Premier Donald Tusk powinien odwołać ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego - uważają politycy Twojego Ruchu i Solidarnej Polski. Jako powód podają ostatnie wydarzenia wokół Mariusza T. - Ten apel to element kampanii wyborczej - odpowiada rzeczniczka rządu.

- Mam nadzieję, że trafię na jakieś emocjonujące zawody. Jutro biegnie pani Kowalczyk, więc może będzie kolejny medal, być może złoty - powiedział szef SLD Leszek Miller, który poleciał dzisiaj rano do Soczi kibicować naszym olimpijczykom. Furorę zrobił jednak strój, w jakim pojawił się na lotnisku. Uwagę dziennikarzy i internautów przykuł pompon zdobiący jego czapkę oraz czerwony plecak.

Kar po 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata zażądał w środę prokurator dla dwóch mężczyzn oskarżonych o pomoc w ukrywaniu się Katarzynie W. Kobieta była wówczas podejrzana o zabójstwo córki, a obecnie jest nieprawomocnie skazana za ten czyn na 25 lat więzienia. Katarzyna W. była jednym z przesłuchiwanych dziś przed sądem świadków. "Nie wiem", "nie pamiętam" - odpowiadała na większość pytań.

Do 11 czerwca przedłużono tajne śledztwo ws. domniemanych więzień CIA w Polsce. - Prokurator Generalny uznał za zasadny wniosek Prokuratora Apelacyjnego w Krakowie o przedłużenie tego postępowania – poinformował Mateusz Martyniuk, rzecznik PG.

- Są w życiu ludzi, narodów, takie momenty, w których to, co trzeba zrobić, nie bardzo mieści się w formułach ściśle prawnych, kodeksowych - mówił w rozmowie z TVN24 prof. Marian Filar. We wtorek karnista ocenił, że nawet jeśli do celi Mariusza T. zostały podrzucone materiały, które miały nie dopuścić do jego wypuszczenia, stało się to w imię wyższej konieczności.

"Ojciec Tadeusz Rydzyk, zaangażowany w walkę o Telewizję Trwam, jeszcze bardziej pogłębił finansowe pogmatwanie swoich przedsięwzięć" - uważa ks. Jerzy Galiński, były redemptorysta. W tekście opublikowanym w środę przez "Tygodnik Powszechny", duchowny pisze m.in.: "Wygląda na to, że w Polsce za normalne uchodzi to, co w nieodległych od nas krajach doprowadziło niedawno do finansowego kryzysu Kościoła".

Sąd Rejonowy w Giżycku skazał Sebastiana Sz. na rok i cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Nieuczciwy komornik otrzymał również pięcioletni zakaz wykonywania zawodu i grzywnę w wysokości 30 tys. złotych. Poszkodowanym w wyniku swoich działań rolnikom musi także zapłacić odszkodowanie. Wyrok nie jest prawomocny.

- Żadnego błędu ministerstwa nie było - zapewnił Marek Biernacki, komentując sprawę Mariusza T., który we wtorek opuścił zakład karny. Minister sprawiedliwości zapowiedział również, że nie zamierza podawać się do dymisji. W "Jeden na jeden" przekonywał, że materiały znalezione w celi T., które dyrektor rzeszowskiego zakładu karnego uznał za pornograficzne, nie zostały osadzonemu podrzucone.

Nie Mariusz T., a inny przestępca - Krzysztof W. - jest pierwszą osobą, wobec której zastosowano ustawę o wyjątkowo niebezpiecznych więźniach. Z więzienia wyszedł 12 dni temu. W przyszłym tygodniu rozpoczną się badania psychiatryczne, na których podstawie sąd zdecyduje, czy Krzysztof W. znów zostanie odizolowany od społeczeństwa.

Rusza cykl wykładów pod hasłem "Encyklopedia łódzkiego getta". Wykładowcy z Uniwersytetu Łódzkiego będą opowiadać o relacjach polsko-żydowskich w okresie powstania getta czy o literaturze w getcie.

Dwaj mężczyźni, którzy pod koniec lat 40. zostali zamienieni w sieradzkim szpitalu, walczą o odszkodowanie. Domagają się od państwa po pół miliona złotych zadośćuczynienia. Sąd Okręgowy w Łodzi uznał, że sprawa jest przedawniona. - Będziemy się odwoływać - zapowiada mecenas Maria Wentlandt-Walkiewicz, która reprezentuje przed sądem obu mężczyzn i siostrę jednego z nich.

- Wiem, że zamierza się utrzymywać z malowania i tworzenia. Nie wiem, czy jest to możliwe, czy rynek będzie chciał kupić jego obrazy - powiedział w "Kropce nad i" pełnomocnik Mariusza T. Marcin Lewandowski. Podkreślił, że jego klient jest "bardzo przerażony" wizją ewentualnego linczu.

Mariusz T. w ostatnich dniach odbywania kary nie widział powodu, dla którego miałby być pozbawiony wolności dłużej, niż wynika to z zasądzonego wyroku - mówił w "Faktach po Faktach" wiceszef Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adam Bodnar. Był on obecny na poniedziałkowej rozprawie w sprawie izolacji Mariusza T. - Osoba, która chyba nie do końca rozumie, co się dzieje wokół - tak ocenia Mariusza T. Adam Bodnar.