tym funduszem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. NIK wskazała w komunikacie na szereg nieprawidłowości i niegospodarność w wydatkowaniu pieniędzy.

Ponad 100 milionów z Funduszu Patriotycznego i szereg nieprawidłowości. NIK zawiadamia prokuraturę

Ponad 100 milionów z Funduszu Patriotycznego i szereg nieprawidłowości. NIK zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

Zaginęła 39-letnia Natalia Panocha-Raczkiewicz z podpoznańskiego Gortatowa. O nagłym zniknięciu kobiety rodzina zaalarmowała policję, która opublikowała komunikat na swojej stronie. Funkcjonariusze proszą o kontakt wszystkie osoby posiadające wiedzę o tym, gdzie przebywa zaginiona. Jest wniosek do prokuratury o wszczęcie śledztwa.

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania. Będzie śledztwo

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania. Będzie śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla

Inflacja liczona według HICP w Polsce w maju 2024 roku wyniosła 2,8 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie ceny rosły w tempie 2,7 procent rok do roku.

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl