Temat, który już elektryzuje mieszkańców miast - zwłaszcza stolicy, a to dopiero początek sezonu. Chodzi o masowe biegi i inne imprezy sportowe, które jednym dają przyjemność rywalizacji i pokonywania własnych słabości, innym psują plany na weekendowe zakupy w mieście czy dotarcie do pracy. Psują bo blokują ulice. O sprawie budzącej duży podział społeczny.

- Ukraina ma prawo do użycia siły na własnym terytorium - powiedział w "Kropce nad i" Radosław Sikorski o rozpoczętej we wtorek antyterrorystycznej operacji sił ukraińskich. - Jeżeli jacyś niezidentyfikowani ludzie przejmują lotnisko, to ma prawo je odebrać - dodał. Jak podkreślił, "Ukraina jest w bardzo ciężkiej sytuacji", a państwo zostało poważnie osłabione przez poprzednie rządy.

- Rząd w Kijowie musi pokazać, że Ukraina jest państwem. Przedłużanie tej sytuacji groziło podwójnym kryzysem - powiedział w "Faktach po Faktach" Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej. Siły ukraińskie przystąpiły we wtorek do operacji przeciwko separatystom, okupującym komisariaty milicji i inne budynki władz w miastach na wschodzie kraju. - Ukraina stara się odzyskać kontrolę - ocenił Dariusz Rosati z PO.

- Jeśli groźby stałyby się realnym zagrożeniem i przychodziły coraz częściej, to uważam, że dzieciom premiera przysługuje ochrona - powiedział w "Tak jest" były premier Józef Oleksy. Donald Tusk przyznał we wtorek, że jego córka Katarzyna jest dyskretnie ochraniana przez BOR ze względu na groźby kierowane pod jej adresem.

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska pokazała pierwszą część rządowego podręcznika dla pierwszych klas. - Udało się go przygotować nawet wcześniej, niż planowaliśmy. Wszystkich niedowiarków pozdrawiam - powiedziała minister. Darmowy podręcznik będzie dostępny od września. Kluzik Rostkowska zapewniła, że w budżecie MEN są pieniądze na ich sfinansowanie.

Gdy po przegranym meczu krzyczał na dziennikarzy, że Polska to kraj bez perspektyw, a sportowcy trenują po szopach, spotkał się głównie z ostrą krytyką. Jerzy Janowicz wcale jednak nie musi być na całym tym zamieszaniu stratny. Jego sponsor przygotowuje kampanię, w której tenisista wystąpi w roli głównej - z bojową miną, na belce siana i, a jakże, w szopie.

Śledczy prowadzący sprawę mafii paliwowej działającej w Olsztynie zabezpieczyli telefon należący do kandydatki Twojego Ruchu Europy Plus w wyborach do Parlamentu Europejskiego Mai Antosik oraz auto, którego użyczał jej domniemany założyciel grupy.

- Mój syn jest ciężko chory, bo ginekolog nie zorientował się, że jestem w ciąży - oskarża swojego lekarza Dorota Rośczak z Łodzi. Ginekolog na te zarzuty odpowiada: kobieta sama jest sobie winna, bo "wykazała się dużą nieodpowiedzialnością". Kto ma rację? Wyjaśnić ma to kontrola Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało spot wyborczy i hasło, z którym partia stanie do rywalizacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na filmie trudno dostrzec Antoniego Macierewicza. - My naprawdę nie mamy takiej zasady, że w trakcie wyborów kierownictwo partii kłóci się o to, kto będzie w spocie - tłumaczył dziennikarzom prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Kijów powinien bardzo ostrożnie prowadzić akcję antyterrorystyczną na wschodniej Ukrainie, bo groźba wojny z Rosją jest bardzo realna - ocenili goście "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Zdaniem Piotra Niemczyka, b. wiceszef wywiadu UOP, ukraiński rząd wie, że został pozostawiony przez Zachód sam sobie i za wszelką cenę próbuje uniknąć wojny. Z kolei dr Tomasz Szulc, ekspert ds. wojskowości, podkreślał, że największym niebezpieczeństwem dla Ukrainy byłby rozłam w jej armii.

Prokuratura Rejonowa w Rawie Mazowieckiej wyjaśnia okoliczności śmierci noworodka. O dramacie poinformowali lekarze, którzy zaopiekowali się 22-letnią matką dziecka. Dopiero kiedy kobieta w zeszły poniedziałek źle się poczuła w pracy, powiedziała, że dwa dni wcześniej urodziła martwe dziecko w okolicznym hipermarkecie.

- Moim zdaniem Rosja przygotowuje na polu dyplomatycznym pewną osłonę do większego zaangażowania się. Postawi się w sytuacji: nie mogliśmy nic innego zrobić. Zachód nie daje rady - stwierdził w "Jeden na jeden" gen. Stanisław Koziej. Szef BBN podkreślił, że przygotowano już trzeci etap sankcji UE, jeśli Rosja wkroczy na Ukrainę w sposób "ostentacyjny i regularny". - Putin zdaje sobie sprawę, że wprowadzenie regularnych wojsk, to jest przekroczenie tego poziomu - dodał.

Szesnastoletni sprawca, który prowadząc samochód po pijanemu uderzył w drzewo, nie poniesie odpowiedzialności karnej, ponieważ jest nieletni i nie działał z zamiarem zabicia swoich kolegów. Jego sprawa zostanie skierowana do sądu rodzinnego i dla nieletnich - zdecydowała prokuratura. Jeśli to stanowisko podtrzyma sąd, winnemu śmierci siedmiu osób w wypadku pod Chełmnem będzie grozić tylko poprawczak. Materiał "Blisko Ludzi" TTV

Amerykański odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli - Government Accountability Office - wytyka Pentagonowi nieoszacowanie kosztów funkcjonowania naziemnych instalacji antyrakietowych i nierozwiązanie problemu pasm częstotliwości wyrzutni AEGIS-Ashore, w Polsce wykorzystywanych do celów cywilnych. Według zapowiedzi rządu USA instalacja w Polsce ma być gotowa za cztery lata, ale wskazane przez GAO problemy mogą opóźnić jej uruchomienie.

Jednym z najważniejszych dowodów przeciwko Wojciechowi G. jest zdjęcie, na którym - zdaniem prokuratury - znajduje się jedna z jego ofiar. Biegły antropolog badał, czy na fotografii widać też samego podejrzanego o pedofilię księdza i "z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością" ocenił, że tak - ustalił nieoficjalnie dziennikarz portalu tvn24.pl.

- Znalazła ujście nienawiść do PO i do prezydenta Komorowskiego - mówiła w "Kropce nad i" Joanna Senyszyn (SLD), odnosząc się do modlitwy, jaką w rocznicę katastrofy smoleńskiej odmawiał przed Pałacem Prezydenckim ks. Stanisław Małkowski. Jak mówiła, był to "swego rodzaju cyrk". Duchownego bronił Andrzej Jaworski (PiS).

Sytuacja na Ukrainie będzie się zaostrzać - zgodzili się goście "Faktów po Faktach": b. szef kancelarii prezydenta Kaczyńskiego, Andrzej Urbański oraz doradca prezydenta Komorowskiego Tomasz Nałęcz. - Musimy się przygotować na niedobry scenariusz. Nie sądzę, żeby "zielone ludziki" na Krym weszły, a potem wyszły - mówił ten drugi.

- Polska popiera prozachodni kurs przyjęty przez Mołdawię - zadeklarował prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z mołdawskim odpowiednikiem Nicolae Timoftim. Najpierw on, a potem premier Donald Tusk rozmawiali z prezydentem Mołdawii o kwestii integracji jego kraju z Unią Europejską.