Czy Grójecka zostanie zwężona? "Ratusz popiera każdą zmianę, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Śmiertelny wypadek na ulicy Grójeckiej
Śmiertelny wypadek na ulicy GrójeckiejTVN24
wideo 2/6
Śmiertelny wypadek na ulicy GrójeckiejTVN24

Czekamy na przedstawienie przez Tramwaje Warszawskie koncepcji i projektu przebudowy Grójeckiej. Ratusz popiera każdą zmianę, która docelowo ma poprawić bezpieczeństwo - powiedziała nam rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Dyskusja o kształcie ulicy wróciła po tragicznym wypadku, który miał miejsce w poniedziałek.

Na Grójeckiej zginęła w poniedziałek 70-letnia piesza, a do szpitala z poważnymi obrażeniami trafił 74-letni mężczyzna. Oboje zostali potrąceni przez 20-letniego kierowcę bmw, który wypadł z jezdni na chodnik na wiadukcie kolejowym w pobliżu stacji PKP Rakowiec.

Prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski ogłosił kilka godzin później deklarację dotycząca zmian na ulicy. "Jesteśmy gotowi rozpocząć projekt przebudowy tej ulicy, poprawiając warunki dla pasażerów i ustanowić silną zieloną falę dla tramwajów. Oczywiście kosztem jednego pasa w każdą stronę. Oby ta tragedia przyspieszyła realizację niezbędnych zmian" - napisał na Twitterze, odpowiadając na wpis Jana Mencwela ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, który określił Grójecką "pato-autostradą".

Czy ratusz będzie przychylny planom przebudowania ulicy? Stanowisko miejskich urzędników jest tu kluczowe, bo to Biuro Polityki Mobilności i Transportu będzie miało ostateczny głos w sprawie kształtu projektu nowej organizacji ruchu.

- Czekamy na przedstawienie przez Tramwaje Warszawskie koncepcji i projektu przebudowy Grójeckiej. Ratusz popiera każdą zmianę, która docelowo ma poprawić bezpieczeństwo i realizuje takie podejście przez ostatnich wiele lat. Z informacji przekazanych przez Tramwaje Warszawskie wiemy, że spółka ma środki finansowe na przygotowanie koncepcji przebudowy. Jesteśmy otwarci na to, żeby zgodnie z deklaracją, Tramwaje Warszawskie rozpoczęły nad nią pracę - powiedziała we wtorek tvnwarszawa.pl Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zwężenie południowego odcinka Grójeckiej

Postulaty zwężenia Grójeckiej i uspokojenia ruchu nie są nowością - pomysł powraca, odkąd przestała ona pełnić rolę wylotówki z Warszawy, a większość ruchu przejęła nowa trasa S8 z obwodnicą Janek i Raszyna. Droga jest prosta, a każda z jezdni ma po trzy szerokie pasy ruchu. Miejsca brakuje natomiast na przystankach tramwajowych. Na to, że są zbyt wąskie i niebezpieczne, wielokrotnie zwracali uwagę mieszkańcy i aktywiści.

Rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz wyjaśnił, że zapowiadane przez Bartelskiego zmiany Grójeckiej miałaby związek z przebudową przystanków tramwajowych w południowej części ulicy. - Przystanki w czterech miejscach: przy Korotyńskiego, Dickensa, PKP Rakowiec i Bakalarskiej powinny być zdecydowanie szersze, bo dziś nie spełniają potrzeb pasażerów. Ich przebudowa pociągnie za sobą zmiany na Grójeckiej i przeprojektowanie skrzyżowań - tłumaczy Dutkiewicz.

- Mamy za sobą analizę stanu istniejącego, badania ruchu, inwentaryzację i wiemy, w którą stronę powinny iść zmiany i gdzie powinny być przystanki. Ważne są badania ruchu, które odpowiadają, ilu kierowców w drodze do Warszawy przestało jeździć Grójecką i aleją Krakowską, a zaczęło korzystać z ekspresowej trasy Salomea - Wolica. Jesteśmy w stanie szybko wykonać koncepcję zmian na tej ulicy - zapewnił Dutkiewicz.

Fotoradar rekordzista

Kilkadziesiąt metrów od miejsca wypadku - przy skrzyżowaniu Grójeckiej z Dickensa - stoi fotoradar. Według danych Głównej Inspekcji Transportu Drogowego w skali kraju zasługuje on na niechlubne miano "rekordzisty". W 2020 roku wykonał bowiem aż 18,5 tysiąca zdjęć kierowców łamiących przepisy.

Stowarzyszenie Ochocianie Sąsiedzi zapowiedziało w poniedziałek, że jego radni zwrócą się o ustawienie kolejnych takich urządzeń na Grójeckiej. "Piraci drogowi czują się bezkarni. Policjanci z drogówki powinni regularnie prowadzić kontrole w tym miejscu. Niestety w Polsce panuje przyzwolenie na prowadzenie samochodu niezgodnie z przepisami, a władze wyżej cenią komfort jazdy 'szybko, ale bezpiecznie' niż życie obywateli" - piszą przedstawiciele stowarzyszenia na Facebooku.

Przypominają też wyniki pomiarów prędkości chwilowej aut przeprowadzonych przez Zarząd Dróg Miejskich w odległości 300 metrów od miejsca wypadku. "Wyniki są porażające. W ciągu dwóch dni badań 197 pojazdów przejechało tamtędy z prędkością 100 km/h, dwukrotnie przekraczając obowiązujące ograniczenie. Aż 68 procent przekraczało dozwoloną prędkość. Skoro ponad 2/3 kierowców rażąco łamie prawo, to kodeks drogowy jest fikcją. Trudno się dziwić, że rozwijając takie prędkości w gęsto zaludnionej części miasta zdarza się, że kierowcy tracą kontrolę nad pojazdem. Ofiara ich błędów padają piesi - bez szans na przeżycie uderzenia przez rozpędzony pojazd" - zaznaczają.

Fotoradar na Grójeckiej
Fotoradar na Grójeckiej Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

"Mamy do czynienia z pobłażaniem piratom drogowym"

- Wczorajszy dzień był znamienny. Mieliśmy w Warszawie trzy wypadki, w tym w dwóch przypadkach kierowcy byli pod wpływem alkoholu - powiedziała we wtorek rzeczniczka ratusza, nawiązując do zderzenia z udziałem busa do transportu osób niepełnosprawnych oraz kolizji bmw, które wpadło na bariery przy przystanku tramwajowym w alei "Solidarności". - W przypadku ulicy Grójeckiej, wiemy ze wstępnych informacji podawanych przez policję, że 20-letni kierowca nie był pod wpływem alkoholu, ale najprawdopodobniej rozwinął nadmierną prędkość. Pytanie, czy w sytuacji, gdyby na Grójeckiej był wyłącznie jeden pas ruchu, kierowca nie zachowałby się tak samo? Odpowiedź jest jedna: tak, zachowałby się tak samo - twierdzi rzeczniczka.

Zauważa też, że wzdłuż Grójeckiej są szerokie chodniki oddzielone od jezdni pasami zieleni bądź barierami energochłonnymi - tak jak było w miejscu wypadku. - Wczoraj kierowca nie wjechał nawet w barierę, która zatrzymałaby go, tylko najprawdopodobniej przekoziołkował w powietrzu i spadł na chodnik. Mamy więc przypuszczenia, że prędkość była tak ogromna, że w żaden sposób nie byłaby zniwelowana jednym pasem ruchu czy sygnalizacją świetlną - zaznaczyła Gałecka.

- Problem polega na tym, że w dalszym ciągu mamy do czynienia z pobłażaniem piratom drogowym, którzy jeżdżą pod wpływem alkoholu czy rozwijają nadmierne prędkości. Przy tak niskich mandatach i braku egzekucji, nawet poprawa infrastruktury pod kątem bezpieczeństwa nie wyeliminuje takich zachowań kierowców - zaznacza Gałecka. - Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem i jako miasto robimy naprawdę wiele, żeby zmieniać infrastrukturę i dostosowywać ją do najwyższych standardów. Przeprowadzamy nie tylko zmiany układu drogowego, ale też doświetlamy przejścia dla pieszych, budujemy ronda i sygnalizacje świetlne, skończyliśmy też audyt wszystkich przejść dla pieszych bez sygnalizacji - dodała.

Projektują zmiany na północnym odcinku Grójeckiej

Bardziej zaawansowane są plany inwestycyjne stołecznych drogowców dotyczące przebudowy Grójeckiej na odcinku od placu Zawiszy do skrzyżowania z Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Obecnie toczą się prace projektowe. Nie jest to jedno duże przedsięwzięcie, tylko kilka skoordynowanych ze sobą projektów.

- Jest to przebudowa skrzyżowania z Wawelską, przebudowa placu Narutowicza, którą przygotowuje ZMID i są to roboty, które będą stanowić uzupełnienie obu tych projektów. Tak naprawdę od nich zależy, kiedy będziemy mogli zrealizować całą resztę. Kluczowy jest termin przebudowy placu Narutowicza. Jeżeli plac będzie miał zielone światło do realizacji, jesteśmy w stanie stosunkowo szybko przejść do realizacji kolejnych etapów - zapewnił Mikołaj Pieńkos, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Zapowiedział też, że drogowcy będą konsultowali projekt zmian na północnym odcinku Grójeckiej z mieszkańcami Ochoty. A to nie wyklucza wprowadzania do niego zmian. Na razie założenia są takie, by jezdnia w kierunku centrum została zwężona do dwóch pasów ruchu. Dzięki temu możliwe będzie poszerzenie przystanków tramwajowych i wyznaczenie miejsc parkingowych. Na skrzyżowaniach z Niemcewicza i Daleką przebudowana zostanie sygnalizacja, z uwzględnieniem priorytetu dla tramwajów. Wymienione zostanie oświetlenie, będą też szersze i wyremontowane chodniki. Elementem projektu jest również nowa droga dla rowerów, oddzielona od jezdni i chodnika.

Autorka/Autor:Klaudia Kamieniarz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl