"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24
Kwaśniak: ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo
Kwaśniak: ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwoTVN24
wideo 2/10
Kwaśniak: ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwoTVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa ogłosił wyrok w sprawie brutalnego pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka. Piotr Polaszczyk został skazany na 10 lat więzienia, Jacek W. - na dwa lata pozbawienia wolności. Ponadto wobec Polaszczyka orzeczono 10-letni zakaz zbliżania się i kontaktowania z Kwaśniakiem. Na mocy wyroku Polaszczyk ma też zapłacić Kwaśniakowi zadośćuczynienie za doznaną krzywdę - 500 tysięcy złotych. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Polaszczyk to były oficer Wojskowych Służb Informacyjnych, który zasiadał we władzach SKOK, jest też głównym podejrzanym w sprawach dotyczących afery finansowej SKOK.

Wojciech Kwaśniak był dziś gościem w "Faktach po Faktach".

Zobacz też: "Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe". Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

"Mam nadzieję, że pierwszy wyrok uruchomi kolejne wyroki"

- Cieszę się, że doszło do zakończenia tego procesu, co nie było łatwe. Cieszę się, że pan Polaszczyk został skazany. Mam nadzieję, że to początek ujawniania prawdy, bo od początku procesu twierdziłem, że nie wszyscy, którzy przyczynili się do zamachu na mnie, zasiadają na ławie oskarżonych - powiedział Kwaśniak.

- Mam nadzieję, że ten pierwszy wyrok uruchomi kolejne wyroki, podobnie jak z przywracaniem praworządności w Polsce - dodał.

Zwrócił uwagę, że na ławie oskarżonych zabrakło między innymi członków władz SKOK-u. - Nie zasiadają wyższi stopniem oficerowie służb specjalnych niż pan Piotr Polaszczyk. Nie zasiadają być może też inne osoby, które były uwikłane w tę działalność - ocenił.

- Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo mnie zdradziło, bo postawiło mnie przed sądem, bo rzekomo za mało aktywnie działałem w tej sprawie - mówił Kwaśniak.

- W ten sposób państwo i służby specjalne, w tym prokuratura, chcą odsunąć odpowiedzialność od siebie, bo to oni przez lata prowadzili swoje nieefektywne postępowanie w sprawie działalności SKOK Wołomin - dodał.

Kwaśniak: cudem przeżyłem i jeszcze dodatkowo mnie oskarżono
Kwaśniak: cudem przeżyłem i jeszcze dodatkowo mnie oskarżonoTVN24

Kwaśniak o postawie Tuska: inne podejście niż podejście poprzedniego premiera

Zapytany, czy warto było czekać na ten wyrok, odpowiedział, że "warto", chociaż to "nie przywróci szczęścia rodzinnego, dobrej reputacji i kariery zawodowej". - To wszystko już zostało zniszczone. (...) To jest właśnie przykład tego, że własne państwo zdradziło swojego urzędnika i nie ceniło kosztu jego przelanej krwi. Cudem przeżyłem i jeszcze dodatkowo mnie oskarżyło (państwo - red.). To jest rzecz niespotykana - mówił Kwaśniak.

Odniósł się też do słów premiera Donalda Tuska, który powiedział, że jest otwarty na spotkanie z byłym wiceszefem KNF. - To jest miłe. Nigdy osobiście nie poznałem premiera Tuska i chętnie się spotkam. To jest takie inne podejście niż podejście poprzedniego premiera Morawieckiego, do którego moja żona publicznie się zwracała z prośbą o zajęcie stanowiska. Premier Morawiecki mnie znał (...) i wiedział, jakim jestem człowiekiem, a mimo to pominął to milczeniem - powiedział.

Kwaśniak: największy żal mam do ministra Ziobry i prokuratora krajowego Święczkowskiego
Kwaśniak: największy żal mam do ministra Ziobry i prokuratora krajowego ŚwięczkowskiegoTVN24

"Największy żal mam do Ziobry i Święczkowskiego"

Kwaśniak przypomniał, że nie dostał przeprosin od poprzednich władz państwowych. - Największy żal mam do (byłego - red.) ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, którzy publicznie nie tylko stwierdzili, że jestem winien, ale mówili, że to jest prawdziwa afera KNF i przez lata rozzuchwalałem przestępców. To jest niedopuszczalne i to było bardzo trudne dla mnie - mówił.

Przyznał, że trudne do przyjęcia były też słowa senatora PiS Grzegorza Biereckiego, który twierdził, że "napaść na pana Kwaśniaka była elementem budowania jego przyszłej obrony w procesie, którego się spodziewał". - Mam nadzieję, że senator Bierecki sam wyjaśni przed właściwymi organami, a ja oczekuję, że w sprawie działalności spółdzielczych kas oszczędności kredytowych powstanie sejmowa komisja śledcza - dodał.

Kwaśniak: to, co zrobiono ze mną i z moją rodziną w 2018 roku, to jest rzecz niewyobrażalna
Kwaśniak: to, co zrobiono ze mną i z moją rodziną w 2018 roku, to jest rzecz niewyobrażalnaTVN24

"To, co zrobiono ze mną i z moją rodziną w 2018 roku, to jest rzecz niewyobrażalna"

Kwaśniak został zapytany też, czy da się normalnie żyć po takich doświadczeniach. - Nie da się. W moim wieku już nie będę miał nowego życia rodzinnego. Na pewno nie będę budował nowej kariery zawodowej. Już po prostu z tym zostaję. Tak jak się wypowiadałem kiedyś, czuję się zdradzony, bo w 1989 roku, po wyborach czerwcowych, krótko po studiach, wraz ze swoją żoną, z którą wziąłem ślub za granicą, wróciłem do Polski. Byłem przekonany, że uczestniczę w ważnych zmianach dla kraju i dla społeczeństwa. Byłem o tym przekonany pomimo zamachu na mnie do grudnia 2018 roku. To, co zrobiono ze mną i z moją rodziną w 2018 roku, to jest rzecz niewyobrażalna - mówił.

- Jak można w tej samej sprawie kogoś, co omal nie stracił życia, oskarżyć, że mógł zrobić więcej? Moja żona powiedziała publicznie, że mąż jest oskarżony, bo dał się pobić za późno. Moja żona od dwóch lat już nie żyje. Nie mogła unieść ciężaru tego zaszczuwania mnie i rodziny - dodał.

Kwaśniak: Kamiński i Wąsik zostali skazani za przekraczanie prawa, ja działałem zgodnie z prawem
Kwaśniak: Kamiński i Wąsik zostali skazani za przekraczanie prawa, ja działałem zgodnie z prawemTVN24

"Za działanie wbrew przepisom prawa zostali skazani Kamiński i Wąsik, ja działałem zgodnie z prawem"

Pięć lat po ataku Kwaśniak na wniosek prokuratury został zatrzymany przez CBA, którym kierowali Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Sąd Okręgowy orzekł później, że zatrzymanie było bezpostawne. Gość "Faktów po Faktach" ocenił, że to zatrzymanie było po to, aby na "konferencji ogłosić, że to jest prawdziwa afera KNF". - Przypomnę, że w tym czasie wszyscy ekscytowali się aferą, która wybuchła w KNF. Dotyczyła innego przewodniczącego, który został nagrany przez Leszka Czarneckiego. To było związane z tym, że przed sądem w innej sprawie Piotr Polaszczyk wskazał osoby publiczne, którym wręczał pieniądze w kopertach i to było w mediach. Dlatego moim zdaniem postanowiono zaatakować innych funkcjonariuszy KNF - ocenił Kwaśniak.

Odniósł się też do zarzutów, że działał "zbyt wolno". - Nie można było działać szybciej. Wielokrotnie podkreślałem, że funkcjonariusz publiczny ma obowiązek działać na podstawie i w granicach prawa, a nie wedle własnego widzimisię. Za działanie wbrew przepisom prawa zostali skazani panowie Kamiński i Wąsik, oni przekroczyli prawo. Ja działałem zgodnie z prawem i zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych. Od łapania przestępców w kraju są inne służby z prokuraturą i ABW na czele - powiedział.

Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach"

Wojciech Kwaśniak został pobity w 2014 roku w Wilanowie

Wojciech Kwaśniak jako wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego nadzorował kontrolę wołomińskiego SKOK-u, z którego - według prokuratury - wyprowadzono trzy miliardy złotych. W 2014 roku Kwaśniak został brutalnie pobity przed swoim domem w warszawskim Wilanowie.

Choć został pobity pałką teleskopową, zachował przytomność. Jak relacjonował, "furtka była zatrzaśnięta", nie miał "żadnej możliwości ucieczki". - Napastnik cały czas atakował wyłącznie moją głowę. Były to bardzo silne uderzenia. Nie wiem do tej pory, dlaczego nie straciłem wtedy przytomności. Udało mi się jakoś ściągnąć sprawcy kominiarkę. Na twarz miał naciągniętą pończochę. W pewnym momencie sprawca odstąpił od ataku i uciekł - opowiadał były wiceszef KNF.

Czytaj też: Pobity, niesłusznie zatrzymany. Wojciech Kwaśniak mówi, że państwo go zdradziło

Zamach na urzędnika, który wykrył nieprawidłowości w SKOK Wołomin (materiał z grudnia 2018 roku)
Zamach na urzędnika, który wykrył nieprawidłowości w SKOK Wołomin (materiał z grudnia 2018 roku)tvn24

Autorka/Autor:ek/kg

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To równowartość około 27 miliardów złotych. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce.

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa" Miliardy z KPO na koncie

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa" Miliardy z KPO na koncie

Źródło:
tvn24.pl

W Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Trwa policyjna obława. Policja publikuje wizerunek poszukiwanego mężczyzny. To 43-letni Rafał Zyska, który może przebywać na terenie powiatu gdańskiego.

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Gdzie jest burza? W poniedziałek 15.04 nad Polską występują wyładowania atmosferyczne, wieje też silny wiatr, a z nieba spada grad. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Uwaga, pada grad!

Gdzie jest burza? Uwaga, pada grad!

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Z Jeziora Długiego w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) wyłowiono ciało ponad 80-letniego mężczyzny. Zauważyła je przypadkowa kobieta, która wsiadała do autobusu z pobliskiego przystanku. Policja ustala tożsamość seniora.

Zwłoki mężczyzny w jeziorze w centrum miasta

Zwłoki mężczyzny w jeziorze w centrum miasta

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie, na całym świecie" - prezydent USA Joe Biden podziękował dowódcom eskadr myśliwskich za udział w operacji obronnej Izraela podczas irańskiego ataku.

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek stwierdził, że "sytuacja prawna, do której doprowadził marszałek Sejmu" wymaga tego, by kierować przyjmowane przez Sejm ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że "sytuacja nie zniknie", jeśli Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną europosłami.

Prezydent kieruje ustawy do TK. Mastalerek: jeśli Kamiński i Wąsik zostaną europosłami, ta sytuacja nie zniknie

Prezydent kieruje ustawy do TK. Mastalerek: jeśli Kamiński i Wąsik zostaną europosłami, ta sytuacja nie zniknie

Źródło:
TVN24

Wojewoda dolnośląski odcina się od komentarzy swojego zastępcy Jacka Protasiewicza, a PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie polityka. Wicewojewoda dolnośląski zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec m.in. polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek Protasiewicz stwierdził: "robię, to co robię na własny rachunek".

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk odpowiedział na interpelację byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie rakiety, która spadła pod Bydgoszczą. Zaprosił Błaszczaka do siedziby resortu, by "rozwiać wszelkie wątpliwości" i "komisyjnie zapoznać się z dokumentami" dotyczącymi tej sprawy.

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano polska waluta zyskuje w relacji do głównych walut. Za euro trzeba było zapłacić 4,29 złotego, dolar amerykański kosztował 4,03 złotego, a frank szwajcarski 4,40 złotego. Na pierwszej sesji po ataku Iranu na Izrael, akcje azjatyckie spadły, a ceny złota wzrosły.

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Źródło:
PAP

W miejscowości Kożuszki-Parcel koło Sochaczewa na Mazowszu doszło do wycieku nieznanej substancji znajdującej się w naczepie ciężarówki. Straż pożarna uspokaja: nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl