Tuleya: nie bawimy się w politykę, bronimy wartości konstytucyjnych

- My nie bawimy się w politykę, bronimy jedynie wartości konstytucyjnych, które są obecnie łamane - mówił w "Faktach po Faktach" sędzia Igor Tuleya. - Zawsze sędziowie, którzy nie zgadzają się z propozycjami zmian w prawie, lansowanymi przez większość parlamentarną, nazywani są politykami - dodał.

Były rzecznik KRS przeniesiony do innego wydziału. Złożył odwołanie

Sędzia Waldemar Żurek złożył we wtorek do Krajowej Rady Sądownictwa odwołanie od decyzji prezes Sądu Okręgowego o przeniesieniu go do innego wydziału. Były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa wniósł również o uchylenie decyzji ze względu na brak merytorycznych przesłanek, a także naruszenie przepisów przez prezes sądu okręgowego.

Prezydent: Mamy prawo, by się tutaj sami rządzić. Niech nas zostawią w spokoju

Mamy prawo mieć swoje oczekiwania wobec Europy, która nas zostawiła w 1945 roku na pastwę Rosjan. Ale przede wszystkim mamy prawo do tego, by się tutaj sami rządzić i decydować o tym, jaki Polska ma mieć kształt, decydować o tym, w jaki sposób będziemy naprawiali zbutwiałe i cały czas gryzione jeszcze starymi systemowymi rozwiązaniami instytucje w Polsce - powiedział we wtorek w Leżajsku prezydent Andrzej Duda.

Prezydent chce, by kierował pracami Sądu Najwyższego. Zawistowski o "czarnym scenariuszu"

Jeżeli czarny scenariusz się zrealizuje i rzeczywiście od środy Józef Iwulski i Stanisław Zabłocki przestaną pełnić funkcję prezesów sądu, to faktycznie ja zostanę jedynym z dotychczasowych prezesów w służbie - mówił w rozmowie telefonicznej z TVN24 prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Dariusz Zawistowski. - Właściwie w tej sytuacji nie ma innej możliwości, bo ktoś musi kierować pracami sądu pod nieobecność profesor Małgorzaty Gersdorf - dodał. Podkreślił też, że Gersdorf "z uwagi na regulację konstytucyjną" nadal jest pierwszym prezesem SN.

Ukradli księżyc i wrzucili do wody, szuka ich policja

Grupa mężczyzn wtargnęła nocą na teren nowo otwartej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. - Rozpalili ognisko. Palili sprzęty, stoły, krzesła. Na końcu postanowili rozprawić się z darem krakowian dla Pomorza - księżycem, który przypłynął do nas miesiąc temu - opowiada Czesław Podleśny, rzeźbiarz.

"Wątpliwości dotyczą KRS". Nowe pytania Sądu Najwyższego do Luksemburga

We wtorek Sąd Najwyższy poinformował o skierowaniu kolejnych pytań dotyczących niezależności władzy sądowniczej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wystąpiono również o zastosowanie trybu przyspieszonego. Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski wyjaśnił na konferencji prasowej, że chodzi o sposób powołania członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Zgoda prezydenta na orzekanie przez pięciu sędziów Sądu Najwyższego

Do Sądu Najwyższego wpłynęły we wtorek postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN przez pięciu sędziów - poinformowało biuro prasowe Sądu Najwyższego. Są to sędziowie, którzy uzyskali wcześniej pozytywną opinię wybranej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa.

Kierowca wypadł z busa. Ten spadł na zaparkowane auta

Jadąc z Wrocławia do Oławy dostawczy fiat wypadł z drogi, kilkakrotnie przekoziołkował i spadł na zaparkowane za ogrodzeniem samochody. Kierowca wypadł przez okno samochodu i mocno poturbowany trafił do szpitala. Okazało się, że nie posiadał dowodu rejestracyjnego ani ubezpieczenia, za to miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Najpierw została pobita, później udusiła się w bagażniku. Są wstępne wyniki sekcji zwłok

Wstępne wyniki sekcji zwłok 56-latki, której ciało znaleziono w bagażniku, wykazały, że miała ona liczne obrażenia głowy, klatki piersiowej i pleców. - Najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną jej śmierci była niewydolność oddechowo-krążeniowa spowodowana doznanymi obrażeniami. Dodatkowym czynnikiem, który mógł doprowadzić do śmierci, było ułożenie kobiety w bagażniku - poinformowała Grażyna Wawryniuk z gdańskiej prokuratury.

Młody żubr we wnykach w Puszczy Białowieskiej. Znaleźli go grzybiarze

Jałówka miała ogromne szczęście, bo wnyki zawiązały się na wysokości klatki piersiowej, a nie szyi, dzięki czemu nie udusiła się - relacjonował we wtorek reporter TVN24 Mateusz Grzymkowski sytuację, do jakiej doszło w Puszczy Białowieskiej. To już trzeci przypadek w ostatnim czasie, gdy żubr zostaje znaleziony w kłusowniczych wnykach. Zdaniem specjalistów problem nasila się przez fakt, że kary za kłusownictwo są zbyt niskie.

Awantura w samolocie. Pasażer palił na pokładzie

W samolocie odlatującym z poznańskiej Ławicy na Islandię 31-letni mężczyzna wszczął awanturę - był agresywny, palił papierosy oraz nie stosował się do poleceń załogi. Na pokładzie interweniowali specjalnie przeszkoleni strażnicy graniczni.

"Działania posła nie dają rękojmi bezpieczeństwa". Petru nadal z zakazem wjazdu do Sejmu

Zakaz dla Ryszarda Petru (Liberalno-Społeczni) dotyczący możliwości wjazdu autem na teren Sejmu nie może być cofnięty, gdyż dotychczasowe działania posła nie dają rękojmi bezpieczeństwa - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Zakaz wjazdu nałożony przez marszałka Sejmu na Ryszarda Petru, Joannę Schmidt i Joannę Scheuring-Wielgus miał obowiązywać do 20 lipca.

"Autorytet Trybunału może zostać podważony". Sąd Najwyższy o wniosku Ziobry

Konkluzja jest taka, że minister sprawiedliwości próbuje wykorzystać tę drogę z powodów politycznych - stwierdził w rozmowie z TVN24 Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Skomentował w ten sposób wniosek Zbigniewa Ziobry złożony do Trybunału Konstytucyjnego, który dotyczy "rażącego przekroczenia kompetencji" przez SN w związku ze skierowaniem pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Autorytet Trybunału może zostać po raz kolejny podważony - przestrzegał Laskowski.

"Znane osoby będą sławić imię Polski". Premier spotkał się z Hakkinenem

Bardzo się cieszę, że mogłem porozmawiać z Miką Hakkinenem o polskiej historii, o 100 latach naszej niepodległości, ale i o przyszłości. Cieszę się, że takie osoby stają się naszymi ambasadorami, ambasadorami Polski i polskości - podkreślał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z utytułowanym byłym fińskim kierowcą wyścigowym, dwukrotnym mistrzem świata Formuły 1.

Jaki o "żałosnych krytykach": próbują wmówić, że chcę budować w rezerwatach przyrody

Albo naprzeciwko rezerwatu przyrody będzie nowa, ekologiczna, zielona dzielnica, którą ja chcę budować, albo będą tam betonowe pustynie - stwierdził w internetowej dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Patryk Jaki. Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy bronił swojej propozycji utworzenia w Warszawie 19. dzielnicy i tłumaczył, kogo miał na myśli, mówiąc o "żałosnych krytykach" jego samorządowych pomysłów.