Zastępca szefa misji w ambasadzie brytyjskiej w Warszawie Jason Rheinberg odniósł się do przegłosowanej w Sejmie ustawy anty-TVN. "Wolność mediów jest integralnym elementem globalnego bezpieczeństwa i dobrobytu" - napisał.
W środę Sejm przyjął ustawę anty-TVN. Poparło ją 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 głosach wstrzymujących się. Ustawa zwana lex TVN zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nowe przepisy, których projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, w zgodnej opinii komentatorów wymierzone są w niezależność stacji TVN. Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji.
Rheinberg o "zaniepokojeniu" Wielkiej Brytanii
Do sprawy odniósł się między innymi zastępca szefa misji w brytyjskiej ambasadzie w Warszawie Jason Rheinberg.
"Wielka Brytania jest zaniepokojona przyjętym wczoraj wieczorem projektem ustawy o reformie mediów" - napisał. "Wolność mediów jest integralnym elementem globalnego bezpieczeństwa i dobrobytu" - dodał. Umieścił też hasztag #defendmediafreedom, czyli "brońmy wolności mediów".
Ustawa anty-TVN
TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony 18 miesięcy temu. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Tymczasem grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. Ustawa została uchwalona w środę.
Właścicielem TVN jest Discovery, poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do EOG.
Raport tvn24.pl: PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock