- W tej chwili w szpitalu tymczasowym na stadionie przebywa 242 pacjentów, w kolejce oczekujących wciąż trwają zgłoszenia, karetki cały czas dojeżdżają. Mamy teraz 15 osób pod respiratorami, natomiast są też systemy wspomagania oddechu w liczbie ponad 40, więc stan tych pacjentów określany jest jako ciężki i bardzo ciężki. Czekamy na ewentualne przeniesienie do OIOM-ów tradycyjnych szpitali warszawskich, ale w tej chwili nie mamy takiej możliwości – zaznaczył dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, którego filią jest Szpital Narodowy, dr Artur Zaczyński.
Zaczyński: potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzy
Podał również, że w obu szpitalach znajduje się obecnie ponad 600 osób z koronawirusem. - Wszystkie szpitale w Warszawie przechodzą duże oblężenie i tutaj apel, abyśmy przyjmowali pacjentów z karetek do SOR-ów i wtedy oceniali ich stan. Bo pacjenci powinni trafiać do szpitala po wstępnej diagnozie w SOR-ze i być referowani do szpitala po ustabilizowaniu stanu nagłego. Takie są zasady funkcjonowania i strategia przedstawiona na jesieni – przypomniał Zaczyński.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Zaapelował również do koordynatorów ratownictwa medycznego, aby przestrzegali godzin wyznaczonych przez centrum koordynacji. - Aby te karetki nie stały w kolejce z osobami, które potrzebują pomocy, aby nie tworzyły się kolejki i zatory. Przyjmujemy pacjentów zarówno z Warszawy, jak i całego województwa. Proces ich przyjęcia trwa około 15-20 minut, czyli jesteśmy w stanie przyjmować czterech, pięciu pacjentów na godzinę i to jest potencjał optymalny dla pacjentów i personelu – powiedział dyrektor.
Zaczyński był pytany również o braki kadrowe w szpitalu tymczasowym. - Jeżelibyśmy policzyli, że jeden lekarz opiekuje się 28 pacjentami i mamy do wypełnienia jeszcze 550 łóżek (...) możemy policzyć, że potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzy (...) Podobnie z pielęgniarkami, których jest więcej przydzielonych na każdy unit, tak samo ratownicy medyczni i asystenci medyczni. Ten nabór trwa, nigdy nie został zatrzymany, on trwa od jesieni i w tej chwili rekrutujmy kolejne osoby – zapewnił.
Dworczyk: trwa uzupełnianie personelu, musi to chwilę potrwać
Szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował z kolei, że dziś w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym jest 276 łóżek z obsługą personelu dla pacjentów chorych na COVID-19. - W tej chwili jest uzupełnianie personelu, tak żeby tych łóżek mogło być zajętych przez pacjentów jak najwięcej – oświadczył szef KPRM, zaznaczając, że "musi to chwilę potrwać".
- Liczymy, że już wkrótce ten personel będzie skompletowany i te blisko pół tysiąca łóżek będzie wykorzystywanych, jeśli będzie taka potrzeba – oświadczył Dworczyk.
Zwracał uwagę, że jeszcze kilkanaście tygodni temu, kiedy w szpitalu tym był zaangażowany personel, a pacjentów było kilkudziesięciu, pod adresem szpitala i rządu kierowane były mocne słowa krytyki.- Dzisiaj widzimy, jak były to nieadekwatne do rzeczywistości słowa – stwierdził Dworczyk.
Infrastruktura przygotowana na 1200 łóżek, ale na razie jest mniej
Wyjaśniał również "pewien chaos informacyjny, który powstał w mediach". - Pojawiła się informacja, że miało być 1200 łóżek w Szpitalu Narodowym, a ich nie ma. Otóż uprzejmie państwa i wszystkich oponentów projektu budowy i funkcjonowania Szpitala Narodowego informuję, że infrastruktura na Stadionie Narodowym została przygotowana na 1200 łóżek i jeśli będzie taka potrzeba, to w krótkim czasie te 1200 łóżek zostanie uruchomionych – zapewnił.
Wskazał też, że w grudniu, gdy liczba zachorowań na COVID-19 spadała, podjęto decyzję, by "zatrzymać się" na rozstawianiu pełnych stanowisk na poziomie 550 łóżek. - W tej chwili na te 550 łóżek, 474 łóżka są odebrane przez NFZ w taki sposób, żeby można było przyjmować pacjentów. Pozostałe 76 łóżek to oddział, na którym został stworzony oddział szczepień – poinformował Dworczyk. I dodał, że w punkcie tym zaszczepiono już ponad 50 tysięcy osób. Dziennie punkt ma możliwość wykonania szczepień 1500 osobom.
22 aktywne szpitale tymczasowe w Polsce
Zgodnie z danymi przekazanymi nam w piątek przez Ministerstwo Zdrowia, poza placówką na Narodowym, w Polsce działa obecnie 21 szpitali tymczasowych:
1. Dynamic Congress Centre Sp. z o.o. - Wrocław
2. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy (parking) - Legnica
3. Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu (puste piętro szpitala) - Wałbrzych
4. Targi Lublin S.A. - Lublin
5. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka - Zielona Góra
6. Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof - Kraków
7. Lotnisko Okęcie - Warszawa
8. Szpital Modułowy WIM - Warszawa
9. Szpital Południowy - Warszawa
10. Szpital Narodowy - Warszawa
11. Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II - Siedlce
12. Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN ORLEN - Płock
13. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu - Opole
14. SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie - Rzeszów
15. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku - Budynek E1 - Białystok
16. Sanatorium MSWiA - Sopot
17. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AmberExpo - Gdańsk
18. Międzynarodowe Centrum Kongresowe - Katowice
19. Zespół Opieki Zdrowotnej w Nidzicy - Nidzica
20. Zespół Opieki Zdrowotnej w Szczytnie - Szczytno
21. Międzynarodowe Targi Poznańskie - Poznań
22. Szpital Kliniczny nr 2 budynek "M" - Szczecin
Autorka/Autor: mp/b
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP