Pytania na spotkaniu z Szydło. "Czego się boicie? Bierny, mierny, ale wierny"

Dlaczego ogradzacie Sejm barierkami? Dlaczego stworzyliście jedną wspólną drużynę, tylko ta drużyna nie nazywa się "Polska", a "BMW": bierny, mierny, ale wierny? Czego się boicie? - takie pytania zadawał Beacie Szydło uczestnik sobotniego spotkania z mieszkańcami Bochni (woj. małopolskie). - Proszę nie wyrywać mi mikrofonu - zwrócił się do mężczyzny, który próbował go uciszyć. - Jeśli miałabym krótko odpowiedzieć na pana wywód, tobym powiedziała, że my się niczego nie boimy - odparła na to była szefowa rządu.

"Obaj przywódcy nie są dobrymi negocjatorami. Strasznie nieprzewidywalni"

Negocjacje podczas spotkania Trump-Kim będą bardzo trudne - ocenił we "Wstajesz i wiesz" Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO. - Trump nie pokazuje, co byłby w stanie zaoferować poza gwarancjami ustnymi i niejasnymi dla Kim Dzong Una. Kim Dzong Un z kolei czeka na jaśniejsze oświadczenie dotyczące spraw gospodarczych, finansowych - podkreślał. Jego zdaniem jest mała szansa na to, że dojdzie do wielkiego porozumienia. "Obaj przywódcy są strasznie nieprzewidywalni", a zarazem "nie są dobrymi negocjatorami" - dodawał gość TVN24.

"Macierewicz podejmował sto sprzecznych decyzji dziennie, a Błaszczak jest niewidoczny"

Odziedziczył resort w bardzo trudnej sytuacji i ograniczył się do wyczyszczenia ludzi Macierewicza, jest bardzo mało aktywny - mówił w "Faktach po Faktach" Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej z Platformy Obywatelskiej o działalności obecnego szefa tego resortu. Ocenił też, że minister Mariusz Błaszczak "ostentacyjnie lekceważy parlament", nie pojawiając się na posiedzeniach sejmowej komisji obrony narodowej.

Ryszard Terlecki odwołał spotkanie z wyborcami

Z powodu złego stanu zdrowia wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki nie przybył na niedzielne spotkanie z mieszkańcami Ciężkowic (województwo małopolskie). Jak poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Włodzimierz Bernacki, Terlecki trafił do szpitala w Krakowie, a jego stan "nie jest niedobry". Z kolei rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała później, że wicemarszałek wrócił już do domu i "z jego zdrowiem jest ok".

Sinice w jeziorze Necko. Zakaz kąpieli

Z powodu sinic miasto Augustów na Podlasiu wprowadziło zakaz kąpieli w jeziorze Necko. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni i utrudnienia w oddychaniu.

"Unia jest dzisiaj motorem dezintegracji, a nie integracji"

W pewnym momencie ludzie zaczęli się zastanawiać nad sensem demokracji. Co nie wyszło? Kto to "schrzanił"? Na koniec należy zastanowić się, jakie są alternatywy - mówił w programie "Horyzont" profesor Jan Zielonka, polsko-brytyjski politolog z University of Oxford. Jak zaznaczał, odnosząc się do przyszłości Unii Europejskiej, jest ona "dzisiaj motorem dezintegracji, a nie integracji".

Desant polsko-amerykański. Wisła pokonana

Żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, biorący udział w międzynarodowych ćwiczeniach Saber Strike-18, sforsowali w niedzielę na zestawach pontonowych Wisłę w Chełmnie (Kujawsko-Pomorskie). W czasie kilkugodzinnej przeprawy z lewego na prawy brzeg rzeki przetransportowano około 50 pojazdów.

"Została złamana swoista umowa"

Dla samych swoich to nagrody, milionowe odprawy, a dla posłów opozycji kary. Gdyby te kary były wymierzane sprawiedliwe, to powinny dotyczyć wszystkich posłów, a nie dziwnym trafem posłów opozycji - zwracał uwagę w "Kawie na ławę" w TVN24 Piotr Zgorzelski (PSL). Goście programu komentowali między innym karę nałożoną na posła PO Sławomira Nitrasa za przerywanie wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego. - To młotkowanie opozycji. Została złamana swoista umowa - uznał Zgorzelski.

"Jednej i drugiej dymisja się należała"

Widać oderwanie od rzeczywistości i pogardę dla zwykłych ludzi - oceniła w "Kawie na ławę" w TVN24 przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, odnosząc się do wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w czasie debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło i minister Elżbiety Rafalskiej. Sławomir Neumann z PO dodawał z kolei, że "jednej i drugiej dymisja się należała". Goście niedzielnego programu komentowali między innymi przemówienie szefa rządu wygłoszone w Sejmie.

"Każdy może stać się bezdomnym"

- Jeżeli popadamy w długi, mamy problemy rodzinne, popadamy w uzależnienie, to wbrew pozorom bardzo prosta i dość szybka droga prowadzi na ulicę - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 doktor Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Każdy może stać się bezdomnym - dodał, przekonując o konieczności wdrożenia w samorządach przygotowanej przez RPO Karty Praw Osób Bezdomnych.

Polka odznaczona przez królową Elżbietę II

Małgorzata Goddard, Polka opiekująca się archiwami polskich weteranów drugiej wojny światowej, które są w posiadaniu brytyjskiego ministerstwa obrony, znalazła się w sobotę na liście osób odznaczonych z okazji urodzin królowej Elżbiety II.

Charyzmatyczny socjalista, porywał tłumy. Torował Polsce drogę do wolności

Działalność polityczną rozpoczął jako nastolatek. Twarz polskiego socjalizmu II RP. Przyjaciel, a potem zagorzały krytyk Józefa Piłsudskiego. Ignacy Daszyński, jeden z ojców założycieli polskiej niepodległości, należał do najbardziej wpływowych polityków dwudziestolecia międzywojennego. Program "100 lat niepodległości" TVN24.

"Zauważam zmęczenie Polską. To jest jedyna szansa tego rządu"

Zapowiada się kolejna jałowa runda dialogu pomiędzy Komisją Europejską i naszym rządem. Jałowa w tym sensie, że obie strony nie mają do tego ani serca, ani przekonania - powiedział w "Faktach po Faktach" Janusz Lewandowski. Eurodeputowany PO i były komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetu odniósł się do nieoficjalnych informacji, że w przyszłym tygodniu Polskę może odwiedzić wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Awaryjne lądowanie samolotu. Są ranni

Podczas podejścia do lądowania na lotnisko w Jasionce rozbił się mały samolot typu Cessna, zarejestrowany na Ukrainie. Trzy osoby zostały ranne. Około godziny 16.30 lotnisko wznowiło normalną działalność.

"Na świecie są to święta równości, w Polsce - upominanie się o prawa"

W sobotnie popołudnie rozpoczęła się w Warszawie 18. Parada Równości. Wśród uczestników znaleźli się także politycy PO i Nowoczesnej. W programie Babilon o prawach i problemach społeczności LGBT mówiły uczestniczki programu w TVN24 BIS. - O ile parady równości na świecie to są święta tej równości, o tyle w Polsce cały czas mamy do czynienia z upominaniem się o prawa - oceniła Julia Zimmermann z Partii Razem. Z kolei Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 przyznała, że "nie do końca wie, o co jest walka". Jak dodała, nie widzi takiego problemu, aby "ktoś, kto żyje w Polsce w związku partnerskim, był poddawany dyskryminacji".