W maju przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów, święto ustanowione przez Międzynarodową Radę Muzeów, działającą przy UNESCO. Pierwsza warszawska Noc Muzeów odbyła się w 2004 roku. Ze skromnej imprezy, w której uczestniczyło 11 placówek, przeistoczyła się w olbrzymie okołomiejskie wydarzenie. - W tym roku Noc Muzeów będzie miała nieco inny przebieg, dostosowany do warunków wynikających z pandemii COVID-19. Proponujemy trzy typy aktywności: tradycyjną, spacer z kulturą oraz online - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Jak przypomina ratusz, od 4 maja muzea i galerie ponownie będą otwarte. "O ile nie zmieni się sytuacja epidemiologiczna, podczas Nocy Muzeów będzie możliwe zwiedzanie instytucji – nie tylko tych związanych z kulturą. W tegorocznej odsłonie swój udział potwierdziło 180 placówek, w tym 17 nowych" – poinformował w komunikacie urząd miasta.
Jednak dalej czytamy: "mając na względzie sytuację epidemiologiczną zostały zaplanowane dodatkowe działania w nowej formule".
Pierwsza to spacer z kulturą, czyli wydarzenia i ekspozycje na świeżym powietrzu. Organizuje je 80 instytucji, które zaplanowały aktywności na zewnątrz, poza murami swoich siedzib. Zostały przygotowane dwie trasy spacerowe do najciekawszych miejsc w centrum miasta. Pomocna tu będzie mapka z przebiegiem tych tras. Przygotowano również około 100 wydarzeń online, które mogą być zachęta do wizyty w wirtualnym muzeów.
Nie zabraknie tradycyjnej parady zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będą dostępne do zwiedzania - autobusy na placu Defilad, tramwaje na placu Narutowicza. Zwiedzanie odbędzie się w zgodzie z obowiązującym reżimem sanitarnym.
Tak jeszcze przed pandemią wyglądała Noc Muzeów:
Autorka/Autor: kz/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP