Szef ONZ apeluje o "sprawiedliwy pokój". Ze szczytu zwołanego przez Putina

- Potrzebujemy pokoju na Ukrainie. Sprawiedliwego pokoju, odpowiadającego Karcie Narodów Zjednoczonych, prawu międzynarodowemu i rezolucjom Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych - mówił w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Apel swój wygłosił podczas szczytu państw BRICS, zorganizowanego w rosyjskim Kazaniu. Wydarzeniu przewodniczy Władimir Putin, odpowiedzialny za wojnę w Ukrainie.

CZYTAJ TEŻ: Przywódcy przyjechali do Putina. "Ten szczyt jest prawdziwym prezentem"

W rosyjskim Kazaniu odbywa się doroczny szczyt państw zrzeszonych w BRICS. W wydarzeniu pod przewdnictwem Władimira Putina bierze udział ponad 20 przywódców, w tym prezydent Chin Xi Jinping, premier Indii Narendra Modi i prezydent Iranu Masoud Pezeshkian. Na wydarzeniu pojawili się przedstawiciele państw zrzeszonym w tym formacie, ale także aspirujących do stania się jego częścią.

Szef ONZ apeluje o "sprawiedliwy pokój"

Na szczyt przybył także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. W czwartek, wypowiadając się przy ogromnym stole w obecności liderów państw, przekonywał, że "potrzebujemy pokoju na Ukrainie". - Sprawiedliwego pokoju, odpowiadającego Karcie Narodów Zjednoczonych, prawu międzynarodowemu i rezolucjom Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych - wskazywał.

Putin i Antonio Guterres
Putin i Antonio Guterres
Źródło: GRIGORY SYSOEV/BRICS-RUSSIA2024.RU/EPA/PAP

Wezwał też do natychmiastowego wstrzymania działań zbrojnych w Strefie Gazy i Libanie oraz mówił o potrzebie pokoju w Sudanie.

Na wspólnym forum w obecności Guterresa prezydent Iranu Masud Pezeszkian wyraził ubolewanie z powodu nieskuteczności instytucji międzynarodowych, a zwłaszcza ONZ, w "gaszeniu ognia" na Bliskim Wschodzie.

>> Sekretarz generalny ONZ z zakazem wjazdu do Izraela <<

Kijów krytycznie o wizycie Guterresa w Rosji. Na ukraiński szczyt nie przyjechał

Jak podkreśla AFP, apele o pokój płynące z Kazania nie odpowiadają oczekiwaniom Unii Europejskiej, która wzywała przywódców państw BRICS do naciskania na Putina, by "natychmiast położył kres wojnie, którą prowadzi przeciw narodowi ukraińskiemu".

Krytycznie o udziale Guterresa w szczycie wypowiedział się Kijów. "Sekretarz generalny ONZ odrzucił zaproszenie Ukrainy na pierwszy Globalny Szczyt Pokojowy w Szwajcarii. Przyjął jednak zaproszenie do Kazania od zbrodniarza wojennego Putina. To zły wybór, który nie sprzyja sprawie pokoju. To tylko szkodzi reputacji ONZ" - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha we wpisie zamieszczonym na platformie X. Zorganizowany przez Ukrainę szczyt, o którym wspomniał minister, odbył się w czerwcu.

Rzecznik sekretarza generalnego tłumaczył zaś, że jego podróż do Rosji "stanowi element regularnego uczestnictwa szefa ONZ w międzynarodowych inicjatywach, w których uczestniczy wiele ważnych państw". Dodał, że "to także okazja, by potwierdzić dobrze znane stanowisko Guterresa w sprawie konfliktu na Ukrainie i warunków sprawiedliwego pokoju".

Putin chciał dowieść, że Rosja nie jest izolowana

Organizując szczyt w Kazaniu, Putin chciał dowieść fiaska zachodniej polityki sankcji i izolowania jego kraju, zwłaszcza w odniesieniu do krajów Globalnego Południa, a także zademonstrować wolę położenia kresu rzekomej "hegemonii" Zachodu w światowych relacjach dyplomatycznych na rzecz "świata wielobiegunowego" – oceniła AFP.

BRICS po rozszerzeniu w styczniu 2024 r. liczy dziewięciu członków: Brazylię, Rosję, Indie, Chiny, RPA, Egipt, Etiopię, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Należąca do NATO Turcja we wrześniu wystąpiła o włączenie jej do tej organizacji.

CZYTAJ WIĘCEJ O SZCZYCIE I HISTORII FORMATU BRICS >>>

Wśród oficjalnych celów istnienia BRICS wymieniane są m.in. stworzenie nowego systemu walutowego oraz reforma ONZ. Obecnie organizacja zrzesza kraje, których łączny dochód przekracza jedną trzecią światowego PKB, a zamieszkuje je 45 procent ludności Ziemi. W 2020 roku PKB państw BRICS przewyższyło ten sam wskaźnik państw G7.

BRICS jest założycielem Nowego Banku Rozwoju (New Development Bank) z siedzibą w Szanghaju. Do podstawowych zadań tej instytucji - wedle oficjalnych założeń - należą m.in. wspieranie zrównoważonego rozwoju i inwestycje infrastrukturalne w krajach rozwijających się.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: