Ksiądz ukarany mandatem za palenie książek przed kościołem. Sprawa trafiła też do prokuratury

Przed kościołem w Gdańsku po mszy publicznie spalono książki i inne przedmioty, które na prośbę księdza przynieśli parafianie. W ten sposób mieli pozbyć się wszystkiego, co "przynosi złą moc". Ksiądz, który brał udział w tym wydarzeniu, został ukarany mandatem przez straż miejską. Do prokuratury wpłynęło natomiast zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Prezes ZNP: wtorkowa propozycja związkowców to ostatnie słowo

- Jeżeli strona rządowa będzie w dalszym ciągu prezentowała takie stanowisko, jakie prezentuje, to nie mamy powodu, żebyśmy ten strajk odwołali - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Odniósł się w ten sposób do negocjacji w sprawie podwyżek dla nauczycieli.

Godziny czekania na pomoc i śmierć pacjenta. Kontrole NFZ w szpitalach na Śląsku

Kontrola wewnętrzna w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim, postępowanie sprawdzające prokuratury, kontrola wojewody w całym województwie, a teraz też Narodowego Funduszu Zdrowia w kilku konkretnych szpitalach - to wszystko to efekty wciąż niewyjaśnionych okoliczności śmierci młodego mężczyzny, który zmarł 19 marca. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Setki tarantul w przesyłce z Polski

Filipińscy celnicy z międzynarodowego lotniska w Manili skonfiskowali ponad 750 jadowitych tarantul, które dotarły tam z Polski - poinformował we wtorek lokalny urząd celny. Zagrożone wyginięciem zwierzęta przemycano w opakowaniach po płatkach śniadaniowych i ciastkach.

Spłonęły książki, które "przynosiły złą moc". Teraz ksiądz oświadcza, że to był "niefortunny fakt"

"Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny. Nie miał on jednak charakteru prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii - oświadczył we wtorek ksiądz Rafał Jarosiewicz, który wraz z grupą parafian w jednej z gdańskich parafii spalił książki i przedmioty "przynoszące złą moc". "Jeśli ktokolwiek moje działanie odebrał w ten sposób, chciałbym w tym miejscu go bardzo serdecznie przeprosić" - dodał.

Belka: milczenie minister Czerwińskiej oznacza, że nie zgadza się z taką polityką

Oczekiwałbym, żeby minister finansów Teresa Czerwińska nie tyle podała się do dymisji czy nie, bo to jest zupełnie inna sprawa, ale żeby się jasno wypowiedziała w tej kwestii - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Marek Belka, komentując "piątkę Kaczyńskiego". - Jej milczenie jest bardzo wymowne, bo to znaczy, że ona z taką polityką się nie zgadza - dodał.

Czaputowicz: Rosja pokazuje, że może być zagrożeniem

Obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych w regionie to największy gwarant bezpieczeństwa - powiedział minister Jacek Czaputowicz, który wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Spotkanie było poświęcone między innymi nierozprzestrzenianiu broni masowego rażenia.

"Kolejny haniebny krok ze strony administracji rządowej"

To działanie, które dzieli mieszkańców Gdańska - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Sławomir Neumann, odnosząc się do zgody wojewody na cykliczne zgromadzenia Solidarności przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. - To kolejny haniebny krok ze strony administracji rządowej - dodał. Z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) odniósł się do pomysłu obchodów 4 czerwca w Gdańsku i sprzeciwu Solidarności wobec ustawienia symbolicznego Okrągłego Stołu przy tymże pomniku. Ocenił, że pomysł ten był "niedobry, niezręczny i trochę nie na miejscu", a sprzeciw Solidarności zrozumiały.

"Upadające mity" Kaczyńskiego po wywiadzie z Birgfellnerem

Mit mało przedsiębiorczego Jarosława Kaczyńskiego upadł - ocenił w "Tak jest" w TVN24 wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa (Porozumienie), odnosząc się do wywiadu z Geraldem Birgfellnerem w "Gazecie Wyborczej". Austriacki biznesmen mówi, jak wyglądały rozmowy z prezesem PiS w sprawie budowy wieżowca. - Rzeczywiście, upadł mit człowieka, który działa pro publico bono, który w polityce jest tylko po to, aby służyć narodowi - odpowiedział na te słowa Marcin Kierwiński (PO).

Rozmowy przerwane. Apel Szydło do nauczycieli, odpowiedź Broniarza

Rozmowy związkowców z rządem w sprawie postulatów nauczycieli zostały przerwane. Mają być wznowione w środę o godzinie 13. Wicepremier Beata Szydło zaapelowała o zawieszenie protestu w szkołach na czas egzaminów. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz odpowiedział na apel Szydło. Nie wyraził zgody na zawieszenie strajku.

Wybite szyby w mieszkaniu syna byłego premiera. Michał Tusk zeznawał przed sądem

To właściwie wyjątkowa sytuacja, że byliśmy nieobecni. O tej porze w niedzielę z reguły jest ktoś w domu - mówił przed sądem syn byłego premiera Michał Tusk, zeznając przed Sądem Rejonowym w Gdańsku w procesie dwóch mężczyzn, którzy odpowiadają za wybicie szyb w jego mieszkaniu. Są oskarżeni o uszkodzenie mienia, grozi im do pięciu lat więzienia.

Macierewicz zapowiadał polsko-ukraińskie śmigłowce. "Nie było i nie ma żadnych prac"

"Polska Grupa Zbrojeniowa oficjalnie: nie było i nie ma żadnych prac nad polsko-ukraińskim śmigłowcem zapowiedzianym przez A. Macierewicza" - poinformował poseł PO Krzysztof Brejza, publikując na Twitterze odpowiedź, jaką otrzymał z PGZ. Wcześniej skierował pytanie na temat ewentualnych prac nad budową polsko-ukraińskiego śmigłowca, o której w październiku 2016 roku mówił ówczesny szef MON Antoni Macierewicz.

Śmieciowa mafia na deskach. Kilkanaście zatrzymań jednego dnia

Ogromna akcja policji na południu Polski. We wtorek rano funkcjonariusze z Krakowa, Katowic i Częstochowy zatrzymali łącznie 15 osób związanych z tzw. "mafią śmieciową". Śledczy mają dowody, że osoby te nielegalnie składowały niebezpieczne odpady, między innymi w nieczynnych kopalniach, czy w pobliżu osiedli mieszkalnych. Zatrzymani mają usłyszeć zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Mazurek: rekonstrukcja rządu przed wyborami europejskimi

Mam informację, że rekonstrukcja rządu nastąpi jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - oświadczyła we wtorek Beata Mazurek, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. Dopytywana o szczegóły, zaznaczyła, że konkretny termin nie jest jej znany.

Były prezydent Siedlec przesłuchany w szpitalu. "Jest w dobrym stanie psychicznym"

Po operacji i nocy spędzonej w szpitalu stan Wojciecha Kudelskiego możemy określić jako stabilny - poinformował Mariusz Mioduski, dyrektor do spraw medycznych ze szpitala wojewódzkiego w Siedlcach. Były prezydent Siedlec, który został ranny w ataku w poniedziałek, we wtorek składał zeznania w szpitalu. Jak przyznał prokurator Kamil Żmudziński, "pan prezydent jest w dobrym stanie psychicznym, odpowiadał rzeczowo".

Premier zapowiedział likwidację OFE. Opozycja mówi o "dziurze Morawieckiego"

Zmiany będą służyły budowaniu przyszłości emerytów - przekonywał szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych i przeniesienia części środków z OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Opozycja widzi to inaczej. Poseł PO Cezary Tomczyk mówił o finansowej "dziurze Morawieckiego", rzecznik PSL Jakub Stefaniak zwrócił uwagę na milczenie w tej sprawie minister finansów Teresy Czerwińskiej.