WOŚP 2020

WOŚP 2020

"Boimy się, że sprzęt będzie, ale nie będzie miał kto przy nim stać"

Ja jestem za taką właśnie Polską - radosną, miłą, pełną uśmiechu - mówił o Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak. Dodał, że w związku z brakami lekarzy w szpitalach, "jest ostatni moment, aby przeprowadzić obywatelską debatę o stanie opieki zdrowotnej". - Stąpamy po cienkim lodzie. Boimy się, że sprzęt będzie, ale nie będzie miał kto przy nim stać - powiedział.

"Wczorajszy finał pokazał, że fundacja przez 28 lat robi rzeczy niezwykłe"

- Wspieracie nas tak, jak wsparliście nas wczoraj, kiedy cała Polska była kolorowa. Nie dzieliliśmy. Wręcz przeciwnie, przytulaliśmy się do siebie, byliśmy ze sobą - mówił w poniedziałek prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak. Podsumowując niedzielny 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ocenił, że był to "dzień niebywałych wzruszeń". - 8 marca rozliczymy cały finał, teraz trwa liczenie pieniędzy - podkreślił.

"Jurek Owsiak wszystkiego za nas nie zrobi"

Powinniśmy pamiętać o tym, że wszyscy naokoło jesteśmy odpowiedzialni za innych ludzi i powinniśmy robić wszystko, żeby innym pomagać - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Konrad Maj, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. Jak przekonywał, "Jurek Owsiak wszystkiego za nas nie zrobi".

"Najlepszy, największy pomnik, jaki będziemy mogli wystawić panu prezydentowi"

Pamięć o Pawle Adamowiczu dzisiaj to są jeszcze emocje. Ale bardzo bym chciała, żeby te emocje zastąpiło konsekwentne działanie codzienne, taka mała lekcja patriotyzmu. Myślę, że to będzie najlepszy, największy pomnik, jaki będziemy mogli wystawić panu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi - mówiła w TVN24 obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, odnosząc się do przypadającej we wtorek pierwszej rocznicy śmierci swojego tragicznie zmarłego poprzednika. "Cześć Jego pamięci" - napisał na Twitterze przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

W Chicago liczą na uzbieranie miliona. "Dajemy wszystko, co mamy"

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku działała w 1760 sztabach w Polsce i na świecie. W Stanach Zjednoczonych WOŚP obecny był między innymi w Nowym Jorku, na Florydzie i w Chicago. W tym ostatnim mieście na rzecz Orkiestry pracowało ponad 250 osób. Według dotychczasowych wyliczeń, podczas 28. Finału w Chicago udało się zebrać już ponad 130 tysięcy dolarów. Organizatorzy liczą, że ostatecznie uda się zebrać ponad milion złotych - przekazał korespondent TVN24 Jan Pachlowski.

28 najlepszych momentów 28. Finału WOŚP

Spływ kajakowy Brdą, charytatywne morsowanie, przejażdżka czołgiem po plaży, "Siema" ustawiona z autobusów, szachy z prezydentem miasta - to tylko niektóre z najlepszych momentów 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polsce. WOŚP grał także za granicą, w tym po raz pierwszy w Meksyku i na Zanzibarze. W Tokio złożony z Japończyków zespół Mazur odtańczył mazura. Sztaby w Sydney, Melbourne i Perth grały dla Australii, pustoszonej przez pożary.

"Sound of Silence" znowu zabrzmiało w Gdańsku

Na gdańskiej scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chór Sound and Grace i zespół Audiofeels zaśpiewali "Sound of Silence" - utwór, który przed rokiem stał się symbolem żałoby po śmierci Pawła Adamowicza.

"Lubimy pomagać, lubimy dawać. To jest wirus, tym się zaraża"

Ludzie kochają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Cieszą się, że są razem. To jest rewelacja - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Miller, psycholożka i psychoterapeutka. - Lubimy pomagać, lubimy dawać, być wśród ludzi, odczuwać dobre emocje. To jest wirus, tym się zaraża - wtórowała jej Tatiana Mindewicz-Puacz, trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej.

Uratował ich sprzęt z czerwonym serduszkiem

Przemek, Ignaś, Maria i Antosia od pierwszych godzin życia musieli walczyć o przetrwanie. Szanse na przeżycie tej czwórki oceniano jako niewielkie. Po tej sytuacji pozostały jedynie wspomnienia. Ich rodzice mówią, że dzieci przeżyły dzięki sprzętowi WOŚP.

A to dziwnie wyglądające urządzenie z kurkami i wskaźnikami to ssak… Tak było. Dziś tylko fartuchów żal

Stół na pedał, trąbka do słuchania tętna i nóż do dźgania pacjenta, by sprawdzić, czy narkoza działa. No i ta przestrzeń wokół. Czarno-biała, jak na starych zdjęciach, przywodząca na myśl upiorne scenerie, jakby sale do jakichś eksperymentów na ludziach. Tak było. A jak jest i może być? Dzięki WOŚP nowocześnie i bezpiecznie. W tym roku fundacja zbiera na wyposażenie sal operacyjnych i zabiegowych dla dzieci w polskich szpitalach.

"Wierzę, że Paweł jest tutaj ze mną, patrzy z góry i się cieszy"

Wierzę, że dobro musi wygrać. Nie możemy pozwolić dać się zastraszyć, nie możemy przegrać - powiedziała Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, który podczas ubiegłorocznego finału WOŚP został zaatakowany nożem i zmarł. Europosłanka PO w niedzielę kwestowała na gdańskich ulicach. - Moje dzieci bardzo przeżywają, że tutaj jestem, dla mnie również jest to duży strach - wyznała.

Spotkanie z Lewandowskim, kolacja z Tysonem, wspinaczka z Bieleckim

Zjeść lunch w towarzystwie Roberta Lewandowskiego. Zmierzyć się wzrokiem z Mikiem Tysonem. Wyruszyć na wspinaczkę z Adamem Bieleckim. Na miłośników sportu - wielu dyscyplin - czeka moc atrakcji. Każdą z nich wylicytować można na aukcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która 12 stycznia gra swój finał po raz 28.

Sponsorem tych "luksusowych" foteli jest WOŚP

Trzy, cztery godziny. Albo i więcej, bo dla wcześniaka każda chwila spędzona z rodzicem jest bezcenna. - Dziecko uczy się jeść, wzbogaca florę bakteryjną - mówią specjaliści w Centrum Zdrowia Matki Polki. I pokazują fotele do kangurowania. - Nie byłoby ich, gdyby nie WOŚP - podkreślają.