Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że do końca czerwca każdy szpital, który ma SOR powinien też zorganizować tuż obok nocną i świąteczną pomoc lekarską, w której pomoc otrzymają lżej chorzy pacjenci. To nie jedyne zmiany w funkcjonowaniu ochrony zdrowia w Polsce – ma działać Krajowa Sieć Onkologiczna, skoordynowana opieka w POZ i e-rejestracja. Materiał programu "Polska i Świat".
Ministerstwo zdrowia zapowiada, że do końca czerwca każdy szpital, który ma SOR powinien też zorganizować, tuż obok, nocną i świąteczną pomoc lekarską, w której pomoc otrzymają lżej chorzy pacjenci.
- Usadowienie nocnej pomocy obok SOR-u będzie pozwalało płynnie przesunąć pacjenta, też z drugiej strony jak ktoś trafi na nocną pomoc, a będzie przypadkiem cięższym, bo takie też się zdarzają, to oczywiście będzie skierowany do SOR-u – wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski.
Krajowa Sieć Onkologiczna priorytetem rządu
Cel na rok 2023 jest taki, by SOR-y odciążyć. Postulat pada nie pierwszy raz - może w tym roku się uda. Dla Ministerstwa Zdrowia priorytetem w najbliższych miesiącach ma być Krajowa Sieć Onkologiczna, która według planów działać miała od początku roku - jednak projekt ustawy dopiero w tym tygodniu trafi na posiedzenie rządu.
- Krajowa Sieć Onkologiczna ma być rozwiązaniem, które podzieli placówki na różne kategorie i pacjenci zależnie od rodzaju nowotworu, zależnie od jego zaawansowania, mają być przekazywani między tymi poziomami referencyjnymi – tłumaczy Aleksandra Kurowska, redaktorka naczelna cowzdrowiu.pl.
Resort zdrowia chce odciążyć lekarzy specjalistów
Rok 2023 powinien być też czasem rozwijania tak zwanej opieki koordynowanej w POZ. To plan, by część pacjentów leczących się u specjalistów przekierować do lekarzy rodzinnych, a przychodniom POZ dać między innymi szerszy pakiet badań.
- Niektóre z badań, na które musieliśmy iść do lekarzy specjalistów można wykonać już w POZ. Nie trzeba iść do specjalisty, dostać skierowanie, znowu odstać w kolejce, żeby przyjść na wizytę, tylko już te wyniki są – wyjaśnia Kurowska.
Na razie do opieki koordynowanej przystępują chętne POZ-ty. Rząd oczekuje, że to rozwiązanie pomoże skrócić kolejki do specjalistów.
Prace nad e-rejestracją
W uporządkowaniu kolejek do lekarzy pomóc miałaby tak zwana e-rejestracja. W 2022 roku pilotaż zastosowano między innymi w Siedlcach - prace trwają, a wrażenia z pilotażu są różne.
- Brak jest integracji z centralnym systemem e-zdrowie, w związku z tym dopiero taka integracja obu systemów, obu baz danych, umożliwiałaby właściwe zarejestrowanie pacjenta – uważa członek zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Mariusz Mioduski.
- Przed e-receptą, e-zwolnieniem drżało tylu ekspertów polskiej ochrony zdrowia, a potem Niemcy przyjeżdżali uczyć się, dlaczego u nas działa, a u nich nie – twierdzi wiceprezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego Artur Prusaczyk.
Przeorganizowanie finansowania opieki zdrowotnej
Nadchodzący rok pokaże, jaki wpływ na dostęp do lekarzy miało przeorganizowanie systemu finansowania opieki zdrowotnej. Znowelizowana ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty powierzyła dodatkowe zadania Narodowemu Funduszowi Zdrowia, a za zadaniami nie poszło więcej pieniędzy.
- Mówimy tutaj o kwocie ponad 12,6 mld złotych, która teraz będzie musiała zostać pokryta z dotychczasowego budżetu NFZ – zwraca uwagę główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski.
Chodzi między innymi o finansowanie ratownictwa medycznego, zakupu szczepionek, leków dla seniorów i kobiet w ciąży, na które wcześniej była dodatkowa dotacja z budżetu państwa.
Eksperci obawiają się, że to ograniczy dostęp do świadczeń zdrowotnych. - Budżet NFZ nie jest z gumy i gdzieś te środki musi znaleźć – podkresla Łukasz Kozłowski.
Autorka/Autor: Anna Wilczyńska
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN