Kamil Bortniczuk pokieruje Ministerstwem Sportu i Turystyki. Kim jest były rzecznik Porozumienia, aktualny poseł Partii Republikańskiej i jak wyglądała jego dotychczasowa polityczna droga?
Premier Mateusz Morawiecki w lutym 2018 roku zapowiadał: "Pokażemy bardziej szczupłą, oszczędną, mniej zbiurokratyzowaną strukturę rządową". Słowa te padły w kontekście rekonstrukcji i zmniejszenia stanowisk, w tym również w zakresie wiceministrów. Już 7 marca poinformowano o nowym wiceministrze w resorcie finansów. Od tego czasu liczba wiceministrów rosła.
Konkret24 z 2019 roku: Rząd nie chce schudnąć. Wzrosła liczba wiceministrów, są nowi pełnomocnicy
1 marca tego roku powstał resort kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Od wtorku resorty ponownie będą działać oddzielnie, a Ministerstwu Sportu i Turystyki szefować będzie Kamil Bortniczuk z Partii Republikańskiej.
Od poprzedniej rekonstrukcji rządu za sport odpowiadał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, a za turystykę - wiceszef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Andrzej Gut-Mostowy.
Ministerstwo Sportu i Turystyki ponownie wyodrębnione. Kim jest jego szef?
Urodzony 11 czerwca 1983 roku Bortniczuk w 2015 roku bez powodzenia startował do Sejmu z listy PiS w województwie opolskim. W 2018 roku objął mandat posła VIII kadencji po Bartłomieju Stawiarskim, który został wybrany na burmistrza Namysłowa. W 2019 roku został posłem Sejmu IX kadencji wybranym z listy PiS. Zasiada w klubie PiS.
W przeszłości, jako członek PiS od 2002 roku, sprawował mandat radnego miejskiego w Głuchołazach (w latach 2006-2010). W 2010 roku został radnym, startując z własnego komitetu. Dwukrotnie bezskutecznie ubiegał się o urząd burmistrza Głuchołazów, dwukrotnie przegrywając z Edwardem Szupryczyńskim.
Należał do partii Polska Jest Najważniejsza, z której listy bezskutecznie startował w wyborach parlamentarnych w 2011 roku. Współtworzył Polskę Razem, która została przekształcona w Porozumienie. W 2018 roku został rzecznikiem prasowym Porozumienia. Funkcję tę pełnił do stycznia 2020 roku.
Przed wyborami w 2015 roku był w zespole doradców Beaty Szydło, gdzie odpowiadał za kwestie funduszy europejskich. Od 2016 roku był dyrektorem gabinetu ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.
Spór w Porozumieniu i wejście do Partii Republikańskiej
Bortniczuk od grudnia 2019 roku do kwietnia 2020 roku był wiceministrem funduszy i polityki regionalnej jako polityk Porozumienia - ugrupowania, które wraz z PiS oraz Solidarną Polską, tworzyło Zjednoczoną Prawicę. Złożył rezygnację z tej funkcji w związku ze sporem o organizację wyborów prezydenckich. Lider Porozumienia wicepremier Jarosław Gowin sprzeciwił się wówczas organizacji wyborów korespondencyjnych, zaproponował zmianę konstytucji, aby wydłużyć kadencję prezydenta i nie organizować wyborów w czasie epidemii COVID-19.
W lutym 2021 roku Bortniczuk został najpierw zawieszony, a następnie wykluczony z Porozumienia w wyniku konfliktu części członków partii z Jarosławem Gowinem. Bortniczuk znalazł się w gronie zwolenników Adama Bielana, który zarzucał Gowinowi bezprawne sprawowanie funkcji szefa partii w wyniku wygaśnięcia kadencji. Ostatecznie Bielan założył Partię Republikańską, do której dołączył Bortniczuk.
Kiedy po zdymisjonowaniu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anny Korneckiej oraz ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina Porozumienie opuściło koalicję rządzącą, Partia Republikańska dołączyła do Zjednoczonej Prawicy.
Kamil Bortniczuk ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim (2007 rok) oraz prawo na Uniwersytecie Gdańskim (2017 rok). Jest żonaty, ma czwórkę dzieci.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP