W wywiadzie dla "Le Parisien" Veran powiedział, że prawdopodobieństwo pojawienia się nowych przypadków zakażenia koronawirusem we Francji "jest bardzo duże". "- Epidemia? Tak, przygotowujemy się na nią - oświadczył minister.
Veran zapewnił, że we Francji stale rośnie liczba laboratoriów, wyposażonych w testy diagnozujące koronawirusa, a celem jest osiągnięcie wydajności kilku tysięcy analiz dziennie. Obecnie we Francji możliwe jest przeprowadzenie 400 takich testów dziennie.
- Jeśli epidemia dotrze do Europy chcę, abyśmy mieli pełne możliwości operacyjne - zapewnił szef resortu zdrowia. Ocenił, że sytuacja jest bardzo poważna i zwrócił uwagę na wydarzenia we Włoszech, gdzie zmarły dwie osoby, które wcześniej nie przebywały w Chinach.
"Chcę, abyśmy mieli pełne możliwości operacyjne "
Urzędujący od niespełna tygodnia minister Veran poinformował także, iż obecnie we Francji w szpitalu przebywa tylko jedna osoba zakażona koronawirusem, a 10 innych zostało już wyleczonych. Nie ma także nowych zgonów, a jedyną ofiarą śmiertelną w tym kraju pozostaje 80-letni chiński turysta, który był pierwszym zmarłym na wirusa SARS-CoV-2 w Europie.
CZYTAJ WIĘCEJ: JAK ROZPRZESTRZENIA SIĘ KORONAWIRUS? ZOBACZ MAPY >>>
Według danych z 23 lutego na całym świecie zanotowano ponad 78 tysięcy zakażeń oraz 2461 przypadków śmiertelnych.
Koronawirus w ponad 30 krajach
Kraje i terytoria, w których potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, to: Chiny (kontynentalne), Japonia, Singapur, Tajlandia, Hongkong (chiński), Korea Południowa, Australia, Tajwan, Niemcy, Wietnam, Stany Zjednoczone, Malezja, Makau (chińskie), Francja, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kanada, Indie, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Filipiny, Nepal, Lebanon, Kambodża, Egipt, Izrael, Finlandia, Sri Lanka, Szwecja, Hiszpania, Belgia.
Włoski rząd angażuje policję i wojsko
Spośród krajów europejskich najwyższy bilans zakażeń koronawirusem mają Włochy. Stan na niedzielę to dwie ofiary śmiertelne i ponad 100 zarażonych osób.
W sobotę rząd wydał specjalny dekret, w którym zabroniono między innymi wstępu do gmin-ognisk zachorowań w regionach Lombardia i Wenecja Euganejska oraz ich opuszczania. Obecnie jest ich 11, mieszka w nich około 50 tysięcy osób. - Oczywiście rozmieścimy patrole i punkty kontrolne, by zapewnić przestrzeganie zasad. Już upoważniliśmy do tego siły porządkowe, a jeśli okaże się to konieczne, wyślemy także wojsko - oświadczył premier Giuseppe Conte.
Szef włoskiego rządu wykluczył możliwość prewencyjnego zamknięcia granic kraju. Ministerstwo spraw wewnętrznych ogłosiło, że policjanci, którzy są bezpośrednio wystawieni na ryzyko zarażenia, otrzymają ochronne maseczki i rękawiczki.
Autorka/Autor: mp//now
Źródło: PAP