Media

Źródło:
tvn24.pl
Maciej WierzyńskiTVN24

Polskie media publiczne wymagają rewolucji. Myślenie o nich musi zmienić się w sposób rewolucyjny. Trzeba wreszcie odpowiedzieć na pytanie: po co są media publiczne? Wszystko inne będzie łataniną, która prędzej czy później wyjdzie nam bokiem.  

Teraz jest kryzys, ale się kiedyś skończy i boję się, że sprawa znowu przyschnie na całe lata. Holecka i Adamczyk znajdą sobie robotę. Przecież robotę znalazła Jakubowska, była nawet ministrem, a ostatnio przygarnęły ją media patriotyczne. Bo Polacy nie są pamiętliwi, a status gwiazdy to poważny kapitał. Łatwo się go przenosi z partii do partii a nawet z ustroju do ustroju. Wystarczy trochę sprytu, talent też się przydaje i wtedy, jak pokazuje przykład Wołoszańskiego, nawet współpraca z tzw. organami przestaje być przeszkodą w pomyślnej karierze dziennikarskiej.

Politycy zaś mają na co dzień na głowie sprawy ważniejsze niż media. Media są potrzebne, żeby wygrać kampanię wyborczą. Żeby do narodu trafiło to, co trafić powinno. W formie przystępnej, nie zniekształcone przez nadmiar filozofowania. Wolne słowo, starcie poglądów i debata to wymysł stosunkowo świeży, który przyszedł do głowy pięknoduchom, a zwykłym ludziom przypomina się w czasach kryzysu. 

Sporządźmy listę najważniejszych potrzeb ludzkiej istoty. Wolne słowo albo się na niej nie zmieści, albo, jeśli lista będzie wystarczająco długa i wyczerpująca, znajdzie się dla wolnego słowa miejsce gdzieś na końcu. Człowiek musi być najedzony, mieć dach nad głową i chodzi też o to, żeby miał ciepło. Pamiętam czasy, kiedy rozmaici niepraktyczni idealiści zarzucali Donaldowi Tuskowi, że nie podejmuje niezbędnych reform, jest za mało ambitny. A Tusk odpowiadał, że rząd nie jest od reform, lecz od tego, żeby w kranie była ciepła woda.

Dokładnie nie pamiętam szczegółów tego sporu, ale pamiętam, że wąski praktycyzm i lekceważenie wyższych potrzeb narodu to był zarzut kierowany wobec ówczesnego premiera Donalda Tuska przez obóz "dobrej zmiany".

Tadeusz Mazowiecki, ze wszystkich premierów nowej Polski polityk zmagający się z najtrudniejszymi problemami, Urbana zmienił na Drawicza, troskę zaś o budowę ładu medialnego pozostawił swoim następcom, a sam zajął się granicą z Niemcami. Chodziło o to, żeby Niemcy ją uznali za nienaruszalną, a Rosjanie nie mogli nas szantażować mówiąc, że tylko oni nam tę granicę gwarantują.

Nie czynię Mazowieckiemu zarzutu z zajmowania się granicą. Zawsze są sprawy ważne i ważniejsze, a ład medialny może poczekać. Rozumiem, że Donald Tusk też nie ma łatwo, ale sądzę, że akurat dziś jest dobry moment, aby tej, zaniedbanej dotąd dziedzinie poświecić uwagę, a zmiany ograniczone do przywrócenia stanu istniejącego przed PiS-em uważam za niepokojący minimalizm i wygodnictwo. W istocie bowiem, w Polsce nigdy nie było mediów publicznych. Były media rządowe, które robiły władzy i społeczeństwu dobrze. A media publiczne nie są od tego. Media, także publiczne, przez swoje wścibstwo, władzy powinny utrudniać życie, zaś naród zmuszać do myślenia. Myśleć mało kto lubi, a na dodatek idiotami łatwiej rządzić. Wystarczy im muzyka disco polo i sylwester w Zakopanem. Na dumę narodową dobrze też robi sukces naszych chłopców w turnieju Czterech Skoczni.

Żeby spełniały swoją rolę media publiczne, wcale nie muszą być potężne i bogate. Co innego media wysługujące się władzy. Te muszą być potężne, bo symbolizują siłę swego dysponenta. Potwór z Woronicza jest wymownym symbolem tego rodzaju myślenia.

Mieszkałem sporo lat w USA. Nie oglądałem CNN, ani ABC. Program Donalda Trumpa nadawany przez NBC znałem jedynie ze słyszenia. Moją ulubioną telewizją był PBS i audycja News Hour. Jest to program informacyjny trwający godzinę. Ani PBS ani News Hour nie biły rekordów oglądalności. Oglądalność potrzebna jest reklamodawcom, a moim zdaniem dobra publiczna telewizja nie powinna mieć reklam, bo reklama to jest pokazywanie świata, który nie istnieje.

Wracając do News Hour. Dziennikarze związani z tym programem regularnie prowadzili debaty między kandydatami na prezydentów. Zarówno kandydaci jak i publiczność mieli do nich zaufanie, bo uważali ich za bezstronnych. To nie była telewizja o wielkiej widowni, to była telewizja oglądana przez widzów, którzy chcieli się dowiedzieć.

Sądzę, że na obecnym rządzie i parlamencie ciąży trudny obowiązek stworzenia czegoś podobnego w Polsce.

Opinie wyrażane w felietonach dla tvn24.pl nie są stanowiskiem redakcji.

INNE FELIETONY MACIEJA WIERZYŃSKIEGO

Autorka/Autor:Maciej Wierzyński

Źródło: tvn24.pl

Maciej Wierzyński - dziennikarz telewizyjny, publicysta. Po wprowadzeniu stanu wojennego zwolniony z TVP. W 1984 roku wyemigrował do USA. Był stypendystą Uniwersytetu Stanforda i uniwersytetu w Penn State. Założył pierwszy wielogodzinny polskojęzyczny kanał Polvision w telewizji kablowej "Group W" w USA. W latach 1992-2000 był szefem Polskiej Sekcji Głosu Ameryki w Waszyngtonie. Od 2000 roku redaktor naczelny nowojorskiego "Nowego Dziennika". Od 2005 roku związany z TVN24.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pożary wybuchają jeden po drugim w okolicach Aten. W sobotę ogień pojawił się w dwóch nowych miejscach, co zmusiło lokalne władze do wydania alertów ewakuacyjnych. Walkę z płomieniami utrudniał porywisty, suchy wiatr.

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W niedzielę w prawie całej Polsce towarzyszyć nam będzie męczący skwar. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Po długiej walce z chorobą zmarł Martin Mull - amerykański muzyk, malarz i aktor komediowy. Zagrał między innymi w serialach "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Figurantka" czy "Bogaci bankruci". Miał 80 lat. O śmierci aktora poinformowała jego córka. "Zawsze był zabawny" - napisała.

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Źródło:
PAP

Tragedia podczas wakacyjnego wypoczynku. 13-letni chłopiec utopił się w sobotę w przydomowym basenie na terenie gminy Urzędów (woj. lubelskie).

13-latek utonął w przydomowym basenie

13-latek utonął w przydomowym basenie

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zostały ranne w sobotnim wypadku na pomorskim odcinku autostrady A1. Dwa samochody zderzyły się na wysokości miejscowości Borkowo, na jezdni w kierunku Gdańska. Policja wyznaczyła objazd.

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół do opracowania Białej Księgi w sprawie śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy. W komunikacie wyjaśniono, że "w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się wątpliwości co do okoliczności przebiegu zdarzenia, w wyniku którego Barbara Blida poniosła tragiczną śmierć". O wyjaśnienie okoliczności śmierci Blidy wnioskował Włodzimierz Czarzasty.

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Źródło:
PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. Po upalnej, dusznej końcówce czerwca, lipiec zacznie się niezwykle niskimi jak na tę porę roku temperaturami. Wraz z ochłodzeniem przyjdzie jednak zachmurzenie, mogące zepsuć plany urlopowe wielu z nas.

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia - wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Źródło:
PAP

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Gdyby wszystko zależało tylko od Ukrainy, nie byłoby wojny. Niestety, Rosja jest okupantem, a Putin chciał wojny i jak dotąd nie chce jej zakończyć - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi szczegółowy plan zakończenia wojny.

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP