Tina Turner: nigdy nie pomyślałam o rezygnacji z marzeń. Przy pierwszym mężu przeżyła piekło, drugi uratował jej życie

Źródło:
HBR, Fox News, People
Tomasz-Marcin Wrona z tvn24.pl wspomina Tinę Turner
Tomasz-Marcin Wrona z tvn24.pl wspomina Tinę TurnerTVN24
wideo 2/5
Tomasz-Marcin Wrona z tvn24.pl wspomina Tinę TurnerTVN24

"Tina Turner, 'Królowa rock and rolla', zmarła dziś w spokoju w swym domu w Küsnach niedaleko Zurychu w Szwajcarii w wieku 83 lat po długiej chorobie". Przekazany w środę wieczorem krótki komunikat rzecznika piosenkarki poruszył fanów muzyki na całym świecie. "Królowa rock and rolla" odcisnęła swoje piętno na wielu z nich, nie tylko za sprawą muzyki, ale też własnego życia i postawy, która stała się inspiracją dla wielu.

Urodziła się jako Anna Mae Bullock w malutkim Nutbush w Tennessee. "Kościół, przędzalnia, szkoła, szopa przy autostradzie numer 19. Ludzie dbają, by było tu czysto i nazywają to miejsce Nutbush" - śpiewała po latach w jednej z pierwszych napisanych przez siebie piosenek, "Nutbush City Limits". Pierwsze pieniądze zarabiała jako asystentka pielęgniarki i opiekunka dzieci. Jej mama liczyła, że Anna Mae zostanie pielęgniarką albo nauczycielką. Ona sama jednak czuła, że nie jest to droga dla niej. Uwielbiała tańczyć i śpiewać, a ludzie lubili ją oglądać. Występowała od dziecka. Sama przyznawała, że choć w szkole średniej uczyła się trochę śpiewu, nawet operowego, to większość z umiejętności wokalnych i tanecznych przyszła jej naturalnie.

Choć świat znał ją jako Tinę Turner, do końca życia były w niej dwie osoby. "Jestem Anną Mae i jestem też Tiną. To dwie strony mojej osobowości, dwa aspekty mojego życia. Anna Mae jest domatorką, kocha ciszę, spokój i prywatność. A Tina kocha wszelkiego rodzaju artystyczną ekspresję" - mówiła niedawno w wywiadzie dla "Harvard Business Review".

ZOBACZ TEŻ: Kwiaty i znicze przed domem Tiny Turner w Szwajcarii, hołd piosenkarce oddano też w Los Angeles

Tina Turner. Kariera i toksyczne małżeństwo

Jej kariera rozpoczęła się, jak to często bywa, trochę przypadkiem. Jako nastolatka opuściła rodzinne strony i przeniosła się do St. Louis, gdzie śpiewała w kościelnych chórach, z czasem też w chórkach towarzyszących profesjonalnym artystom. Jeden z nich zwrócił uwagę na utalentowaną nastolatkę podczas spontanicznego występu. Był nim Ike Turner, wówczas lider Kings of Rythm. Usłyszał, jak Anna śpiewa "You Know I Love You" z repertuaru B.B. Kinga i zaproponował 17-latce miejsce w zespole. Tak narodziła się Tina, a Ike stał się na wiele lat nieodłączną częścią jej życia zawodowego i prywatnego. Błogosławieństwem, a ostatecznie również przekleństwem.

Żoną Ike'a była przez 16 lat, do 1976 roku, kiedy to uciekła z hotelowego pokoju w Dallas. Dopiero kilka lat później świat dowiedział się prawdy o jej toksycznej relacji. "Mój związek z Ike'em unieszczęśliwił mnie. Na początku byłam w nim zakochana. Zobaczcie, ile dla mnie zrobił. Ale był też totalnie nieprzewidywalny" - pisała w autobiografii. Świat widział ich sukces, kolejne single, albumy i koncerty, nie widział dramatu, który trwał. Zespół na początku lat 70. świętował za sprawą "Proud Mary" - utwór został ich najlepiej sprzedającym się singlem i zdobył nagrodę Grammy, tymczasem Tina przeżywała horror. W swoich wspomnieniach, cytowanych przez Fox News, pisała: "Użył mojego nosa jako worka treningowego tyle razy, że kiedy śpiewałam, czułam smak krwi spływającej mi do gardła". I dalej: "Złamał mi szczękę. I nie mogłam sobie przypomnieć, jak to jest nie mieć podbitego oka".

"Przez długi czas czułam, jakbym znalazła się w miejscu bez wyjścia z niezdrowej sytuacji. Nie wiedziałam, dokąd zmierzam i co mogę zrobić, by się z tego wydostać. To było bolesne" - przyznała w "Harvard Business Review". Kilka lat zajęło jej, by wyrwać się ze związku, który dał jej tyle bólu. Ryzykując karierę, odeszła. Złożyła pozew o rozwód, ale zachowała swój pseudonim sceniczny. I choć solowe początki nie były łatwe, mówiła: "Nigdy nie pomyślałam o rezygnacji z moich marzeń. Można powiedzieć, że jestem niepoprawną optymistką. Chociaż trudno było wówczas zobaczyć, jak mogę spełnić swoje marzenia, skupiłam się bardziej na tym, co chcę osiągnąć w życiu. Prywatnie i zawodowo".

ZOBACZ TEŻ: Hirek Wrona o zmarłej Tinie Turner: każdy jej występ to było misterium

Tina, którą pokochała publiczność na całym świecie

Kilka lat później sukces znów przyszedł. W 1984 roku ukazała się jej płyta "Private Dancer", potem były kolejne światowe hity, nagrody, występy w filmach, słynne duety - jak ten z Mickiem Jaggerem czy Davidem Bowiem, w końcu wielkie trasy koncertowe. Fani podziwiali jej niezwykły głos, taniec, inspirowali charakterystyczną fryzurą, zachwycali nogami, które lubiła eksponować w popularnych wówczas teledyskach.

Publiczność kochała Tinę, a ona odwzajemniała tę miłość. Była dla swoich fanów dokładnie tym, czym chcieli ją widzieć. Opowiadała, jak przed każdym występem koncentrowała się na ludziach, którzy przyszli jej posłuchać. - Wizualizowałam swoją publiczność i modliłam się, abym mogła być tym, kim każda osoba potrzebuje mnie akurat tego dnia. Abym mogła inspirować ich marzenia i pomóc im naładować ich dusze. Dla mnie to było najlepsze w przebywaniu na scenie: wymiana energii z każdą osobą na widowni - mówiła. Również i polska publiczność miała okazję zobaczyć ją na scenie. Pierwszy raz już w 1981 roku, kiedy to artystka wystąpiła w katowickim Spodku i na warszawskim Torwarze.

O tym, jak wielki wpływ miała i ciągle ma na muzykę, świadczą reakcje ludzi z branży na jej śmierć. Ale również to, że ciągle jest inspiracją dla nowych pokoleń muzyków. Przykład z ostatnich dni - jeden z najpopularniejszych obecnie zespołów heavy-metalowych Ghost wydał na nowym maxi-singlu cover jej przeboju "We Don’t Need Another Hero" i piosenka wróciła na listy przebojów.

ZOBACZ TEŻ: "Umarła fizycznie, ale nie umarła jej twórczość". Wokaliści wspominają Tinę Turner

Tina Turner. "Dar życia" od męża

Na swoją artystyczną emeryturę wybrała Szwajcarię, kraj, w którym - jak sama przyznawała - czuła się jak w domu. Przyjęła też jego obywatelstwo. Okolica nad Jeziorem Zuryskim i tamtejsze zielone pastwiska przypominały jej strony z dzieciństwa. - To miejsce szczególne duchowo. Trudno to opisać, ale tutejsze naturalne środowisko napełnia mnie specjalną energią, która pochodzi zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz - mówiła w wywiadzie.

Mieszkała tam ze swoim drugim mężem, niemieckim producentem muzycznym i potentatem w tej branży Erwinem Bachem. W odróżnieniu od pierwszego związku, przy Erwinie znalazła spokój, miłość i oddanie. Niezwykły dowód tego przyszedł w najtrudniejszych momentach. Już trzy miesiące po ślubie w 2013 roku przeszła udar mózgu, potem zachorowała na raka jelita grubego, w końcu na mocną niewydolność nerek. Wtedy to mąż zaproponował, że odda jej swoją nerkę. W kwietniu 2017 roku przeprowadzono operację, która zakończyła się sukcesem.

"Cieszę się, że mogę powiedzieć, iż dzięki mojemu ukochanemu mężowi Erwinowi, który dał mi jedną ze swoich nerek, dar życia, jestem w dobrym zdrowiu i kocham życie każdego dnia" - pisała w 2020 roku w książce "Happiness Becomes You: A Guide to Change Your Life for Good".

Tina zmarła w środę, 24 maja w swoim domu w Küsnacht.

Autorka/Autor:am//mro

Źródło: HBR, Fox News, People

Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24