MSZ po spotkaniu: ustawa nie ogranicza swobody wypowiedzi świadków tragedii

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych zakończyło się spotkanie szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza z ambasador Izraela Anną Azari. MSZ wydało komunikat, w którym można przeczytać: "Nowelizacja ustawy o IPN wyraźnie zachowuje wolność badań naukowych i działalności artystycznej. Nie ogranicza tym samym swobody wypowiedzi świadków tragedii II wojny światowej".

"Prezydent tak naprawdę jest między młotem a kowadłem"

Jestem zwolennikiem tego, żeby prezydent podpisał nowelizację ustawę o IPN i ewentualnie przedstawił projekt, który złagodzi wątpliwości, które budzi zapis ustawy - powiedział w "Tak jest" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). - Prezydent jest między młotem a kowadłem. PiS mówi "podpisz" a on chciałby nie podpisać - dodał z kolei gość "Faktów po Faktach", Grzegorz Napieralski.

Netanjahu: oczekujemy współpracy w ochronie prawdy o Holokauście

- Izrael blisko współpracuje z partnerami na całym świecie, aby chronić i ujawniać prawdę o Holokauście. Oczekujemy, że będziemy czynić to ze wszystkimi krajami, także Polską - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu podczas poniedziałkowego spotkania z zagranicznymi dyplomatami w Jerozolimie.

Konflikt w krakowskim sądzie. "Przypuszczam, że osoby zostały poddane presji kolegów"

Narasta konflikt między prezesem, a częścią sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie. Nowa prezes zarzuciła dziś sześciorgu sędziom sprzeniewierzenie się ślubowaniu sędziowskiemu. Wyraziła też przypuszczenie, że sędziowie ci ulegają naciskom. Chodzi o osoby, które tydzień temu zrezygnowały z zasiadania w kolegium sądu nie widząc możliwości współpracy z nową prezes.

"Walka o prawdę historyczną należy do polskiej racji stanu"

Polska historia stała się w ostatnich 25 latach wygodnym chłopcem do bicia - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do sporu między Polską a Izraelem dotyczącego nowelizacji ustawy o IPN. - Musimy dbać o swoją reputację i o prawdę historyczną. Ta prawda później oznacza też większą siłę na arenie międzynarodowej - wskazywał.

Wszyscy muszą się zatrzymać, bo ciężarówka wyprzedza

Wąska droga, jadą dwie ciężarówki. W pewnym momencie kierowca jednej próbuje wyprzedzać na podwójnej ciągłej, na zakręcie. Wszyscy inni muszą się zatrzymać, by mógł dokończyć manewr. - Kwalifikuje się do odebrania prawa jazdy moim zdaniem - mówi pan Marek, który nagrał całą sytuację.

Polak wracał z Hiszpanii rozbitym busem

Policjanci z hiszpańskiej drogówki nie kryli zdumienia, kiedy zatrzymali do kontroli niecodziennie wyglądającego białego busa. Pojazd miał rozbity przód i wyglądał tak, jakby przed chwilą wziął udział w wypadku. Okazało się, że skasowanym busem jechał Polak. Jak oznajmił zaskoczonym funkcjonariuszom, wracał właśnie do Polski.

Straż Graniczna staje przed sądem. Za odmowy uchodźcom wjazdu do Polski

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie toczyło się i toczy w sumie kilkadziesiąt postępowań dotyczących skarg uchodźców, którym Straż Graniczna odmówiła zgody na wjazd do Polski i przyznania ochrony międzynarodowej. Jak ustalił portal tvn24.pl, niemal połowę tych spraw, które WSA już rozstrzygnął, Straż Graniczna przegrała.

Przegląd prasy. Sondaż: ustawa o IPN dzieli Polaków

40 procent respondentów dobrze, a 32 procent źle ocenia ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Przy tym większość pytanych Polaków nie chce jej wprowadzenia w życie ze względu na krytykę zagranicy.