Najnowsze

"Niezawisimaja Gazieta": z integracją wojskową Rosji i Białorusi idzie szybciej niż w pozostałych sferach

Najnowsze

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Niezawisimaja Gazieta
Wspólne ćwiczenia sił powietrznych Rosji i Białorusi na poligonie Osipowicze
Wspólne ćwiczenia sił powietrznych Rosji i Białorusi na poligonie Osipowiczemil.ru
wideo 2/3
mil.ru Wspólne ćwiczenia sił powietrznych Rosji i Białorusi na poligonie Osipowiczi

Sfery gospodarcza i polityczna pozostają na dalszym planie. Rosja i Białoruś integrują się szybciej w dziedzinie wojskowej - komentuje rosyjska "Niezawisimaja Gazieta", pisząc o przybyciu do Grodna rosyjskich żołnierzy. Powstaje tam wspólne centrum szkolenia lotnictwa bojowego.

Zdaniem rosyjskiego dziennika obecnie rozpoczął się nowy etap współpracy wojskowej dwóch państw, którym jest formowanie wspólnych jednostek i oddziałów sił zbrojnych. "Do tej pory jednolity system obrony powietrznej dwóch krajów i regionalna grupa wojsk Państwa Związkowego składały się wyłącznie z jednostek i zgrupowań narodowych" - przypomniała gazeta.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Niezawisimaja Gazieta" zapowiada, że rosyjskie samoloty Su-30SM przybędą na Białoruś 3 września, by następnie wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach Zapad-2021. "Już po manewrach maszyny te "będą pełnić dyżur bojowy wzdłuż zachodniej granicy Państwa Związkowego", a działania te będą podobne do patroli prowadzonych od 2004 roku przez siły NATO" - wskazała gazeta.

Su-30CMmil.ru

Rosyjski dziennik ocenia w tytule, że "Państwo Związkowe bierze na cel samoloty NATO" i zaznacza, że "Moskwa i Mińsk oceniają jednakowo zagrożenia militarne ze strony krajów NATO".

CZYTAJ TAKŻE: Rosja instaluje w Grodnie wojska rakietowe. Powstanie centrum szkoleniowe

Trzy wspólne centra szkoleniowe

W marcu tego roku resorty obrony w Moskwie i Mińsku poinformowały o utworzeniu trzech centrów szkolenia lotnictwa bojowego i obrony powietrznej - dwóch w Rosji i jednego na Białorusi. Na białoruskich poligonach odbywać się będzie też przygotowanie pilotów samolotów wielozadaniowych oraz obsługi systemów obrony powietrznej. W tym celu do Grodna przybyli w sobotę żołnierze rosyjskich wojsk rakietowych. 

Poligon Osipowicze. Wspólne ćwiczenia wojsk Rosji i Białorusimil.ru

"Niezawisimaja Gazieta" przypomniała, że wcześniej białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka był przeciwny pomysłowi tworzenia rosyjskich lotniczych baz wojskowych na Białorusi. "Jednak po tysiącach protestów, które wybuchły po zeszłorocznych wyborach prezydenckich w jego kraju, wydaje się, że zmienił zdanie. Odtąd integracja wojskowa obu krajów, w tym w sektorze lotniczym, zaczęła nabierać tempa. W sierpniu-wrześniu 2020 roku, kiedy na Białorusi obserwowany był szczyt masowych demonstracji, Moskwa wysłała kilka batalionów spadochroniarzy na poligon w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. Bombowce strategiczne Tu-160 i bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 zostały użyte podczas kolejnych ćwiczeń" - przekazała gazeta.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Niezawisimaja Gazieta

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości