Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w Sosnowcu, będą tam budować ogromny żagiel, a na koniec wystąpią Patrycja Markowska i zespół Dżem. Ale z Jurkiem Owsiakiem grają także inne miasta w województwie śląskim. Tychy już licytują nazwę ronda, w Częstochowie pobiegną, w Bytomiu pojadą na rowerach, w Gliwicach będą ścigać się wrakami, w Dąbrowie Górniczej wejdą do jeziora, a w Jaworznie będą gotować i jeść.
TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.
Tradycyjnie finał WOŚP w województwie śląskim – już w najbliższą niedzielę - odbędzie się w Sosnowcu.
Na Górce Środulskiej impreza rozpocznie się o godzinie 15. Na scenie pojawią się Patrycja Markowska, Dżem, Skankan i Tabula Rasa. Kulminacją będzie światełko do nieba – bezhukowy pokaz iluminacji.
Z kolei już od 10 Sosnowiec zaprasza do hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Braci Mieroszewskich. Po hymnie WOŚP, wykonanym przez sosnowiecką orkiestrę dętą rozpoczną się pokazy, kursy i instruktaże udzielania pierwszej pomocy. Do pomocy będzie aż 50 manekinów.
W strefie zdrowia będą odbywały się także konsultacje lekarskie, masaże, pomiary ciśnienia i wagi, konsultacje dietetyczne i stomatologiczne. Dzieci będą mogły skorzystać z lekcji mycia zębów, a dorośli – z lekcji makijażu.
Uczniowie z sosnowieckich szkół spróbują „ujarzmić zagórskiego smoga” - za pomocą specjalistycznego sprzętu będą mierzyć jakość powietrza.
Do strefy artystycznej miasto zaprasza dzieci na warsztaty kulinarne i dekorowanie ciasteczek, występy zespołów muzycznych i tanecznych, magików i iluzjonistów. Będzie tam można obserwować budowę gigantycznej łodzi z żaglem.
W strefie sportowej Cezary Podraza ze swoimi podopiecznymi dadzą pokaz bosku, a Mistrz Europy w Kumite Eugeniusz Dadzibuga – pokaz karate. Będą także pokazy szermierki, strzelania, capoeiry, szermierki, tańca towarzyskiego, akrobatyki.
Harpagan Sosnowiec jak co roku organizuje bieg, by popularyzować walkę z cukrzycą, wiedzę na temat wykrywania i leczenia. Na starcie ma się pojawić około trzystu zawodników. Wpisowe przekazane będzie na WOŚP.
- Podobnie jak przed rokiem jedną z atrakcji będzie kolejna edycja Wielkoorkiestrowej Gry Miejskiej. To nowoczesna wersja podchodów. Celem uczestników będzie odnalezienie specjalnych WOLONTARIUSZY WOŚP i wrzucenie do ich puszek datku. Każdy, kto wrzuci datek do takiej specjalnej puchy WOŚP-owej otrzyma specjalną pieczątkę na wydawanych wcześniej specjalnych kartach promujących WOŚP. Zadaniem graczy jest zebranie jak największej liczby pieczątek, w jak najkrótszym czasie. Osoba, która będzie miała najwięcej pieczątek i dotrze najszybciej na metę w Hali MOSiR-u wygrywa – wyjaśnia zasady gry Ewelina Stasik, dyrektor IX LO w Sosnowcu, jedna z organizatorek sosnowieckiego finału WOŚP.
Jak WOŚP, to także aukcje. Sosnowiec tradycyjnie przygotował już licytacje. Jedną z nich będzie limitowana edycja złotych Sosnowieckich Paszportów.
Ania ważyła kilogram, Pola operowana była w łonie matki
Jednym z beneficjentów WOŚP jest Sosnowickie Centrum Pediatrii do którego w przyszłym roku trafi kolejny sprzęt. – W sumie od 2016 roku otrzymaliśmy sprzęt warty ponad 600 tysięcy złotych. To między innymi ultrasonografy czy stanowisko do resuscytacji – mówi Andrzej Siwiec, prezes Sosnowieckiego Centrum Pediatrii.
Na finale pojawią się dzieci, korzystały ze sprzętu ufundowanego przez WOŚP: Ania, która w chwili urodzenia ważyła kilogram czy Pola, która operowana była jeszcze w łonie mamy. A także lekarze, którzy z tego sprzętu korzystają, między innymi ginekolog, który odbierał wiele porodów.
WOŚP w innych miastach w Śląskiem
Tychy wystawiły na licytację nazwę dla ronda przy Wodnym Parku Tychy. Rondo znajduje się tuż przy wjeździe na parking przy obiekcie i do tej pory nie miało nazwy. Zwycięzca wybierze nazwę na rok. Przy rondzie stanie tabliczka z nową nazwą oraz danymi pomysłodawcy. Nazwa nie może naruszać praw osób trzecich ani obowiązującego w Polsce prawa, zawierać treści powszechnie uważanych za obraźliwe oraz musi zostać zaakceptowana przez organizatora.
Gliwice zapraszają na specjalną orkiestrową edycję WRAK-RACE Silesia. To mordercze wyścigi samochodów które „lata świetności” mają już za sobą, a ich wartość nie przekracza tysiąca złotych. Start: godzina 10, teren Giełdy Samochodowej przy ulicy Kujawskiej 112.
Równocześnie od 9 do 11 wokół gliwickiej Areny przy ulicy Akademickiej 44 będzie trwać bieg orkiestrowy dla 1500 osób. Mile widziane są osoby w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności, także na wózkach inwalidzkich. Do pokonania dystans minimum 600 metrów albo maksymalnie 60-minutowy.
Biegacze wesprą WOŚP także w Częstochowie, przeznaczając wpisowe na sprzęt, który ratuje życie najmłodszych. Na zawodników czekać będzie 2,5 kilometrowa trasa. Wystartują o godzinie 11 na alejach NMP na wysokości KFC. Alejami tradycyjnie przejdzie czerwona Parada Serc. A na placu Biegańskiego najmłodsi będą mogli oklejać serduszkami samochód volvo.
W Bytomiu z kolei odbędzie się rajd rowerowy z bicyklem na czele. Start zaplanowano na godzinę 11 na rynku, a metę – w Parku Miejskim Kachla przy Muszli Koncertowej. Warto zdążyć do 13, bo wtedy rozpocznie się występ górniczej orkiestry dętej. Impreza w Mysłowicach odbywać się będzie najpierw na rynku od południa, gdzie będzie można miedzy innymi wymieniać się książkami, a od 17 w Miejski Ośrodek Kultury przy ulicy Sportowej zaprasza na występy komików stand-up.
W Dąbrowie Górniczej każdy, kto czuje się morsem, może dla Orkiestry wejść do lodowatej wody w zbiorniku Pogoria III. Wspólne wejście planowane jest o godzinie 12 z plaży przy molo. Morsowanie zapowiada się także w Świętochłowicach na basenie ekologicznym. Tam będą próbować pobić rekord ilości jednocześnie morsujących. Dotychczasowy rekord to 122 osoby. Zapisy zaczynają się o 11.30, a próba o 13 i trwać będzie 20 – 25 minut.
Potem warto przenieść się szybko do Jaworzna, gdzie od godziny 13 przy szkole podstawowej 11, 40 najlepszych szefów kuchni z całej Polski uwarzy kilkadziesiąt kilo bigosu, żuru i grochówki, wysmaży kilkaset burgerów, kiełbasek i steków. Każdy może się dołączyć i dorzucić swoje produkty spożywcze. Czas by coś zjeść – do 18.
Zdobyte w Jaworznie kilogramy można zrzucić w Chorzowie – tam od 16 do 20.30 w zespole szkół technicznych nr 1 przy ulicy Sportowej odbywać się będzie maraton Zumby.
Jeden dzień w roku, miliard złotych przez 27 lat
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 27 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad miliard złotych.
Hasło 28. Finału brzmi: "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Od 1993 roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
Autor: mag / Źródło: TVN 24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: UM Sosnowiec