Znam Grzegorza Schetynę od wielu lat, on nie buduje swojej pozycji na krytykowaniu innych polityków - powiedział senator PiS Stanisław Karczewski w programie "Jeden na jeden" w TVN24. Były szef sztabu wyborczego PiS jest prawdopodobnym przyszłym marszałkiem Senatu.

Każdy nowy rząd potrzebuje „miesiąca miodowego”. Musimy teraz dać im kilka tygodni, by ocenić, na ile to były hasła przyciągające wyborców, a jaka będzie rzeczywista polityka PiS - powiedział były minister spraw zagranicznych i wiceprzewodniczący PO Radosław Sikorski w wywiadzie dla CNN.

Polska nie będzie podsycała nacjonalizmów, nie będzie próbowała wyjść z Unii Europejskiej - mówił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Witold Waszczykowski z PiS, tłumacząc, że zagraniczna prasa jest do Prawa i Sprawiedliwości uprzedzona i stąd wynika w Europie strach przed nowym polskim rządem. Paweł Zalewski z PO tłumaczył jednak, że ten strach ma swoje źródła w pamięci o Annie Fotydze i dyplomacji PiS-u z lat 2006-2007.

- Nie chce nikogo pozbawiać funkcji, zależy mi jedynie na tym, by dopełnić procesu wyborczego - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, który ogłosił, że będzie kandydował w wyborach na przewodniczącego PO. Zapewnił przy tym, że "nie chce nikogo eliminować" i zamierza współpracować z całą partią, by pokonać PiS w kolejnych wyborach.

- Zobaczymy, co PiS będzie proponowało - mówił w "Tak jest" o współpracy .Nowoczesnej z przyszłym rządem Ryszard Petru. Zapowiedział, że z PO będzie współpracować, jeśli będzie programowa zgoda. - Byłoby absurdalne, gdybyśmy wśród opozycji szukali wrogów politycznych - przekonywał Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia i szef pomorskiej PO.

Jarosław Gowin nie jest już murowanym kandydatem do objęcia teki ministra obron narodowej. Dostał propozycję pokierowania jednym z dwóch innych resortów - dowiedział się portal tvn24.pl. Pewnikiem na fotel ministra spraw wewnętrznych wydaje się natomiast Mariusz Błaszczak.

Szef Biura Ochrony Rządu gen. Krzysztof Klimek chce odejść ze służby z dniem 4 grudnia - dowiedzieli się reporterzy TVN24. Informację potwierdziła rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Dobrym wyborem na przewodniczącego partii jest Ewa Kopacz. Powinniśmy się w tej chwili skonsolidować wokół swojego lidera i tworzyć mocną, merytoryczną opozycję - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Zdaniem marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i szefa MON Tomasza Siemoniaka Kopacz dzięki świetnemu wynikowi wyborów w Warszawie wzmocniła swój mandat.

Wybory parlamentarne potwierdziły, iż wynik ubiegłorocznych wyborów do sejmików wojewódzkich został co najmniej wypaczony - powiedział w czwartek w Gdyni przewodniczący SLD Leszek Miller. W jego ocenie są podstawy by sądzić, że PiS może wystąpić z inicjatywą skrócenia kadencji sejmików.

Najważniejsze jest, żeby istotę reformy zrozumieli jej uczestnicy. Forma uzgodnienia publicznego z udziałem wszystkich grup jest niezbędna, żeby zmiana była sensowna - powiedział Waldemar Siwiński z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, odnosząc sie do planów likwidacji gimnazjów przez PiS. Zdaniem Jacka Strzemiecznego, prezesa Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, zmiana nie nastąpi tak szybko.