Dyrektor szpitala na Narodowym: potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Zaczyński: potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzy
Zaczyński: potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzyTVN24
wideo 2/2
Zaczyński: potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzyTVN24

Dyrektor tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym poinformował, że obecnie przebywa w nim 242 pacjentów, z czego 15 pod respiratorami. - Potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzy. Nabór trwa – powiedział dr Artur Zaczyński.

- W tej chwili w szpitalu tymczasowym na stadionie przebywa 242 pacjentów, w kolejce oczekujących wciąż trwają zgłoszenia, karetki cały czas dojeżdżają. Mamy teraz 15 osób pod respiratorami, natomiast są też systemy wspomagania oddechu w liczbie ponad 40, więc stan tych pacjentów określany jest jako ciężki i bardzo ciężki. Czekamy na ewentualne przeniesienie do OIOM-ów tradycyjnych szpitali warszawskich, ale w tej chwili nie mamy takiej możliwości – zaznaczył dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, którego filią jest Szpital Narodowy, dr Artur Zaczyński.

Zaczyński: potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzy

Podał również, że w obu szpitalach znajduje się obecnie ponad 600 osób z koronawirusem. - Wszystkie szpitale w Warszawie przechodzą duże oblężenie i tutaj apel, abyśmy przyjmowali pacjentów z karetek do SOR-ów i wtedy oceniali ich stan. Bo pacjenci powinni trafiać do szpitala po wstępnej diagnozie w SOR-ze i być referowani do szpitala po ustabilizowaniu stanu nagłego. Takie są zasady funkcjonowania i strategia przedstawiona na jesieni – przypomniał Zaczyński.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zaapelował również do koordynatorów ratownictwa medycznego, aby przestrzegali godzin wyznaczonych przez centrum koordynacji. - Aby te karetki nie stały w kolejce z osobami, które potrzebują pomocy, aby nie tworzyły się kolejki i zatory. Przyjmujemy pacjentów zarówno z Warszawy, jak i całego województwa. Proces ich przyjęcia trwa około 15-20 minut, czyli jesteśmy w stanie przyjmować czterech, pięciu pacjentów na godzinę i to jest potencjał optymalny dla pacjentów i personelu – powiedział dyrektor.

Zaczyński był pytany również o braki kadrowe w szpitalu tymczasowym. - Jeżelibyśmy policzyli, że jeden lekarz opiekuje się 28 pacjentami i mamy do wypełnienia jeszcze 550 łóżek (...) możemy policzyć, że potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzy (...) Podobnie z pielęgniarkami, których jest więcej przydzielonych na każdy unit, tak samo ratownicy medyczni i asystenci medyczni. Ten nabór trwa, nigdy nie został zatrzymany, on trwa od jesieni i w tej chwili rekrutujmy kolejne osoby – zapewnił.

Dworczyk: trwa uzupełnianie personelu, musi to chwilę potrwać

Szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował z kolei, że dziś w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym jest 276 łóżek z obsługą personelu dla pacjentów chorych na COVID-19. - W tej chwili jest uzupełnianie personelu, tak żeby tych łóżek mogło być zajętych przez pacjentów jak najwięcej – oświadczył szef KPRM, zaznaczając, że "musi to chwilę potrwać".

- Liczymy, że już wkrótce ten personel będzie skompletowany i te blisko pół tysiąca łóżek będzie wykorzystywanych, jeśli będzie taka potrzeba – oświadczył Dworczyk.

Zwracał uwagę, że jeszcze kilkanaście tygodni temu, kiedy w szpitalu tym był zaangażowany personel, a pacjentów było kilkudziesięciu, pod adresem szpitala i rządu kierowane były mocne słowa krytyki.- Dzisiaj widzimy, jak były to nieadekwatne do rzeczywistości słowa – stwierdził Dworczyk.

Infrastruktura przygotowana na 1200 łóżek, ale na razie jest mniej

Wyjaśniał również "pewien chaos informacyjny, który powstał w mediach". - Pojawiła się informacja, że miało być 1200 łóżek w Szpitalu Narodowym, a ich nie ma. Otóż uprzejmie państwa i wszystkich oponentów projektu budowy i funkcjonowania Szpitala Narodowego informuję, że infrastruktura na Stadionie Narodowym została przygotowana na 1200 łóżek i jeśli będzie taka potrzeba, to w krótkim czasie te 1200 łóżek zostanie uruchomionych – zapewnił.

Wskazał też, że w grudniu, gdy liczba zachorowań na COVID-19 spadała, podjęto decyzję, by "zatrzymać się" na rozstawianiu pełnych stanowisk na poziomie 550 łóżek. - W tej chwili na te 550 łóżek, 474 łóżka są odebrane przez NFZ w taki sposób, żeby można było przyjmować pacjentów. Pozostałe 76 łóżek to oddział, na którym został stworzony oddział szczepień – poinformował Dworczyk. I dodał, że w punkcie tym zaszczepiono już ponad 50 tysięcy osób. Dziennie punkt ma możliwość wykonania szczepień 1500 osobom.

22 aktywne szpitale tymczasowe w Polsce

Zgodnie z danymi przekazanymi nam w piątek przez Ministerstwo Zdrowia, poza placówką na Narodowym, w Polsce działa obecnie 21 szpitali tymczasowych:

1. Dynamic Congress Centre Sp. z o.o. - Wrocław

2. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy (parking) - Legnica

3. Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu (puste piętro szpitala) - Wałbrzych

4. Targi Lublin S.A. - Lublin

5. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka - Zielona Góra

6. Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof - Kraków

7. Lotnisko Okęcie - Warszawa

8. Szpital Modułowy WIM - Warszawa

9. Szpital Południowy - Warszawa

10. Szpital Narodowy - Warszawa

11. Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II - Siedlce

12. Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN ORLEN - Płock

13. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu - Opole

14. SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie - Rzeszów

15. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku - Budynek E1 - Białystok

16. Sanatorium MSWiA - Sopot

17. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AmberExpo - Gdańsk

18. Międzynarodowe Centrum Kongresowe - Katowice

19. Zespół Opieki Zdrowotnej w Nidzicy - Nidzica

20. Zespół Opieki Zdrowotnej w Szczytnie - Szczytno

21. Międzynarodowe Targi Poznańskie - Poznań

22. Szpital Kliniczny nr 2 budynek "M" - Szczecin

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na terenie oczyszczalni ścieków w Wilanowie wybuchł pożar. Jak informuje straż pożarna, zapalił się osad w jednym z silosów.

Ogień w silosie na terenie oczyszczalni. 10 zastępów straży pożarnej w akcji

Ogień w silosie na terenie oczyszczalni. 10 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o pobicie z użyciem noża. Podejrzani trafili do aresztu na trzy miesiące.

Zaczęło się od sprzeczki, skończyło na pobiciu i ranieniu nożem

Zaczęło się od sprzeczki, skończyło na pobiciu i ranieniu nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15-letni chłopak na quadzie wjechał w zamkniętą bramę wjazdową do przedszkola. W stanie ciężkim trafił do szpitala.

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

W garażu podziemnym Galerii Północnej na poziomie -1 zapalił się samochód. Ogień został ugaszony. Trwa oddymianie.

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W miejscowości Zgagowo koło Sierpca (Mazowsze) mieszkańcy znaleźli bociana z urazem skrzydła, który błąkał się w pobliżu ruchliwej drogi. Zaopiekował się nim dzielnicowy. Do czasu odzyskania sił ptak zamieszkał ogrodzie policjanta.

Ranny bocian chodził w pobliżu ruchliwej drogi. Zamieszkał w ogrodzie u dzielnicowego

Ranny bocian chodził w pobliżu ruchliwej drogi. Zamieszkał w ogrodzie u dzielnicowego

Źródło:
PAP

Pracownia polsko-białoruskiej artystki Jany Shostak, będąca częścią wystawy "Łzy szczęścia" w Zachęcie, została zniszczona dzień po otwarciu. - Narysowano sierp i młot na moich notatkach, napisano wrogie hasło, pocięto znajdujące się tam polaroidy i pomalowano elementy pracowni sprayem - powiedziała Shostak. Sprawcy nie zostali na razie zidentyfikowani.

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Źródło:
PAP

W jednym z przedszkoli na warszawskich Bielanach doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Zachorowało 89 dzieci, 13 z nich trafiło do szpitala. Dochodzenie prowadzi sanepid.

89 dzieci zatruło się w przedszkolu, 13 przebywa w szpitalu

89 dzieci zatruło się w przedszkolu, 13 przebywa w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Raszynem kierowca jaguara uderzył w drzewo. Dwie osoby zostały poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala, druga była reanimowana - mimo udzielonej pomocy zmarła. Na miejscu lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy zderzył się czołowo z tirem na drodze serwisowej trasy S17. Jeden z kierowców poniósł śmierć na miejscu.

Jedna osoba zmarła po czołowym zderzeniu

Jedna osoba zmarła po czołowym zderzeniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Skaryszewie pod Radomiem 18-letni kierowca wjechał w ogrodzenie. Jak podała policja, młody mężczyzna nie ma prawa jazdy.

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15 tysięcy litrów nielegalnych substancji przechowywano w pobliżu ogródków działkowych na warszawskim Paluchu. Jak podała policja, w beczkach, kartonach i workach znajdowała się ogromna ilość leków i suplementów niewiadomego pochodzenia. Zatrzymano trzech mężczyzn, którym postawiono zarzuty.

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież rozbójniczą. Do napaści doszło w barze.

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie dużej ilości narkotyków. Zabronione substancje były w reklamówce, którą 29-latek miał przy sobie, oraz w jego mieszkaniu.

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl