"Prosta droga, żeby zabezpieczyć to, że nigdy się nie przegra żadnych wyborów"

Jedną z najważniejszych propozycji w ustawie o Sądzie Najwyższym, jaka powstała w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, jest powołanie izby kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych. Miałaby ona decydować na przykład o ważności wyborów i referendum. Opozycja twierdzi, że oznacza to "koniec wolnych wyborów" w Polsce. Materiał magazynu "Polska i świat".

"Ustawa o Sądzie Najwyższym zawiera kilka pułapek"

- Najgorsza jest ustawa o Sądzie Najwyższym - oceniła prof. Ewa Łętowska w "Faktach po Faktach". Zdaniem pierwszej rzecznik praw obywatelskich w Polsce i byłej sędzi Trybunału Konstytucyjnego projekt "zawiera kilka pułapek, które nie są ujawnione w tekście, gdy go czytamy".

Sędzia Piwnik: złożę prośbę do ministra o dalsze pełnienie urzędu

Zgodnie ze zmianami, jakie nastąpiły w prawie, ja już jestem w stanie spoczynku - powiedziała w "Piaskiem po oczach" była minister sprawiedliwości i prokurator generalna sędzia Barbara Piwnik. Zapowiedziała, że w poniedziałek złoży prośbę o wyrażenie zgody przez ministra sprawiedliwości na dalsze pełnienie urzędu. - Nie wiem co zrobi minister, zobaczymy. Jak nie będę sędzią, nie będę mogła być przewodniczącym KRS - dodała. Odniosła się w ten sposób do nieoficjalnych informacji, które mówią, że sędzia Barbara Piwnik może zostać nowym szefem Krajowej Rady Sądownictwa.

Podliczą polskie straty wojenne. "Zapisali się tylko posłowie PiS"

- Celem jest analiza oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec - wyjaśniał poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, mówiąc o zadaniach powołanego w piątek parlamentarnego zespołu, który ma oszacować wysokość ewentualnych odszkodowań wojennych. Zespół powstał z inicjatywy PiS i jak dotąd zapisali się do niego tylko parlamentarzyści partii rządzącej.

Nie żyje Wiesław Michnikowski

W wieku 95 lat zmarł Wiesław Michnikowski, wykonawca słynnych przebojów Kabaretu Starszych Panów, między innymi "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory" czy "Jeżeli kochać", odtwórca pamiętnej roli Jej Ekscelencji w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego.

Pijany włamał się do helikoptera i próbował nim odlecieć

Nie potrafił latać helikopterem, ale po alkoholu nie przeszkadzało mu, aby spróbować nauczyć się nowej umiejętności. 35-latek z województwa świętokrzyskiego podczas delegacji służbowej w powiecie tarnowskim wypił tak dużo alkoholu, że włamał się nocą do helikoptera i w słuchawkach lotniczych zasiadł na miejscu pilota. Jednak zamiast odlecieć, wpadł w ręce policji. Gdy wytrzeźwiał, tłumaczył się, że "film mu się urwał".

Przedstawiono "solidne dowody". Komisja Europejska odrzuca opinię Polski

Komisja Europejska dostarczyła dowody wskazujące na to, że Polska nie zastosowała się do środków nakazanych przez Trybunał Sprawiedliwości UE, czyli wstrzymania wycinki. Dowodem są obrazy satelitarne, które pokazują, że czynności związane z wycinką miały miejsce po wydaniu decyzji Trybunału, i że nie były uzasadnione ze względu na bezpieczeństwo publiczne - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Enrico Brivio.

Wyrok na 40 żubrów. Jest zgoda na odstrzał

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na odstrzał niektórych żubrów żyjących w Puszczach Knyszyńskiej i Boreckiej - poinformowały Lasy Państwowe. Zgoda obejmuje odstrzał maksymalnie 40 sztuk. Chodzi głównie o osobniki chore i ranne. - Nie jest to polowanie. Ta eliminacja nie spełnia warunków polowania - wyjaśniał Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

PKW sprawdzi kampanijne finanse PiS. Mazurek odpiera zarzuty: to fake news

PKW przyjrzy się w poniedziałek finansowaniu kampanii PiS z 2015 roku. Chcą tego PO i Partia Razem. Pojawiły się zarzuty, że przy organizacji jednej z konwencji wyborczych partia skorzystała z pieniędzy z zagranicy, co jest niezgodne z prawem. Rzecznik PiS Beata Mazurek zaprzecza, by doszło do nieprawidłowości.

Podejrzani o zabójstwo sprzed 26 lat trafili do aresztu

Ewa F. i Waldemar B. za cztery lata mogliby nie odpowiadać za zbrodnię sprzed ponad ćwierć wieku. Żona ofiary zabójstwa z 1991 roku i jej partner zostali, dzięki policjantom z Archiwum X, zatrzymani. Usłyszeli zarzuty. W piątek sąd zdecydował, że najbliższe trzy miesiące spędzą za kratkami.

Okradli mu dom, brutalnie pobili. 56-latek wykrwawił się na śmierć

Napad na dom w Mierkowie (woj. lubuskie). Ktoś włamał się do środka i brutalnie pobił właściciela. 56-latek otrzymał cios nożem, po którym wykrwawił się na śmierć. Bandyci ukradli cenne rzeczy i uciekli, ale niedługo cieszyli się łupem. Dwóch podejrzanych kilka dni później było już w rękach policji.

"Brygada sztyletów" zamiast "żelaznej". Amerykańscy żołnierze z Żagania wracają do domów

Po dziewięciu miesiącach służby Żagań (woj. lubuskie) opuszcza "Żelazna brygada" 4. Dywizji Piechoty z Fort Carson w stanie Kolorado. Miejsce tych amerykańskich żołnierzy zajmie "Brygada sztyletów" z 1. Dywizji Piechoty Armii USA z Fort Riley w Kansas. To pierwsze formalne przekazanie obowiązków między ciężkimi brygadami armii USA, skierowanymi do pełnienia misji na tak zwanej wschodniej flance NATO.

"Nakłada kaganiec i dzieli III sektor". Opozycja apeluje o weto

Opozycja apeluje do Andrzeja Dudy, by zawetował ustawę o Narodowym Instytucie Wolności, który ma regulować finansowanie organizacji pozarządowych. "Weto pozwoli wrócić do dialogu" - piszą w liście do prezydenta posłanki PO, PSL i Nowoczesnej. Wicepremier Gliński odpowiada: to dobra i potrzebna ustawa.

Szydło: Zgadzam się z Macronem, że Unia wymaga reform. Nie zgadzam się co do ich istoty

"Polska uważa, że jeśli wykreujemy Europę wielu prędkości, to wzmocnimy podziały i zaszkodzimy wszystkim" - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla piątkowego "Le Figaro". Polska jest gotowa na dialog i będzie broniła swego stanowiska - zaznaczyła. Powiedziała też, że dla polskiego rządu "pomoc dla emigrantów jest fundamentalna" i stwierdziła, że milion Ukraińców znalazło w Polsce pracę.