"Nowy Ład Światowy" jest hasłem rozpoczynającej się w poniedziałek 25. edycji Malta Festival Poznań. Na publiczność czekają instalacje, spektakle teatralne i koncerty z udziałem ponad 500 artystów z rożnych krajów. Wśród gwiazd są brytyjczycy: Michael Nyman - kompozytor i Tim Etchells - artysta. Festiwal potrwa do 28 czerwca.

Beata Szydło byłaby technicznym premierem, a rządziłby prezes Jarosław Kaczyński - uważa eurodeputowany PO Adam Szejnfeld. Z kolei Adam Bielan (Polska Razem) przekonywał, że wiceprezes PiS odznacza się modelową karierą polityczną i dobrze poradziłaby sobie, stojąc na czele rządu. Goście "Kawy na ławę" w TVN24 dyskutowali o wywiadzie prezydenta elekta Andrzeja Dudy, w którym wskazał Szydło jako przyszłą możliwą premier Polski.

Współczesna młodzież nie powinna "zadowalać się przeciętnością, ale szukać świętości" - mówił podczas XIX Spotkania Młodych Lednica prymas Polski abp Wojciech Polak. Pod Bramą-Rybą na Polach Lednickich zgromadziło się w tym roku ponad 75 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.

"Ostatnia wieczerza" Macieja Świeszewskiego miała być ozdobą polskiego pawilonu na Expo w Mediolanie. W ostatniej chwili zadecydowano jednak, że obraz nie pojedzie. Powody zmiany zdania nie są jasne. - Dowiedziałem się, że obraz obraża uczucia religijne - wyjaśnia w rozmowie z "Faktami" TVN malarz. Nie do końca wiadomo jednak, czyje.

Wiadome są dwie rzeczy, że premierem zostanie polityk tej partii, która wygra wybory, i że premiera wskaże prezydent Andrzej Duda - powiedział w "Faktach po Faktach" Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS. Dodał, że najlepiej przygotowany do tej funkcji jest Jarosław Kaczyński. Odniósł się w ten sposób wypowiedzi prezydenta elekta, że Szydło doskonale nadawałaby się do tego, by stanąć na czele rządu. W opinii Andrzeja Halickiego z PO to mocna kandydatura.

- Te wyniki Pawła Kukiza są taką wściekłością ludzi, którzy chcieliby po prostu sobie żyć, mieć rodziny, mieszkania, pracę, która nie jest upokarzająca. A w zamian dostają Ewę Kopacz, która mówi, że teraz już na pewno coś zrobi. Po ośmiu latach rządów, przed wyborami? I oni nawet nie wiedzą, że to tych ludzi jeszcze bardziej denerwuje. Oni nie wiedzą, że właśnie sobie wbijają ostatni gwóźdź do trumny tymi ruchami - ocenił w programie „Drugie śniadanie mistrzów” pisarz Zygmunt Miłoszewski.

Do Gdyni przypłynęły już wszystkie okręty wojenne, które biorą udział w manewrach Baltops 2015. Trwa faza portowa ćwiczeń – żołnierze omawiają scenariusz, który potem otworzą na morzu. Dziś pokłady niektórych okrętów otwierają się dla zwiedzających. Z zewnątrz będzie je można podziwiać jeszcze w niedzielę.

W interesie firm ubezpieczeniowych jest wypłacać jak najniższe odszkodowania. Osoby poszkodowane w wypadkach najczęściej nie potrafią same zawalczyć o większe kwoty, choć im się one należą. Mogą w tym pomóc „łowcy odszkodowań”, czyli prawnicy specjalizujący się w walce z firmami ubezpieczeniowymi. Przy ich pomocy zazwyczaj udaje się zdobyć dwa razy więcej pieniędzy. ("Czarno na białym")

- Źle się dzieje, że partia rządząca ustami premier zastanawia się nad tym, jak kogoś hejtować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka z Twojego Ruchu, komentując doniesienia o rzekomym zatrudnieniu przez PO internetowych hejterów. - Wyborcy mają dość nienawiści - ocenił poseł niezrzeszony Zbigniew Girzyński.