Dzisiaj my wszyscy powinniśmy maszerować, dzisiaj powinniśmy demonstrować to, że to jest nasze wspólne święto - powiedziała o Paradzie Równości na antenie TVN24 dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Mówiła również, że konieczne jest zwiększenie ochrony prawnej dla osób LGBT+. - Właściwie powinien być przebudowany cały system prawny - oceniła.
W sobotę ulicami Warszawy przechodzi 20. Parada Równości pod patronatem prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Marsz ruszył tuż przed godziną 15 sprzed Pałacu Kultury i Nauki i odbywa się pod hasłem "Parada równości. Warszawa dla wszystkich". Jak informował reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, na jego czele idzie Trzaskowski.
"Dzisiaj powinniśmy demonstrować to, że to jest nasze wspólne święto"
O sobotnim wydarzeniu i sytuacji osób LGBT+ w Polsce mówiła w TVN24 dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. - Dzisiaj mamy święto, ale ja bym chciała, żeby święto trwało 365 dni (w roku - red.) - powiedziała.
Według niej "dzisiaj my wszyscy powinniśmy maszerować, dzisiaj powinniśmy demonstrować to, że to jest nasze wspólne święto". - Liczę na to, że doczekam się takiego szczęśliwego momentu, kiedy ta parada będzie świętem ogólnopolskim. A brałam udział w pierwszej paradzie 20 lat temu, więc mam bardzo emocjonalny stosunek do tego wydarzenia - podkreśliła.
"Osoby LGBT nie są właściwie chronione"
Zastępczyni RPO oceniła również, że konieczne są zmiany prawne w kraju, aby dobrze chronić osoby LGBT+. - Zaczęłabym od regulacji międzynarodowych. Od wielu, wielu lat wzywamy władze do tego, żeby ratyfikowały protokół 12. do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - zwróciła uwagę.
Wyjaśniła, że protokół ten mówi o "zakazie dyskryminacji z wszelkich powodów". - Niestety jest pewien opór materii, którego nie potrafimy zrozumieć i władza protokołu 12. nie chce, mimo wielu apeli Rady Europy - powiedziała Machińska.
Oceniła, że istotne jest również "zwiększenie ochrony prawnej w ramach Kodeksu karnego". - Osoby LGBT nie są właściwie chronione - powiedziała. Jej zdaniem "te zmiany w prawie powinny być niezwykle głębokie, bo to nie tylko Kodeks karny". - Właściwie powinien być przebudowany cały system prawny - oceniła dr Machińska.
Źródło: TVN24