Miliony na "imperium" ojca Tadeusza Rydzyka. "Swoisty wkład w przyszłość polityczną PiS-u"

Miliony na "imperium" ojca Tadeusza Rydzyka
Miliony na "imperium" ojca Tadeusza Rydzyka
tvn24
"Swoisty wkład w przyszłość polityczną PiS-u". Materiał "Czarno na białym"tvn24

Dotacje z różnych ministerstw, bonifikata na działki pod budowę muzeum, wygrane konkursy. Tymi drogami od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości do różnych podmiotów prowadzonych przez ojca Tadeusza Rydzyka trafiło 214 milionów złotych. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM W TVN24 GO>

Od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości podmioty związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem otrzymały - jak wyliczył portal OKO.press - 214 milionów złotych.

- To nie jest przypadek, że akurat teraz, za rządów Prawa i Sprawiedliwości, instytucje związane z ojcem Rydzykiem dostają tak gigantyczne pieniądze. To jest swoisty wkład w przyszłość polityczną PiS-u. Politycy PiS-u mają nadzieję, że jak będą wystarczająco hojni dla ojca Rydzyka i jego dzieł w tej kadencji, być może w przyszłej kadencji, to będzie się po prostu politycznie opłacać - mówi Bianka Mikołajewska z OKO.press.

"Otworzyło mi oczy, co tam właściwie budują"

Na początku 2016 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł ugodę z Lux Veritatis. Fundacja ojca Tadeusza Rydzyka otrzymała ponad 26 mln zł odszkodowania za cofnięcie przez rząd koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. Zgodnie z założeniami, ciepłownia geotermalna ma być gotowa na początku przyszłego roku, a gorąca woda z głębi ziemi ma trafiać do kaloryferów w toruńskich mieszkaniach.

Piotr Sadowski, wieloletni dyrektor wodociągów w Grudziądzu, a zarazem pomysłodawca i wykonawca Geotermii Grudziądz, wziął pod lupę toruński projekt. - Natrafiłem zupełnie przez przypadek na pełną dokumentację ciepłowni (w Toruniu) dopiero teraz. Otworzyło mi oczy, co tam właściwie budują - mówi w rozmowie z "Czarno na białym".

Sadowski w tekście opublikowanym na łamach "Gazety Wyborczej" wyjaśnił, że solanka w geotermii ojca Rydzyka ma 64 st. Celsjusza, a musi mieć 130 stopni, żeby skierować ją do sieci miejskiej. Do wymaganej temperatury podgrzeje ją budowana właśnie ciepłownia, przy czym wyemituje ilość CO2, odpowiadającą godzinnemu przejazdowi w tym miejscu 45 tys. samochodów.

- Likwidujemy efekt ekologiczny przez zastosowanie kotłowni gazowej, która wysyła potężne ilości dwutlenku węgla - podkreśla Sadowski.

Geotermia Toruń oprócz wspomnianych 26 mln zł w ramach odszkodowania, w 2017 roku otrzymała 19,5 miliona złotych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach unijnej dotacji.

- Każde pieniądze zainwestowane w taką energię jak geotermalna są dobrze zainwestowanymi pieniędzmi, szczególnie jeśli mówimy ogólnie o ochronie klimatu - przekonuje minister środowiska Henryk Kowalczyk.

"To często niestety musi tyle kosztować"

Kolejną wspieraną z publicznych pieniędzy inwestycją toruńskiego redemptorysty jest Muzeum "Pamięć i Tożsamość", na które Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 117 milionów złotych.

- To nie są oczywiście tanie inwestycje, ale jeśli chcemy mieć na lata dobre opowieści w dobrze zorganizowanych nowoczesnych muzeach, to często niestety musi tyle kosztować - twierdzi wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Muzeum powstaje na dwóch działkach. Wartość pierwszej wyceniana jest na prawie dwa miliony złotych, drugiej, mniejszej - na ponad 400 tysięcy złotych. Prezydent Torunia wystąpił do wojewody, aby obie przekazać na potrzeby muzeum w użytkowanie wieczyste z 99-procentową bonifikatą.

"Tak w Toruniu wobec Kościoła już postępowaliśmy, taką mamy praktykę. I, rzecz jasna, nasza praktyka mieści się w granicach prawa" - wyjaśniał na łamach "Polska The Times" 26 maja 2017 roku Wiktor Krawiec, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w Toruniu.

Na tak wysoką bonifikatę nie zgodził się wojewoda. - Wojewoda uznał, że ta bonifikata 99-procentowa miałaby charakter darowizny. Przyznał bonifikatę 60-procentową, biorąc pod uwagę to, że działalność prowadzona na tym terenie będzie miała charakter niekomercyjny, niezarobkowy, tylko będzie służyć mieszkańcom Torunia - tłumaczy Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

W efekcie, uwzględniając metodę wyliczania opłaty za użytkowania wieczyste, prawie dwa hektary ziemi warte ponad dwa miliony złotych trafiły w ręce redemptorystów za nieco ponad 120 tysięcy złotych.

"Do końca kadencji będą to setki milionów złotych"

Wśród "dzieł" ojca Tadeusza Rydzyka są dwie fundacje - Lux Veritatis i Nasza Przyszłość, jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Telewizja Trwam i Radio Maryja.

Poseł Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej stworzył stronę internetową o nazwie "Dług wdzięczności”, która informuje, kto i ile dał na działalność toruńskiego redemptorysty. Korzysta z informacji medialnych, ale również publikuje odpowiedzi na poselskie interpelacje.

Na liście, według Neumanna, są ministerstwa: rolnictwa, spraw zagranicznych, sprawiedliwości, rozwoju i finansów, zdrowia i wiele innych. Spis liczy ponad 40 pozycji: od dotacji na geotermię, przez dofinansowanie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, aż po emisję ogłoszeń i nekrologów w mediach Tadeusza Rydzyka.

- Dlaczego fundacja (Lux Veritatis) ma nie otrzymywać dofinansowania? A co ona, jest wykluczona? Jest na marginesie życia społecznego? - tak wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik odpowiada na pytania o dotacje.

Szkoła ojca Rydzyka wygrała miedzy innymi konkurs, dotyczący szkoleń medialnych dla pracowników wymiaru sprawiedliwości. Otrzymała trzy miliony złotych.

- Nic nie dostałem nigdy. A jak już wygrywamy konkursy, to tylko świadczy o nas. Na przykład uczelnia, ona wygrywa konkursy - mówił Rydzyk podczas jednej z konferencji z udziałem między innymi ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszki.

- Myślę, że do końca kadencji będą to setki milionów złotych, które imperium Tadeusza Rydzyka wchłonie z naszych pieniędzy - ocenia Neumann.

Reporterzy "Czarno na białym" zgłębili sprawozdania finansowe fundacji Lux Veritatis. Wynika z nich, że każdego roku z samych darowizn fundacja otrzymuje od 30 do 38 milionów złotych.

Patrząc na przychody ogółem, czyli także pieniądze z działalności statutowej, to w 2015 roku były to prawie 44 miliony złotych, w kolejnych dwóch latach, po 39 milionów złotych rocznie, w roku 2018 przychód wyniósł ponad 48 milionów złotych.

Bliskie powiązania z ojcem Rydzykiem i politykami PiS widać na różnych uroczystościach, jak ostatnia pielgrzymka rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, gdzie obecni byli premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski czy rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

Politycy PiS tłumnie biorą udział w uroczystościach mediów Rydzyka, a także goszczą na antenie radia i telewizji.

"Nie robi się takich rzeczy w demokratycznym państwie prawa"

- Jeżeli chcielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, czy mamy jakąkolwiek kontrolę społeczną nad tymi pieniędzmi, które są wydatkowane przez fundacje związane z Tadeuszem Rydzykiem, to nie mamy - wskazuje Szymon Osowski z Watchdog Polska.

Stowarzyszenie Watchdog stoi na straży przejrzystości publicznych wydatków. Sprawdza, przez kogo i gdzie są przekazywane i co dzieje się z nimi później. Od lat przygląda się fundacjom ojca Rydzyka, wciąż nie dostając wyczerpujących odpowiedzi.

- Nie robi się takich rzeczy w demokratycznym pastwie prawa - podkreśla Osowski.

Członkowie Watchdog donieśli do prokuratury na fundację ojca Tadeusza Rydzyka, bo ta konsekwentnie odmawiała udostępnienia szczegółowych informacji o swoich finansach. Sąd zdecydował, że prokuratura ma sprawdzić fundację, mimo że wcześniej nie chciała tego zrobić.

- Prokurator powinien dokonać pewnych czynności dowodowych i przede wszystkim zbadać proces decyzyjny w fundacji, jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji w przedmiocie udzielania informacji publicznych. Oczywiście, o szczegółach nie mogę mówić, bo jest to etap postępowania przygotowawczego - wyjaśnia sędzia Sebastian Ładoś, prezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli.

"Nie zgadzamy się z decyzją sądu. Uważamy, że analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wskazywała na zasadność zakończenia postępowania decyzją o umorzeniu dochodzenia (…). Niemniej jednak (…) prokurator jest zobowiązany w tym przypadku dokonać ponownej analizy zgromadzonego materiału dowodowego" - czytamy w odpowiedzi Prokuratury Okręgowej w Warszawie, podpisanej przez rzecznika Łukasza Łapczyńskiego.

Ta sprawa jest o tyle istotna, że będzie miała swoją dalszą część, która w świetle prawa dla ojca Rydzyka może zakończyć się wyrokiem.

- Nawet jeżeli będzie taka sytuacja, że prokurator nie zajmie się sprawą, to będziemy mogli wnieść jako organizacja akt oskarżenia, co na pewno zrobimy - zapowiada Szymon Osowski z Watchdog Polska. - Polska ustawa o dostępie do informacji publicznej zawiera sankcje karne - dodaje. Przypomina, że najsurowszą karą przewidzianą w tym przypadku jest rok więzienia.

Brak odpowiedzi na kluczowe pytania

Pytania od lat są takie same: ile pieniędzy dostają fundacje ojca Rydzyka i jak są wydatkowane?

Reporterzy próbowali uzyskać odpowiedź na te pytania. Przesłane zostały drogą mailową i pozostały bez odpowiedzi. Z ukrytą kamerą udali się również do Torunia, gdzie odwiedzili Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Nie otrzymali żadnych informacji. W fundacji Lux Veritatis - gdzie chcieli zapoznać się ze szczegółami inwestycji związanej z geotermią - uzyskali jedynie zapewnienie, że ktoś się z reporterami skontaktuje tego samego dnia. Do dzisiaj tak się nie stało.

Pytanie o to, jak finansowane jest Radio Maryja, stało się natomiast tematem jednego z odcinków programu "Rozmowy niedokończone" Telewizji Trwam. Gościem była dyrektor finansowa fundacji Lidia Kochanowicz, z którą omawiane były pytania, przesłane przez reporterów "Czarno na białym".

Podczas programu do studia zadzwonił ojciec Tadeusz Rydzyk. Odniósł się do pytań o finansowanie i do stowarzyszenia Watchdog Polska.

- Co to jest taki Watchdog Polska? Jakim prawem my mamy dawać im wszystkie informacje? Czy te podmioty nie są to jakieś agendy? - dopytywał redemptorysta. - Nie wykluczałbym, że mogą to być jakieś agendy jakichś wywiadów obcych - ostrzegał.

- Piszą: "Rydzyk dostał takie pieniądze". Co ja dostałem? Nigdy nie przeprosili za kłamstwa. Tak oni Polskę kochają? Są pieniądze na to w budżecie państwa i trzeba tylko znaleźć. Pani dyrektor między innymi umie to znaleźć - mówił szef Radia Maryja.

Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl