Kąpiel z morsami w centrum miasta, podróż specjalnym orkiestrowym pociągiem, spotkania podróżnicze, turniej futsalowy, koncerty i kwestowanie z psimi seniorami ze schroniska dla zwierząt. WOŚP Białystok już zbiera pieniądze dla najmłodszych pacjentów polskich szpitali.
TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.
Białostocki sztab zaczyna grać kilka dni przed 28. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wejście na każdą z imprez jest równoznaczne z wrzuceniem pieniędzy do orkiestrowej puszki.
Wiatr w żagle
W tym roku fundacja Jurka Owsiaka pod hasłem „Wiatr w żagle” zbiera na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. W każdym miejscu imprezy towarzyszącej niedzielnemu finałowi w Białymstoku będzie czekał wolontariusz WOŚP lub puszka stacjonarna.
- Wejście na każdą imprezę to wrzut do puchy i zbieramy pieniądze na najbliższy finał - mówi Angelika Łabicka, szefowa białostockiego sztabu.
Sztab kontra wolontariusze
W sobotę WOŚP Białystok zaczyna zbiórkę od godziny 9 rano podczas turnieju Futsal WOŚP CUP 2020. W halowej piłce nożnej zmierzą się zespoły wolontariuszy z drużynami białostockiego sztabu.
Nowy pomysł białostockiego sztabu w tym roku to spotkania podróżnicze „Autostopem na krańce świata”. W sobotnie popołudnie, zaraz po zawodach futsalowych, wolontariusze zapraszają na cztery godzinne spotkania z podróżnikami, którzy podzielą się doświadczeniami i wrażeniami ze swoich wypraw po świecie. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak wyszukiwać tanie połączenia, by dotrzeć na krańce świata, jak najtaniej zwiedzać świat autostopem, czy jak podróżować z psem i zdobywać czterotysięczniki.
„Niemożliwe, w niedzielę stanie się możliwe”
W finałową niedzielę 12 stycznia WOŚP Białystok gra na Rynku Kościuszki. Zaczyna od biegu "Policz się z cukrzycą”. Start i meta pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
- Wszystkich zapraszamy na Rynek Kościuszki. Na bieg zostało nam jeszcze około 100 wolnych miejsc. Informacje dostępne są na stronach naszych mediów społecznościowych - zaprasza Wojciech Piątkowski organizator biegu w trzech kategoriach wiekowych.
Biegacze wystartują w południe. Do pokonania będą mieć pięć kilometrów.
Kilkanaście metrów dalej, do udziału w kweście będą zachęcać morsy, które w zbiórkę WOŚP włączają się od kilku lat. - W tym roku w zaadoptowanym zbiorniku wykąpiemy się, żeby pokazać, jak wygląda morsowanie - mówi Wojciech Michalczuk, z klubu Morsy Białystok.
Kąpiel morsów w centrum miasta poprzedzi rozgrzewka. Chętni nowicjusze będą mogli spróbować wejść do wody od godziny 15. przy choince miejskiej w okolicy Astorii.
- Niemożliwe, w niedzielę stanie się możliwe. Spróbujemy rozpalić ognisko na Rynku Kościuszki - zapowiedziała szefowa białostockiego sztabu.
Pociąg do pomagania
W tym roku sztab zadbał o to, by orkiestrowy pociąg wyjechał z Białegostoku. Tym razem cel czterogodzinnej wycieczki to stacja Knyszyn. Specjalny skład wyjedzie o godzinie 9.30 z białostockiego dworca na Kolejowej. Na trasie zaplanowano pięć dłuższych postojów. W Knyszynie zatrzyma się na ponad dwie godziny, gdzie wolontariusze rozpalą ognisko i zorganizują piknik rodzinny. W trakcie podróży pociągiem pasażerom będzie przygrywała Kapela Czarnoleska. Opłata za bilet pamiątkowy to dowolna kwota wrzucona do puszki WOŚP.
Bez licytacji w sieci
- W tym roku nie prowadzimy aukcji na allegro. Każdy, kto ma chęć przekazać coś na licytację w Białymstoku, może zwracać się do pubu Sześcian i oni to wylicytują u siebie. Na scenie finałowej pod ratuszem będą licytowane gadżety WOŚP oraz dwa obrazy - przekazała szefowa sztabu.
Klub będzie otwarty od godziny 10. Pomiędzy koncertami klubowymi będą prowadzone licytacje. Zbiórka fantów w 6-Ścian PUB Sześcian na ulicy Warszawskiej trwa codziennie od godziny 17. Oprócz tego sztab wystawił około 20 stacjonarnych puszek WOŚP. Można je znaleźć między innymi w klubie Sześcian, Fabryce Misia, Koku Sushi, w sklepie Farbud na ulicy Baranowickiej, w salonie Volvo na Hetmańskiej, w Przedszkolu nr 86 na Porzeczkowej, w sklepie Specgear na Hetmańskiej, w salonie sukien ślubnych Catherine na Lipowej, w VIII LO, w szkole Żak i dziekanacie Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej w Kleosinie.
Kto zagra z Orkiestrą?
Scena 28. Finału WOŚP w Białymstoku stanie na Rynku Kościuszki przed siedzibą Muzeum Podlaskiego w Ratuszu. Początek koncertów o godzinie 15.
- Mamy nadzieję, że te zespoły przypadną państwu do gustu. Co roku staramy się, żeby to były różne gatunki muzyczne i żeby każdy mógł posłuchać czegoś, a przy okazji wesprzeć tegoroczny finał - mówi Angelika Łabicka.
W tym roku gwiazdą wieczoru będzie Natalia Szreoder. Wystąpi przed światełkiem do nieba, które zawsze puszczane jest o godzinie 20.
Wolontariusze z terminalami i psy schroniskowe
Do tegorocznego finału w Białymstoku zgłosiło się 350 wolontariuszy. Na ulice miasta wyjdzie ich 252. Każdy wolontariusz będzie miał ze sobą puszkę i identyfikator ze zdjęciem i indywidualnym numerem. Wolontariuszy będą też wspierać strażacy z OSP. Pięciu wolontariuszy będzie kwestować z terminalami do bezgotówkowych wpłat.
- W tym roku od razu zliczymy zebrane pieniądze i od razu będziemy wiedzieli, jaką kwotę uzbierał dany wolontariusz i ile udało się zebrać w Białymstoku - mówi Magda Łapińska ze sztabu.
Nowością jest wsparcie wolontariuszy WOŚP przez wolontariuszy ze schroniska dla zwierząt. Z puszką pojawią się schroniskowi seniorzy: Herbi (10-11 lat), Elektryk (11-12), Gaston (12-13), Lila (13-14), Czarnula (14-15), Piekut (15-16) oraz Ikar (16-17). Być może przy okazji finału uda się znaleźć psom nowy dom.
Wszystkie wydarzenia WOŚP Białystok dostępne są TU.
Miliard złotych przekroczony
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 27 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad miliard złotych.
Hasło 28. Finału brzmi: "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Od 1993 roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
Autor: nina / Źródło: TVN24 Białystok
Źródło zdjęcia głównego: tvn24