PiS chce zmian w ustawie o samorządzie wojewódzkim. "To jakiś obłęd"

Klub Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawiciele MSWiA opowiedzieli się w środę za projektem nowelizacji ustawy o samorządzie wojewódzkim, który ma uniemożliwić paraliż prac sejmiku. Posłowie klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska chcą natomiast odrzucenia projektu, a klub Kukiz'15 zaapelował o jego wycofanie. - Dzisiejszy projekt ustawy możemy nazwać ustawą dedykowaną do konkretnego sejmiku - ocenił w środę Andrzej Maciejewski z Kukiz'15.

Ziobro: ze SKOK-u Wołomin pod nosem KNF wyprowadzono półtora miliarda złotych

Bardzo negatywną rolę odegrało kierownictwo KNF, które wbrew pewnej wiedzy nie podjęło decyzji, które do nich należały - mówił w czwartek w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy SKOK-u Wołomin. Wystąpienie ministra komentował Witold Gadomski z "Gazety Wyborczej", który podkreślał, że "już w 2008 roku Kasa Krajowa, kierowana wówczas przez Grzegorza Biereckiego, dzisiaj senatora PiS, wiedziała o tym, że w SKOK Wołomin są nieprawidłowości".

W Krakowie rozdadzą ponad 40 tysięcy masek antysmogowych

Miasto zakupiło ponad 40 tysięcy półmasek antysmogowych, które będą rozdawane mieszkańcom w klubach rodzica, centrach aktywności seniorów i przychodniach pulmonologicznych. W środę otrzymali je między innymi pacjenci Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego.

"Rzecznik dyscyplinarny próbuje ingerować w orzecznictwo niezawisłego sędziego"

Sędziowie Ewa Maciejewska i Igor Tuleya zostali wezwani przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych w związku z pytaniami prejudycjalnymi skierowanymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez sądy, w których orzekają. Jak mówiła w czwartek Maciejewska, "w jej ocenie jest to zupełnie niedopuszczalne w państwie prawa". Michał Wawrykiewicz ze Stowarzyszenia Wolne Sądy ocenił z kolei, że "to jest wręcz skandaliczna sytuacja".

Wjechał w cztery kobiety, jedna zginęła. Prokuratura: miał odebrane prawo jazdy

60-latek, który w środę wieczorem w Rudzie Śląskiej potrącił cztery kobiety, miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – podała w czwartek prokuratura. Prawdopodobnie jeszcze w czwartek zostanie formalnie wszczęte śledztwo w sprawie tego wypadku. Zginęła w nim jedna z potrąconych. Trzy inne trafiły do szpitali. Stan zdrowia dwóch z nich jest bardzo poważny.

Przegląd prasy. Protest pracowników sądów może dotknąć podopiecznych domów dziecka

Podopieczni domów dziecka oraz młodzieżowych ośrodków wychowawczych mogą nie spędzić tych świąt z rodzinami - alarmuje Onet. Jak wyjaśnia portal, aby czasowo opuścić placówkę, konieczna jest decyzja sądu rodzinnego o "urlopowaniu" jej wychowanka, a ta - ze względu na trwający protest pracowników administracyjnych sądów - może w wielu przypadkach nie zostać wydana na czas.

W Łodzi nie będzie placu Lecha Kaczyńskiego

W Łodzi nie będzie placu Lecha Kaczyńskiego. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wojewody łódzkiego w sprawie zmiany nazwy. Wyrok jest prawomocny. To oznacza, że obowiązuje nazwa plac Zwycięstwa.

"To my jesteśmy filarem sądów". Pracownicy administracyjni chcą wyższych płac

Sędziowie bez naszej pomocy nie są w stanie orzekać w sądach, załatwiać swoich spraw. Bez urzędników sądowych sobie nie poradzą - podkreśliła w TVN24 Iwona Nałęcz-Idzikowska, przewodnicząca Krajowej Rady Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP. Odniosła się do trwającego protestu pracowników administracyjnych sądów, którzy domagają się podwyżki płac.

"Czarny sen każdego rodzica"

Jak dzieci z in vitro mają mieć zaufanie do rzecznika, który już na starcie nazywa to, w jaki sposób powstały niegodziwością - mówiła w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka, komentując zgodę Senatu na powołanie Mikołaja Pawlaka na nowego Rzecznika Praw Dziecka. W jej ocenie Pawlak "nie spełnia kryteriów" wymaganych ustawowo od kandydatów na to stanowisko.

Ponad 100 kilogramów marihuany w transporcie mandarynek

Centralne Biuro Śledcze Policji przejęło w okolicach Zduńskiej Woli 112 kilogramów marihuany, przemyconej do Polski z Hiszpanii. Narkotyki - warte ponad trzy miliony złotych - były ukryte w tirze wiozącym mandarynki. Kierowca ciężarówki usłyszał zarzut.

Wiadomość na wagę życia. Dopracowano system ostrzegania

Próby SMS-ów bezpieczeństwa odbyły się kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz dopracowano system. Ma ostrzegać przed gwałtownymi i poważnymi załamaniami pogodowymi. Decyzje o potrzebie wprowadzenia takiego systemu ostrzegania podjęto po tragedii na obozie harcerskim w Suszku, do której doszło w sierpniu 2017 roku. (Materiał magazynu "Polska i świat")

Sejm uczcił pamięć ofiar stanu wojennego

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd ofiarom stanu wojennego i tym wszystkim, którzy stawili opór komunistycznej dyktaturze - głosi tekst uchwały przyjętej w środę w Sejmie przez aklamację. Posłowie uczcili pamięć ofiar w przeddzień 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

"Skandaliczne, podłe, oburzające słowa polityków PiS"

- Wypowiedzi niegodne są niegodne i po prostu pan senator powinien z tym żyć - ocenił w "Kropce nad i" poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi słowa senatora Prawa i Sprawiedliwości Grzegorza Biereckiego na temat pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Z kolei Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej mówiąc o wypowiedziach Biereckiego i Zbigniewa Ziobry na temat pobicia Kwaśniaka, oświadczył, że to "skandaliczne, podłe, oburzające słowa".

"Ziobro to mina podłożona pod Prawo i Sprawiedliwość"

- Nie wiem, czy to było tak palnięte zarówno w wypadku Zbigniewa Ziobro jak i Grzegorza Biereckiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były marszałek Sejmu Marek Borowski, odnosząc się do słów obu polityków w sprawie pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Zdaniem Borowskiego, gdy ktoś nie zna całej sprawy, może interpretować te słowa w ten sposób, że Kwaśniak "był członkiem mafii". - Obydwaj autorzy tych słów powinni pomyśleć chwilę, zanim coś powiedzą - ocenił profesor Ryszard Bugaj.

Sędzia Tuleya ma wyjaśnić "możliwy eksces orzeczniczy"

Sędzia Igor Tuleya został wezwany przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych do złożenia wyjaśnień w związku ze zwróceniem się przez Sąd Okręgowy w Warszawie, w którym orzeka Tuleya, do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem rzecznika, doszło do tego "wbrew warunkom zapisanym w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej".

Dera: wypowiedź senatora Biereckiego niezręczna

Te słowa nie powinny paść - ocenił w "Tak jest" prezydencki minister Andrzej Dera, odnosząc się do słów senatora Prawa i Sprawiedliwości Grzegorza Biereckiego na temat pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Jak podkreślał Dera, "nie nam (...) osądzać, jaki były motywy" pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego. Dera odniósł się także do aresztowania Kwaśniaka przez CBA.

Rząd Morawieckiego z wotum zaufania

Sejm wyraził wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. W głosowaniu w środowe popołudnie gabinet premiera poparło 231 posłów, 181 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

"Kabaret", "kinderbal". Opozycja o wystąpieniu Morawieckiego

To jest polityczny kabaret, próba pokazania wirtualnej rzeczywistości. Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego było pełne kłamstw i pomówień - ocenił w środę lider PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że przekaz szefa rządu skierowany był głównie do działaczy PiS. Zdaniem szefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer, wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego to "kinderbal na trzecie urodziny rządu, który nie ma już żadnego pomysłu na rządzenie i nie myśli realnie o Polakach".

Dwa samochody, jeden kluczyk. Dziwna sprawa zaginionej pralki

Policjanci z Olsztyna mieli do czynienia z dziwną sprawą zaginięcia pralki. Pewna para kupiła nowy sprzęt i zapakowała go do bagażnika. Okazało się, że nie swojego auta. Właściciel tego samochodu, niczego nieświadomy, odjechał następnie z cudzą własnością. Zaczęły się telefony.