Pobity, niesłusznie zatrzymany. Wojciech Kwaśniak mówi, że państwo go zdradziło

Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Kwaśniak: moja rodzina nie spotkała się z tym poziomem empatii ze strony rządzących
Kwaśniak: moja rodzina nie spotkała się z tym poziomem empatii ze strony rządzącychTVN24
wideo 2/5
Kwaśniak: moja rodzina nie spotkała się z tym poziomem empatii ze strony rządzącychTVN24

Wojciech Kwaśniak to były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego. W środowych "Faktach po Faktach" opowiedział o tym, co spotkało go ze strony bandytów, ale też państwa, któremu przez lata służył. Kwaśniak mówił m.in. o braku "empatii ze strony rządzących" dla jego rodziny po tym, jak został niesłusznie zatrzymany przez CBA. Przypominamy okoliczności pobicia i zatrzymania urzędnika.

- Wierzę, że prawda zostanie ujawniona. (…) Chciałbym, żeby prawda o tym haniebnym i skandalicznym zdarzeniu, które spowodowało, że państwo zdradziło mnie i stawia przed sądem, została w pełni ujawniona - mówił Wojciech Kwaśniak w środę w "Faktach po Faktach". W rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem nawiązał do swojego pobicia, w którym mógł stracić życie oraz zatrzymania przez CBA. I tego, co przeszła jego rodzina. Ze śmiercią ukochanej żony włącznie. Przybliżamy sylwetkę byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego.

Kim jest Wojciech Kwaśniak?

Jak sam mówi, jest urzędnikiem państwowym. Urodził się w 1962 roku w Sobolewie. Ukończył Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W 1989 roku rozpoczął pracę w Narodowym Banku Polskim, od 1991 roku był zastępcą dyrektora w Generalnym Inspektoracie Nadzoru Bankowego. Po utworzeniu Komisji Nadzoru Bankowego, od 1998 roku był tam dyrektorem Biura Inspekcji. W latach 2000-2007 Kwaśniak był Generalnym Inspektorem Nadzoru Bankowego i członkiem Komisji Nadzoru Bankowego, następnie do 2011 roku, pracował na stanowisku doradcy prezesa NBP. W tym samym roku objął stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Funkcję sprawował do 2017 roku.

Wojciech Kwaśniak. Brutalne pobicie wiceszefa KNF

16 kwietnia 2014 roku Kwaśniak wcześniej niż zazwyczaj wrócił do swojego domu w warszawskim Wilanowie. Jak później mówił, zaparkował samochód przed posesją, otworzył furtkę i podszedł do drzwi. - Usłyszałem rumor za rogiem budynku. To była chwila, nie wiedziałem, co się dzieje. Jakiś człowiek podbiegł w moim kierunku; machnął ręką i poczułem bardzo silny ból w głowie. Po chwili kolejne razy - mówił Kwaśniak.

Choć został brutalnie pobity pałką teleskopową, zachował przytomność. Jak relacjonował "furtka była zatrzaśnięta", nie miał "żadnej możliwości ucieczki". - Napastnik cały czas atakował wyłącznie moją głowę. Były to bardzo silne uderzenia. Nie wiem do tej pory, dlaczego nie straciłem wtedy przytomności. Udało mi się jakoś ściągnąć sprawcy kominiarkę. Na twarz miał naciągniętą pończochę. W pewnym momencie sprawca odstąpił od ataku i uciekł - opowiadał b. wiceszef KNF.

Choć zdarzenie trwało około dwóch minut, miało katastrofalne skutki. Z późniejszego opisu w akcie oskarżenia wynikało, że Kwaśniak doznał czterech ran tłuczonych, złamania kości ciemieniowej, złamania trzonu III kości śródręcza lewego, założono mu 42 szwy. Pobicie miało wywołać "ciężki uszczerbek na zdrowiu", skutkujący "całkowitą albo znaczną, trwałą niezdolnością do pracy w zawodzie". Kwaśniak musiał przejść dwumiesięczne leczenie.

Zamach na urzędnika, który wykrył nieprawidłowości w SKOK Wołomin (materiał z grudnia 2018 roku)
Zamach na urzędnika, który wykrył nieprawidłowości w SKOK Wołomin (materiał z grudnia 2018 roku)tvn24

- To był pierwszy od wielu lat tak brutalny atak na urzędnika państwowego. Od początku nie mieliśmy wątpliwości, że napad miał związek z pracą ofiary w Komisji Nadzoru Finansowego - ujawnił w rozmowie z TVN24 oficer policji, który pracował przy śledztwie.

Wojciech Kwaśniak i proces w sprawie napaści

Akt oskarżenia w sprawie pobicia trafił do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w październiku 2015 roku. Proces ruszył w końcu 2015 roku, ale w listopadzie 2017 roku sędzia prowadząca sprawę poszła na urlop macierzyński. Postępowanie, które znajdowało się już w końcowej fazie, musiało zatem ruszyć od nowa. W konsekwencji proces rozpoczął się ponownie w kwietniu 2019 roku.

W czasie gdy doszło do pobicia, Kwaśniak, jako wiceszef KNF, nadzorował kontrolę wołomińskiego SKOK-u, z którego - według prokuratury - wyprowadzono kilka miliardów złotych. "Fakty" TVN dotarły do aktu oskarżenia w sprawie pobicia. Wynikało z niego, że atak został poprzedzony kilkutygodniowymi przygotowaniami. Jak pisaliśmy wtedy zleceniodawcą pobicia miał być były oficer WSI i członek rady nadzorczej SKOK-u Wołomin. Miał wynająć bandytę o pseudonimie Twardy z podwarszawskiego Wołomina, który za napady i pobicia spędził w więzieniu łącznie 25 lat. Ostatni wyrok - 15 lat - skończył odsiadywać zaledwie kilkanaście dni przed napaścią na wiceszefa KNF. Domniemany zleceniodawca miał dotrzeć do niego przez znajomego z Wołomina - Krzysztofa A.

W grudniu 2022 roku sąd Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa skazał Krzysztofa A. na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Ponadto sąd zdecydował, że A. musi zapłacić Kwaśniakowi 100 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Skazany otrzymał także zakaz kontaktu zarówno z Kwaśniakiem, jak i jego synem. Nie może się także do nich zbliżać na odległość jednego kilometra przez pięć lat.

Kwaśniak w rozmowie z TVN24, już po ogłoszeniu decyzji sądu przyznał, że jest usatysfakcjonowany z powodu tego, że "przynajmniej w tej części zapadł wyrok w odniesieniu do jednego z oskarżonych, który otrzymał od prokuratury status świadka koronnego". Były wiceszef KNF wyraził nadzieję, że kolejne osoby "poniosą słuszne konsekwencje działań przeciwko funkcjonariuszowi państwa".

Kwaśniak: mam nadzieję, że dzisiejszy wyrok to kamień, który poruszy lawinę (materiał z grudnia 2022 roku)
Kwaśniak: mam nadzieję, że dzisiejszy wyrok to kamień, który poruszy lawinęTVN24

Wojciech Kwaśniak - zatrzymanie

W grudniu 2018 roku agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego, na polecenie prokuratury zatrzymali byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka oraz sześciu podległych mu urzędników, w tym Wojciecha Kwaśniaka. Jak informowała Prokuratura Krajowa, zatrzymania dotyczyły niedopełnienia obowiązków przez urzędników przy nadzorze nad SKOK Wołomin w latach 2013-2014.

- Stres, nie wiadomo co robić, po pięciu minutach zebraliśmy się wewnętrznie, otworzyłam drzwi, weszło sześć, siedem osób i powiedzieli, że chcieliby rozmawiać z mężem - wspominała zatrzymanie żona byłego wiceszefa KNF Agata Kwaśniak w rozmowie z "Faktami" TVN. - Mąż zszedł i zaczęła się procedura: legitymowanie, później oświadczono mi, że chcą przeszukać mieszkanie. Pięciu, sześciu panów szukających w dokumentach, stresująca sytuacja - mówiła. - Ja muszę powiedzieć, że po tym napadzie na męża, który był dla nas traumą, gdy ktoś mnie pyta, czy ja się spodziewałam (zatrzymania męża - red.), to ja się spodziewam wszystkiego, ale ja w to nie wierzyłam - komentowała zatrzymanie.

Agata Kwaśniak: o 6 rano obudził nas domofon i mąż uchylił zasłonę i powiedział "przyszli po mnie"
Agata Kwaśniak: o 6 rano obudził nas domofon i mąż uchylił zasłonę i powiedział "przyszli po mnie"10.12 | Stres, nie wiadomo co robić, po pięciu minutach zebraliśmy się wewnętrznie, otworzyłam drzwi, weszło 6-7 osób i powiedzieli, że chcieliby rozmawiać z mężem. Mąż zszedł i zaczęła się procedura: legitymowanie, później oświadczono mi, że chcą przeszukać mieszkanie. Pięciu, sześciu panu szukających w dokumentach, stresująca sytuacja - mówiła Agata Kwaśniak o zatrzymaniu męża.tvn24

Zatrzymanie skomentowali politycy Zjednoczonej Prawicy. - Być może był zaatakowany właśnie dlatego, że Komisja Nadzoru Finansowego przez długi czas rozzuchwalała przestępców, pozwalając im w sposób bezkarny wyprowadzać miliardy złotych kosztem 85 tysięcy ludzi, którzy złożyli tam swoje oszczędności, często oszczędności życia - komentował w telewizji minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro

- Osoby, które zlecały i wykonały pobicie Wojciecha Kwaśniaka, są w rękach wymiaru sprawiedliwości, ale to nie jest tak, że bandyta zawsze bije tego dobrego – stwierdził Grzegorz Bierecki, polityk Prawa i Sprawiedliwości oraz były prezes Kasy Krajowej SKOK.

ZOBACZ TEŻ: Bierecki o pobiciu Kwaśniaka: nie jest tak, że bandyta zawsze bije dobrego

Sąd: zatrzymanie Kwaśniaka było niesłuszne

W 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że zatrzymanie Wojciecha Kwaśniaka było niesłuszne. Sędzia Danuta Kachnowicz w uzasadnieniu tego orzeczenia wskazała, że w wyniku akcji Kwaśniak doznał "wstydu, upokorzenia oraz cierpień psychicznych". Przypomniała, że byłego wiceszefa KNF wyprowadzono z domu w kajdankach, skutego potem w konwoju agenci Biura przewieźli do szpitala, bo skarżył się na stan zdrowia, a następnie w konwoju do Szczecina, gdzie przed osadzeniem w izbie zatrzymań został poddany rewizji osobistej.

Sąd orzekł, że za szkody wyrządzone akcją prokuratury i CBA były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego ma otrzymać 15 tys. złotych zadośćuczynienia. W połowie 2023 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie podwyższył kwotę zadośćuczynienia do 20 tys. złotych. Po ogłoszeniu decyzji Kwaśniak w rozmowie z TVN24 zaznaczył, że sąd "całością kosztów i zastępstwa procesowego obciążył Skarb Państwa".

- To zadośćuczynienie zostało mi wypłacone, ale minister Ziobro zdążył jeszcze złożyć kasację do Sądu Najwyższego, która czeka na rozpatrzenie przez Sąd Najwyższy od tej sprawy. Co dziwne, w tej sprawie odmienne stanowisko zajmuje Prokuratura Regionalna w Szczecinie i prokuratura w Warszawie. Prokuratura w Warszawie uważała, że należy mi się zadośćuczynienie, a prokuratura w Szczecinie uważa, że nie - powiedział Kwaśniak w "Faktach po Faktach" w środę.

Tymczasem sprawa przeciwko niemu trwa. Jak przyznał jest ciągle na etapie początkowym. - Zarzut jest z artykułu 231 kodeksu karnego. (...) Wraz z kolegami z KNF-u zostaliśmy oskarżeni nie dlatego, że naruszyliśmy prawo, tylko dlatego, że po czasie prokuratura uważa, że mogliśmy działać jeszcze szybciej - dodał.

Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach"TVN24

ZOBACZ TEŻ: Kim są żony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Były wiceszef KNF: Żona apelowała do premiera Morawieckiego

Kwaśniak został zapytany, co sądzi o tym, że żony skazanych i osadzonych w więzieniu byłych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika apelowały o uwolnienie ich mężów. - Gdy prokuratura zatrzymuje bliskie osoby, jest to trudne dla rodziny i w pewien sposób zrozumiałe. Ale moja rodzina, ani rodziny innych urzędników KNF-u, którzy byli zatrzymani, nie spotkały się z tym poziomem empatii ze strony rządzących - powiedział były szef KNF.

- Na skutek działania państwa zniszczono moją reputację: osobistą, zawodową (...) Moja żona, która obserwowała próbę zaszczuwania mnie, wpadła w chorobę i zmarła - stwierdził. - Żona zwracała się publicznie do premiera Morawieckiego i apelowała, żeby coś w tej sprawie zrobił. Spotkała się z brakiem jakiejkolwiek odpowiedzi. Za to ze strony wielu znanych polityków padały pod moim adresem skandaliczne wypowiedzi i określenia - zaznaczył Kwaśniak. W ten sposób odniósł się do wypowiedzi swojej żony z 2018 roku. Kobieta prosiła wówczas w imieniu swoim i syna, by powstrzymał "tę makabryczną sytuację". - Pracował pan wiele lat w sektorze bankowym, pracował pan z moim mężem, wie pan, że mąż był krystalicznie czystą postacią, cenił go pan, miał pan o nim zawsze dobre zdanie. Dlatego bardzo pana proszę, niech pan powstrzyma to, co jest niekorzystne dla naszego kraju. Ludzie w Polsce i poza granicami patrzą, z jaką łatwością robi się z ofiary oskarżonego. Proszę, panie premierze, niech pan nie obciąża swojego sumienia, niech pan to powstrzyma - apelowała do Mateusza Morawieckiego po zatrzymaniu Kwaśniaka.

Żona Wojciecha Kwaśniaka w apelu do premiera: niech pan powstrzyma to, co jest niekorzystne dla naszego kraju
Żona Wojciecha Kwaśniaka w apelu do premiera: niech pan powstrzyma to, co jest niekorzystne dla naszego kraju10.12 | Panie premierze, bardzo pana proszę w imieniu swoim i swojego syna, niech pan powstrzyma tę makabryczną sytuację. Pracował pan wiele lat w sektorze bankowym, pracował pan z moim mężem, wie pan, że mąż był krystalicznie czystą postacią, cenił go pan, miał pan o nim zawsze dobre zdanie - powiedziała Agata Kwaśniak zwracając się w wywiadzie do Mateusza Morawieckiego.tvn24

Zapytany w środę przez prowadzącego program Grzegorza Kajdanowicza o zaufanie do państwa i ludzi sprawujących władzę, były szef KNF przyznał, że do zatrzymania w 2018 roku "był dumny (...) że po wyborach czerwcowych w '89 roku wraz z żoną jako młodzi ludzie wróciliśmy do Polski". - Pracowałem dla państwa i byłem przekonany, że podjąłem dobrą decyzję. Od grudnia 2018 roku tę pewność straciłem (...) Po tym, co mnie spotkało rodzinnie, po utracie ukochanej żony, ja ciągle się zastanawiam, że być może lepiej byłoby, gdybym w 2014 roku zginął, bo być może to wszystko by się nie wydarzyło, a moja żona nadal by żyła - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Agenci CBA w Orlenie i gabinecie Obajtka. Na polecenie prokuratury

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Ziobro kazał, Romanowski musiał, Mraz nie miał nic do gadania - tak o nieprawidłowościach w Funduszu Sprawiedliwości w kontekście zeznań Tomasza Mraza, byłego dyrektora, mówił Tomasz Trela, poseł Lewicy. Roman Giertych, poseł KO, ocenił, że "mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą", która działała pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry. Politycy opozycji twierdzą, że słowa Mraza to "konfabulacje", "ustawka" i "nie ma żadnych przesłanek, żeby formułować zarzuty wobec Funduszu Sprawiedliwości".

"Hierarchia, podział ról, ciężkie przestępstwa". Fundusz Sprawiedliwości jak "zorganizowana grupa przestępcza"

"Hierarchia, podział ról, ciężkie przestępstwa". Fundusz Sprawiedliwości jak "zorganizowana grupa przestępcza"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Płoty (woj. lubuskie) na drodze przewrócił się rowerzysta. Wezwano policję, bo obawiano się, że mogło mu się coś stać. Szybko okazało się, że 59-latek jest po prostu kompletnie pijany. Mężczyzna odpowie przed sądem łącznie za pięć wykroczeń.

Rowerzysta nagle się przewrócił, wezwano służby. "Wydmuchał niemal 3 promile"

Rowerzysta nagle się przewrócił, wezwano służby. "Wydmuchał niemal 3 promile"

Źródło:
TVN24

Większość ankietowanych uważa, że PiS nie powinien na swoich listach do europarlamentu umieszczać Jacka Kurskiego i Daniela Obajtka - wynika z sondażu opublikowanego przez "Gazetę Wyborczą".

Obajtek i Kurski na listach PiS. Większość ankietowanych uważa, że to zły ruch

Obajtek i Kurski na listach PiS. Większość ankietowanych uważa, że to zły ruch

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

Wszystko rozegrało się w sieci. Oszuści podszywali się pod amerykańskich żołnierzy, lekarzy, pośredników w sprawach spadkowych, czasem rozbudzali miłość. Podając się za osoby zamożne lub instytucje, obiecywali ofiarom duże sumy. Ale najpierw kazali im uiścić różne opłaty. W ten sposób dorobili się 25 milionów złotych. - Jedna z pań przekazała im 800 tysięcy - mówi policjantka z Katowic.

Oszustwo nigeryjskie na 25 milionów złotych. Sześć osób zatrzymanych

Oszustwo nigeryjskie na 25 milionów złotych. Sześć osób zatrzymanych

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Na przejeździe kolejowym w Wolsztynie doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Autobus, którym podróżowała młodzież szkolna, został zamknięty między szlabanami. W internecie pojawiło się nagranie z wnętrza pojazdu.

Autobus z dziećmi utknął między rogatkami. Nagranie z wnętrza pojazdu

Autobus z dziećmi utknął między rogatkami. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
tvn24.pl / Wolsztyn112

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO. Najder ma objąć to stanowisko po raz drugi, był już stałym przedstawicielem RP przy NATO w latach 2011–2016. - Trudno o lepiej przygotowaną osobę na to stanowisko - stwierdził rzecznik MSZ Paweł Wroński. Zdaniem Pałacu Prezydenckiego "próba zmiany stałego przedstawiciela Polski przy NATO wbrew prezydentowi Andrzejowi Dudzie jest uderzeniem w interesy Polski". Tylko że - jak mówi rzecznik MSZ - Duda żadnego sprzeciwu nie zgłosił i po prostu od dawna się w tej sprawie nie odzywa.

Jacek Najder ma zostać ambasadorem przy NATO. Rzecznik MSZ: prezydent się nie odzywał, resort robi swoje

Jacek Najder ma zostać ambasadorem przy NATO. Rzecznik MSZ: prezydent się nie odzywał, resort robi swoje

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2024 roku wzrosła o 4,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Konsensus ekonomistów zakładał wzrost o 5,1 procent.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w kwietniu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed czwartkowymi burzami. Alert został ogłoszony dla siedmiu województw.

Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

50-latek z Auckland został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Partnerka Tomasza Szmydta, byłego sędziego ściganego za szpiegostwo, który uciekł na Białoruś, ukrywała w Polsce swoje pochodzenie. Olena K. wpisała, że "nie posiada żadnego obywatelstwa". Bycie bezpaństwowcem to stary, klasyczny sposób tak zwanego legendowania szpiegów - pisze "Rzeczpospolita".

"Tajemnicza partnerka" Tomasza Szmydta i jej "zagadkowe zachowanie"

"Tajemnicza partnerka" Tomasza Szmydta i jej "zagadkowe zachowanie"

Źródło:
PAP

W środę wieczorem w budynku, w którym niegdyś kręcono program "Big Brother", doszło do pożaru. Na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej.

Pożar w domu "Big Brothera"

Pożar w domu "Big Brothera"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo rodziny chce, aby płaca minimalna zmierzała do 60 procent przeciętnego wynagrodzenia i zapowiada projekt w tej sprawie. Jak wylicza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w warunkach 2025 roku to oznaczałoby podwyżkę o 850 złotych do poziomu 5150 złotych brutto. "No to przedsiębiorcy muszą zapiąć pasy" - skomentował Sławomir Dudek, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Źródło:
tvn24.pl

10-latek na hulajnodze elektrycznej zlekceważył czerwone światło i wjechał wprost pod nadjeżdżające auto. Na szczęście w tym przypadku, skończyło się na niegroźnych potłuczeniach. Policja, ku przestrodze, pokazała nagranie z tego zdarzenia.

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nierzetelny sposób" organizowania i przeprowadzania konkursów, Zbigniew Ziobro był "głównym decydentem" w sprawach konkursowych i wydawał polecenia, kto ma zwyciężyć, a politycy "kupczyli pieniędzmi" z Funduszu Sprawiedliwości w swoich okręgach wyborczych - taki obraz funkcjonowania Funduszu przedstawił Tomasz Mraz, były dyrektor odpowiedzialnego za niego departamentu w resorcie sprawiedliwości. Przedstawiamy najważniejsze punkty jego wystąpienia.

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Źródło:
TVN24

Nie żyje Charlie Colin, amerykański basista i założyciel nagrodzonego Grammy zespołu Train, z którym wylansował przeboje takie jak "Drops of Jupiter" i "Meet Virginia". Miał 58 lat.

Nie żyje Charlie Colin. Muzyk "poślizgnął się pod prysznicem"

Nie żyje Charlie Colin. Muzyk "poślizgnął się pod prysznicem"

Źródło:
CBS News

Izraelskie media wyemitowały nagranie z 7 października 2023 roku przedstawiające moment porwania izraelskich żołnierek przez terrorystów z Hamasu. Rodziny pojmanych mają nadzieję, że materiał filmowy zwiększy presję na premiera Benjamina Netanjahu, aby zgodził się na rozejm z Hamasem i zapewnił uwolnienie jeńców.

Zakrwawione i zastraszane żołnierki. Nowe nagranie porwanych przez Hamas

Zakrwawione i zastraszane żołnierki. Nowe nagranie porwanych przez Hamas

Źródło:
PAP

W Sejmie omawiano dwa etapy wzmocnienia zapory na granicy polsko-białoruskiej. Komendant Główny Straży Granicznej generał dywizji SG Robert Bagan omówił osiem kroków wzmocnienia zapory. To między innymi wyeliminowanie możliwości jej rozgięcia, wprowadzenie systemu swój-obcy i dodatkowa linia kamer obserwująca sąsiednią stronę.

To, co chroni Polskę, "można rozgiąć lewarkiem". Mają rozwiązanie

To, co chroni Polskę, "można rozgiąć lewarkiem". Mają rozwiązanie

Źródło:
PAP

Nie mam nic do powiedzenia. Nie rozmawiamy o takich rzeczach i nie mam do omówienia żadnych zmian - stwierdził John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, pytany kwestię programu Nuclear Sharing. Temat ewentualnego dołączenia Polski do programu dotyczącego utrzymywania na terytorium kraju broni atmowej wywołał swoją deklaracją prezydent Andrzej Duda.

Nuclear Sharing i deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy. John Kirby: nie rozmawiamy o takich rzeczach

Nuclear Sharing i deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy. John Kirby: nie rozmawiamy o takich rzeczach

Źródło:
TVN24, RMF FM

Ryszard Wilk, poseł Konfederacji, siedział na jezdni w miejscowości Kamionka Mała w Małopolsce i blokował przejazd, była od niego wyczuwalna woń alkoholu - przekazała "Gazeta Wyborcza". Jak napisała, zwyzywał i poszarpał interweniujących policjantów. Poseł odniósł się do tego w mediach społecznościowych. "Stres i emocje zawsze znajdą jakieś ujście, ale nigdy nie powinny w taki sposób. Spotkałem się już z policjantami i wyjaśniliśmy sobie sprawy" - napisał.

Poseł "nie był w stanie iść o własnych siłach". Przeprasza i pisze o "incydencie z policją"

Poseł "nie był w stanie iść o własnych siłach". Przeprasza i pisze o "incydencie z policją"

Źródło:
Gazeta Wyborcza, Wprost

Od 1 czerwca banki będą musiały przed udzieleniem pożyczki, kredytu czy przy wypłacie gotówki sprawdzić, czy numer PESEL klienta nie został zastrzeżony. Zapowiedź wdrożenia usługi właśnie pojawiła się na stronie internetowej Banku Millennium. Zapytaliśmy także inne banki, czy będą gotowe z wypełnieniem ustawowego obowiązku na czas.

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

Źródło:
tvn24.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W niemieckim Weimarze odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji: Radosława Sikorskiego, Annaleny Baerbock i Stephane'a Sejourne. Po rozmowach szef polskiej dyplomacji powiedział, że żyjemy w "momencie dramatycznym".

Sikorski o "dramatycznym momencie". Z trzech powodów

Sikorski o "dramatycznym momencie". Z trzech powodów

Źródło:
PAP

W środę w okolicach Kurowa Braniewskiego (powiat elbląski) doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29 – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29"

"Doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29"

Źródło:
tvn24.pl

Środa była kolejnym burzowym dniem w Polsce. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Ulewny deszcz zalewał domy i posesje. W Radzewie w województwie wielkopolskim piorun uderzył w budynek mieszkalny. Nie ma informacji o poszkodowanych w tym zdarzeniu - poinformowała straż pożarna. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania pokazujące skutki gwałtownej pogody.

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP, Kontakt 24

Projekt postanowienia w sprawie zmiany granicy na Morzu Bałtyckim został usunięty z rosyjskiej bazy aktów prawnych, ponieważ "potrzebuje dopracowania" - oznajmił Jewgienij Fiodorow z rządzącej Jednej Rosji. Wcześniej niezależne rosyjskie media podały, że Rosja, bez uzgodnienia z władzami Finlandii i Litwy, postanowiła zmienić przebieg granicy z tymi państwami na Bałtyku. Spotkało się to z szybkimi reakcjami Helsinek i Wilna.

Rosyjski projekt o zmianie granic na Bałtyku pojawił się i zniknął. Jest głos z zaplecza Putina

Rosyjski projekt o zmianie granic na Bałtyku pojawił się i zniknął. Jest głos z zaplecza Putina

Źródło:
RTVI, Interfax, Current Times, PAP

Kreml chce jednostronnie zmienić granice morskie na Bałtyku, we wschodniej części Zatoki Fińskiej oraz w regionie obwodu królewieckiego przy granicy z Litwą – piszą fińskie media o projekcie Moskwy, która opublikowała na swoich stronach taki projekt, by go wieczorem usunąć. Fiński rząd powinien uspokajać sytuację, ale wymaga ona również "zdecydowanego działania" w ramach NATO – podkreśla dziennik "Iltalehti". Finlandia działa, jak zawsze, spokojnie i na podstawie faktów. Nie będzie się kontaktowała z Rosją - podkreślił prezydent Alexander Stubb.

"Finlandia działa spokojnie", nie ma zamiaru odzywać się do Rosji. Media przypominają 1938 rok

"Finlandia działa spokojnie", nie ma zamiaru odzywać się do Rosji. Media przypominają 1938 rok

Źródło:
PAP

Początkowo nieśmiało, na chwilę, na awaryjnych, dziś bez żenady, masowo, wedle potrzeb. Chodnik wzdłuż Fabryki Norblina na Prostej dostawcy traktują jako pełnoprawne miejsca parkingowe. Piesi i rowerzyści mają coraz większy kłopot.

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Władze Ukrainy od miesięcy argumentują, że mają pełne prawo atakowania obiektów w Rosji, również przy pomocy uzbrojenia otrzymanego z Zachodu. Amerykański dziennik "New York Times" napisał, że sekretarz stanu USA Antony Blinken, który niedawno przebywał z wizytą w Kijowie, zaczął przychylać się do tego stanowiska.

Nadejdzie wielka zmiana? "NYT": Blinken wrócił z Kijowa i chce przekonać Bidena

Nadejdzie wielka zmiana? "NYT": Blinken wrócił z Kijowa i chce przekonać Bidena

Źródło:
PAP

Aż o pięć milionów więcej Niemców będzie mogło zagłosować w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego względem poprzednich wyborów z 2019 roku. To skutek między innymi obniżenia minimalnego wieku, od jakiego można głosować, do 16. roku życia. Łącznie uprawnionych do głosowania będzie w tym kraju niemal 65 milionów ludzi. A jak sytuacja wygląda w innych państwach Unii Europejskiej?

W tym kraju w eurowyborach może zagłosować 65 milionów ludzi. A w Polsce?

W tym kraju w eurowyborach może zagłosować 65 milionów ludzi. A w Polsce?

Źródło:
Eurostat, tvn24.pl

Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił termin wyborów do Izby Gmin. Będzie to 4 lipca. Reuters informuje, że zgodnie z sondażami konserwatyści – po 14 latach sprawowania władzy – przegrają z opozycyjną Partią Pracy. Ogłoszenie terminu wyborów kończy miesiące spekulacji na ten temat.

Król Karol III zgodził się na rozwiązanie parlamentu. Jest data wyborów na Wyspach

Król Karol III zgodził się na rozwiązanie parlamentu. Jest data wyborów na Wyspach

Źródło:
PAP

Milorad Dodik - skrajny nacjonalista rządzący Republiką Serbską będącą częścią Bośni i Hercegowiny - stwierdził, że jeżeli ONZ przegłosuje dziś rezolucję w sprawie upamiętnienia ludobójstwa w Srebrenicy z 1995 roku, to będzie to oznaczało "koniec Bośni i Hercegowiny". Dodik przyjechał już do Srebrenicy i na czwartek zaplanował tam wyjazdowe posiedzenie swojego gabinetu.

Serbski nacjonalista grozi. Mówi, że w czwartek w ONZ może zostać "podpisany koniec istnienia Bośni"

Serbski nacjonalista grozi. Mówi, że w czwartek w ONZ może zostać "podpisany koniec istnienia Bośni"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wielka Brytania będzie obecna w regionie Bałkanów Zachodnich - zadeklarował szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron w czasie środowej wizyty w stolicy Albanii, Tiranie, gdzie rozmawiał o nielegalnej imigracji, przemycie ludzi, a także napięciach etnicznych.

"Jeśli Bałkany będą mieć problem, będzie go mieć reszta Europy"

"Jeśli Bałkany będą mieć problem, będzie go mieć reszta Europy"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dwa auta zderzyły się w czwartek rano na warszawskim Targówku. Po kolizji jedno z nich zostało zepchnięte na chodnik, gdzie uderzyło w latarnię i śmietnik.

Ciężarówka zepchnęła go na chodnik. Tam wpadł na latarnię i betonowy śmietnik

Ciężarówka zepchnęła go na chodnik. Tam wpadł na latarnię i betonowy śmietnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Szczecinie strażnicy miejscy wydostali z nagrzanego samochodu psa. Zwierzę przebywało w pojeździe około trzech godzin i było bardzo osłabione. Zaopiekowali się nim pracownicy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, przewożąc go do swojej siedziby. We wtorek wieczorem po psa zgłosiła się właścicielka, która została ukarana mandatem. Kobieta w rozmowie ze strażnikami stwierdziła, że miała dużo spraw na głowie i nie miała z kim zostawić czworonoga.

Uratowali psa z nagrzanego auta. Był zamknięty trzy godziny

Uratowali psa z nagrzanego auta. Był zamknięty trzy godziny

Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Dziś pełnia Księżyca. Nasz naturalny satelita znajdzie się bardzo nisko nad horyzontem, co sprawi, że będzie wydawał się większy niż zazwyczaj. Jak zapowiada Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", to jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają miłośników obserwacji nocnego nieba w nadchodzących godzinach.

Dziś pełnia Księżyca i "dwa ciekawe zdarzenia"

Dziś pełnia Księżyca i "dwa ciekawe zdarzenia"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl