TVN24 | Polska

"Przekazywanie publicznych pieniędzy na przekupywanie Tadeusza Rydzyka". Wniosek do NIK o kontrolę dotacji

TVN24 | Polska

Autor:
pp\kwoj
Źródło:
PAP
Szłapka: skierowaliśmy wniosek do NIK o kontrolę dotacji Ministerstwa Sprawiedliwości dla fundacji o. Rydzyka
Szłapka: skierowaliśmy wniosek do NIK o kontrolę dotacji Ministerstwa Sprawiedliwości dla fundacji o. RydzykaTVN24
wideo 2/2
TVN24Szłapka: skierowaliśmy wniosek do NIK o kontrolę dotacji Ministerstwa Sprawiedliwości dla fundacji o. Rydzyka

Przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka poinformował, że zwrócił się z wnioskiem o kontrolę Najwyższej Izby Kontroli w Funduszu Sprawiedliwości i fundacji Lux Veritatis. Jak tłumaczył, chodzi o sprawdzenie, czy pieniądze z dotacji są przez fundację ojca Tadeusza Rydzyka wydawane rzetelnie, oraz czy w ogóle ma ona prawo startować w konkursach ogłaszanych przez fundusz, którym zawiaduje Ministerstwo Sprawiedliwości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka przekazał, że od 2019 roku fundacja Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka otrzymała od agencji publicznych i ministerstw łącznie ponad 16 mln zł. - Trzy umowy są związane z Ministerstwem Sprawiedliwości, ze Zbigniewem Ziobrą. Chodzi o trzy umowy z Funduszem Sprawiedliwości. Tym funduszem, który ma zajmować się pomaganiem ofiarom przestępstw. To są kwoty na 13,3 mln zł – powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej.

Założona przez Tadeusza Rydzyka Fundacja Lux Veritatis do 2023 roku dostanie, w ramach rozpisanego w styczniu konkursu, miliony złotych na prowadzenie Centrum Ochrony Praw Chrześcijan - podał portal OKO.press. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Sprawiedliwości.

Wniosek o kontrolę NIK w Funduszu Sprawiedliwości

- Zwróciliśmy się dzisiaj z wnioskiem do pana prezesa Mariana Banasia z wnioskiem o kontrolę NIK w Funduszu Sprawiedliwości, w Ministerstwie Sprawiedliwości, ale także w fundacji Lux Veritatis. Po pierwsze, o sprawdzenie, czy te pieniądze zostają wydawane rzetelnie, ale po drugie, czy fundacja Lux Veritatis w ogóle ma prawo do startowania w konkursach ogłaszanych przez Fundusz Sprawiedliwości – powiedział Szłapka.

Szłapka: skierowaliśmy wniosek do NIK o kontrolę dotacji Ministerstwa Sprawiedliwości dla fundacji o. Rydzyka
Szłapka: skierowaliśmy wniosek do NIK o kontrolę dotacji Ministerstwa Sprawiedliwości dla fundacji o. RydzykaTVN24

Dodał, że o jednej z tych umów, dotyczącej projektu "Centrum Ochrony Praw Chrześcijan", opiewającej na 7,16 mln zł, informował portal OKO.press. - Natomiast są dodatkowe umowy na projekt "Prawda a historia", kwota prawie 5,5 miliona złotych oraz projekt "Bezpieczni w rodzinie" za 658 tysięcy złotych – przekazał Szłapka.

"Fundacja Lux Veritatis otrzymała 27 umów z różnych agencji publicznych, ministerstw na kwotę ponad 16 mln zł"

- Od 29 maja staramy się sprawdzić, jak wyglądało wsparcie dla jednej tylko z inicjatyw Tadeusza Rydzyka, fundacji Lux Veritatis – powiedział Szłapka. Wyjaśnił, że wówczas zwrócił się z wnioskiem do fundacji o dostęp do informacji publicznej. - Okazało się, że tylko w 2019 roku i pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku fundacja Lux Veritatis otrzymała 27 umów z różnych agencji publicznych, ministerstw na kwotę ponad 16 milionów złotych – zaznaczył.

Podkreślił, że chciał dowiedzieć się od fundacji Lux Veritatis, jaki związek z pomaganiem ofiarom przestępstw mają podpisane z resortem sprawiedliwości umowy. - Takich informacji nie uzyskaliśmy. Odpowiedź, którą uzyskaliśmy z fundacji jest taka, że nie ma potrzeby odpowiadania i pokazywania załączników konkretnych umów - powiedział Szłapka.

Zaznaczył, że fundacja Lux Veritatis nie ma żadnego związku ze zwalczaniem przestępczości ani pomaganiem ofiarom przestępstw. - A jest wspomagana przez Zbigniewa Ziobrę na kwotę 13,3 miliona złotych. To jest coś niedopuszczalnego – podkreślił polityk.

"To imperium medialne jest bardzo mocno dotowane z pieniędzy publicznych"

Szłapka dodał, że o. Tadeusz Rydzyk jest dużym i wpływowym biznesmenem mocno powiązanym z obozem rządzącym. - Między innymi dlatego, że zbudował imperium medialne, które ma bardzo dużą wartość wyborczą z punktu widzenia środowiska PiS. I to imperium medialne jest bardzo mocno dotowane z pieniędzy publicznych - zaznaczył.

Szłapka: o. Tadeusz Rydzyk jest dużym i wpływowym biznesmenem mocno powiązanym z obozem rządzącym
Szłapka: o. Tadeusz Rydzyk jest dużym i wpływowym biznesmenem mocno powiązanym z obozem rządzącymTVN24

Zwrócił uwagę, że pomiędzy prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim a szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą trwa rywalizacja o względy Tadeusza Rydzyka. - Ale nie rywalizują o te względy z pieniędzy partyjnych, tylko z pieniędzy publicznych - podkreślił.

- To jest przekazywanie publicznych pieniędzy, tych, które mają pomagać ofiarom przestępstw, na przekupywanie Tadeusza Rydzyka, tylko po to, żeby wspierał polityków Solidarnej Polski, i żeby w konflikcie między Jarosławem Kaczyńskim a Zbigniewem Ziobrą wsparł Zbigniewa Ziobrę – ocenił.

Podkreślił, że będzie składał kolejne wnioski o dostęp do informacji publicznej w sprawie wsparcia o. Tadeusza Rydzyka. - Jeżeli nie będziemy uzyskiwać dodatkowych informacji, to nie wykluczamy oczywiście wniosków do prokuratury ani wniosków do sądu administracyjnego, ponieważ i Fundusz Sprawiedliwości, i fundacja Lux Veritatis mają absolutny obowiązek ujawniania pieniędzy publicznych, które są im przekazywane – zaznaczył Szłapka.

Autor:pp\kwoj

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości