"Drzewo jest symbolem tego, że pamięć powinna rosnąć". Jesiony i klony upamiętnią powstańców

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dyrektor MPW o akcji "Korzenie Pamięci"
Dyrektor MPW o akcji "Korzenie Pamięci"TVN24
wideo 2/5
Dyrektor MPW o akcji "Korzenie Pamięci"TVN24

W Parku Powstańców Warszawskich na Woli posadzono 20 jesionów i klonów. - Już w "Iliadzie" Homera drzewo jest pokazane jako symbol pamięci ludzi, dlatego, że żyje dłużej niż człowiek. Chcemy żeby pamięć o powstańcach warszawskich była dłuższa niż życie jednego człowieka, żeby przekazała coś następnym pokoleniom - mówił podczas inauguracji projektu Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podczas obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego zainaugurowano akcję "Korzenie Pamięci". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło dzieci oraz wnuki powstańców, by opowiedziały o swoich przodkach - powstańcach. Gromadzone są relacje o tym, co najchętniej wspominali, jakich tematów unikali, jakie emocje towarzyszyły tym opowieściom, a także, czy powstańcza przeszłość ich przodków miała wpływ na ich życie.

Kolejnym elementem projektu jest inicjatywa sadzenia drzew w Parku Powstańców Warszawy na Woli. W sobotnie południe zainaugurowali ją wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek oraz dyrektor MPW Jan Ołdakowski. Towarzyszyły im osoby, które jako pierwsze opowiedziały o swoich bliskich w ramach akcji "Korzenie Pamięci".

W parku posadzono na razie 20 jesionów i klonów. Każdy z nich dedykowany jest jednej osobie. Przed drzewami umieszczone są tabliczki z imionami i nazwiskami. Są na nich również kody QR, które zabiorą nas do biogramu powstańca na stronie muzeum.

- Drzewa, które sadzimy będą symbolem pamięci, szacunku, hołdu, jaki jesteśmy winni naszym bohaterom. Wierzymy, że jest to ważne nie tylko dla powstańców, dla nas współczesnych, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. Jak mawiają mądrzy ludzie: naszym dzieciom musimy pozostawić nie tylko skrzydła ale też korzenie. Tutaj odnajdą swoje korzenie, one tutaj będą żywe - mówił wiceprezydent Bratek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Każde drzewo opowiada historię jednej osoby

Podczas konferencji prasowej Jan Ołdakowski zwrócił się do bliskich powstańców, którzy wzięli udział w akcji "Korzenie Pamięci". - Opowiedzieliście nam coś bardzo istotnego w tych wywiadach. Opowiedzieliście coś o sobie, jaka cząstka was pochodzi od powstańców warszawskich, jak oni was kształtowali, co wam przekazali - mówił.

- Dziś mogę powiedzieć, że każdy kto napisze do nas, wyśle ankietę, nagra się w wywiadzie i weźmie udział w akcji "Korzenie Pamięci", na końcu będzie miał drzewo, które upamiętni jego babcię czy dziadka. Drzewo, którego symbolikę wszyscy rozumiemy. Już w "Iliadzie" Homera drzewo jest pokazane jako symbol pamięci ludzi, dlatego, że żyje dłużej niż człowiek. Chcemy żeby pamięć o powstańcach warszawskich była dłuższa niż życie jednego człowieka, żeby przekazała coś następnym pokoleniom - zaznaczał Ołdakowski. - Ta pamięć żyje w rodzinach i mam nadzieję, że uczestnicząc w akcji "Korzenie Pamięci", zobowiązaliście się do tego, że będziecie ją przekazywać następnym pokoleniom - mówił do rodzin powstańców.

- Drzewo jest symbolem tego, że pamięć powinna rosnąć. Powinna mieć korzenie i każdego roku być coraz większa - podkreślił.

Dyrektor Ołdakowski zapowiedział, że w biogramach powstańców na stronie placówki zostanie zamieszczona informacja o tym, gdzie rosną upamiętniające ich drzewa, tak by każdy mógł je odnaleźć.

Powstańcy upamiętnieni drzewami:

Stanisław Sommer ps. Makina – ojciec Karoliny Korwin-Piotrowskiej Ignacy Łyskanowski ps. Skiba – dziadek Szymona Majewskiego Maurycy Młynarski – krewny Jana Młynarskiego Ryszard Włodarczyk ps. Czarny II – dziadek Tomasza Hipsza Tymoteusz Duchowski ps. Motek – dziadek Marty Oleksy Józef Bolesław Gazda – ojciec Marzanny de Latour Zbigniew Warzyński ps. Mały – dziadek Anny Warzyńskiej Maria Dobrochna Echaust-Twarowska ps. Nike – babcia Daniela Echausta Zbigniew Dębski ps. Zbych, Prawdzic – dziadek Michała Bigoszewskiego Janina Kaiper – babcia Aleksandry Kaiper-Miszułowicz Ludwika Gołąbek ps. Ludka – babcia Aleksandry Gołąbek Stanisław Józef Krotofilski ps. Stary – dziadek Małgorzaty Lenczewskiej Bohdan Marian Krzyżanowski ps. Pantera – dziadek Joanny Krzyżanowskiej Klara Mulewicz ps. Iwonka – babcia Agnieszki Janarek Edward Piecyk ps. Dziki – dziadek Artura Szopy Zbigniew Madejczyk ps. Józek – dziadek Katarzyny Nowickiej Jan Szypowski ps. Leśnik – pradziadek Conrada Moreno Zofia Mokrzyńska ps. Bubi – prababcia Miry Raghavacharyi

Fragmenty rozmów z potomkami powstańców
Fragmenty rozmów z potomkami powstańcówMuzeum Powstania Warszawskiego

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy doszło w Nieporęcie. Jak ustaliła policja, nietrzeźwy mężczyzna wjechał na jeden z parkingów, gdzie spowodował kolizję. Wydmuchał ponad 1,6 promila.

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca osobowego audi uderzył w barierki przed mostem Siekierkowskim. Autem podróżowały dwie osoby. Na miejscu pracowały służby.

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W alei Krakowskiej zderzyły się dwa pojazdy: samochód osobowy i motocykl. Kierujący motocyklem trafił do szpitala. Na miejscu pracuje policja.

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 17-latka. Jak ustalili, najpierw ukradł farbę w sprayu, a potem pomalował nią samochody, witryny lokali, czy elewację budynku. Szkody oszacowano łącznie na 16 tysięcy złotych.

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grodziscy policjanci znaleźli w ich domu prawie 60 gramów mefedronu, amfetaminy i marihuany. Zatrzymana 56-latka i jej 27-letni syn odpowiedzą nie tylko za posiadanie, ale również za handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Został złapany na gorącym uczynku, gdy kradł elektryczną szczoteczkę do zębów w drogerii w centrum stolicy. Okazało się, że to kolejna taka kradzież dokonana przez 35-latka w ciągu ostatnich kilku dni. Mężczyzna upodobał sobie ten sam model szczoteczki i zabierał go, nie płacąc.

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dobra informacja dla zwiedzających. W najbliższą sobotę, 20 lipca, częściowo otwarty zostanie ogród Łazienek Królewskich. Teren był zamknięty po tym, jak nawałnica uszkodziła parkowe drzewa. Wrócą Festiwal Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Źródło:
PAP

Widok małego chłopca siedzącego o godzinie 1 w nocy samotnie na ławce na Bielanach zaskoczył strażników miejskich. W pobliżu nie było widać nikogo dorosłego. Rodzice 11-latka byli przekonani, że ich syn śpi w domu.

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Drobin pod Płockiem podczas obsługi kombajnu 17-latek został najprawdopodobniej porażony prądem. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl