My jesteśmy gotowi do naprawdę masowego szczepienia przeciw COVID-19 w całej Polsce, nie tylko w dużych miastach - mówił w "Faktach po Faktach" prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Podkreślił, że "kluczem jest oczywiście dostępność szczepionek". Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że za sprawne zorganizowanie punktów szczepień "możemy wspólnie wziąć odpowiedzialność, także jako samorządy", ale jak dodała, dostawy szczepionek "są od nas niezależne".
Na konferencji w Legnicy premier przekazał, że do 10 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą mogły się rejestrować na konkretne terminy szczepień. Rządowy pełnomocnik do spraw szczepień i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że harmonogram zapisów poszczególnych roczników zostanie przedstawiony we wtorek.
W poniedziałek rozpoczęły się szczepienia w pilotażowych punktach szczepień powszechnych. Jest ich 16, po jednym w każdym województwie. Część z nich już funkcjonuje, część rozpocznie działalność we wtorek. Docelowo takich punktów ma być w całym kraju 471.
Dulkiewicz: za sprawne zorganizowanie punktów szczepień możemy wspólnie wziąć odpowiedzialność
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że miasto dostało zgodę na uruchomienie trzech z czterech zgłoszonych masowych punktów szczepień.
Pytana, czy w Gdańsku da się szczepić szybciej, tylko ograniczeniem jest liczba szczepionek, powiedziała, że "jeden ważny czynnik to rzeczywiście ciągłość i pewność dostaw szczepionek, a drugi czynnik to sprawne zorganizowanie punktów szczepień".
- Za to drugie możemy wspólnie wziąć odpowiedzialność, także jako samorządy. Za to pierwsze niestety nie, jest to od nas niezależne – dodała.
"Samorządy pokazały dużą sprawność"
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ocenił, że "z całą pewnością można szybciej szczepić". - Samorządy i to w całej Polsce, nie tylko w tych dużych miastach, ale średnich i małych również kolejny raz pokazały dużą sprawność. Udało się w całej Polsce zorganizować tysiące punktów. W samym Wrocławiu mamy 123 punkty - podkreślił.
Dodał, że dzisiaj premier wizytował punkt, który został przygotowany na Stadionie Miejskim.
- To jest punkt, który jest w stanie szczepić 600 osób na godzinę, co oznacza, że przy 14 godzinach, bo tak zakładaliśmy pracę tego punktu, jesteśmy w stanie dziennie wyszczepić prawie 10 tysięcy mieszkańców Wrocławia i regionu – mówił.
Dodał, że "dzisiaj szczepimy raptem kilkaset". – Kluczem jest oczywiście dostępność szczepionek. Nic więcej. Tak, jak powiedziałem, samorządy absolutnie się z tego zadania kolejny raz wywiązały i teraz po prostu czekamy na szczepionki – zaznaczył Sutryk.
Powiedział, że informował w poniedziałek o tym potencjale premiera. – Pan premier mówił o negocjacjach i o procesie kontraktacji, który w tej chwili odbywa się w całej Unii Europejskiej. Ja wierzę w to głęboko, że to jest nasza wspólna sprawa. Trzymam też póki co kciuki, ale chcę powiedzieć, że my jesteśmy gotowi do naprawdę masowego szczepienia w całej Polsce, nie tylko w dużych miastach – podkreślił.
"Jesteśmy gotowi do współpracy"
Dulkiewicz pytana, ile w wypowiedziach rządu jest politycznego PR-u, a ile realnego podejścia do procesu szczepień, powiedziała, że "myśli, że każdy z nas, także i pan premier Morawiecki i pan minister (Michał) Dworczyk zdają sobie w pełni sprawę, że sprawne przeprowadzenie procesu szczepień, to jest ich polityczne być albo nie być, ale także przyszłość naszego kraju".
- Nie dziwię się, że wokół szczepień także jest rodzaj politycznego teatru. Natomiast to nie jest coś, czym ja chciałabym się zajmować. To, czym chciałabym się zajmować to odpowiedź na wezwanie wielokrotne zarówno ze strony samorządowców, my apelowaliśmy o współpracę, tym razem premier poprosił nas o współpracę przy organizacji tych masowych, powszechnych punktów szczepień, my bardzo sprawnie odpowiedzieliśmy. Teraz my też prosimy o to, by nas traktować poważnie – mówiła.
- Jesteśmy gotowi do tej współpracy, tylko trzeba nas wszystkich też traktować poważnie, szczerze i uczciwie – podkreśliła prezydent Gdańska.
Sutryk: należy perspektywicznie planować odmrożenie gospodarki
Sutryk pytany o kwestię odmrażania gospodarki, powiedział, że należy "z większą dynamiką kontynuować proces szczepień" oraz "perspektywicznie planować odmrożenie gospodarki".
- Nie ma nic gorszego niż brak perspektywy – ocenił. Dodał, że "to szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy nas o te rzeczy dopytują, ale także dopytują o kolejne instrumenty wsparcia".
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24