Wojewoda kujawsko-pomorski proponował podwójne wynagrodzenie i zwrot kosztów przejazdów oraz ewentualnego pobytu w hotelu. Mimo to żaden lekarz nie zgłosił się do pracy na oddziałach covidowych. Wojewoda wydał więc skierowania do pracy dla 77 lekarzy i pielęgniarek.
Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz apelował na początku tygodnia do personelu medycznego, aby ten zgłaszał się do pracy na oddziałach covidowych w szpitalach w regionie. - "Bez Państwa pomocy trudno wyobrazić sobie zwycięstwo w tej dramatycznej walce" - pisał w liście do medyków.
Niestety, żaden lekarz się nie zgłosił. Wojewoda poinformował więc, że wydał kilkadziesiąt decyzji o skierowaniu lekarzy i pielęgniarek do pracy na oddziałach covidowych. - Mieliśmy kilka zapytań, ale ostatecznie żaden lekarz nie zgłosili się do szpitali w Grudziądzu i Radziejowie. Do szpitala w Radziejowie zgłosiło się pięć pielęgniarek, które pracują w podstawowej opiece zdrowotnej i chciały się zatrudnić na zasadzie dodatkowej pracy, kiedy to nie będzie kolidowało z ich zasadniczą pracą. Zgłosiło się łącznie 28 osób z różnych grup medycznych – ratowników medycznych, rehabilitantów, pielęgniarek – przekazał Bogdanowicz.
Wojewoda zaznaczył, że złożone wnioski są weryfikowane, mając na względzie, że często są to osoby już pracujące w szpitalach, a nie można doprowadzić do destabilizacji sytuacji na SOR-ach i na oddziałach internistycznych, gdzie sytuacja jest też dosyć trudna.
- Konsekwencją tego, że zgłoszeń nie było dużo są skierowania personelu medycznego. Podpisałem na razie 77 skierowań do pracy na dwa miesiące (do 15 maja) i obecnie są dostarczane. Do pracy w szpitalu w Radziejowie skierowane zostały 42 osoby (26 lekarzy, 16 pielęgniarek), a do szpitala w Grudziądzu – 35 osób (19 lekarzy, 16 pielęgniarek). Kadra, którą kierujemy, to przede wszystkim medycy z podstawowej opieki medycznej, młodzi ludzie – rezydenci, pielęgniarki do rocznika 1990. To kadra, która jest zaszczepiona, a odległość od ich miejsca zamieszkania i dotychczasowej pracy jest do zaakceptowania – podkreślił wojewoda.
Bogdanowicz zaznaczył, że skierowań do pracy na oddziałach covidowych będzie więcej.
Lekarze skierowani do pracy dostaną podwójne wynagrodzenie
Dyrektorzy szpitali w województwie kujawsko-pomorskim nie ukrywają zadowolenia z pomocy, która ma przyjść. - Pacjenci z COVID-19 są często w stanach bardzo ciężkich. Wymagają dużo opieki medycznej. Musimy pamiętać, że medycy cały czas pracują w kombinezonach, muszą się często zmieniać. To wsparcie jest nam potrzebne - mówi Izabela Hirsch-Lewandowska z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu.
Lekarze skierowani do pracy na koszt państwa otrzymają dwukrotne dotychczasowe wynagrodzenie, zwrot kosztów przejazdów i ewentualnego pobytu w hotelu.
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24