Ukraina skarży Rosję za dokonywanie "operacji selektywnej eliminacji domniemanych przeciwników". Skarga została złożona w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Jeden z jej fragmentów dotyczy próby otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - ujawnił portal Ukraińska Prawda.
Zgodnie ze złożonymi dokumentami zabójstw dokonywano "w Rosji i na terytorium innych państw, w tym w innych krajach członkowskich Rady Europy, poza sytuacją konfliktu zbrojnego" - oświadczył Europejskim Trybunale Praw Człowieka (ETPC) we wtorkowym komunikacie.
Ta "międzypaństwowa skarga", w ramach której jedno państwo pozywa inne przed strasburski Trybunał, jest dziewiątą skargą Kijowa przeciwko Moskwie. Cztery z nich są nadal rozpatrywane przez sądowniczy organ Rady Europy, do której należą Ukraina i Rosja - przekazał ETPC.
Portal Ukraińska Prawda napisał, że szczegółów skargi nie ujawniono, ustalił jednak, że "jeden z jej fragmentów dotyczy próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego środkiem bojowym typu nowiczok".
Pełnomocnik rządu w Kijowie do spraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Iwan Liszczyna mówił Ukraińskiej Prawdzie, że "ukraińska skarga nie stwierdza, iż próba otrucia w jakikolwiek sposób dotyczy Ukrainy". - Państwa nie mają obowiązku udowadniania związku ze skargą, nasze państwo po prostu zgłasza systematyczne łamanie praw człowieka przez inne państwo, a mianowicie przez Federację Rosyjską - oznajmił.
Skarga dotyczy również zabójstw popełnionych na terytorium Ukrainy. - Mówimy o systematycznym zabijaniu osób uważanych za wrogów Rosji, takich jak oficerowie wywiadu wojskowego i Służby Bezpieczeństwa, którzy zginęli w Kijowie i Mariupolu - wyjaśnił Liszczyna.
27 czerwca 2017 roku w Kijowie w wyniku eksplozji samochodu zginął oficer Głównego Zarządu Wywiadu Sił Zbrojnych Ukrainy Maksym Szapował. 31 marca tego samego roku w podobnym ataku terrorystycznym zginął pułkownik kontrwywiadu SBU Ołeksandr Charaberiusz. Ukraińskie media relacjonowały wówczas, że pułkownik otrzymywał pogróżki od dowódców prorosyjskich separatystów w obwodzie donieckim.
"Prawo do życia"
Rząd ukraiński oskarża również władze Rosji o "zaniechanie przeprowadzenia śledztwa w sprawie zamachów na przeciwników" oraz o "celowe organizowanie operacji tuszowania, mających na celu udaremnienie wysiłków zmierzających do znalezienia osób odpowiedzialnych" - informuje ETPC. Nie podaje jednak więcej szczegółów na temat tych zamachów.
Trybunał dodaje, że Ukraina powołuje się na naruszenie przepisów Europejskiej konwencji praw człowieka o "prawie do życia".
Inne skargi międzypaństwowe wniesione przez Kijów przeciwko Moskwie i obecnie rozpatrywane dotyczą "wydarzeń na wschodzie Ukrainy, w tym katastrofy samolotu Malaysian Airlines MH17", zestrzelonego w lipcu 2014 roku, "licznych naruszeń konwencji" na Krymie oraz "incydentu morskiego w Cieśninie Kerczeńskiej w 2018 roku, który doprowadził do przechwycenia trzech ukraińskich okrętów wojennych i ich załóg".
Po aneksji przez Rosję ukraińskiego Krymu w 2014 roku wybuchł konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy, w którym zginęło kilkanaście tysięcy osób.
Źródło: PAP, Ukraińska Prawda
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock